Šta je novo?

Spomenici

Клиника за стоматологију, Стоматолошког факултета у ул.др Суботића
09022015428.jpg
 
Међународна подршка „Београдском читачу”
spomenik-beogradskom-cit.jpg


Не само да је граду Београду поднет захтев за постављање скулптуре већ ће књижевно-донаторске вечери посвећене прикупљању средстава за споменик, осим у Београду, бити одржаване и широм Европе, па и у Америци. – На изложби предлога за изглед обележја у априлу, Београђани ће у сарадњи са стручним жиријем одабрати најбољи нацрт

http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... cu.sr.html

:roll:
 
Било би лепо да се подигне споменик београдским незнаним шахистима - онима који играју шах на пијаци пре затварања, онима који га играју по парковима, испред својих зграда и кућа ....

:pob:
 
И овде да приупитам...

Овај лик с бисте ми личи на Милана Грола, али нисам сигурна:

10471501_10206223130881573_4479107617995443251_n.jpg


??
 
Dosta je ostecena podsjeca na njega.Pregledati da li negdje postoji potpis autora godina bilo sta.Gdje je stajala zna li se .Nadam se da nestoji napolju i da nece na otpad
 
ZvezdarkaVracaric":3w0nmp95 je napisao(la):
И овде да приупитам...

Овај лик с бисте ми личи на Милана Грола, али нисам сигурна:

10471501_10206223130881573_4479107617995443251_n.jpg


??

Врло интересантно откриће! :kk:
Обзиром на накнадне "дораде", овако на прву лопту помислих да није..
image.jpg

(Слика коју сам приложио није наш адекватна за поређење јер на Вашој, због угла под којим је усликана биста, постоји скраћење које отежава компарацију, у коју се не бих ни упуштао, да немате баш анфас?)

Узгред, овим Амарилисима би можда одговарала нешто већа саксија.
905217831jpg.gif
 
Ne znam da li spomen ploče mogu da se svrstaju u spomenike, pretpostavljam da jesu neka vrsta.

Spomen ploča na "Beogradskom pamučnom kombinatu"

SAM_1827.JPG


Malo su izbledela slova, piše:
"Заслугом Комунистичке партије Југославије и друга Тита радници
овог колектива примили су ово предузеће Јуна 1950 године на
управљање остварујући вековну тежњу Радничке класе
Фабрике радницима"

Spomen ploča na "Fabrici odlivaka Beograd"

DSCN2094.jpg
 
Ove table bi kad zgrade budu rusene trebale zavrsiti u MIJ
 
Понедељак, 09. март 2015.

Горан Весић: Jавни конкурс за изглед споменика жртвама рата

Градски менаџер Горан Весић председавао је данас другој седници Одбора за подизање споменика српским жртвама палим у Србији и страдалим после 1991. године у оружаним сукобима на простору бивше Југославије.

На састанку је утврђено да ће се споменик налазити на Ушћу, на комплексу на коме се налази Вечна ватра и сви елементи који већ постоје на том простору. Одбор је изабрао и комисију која ће расписати конкурс за вајарско решење споменика и архитектонско решење парка. За председника конкурсне комисије изабран је Никола Вукосављевић, вајар и професор Факултета ликовних уметности у пензији, а чланови су вајар Милија Глишић, професор ФЛУ у пензији, Дарија Кочић, сликар и професор ФЛУ у пензији, Милан Поповић из Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Милутин Фолић, градски урбаниста.

На седници је утврђено и да ће конкурсна комисија у наредних десетак дана расписати јавни конкурс који ће трајати четири месеца, а утврђене су и висине награда за прва три места на конкурсу. Награда за прво место биће 600.000 динара, друго 400.000 и за треће 200.000 динара. Очекује се да по завршетку конкурса, до краја јула, буде изабрано најбоље решење и представљено јавности како би од почетка августа почео процес уређења тог простора и сама израда споменика.

– Веома сам задовољан што је комисија коју је изабрала Скупштина Београда веома брзо решила све дилеме које су постојале у смислу места и назива споменика, као и састава конкурсне комисије. Ово ће после дуго времена бити први споменик који ће бити уређен на основу правог конкурса, на коме ће се такмичити наши најбољи вајари и архитекте. Очекујемо да конкурс буде транспарентан и надамо се да ћемо добити заиста добро решење. Тиме обнављамо праксу која је постојала још у Југославији да се велики споменици раде на конкурсима на којима ће моћи да учествују наши најпознатији вајари – рекао је Горан Весић.

Izvor: Grad Beograd
 
A da ih neko obavjesti da ima spolomljen spomenik na savskom trgu
 
Bolje bi bilo integrisati taj novi spomenik u spomenik Vecna vatra kako bi ponovo dobio funkciju. Delovao je mocno taj spomenik dok je bio u funkciji , ma sta neko mislio o postavljacu istog. Simbol stradanja od Nato bombardovanja ne mora nuzno da znaci i konfrotaciju sa istim jer su i oni sami priznali da je bilo i civilnih zrtvi i govorili o poginulima kao o kolateralnoj steti. Mada neko je na TVu rekao da je pri dolaski Blerove ekipe se trudilo da ne vide spomenike koji su oni nama ostavili. Iskreno da se ja pitam gurnuo bih im prst u oko odavno takvim obelezijima, ali sobzirom na spoljno orjentisanu politiku u pravcu evroatlantskih integracija i dupeulizivacke politike, iskljucuje se takvo ponasanje.
 
Зар не би било разумније и јефтиније да поново оспособе гасну инсталацију за Вечну ватру, врате (украдене) рефлекторе, и спомен - таблу која је била на споменику до 5. октобра 2000? Могли би једино да додају део с урезаним именима жртава.
 
direktor":1a5ihmwg je napisao(la):
Dosta je ostecena podsjeca na njega.Pregledati da li negdje postoji potpis autora godina bilo sta.Gdje je stajala zna li se .Nadam se da nestoji napolju i da nece na otpad
Посебна је занимљивост што ова биста већ деценијама стоји у стану код моје пријатељице и комшинице, и ја сам одавно знала за њу, али тек недавно смо обе сконтале да би то могла бити нека позната личност, и више сам обратила пажњу. А иначе су је скоро пре пола века она и њен (на жалост сад већ скоро 20 год. покојни) супруг купили на некој пијаци, она је тад и знала ко је личност, али је у међувремену заборавила.
 
Вожд":2k5a2172 je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric":2k5a2172 je napisao(la):
И овде да приупитам...

Овај лик с бисте ми личи на Милана Грола, али нисам сигурна:

10471501_10206223130881573_4479107617995443251_n.jpg


??

Врло интересантно откриће! :kk:
Обзиром на накнадне "дораде", овако на прву лопту помислих да није..
image.jpg

(Слика коју сам приложио није наш адекватна за поређење јер на Вашој, због угла под којим је усликана биста, постоји скраћење које отежава компарацију, у коју се не бих ни упуштао, да немате баш анфас?)

Узгред, овим Амарилисима би можда одговарала нешто већа саксија.
905217831jpg.gif
Да, то смо и ми после помислили, можда је и Цветковић.

А каже и пријатељица за саксију . :)

У сваком случају, отићи ћу опет код ње за који дан, кад јој прође грип, и детаљније снимити бисту, а она ће покушати да пронађе још неке податке.
 
Mozda bi kao trag mogao da posluzi sigurno sa razlogom uradjen orden ili sl. sto mu je oko vrata.
 
AT THIS PLACE THERE ONCE STOOD THE "ZLATNI KRST CAFE" IN WHICH THE FIRST PUBLIC FILM SHOW IN THE BALKANS TOOK PLACE ON JUNE 7TH 1896.
IT WAS ONLY FIVE MONTHS AFTER THE FIRST WORLD PUBLIC PROJECTION WHICH TOOK PLACE IN PARIS "GRAND CAFE" ON DECEMBER 28TH 1895

"WARS ARE PLACED IN THE MUSEUM", "WE WERE JUST CHILDREN" (najcrni primer, obzirom na svu tugu)...
"THIS IS THE PLACE WHERE..." (tabla kod spomenika pored Starog sajmišta)

Čemu ljudi studiraju strane jezike kada se postavljanje natpisa na engleskom jeziku na spomenicima i na institucijama poverava ljudima koji nisu u životu pročitali knjigu na tom jeziku?
 
Vrh