Šta je novo?

Spomenici

Dosta ulica u Beogradu su zapravo pojedinačne ulice koje su administrativno na neprirodne načine podeljene na više njih. Na primer Dušanova, Džordža Vašingtona, 27. marta i Kraljice Marije. Starine Novaka i Zdravka Čelara. Cvijićeva i Dimitrija Tucovića. Makenzijeva i Cara Nikolaja... Ima ih.

Dodatni problem i muku pravi to što se mnogima od njih nazivi menjaju češće nego kolovoz. Pa aj se ti seti gde beše 14. decembra, jel to tamo gde je sad Cara Nikolaja ili Makenzijeva. Ili npr ako znaš lokaciju neke zgrade a ne znaš da li se vodi kao 27. marta 34 ili kao Kraljice Marije 1. I tako...
 
Spomen cesma vojvodi Moleru, vrh Sokolskih planina, izmedju Krupnja i Ljubovije

1693071255755.jpg
 
Ne ulazeći u to da li kafanski pevač, sklon alkoholizmu i kockanju, uopšte ispunjava uslove da mu bude podignut spomenik u Beogradu, moram da kažem da ja ovo što su postavili danas, sa zanatskog stanovišta prilično jadno odrađeno.
 
Spomeni
Ne ulazeći u to da li kafanski pevač, sklon alkoholizmu i kockanju, uopšte ispunjava uslove da mu bude podignut spomenik u Beogradu, moram da kažem da ja ovo što su postavili danas, sa zanatskog stanovišta prilično jadno odrađeno.
Ispod prosecna jeftina nadgorbna skulptura (da ne komentarisem mikrofon u ruci) namenjena ekskluzivnoj lokaciju u glavnom gradu i metropoli.
Spomenik je katastrofa sa umetnicko zanatskog stanovista sto je jedino i bitno. Ko je on bio i sta je radio za 100 godina niko nece ni znati ni mariti.
 
Nemote se iznenaditi ako ovi u Beogradu uskoro ne podignu i spomenik jagnjećem pečenju ;)
Kome i zasto dizu spomenike, ako pogledamo u sirem kontekstu, ima manje znacajaja nego da li ce isti biti na odgovarajucem umetnicko zanatskom nivou.
Brojni su primeri kroz istoriju umetnickih remek dela posvecenih osobama ili idejama vrlo diskutabilne zasluznosti. Remek dela ostaju a "sponzori" istih prolaze i odlaze u zaborav ...
 
Kome i zasto dizu spomenike, ako pogledamo u sirem kontekstu, ima manje znacajaja nego da li ce isti biti na odgovarajucem umetnicko zanatskom nivou.
Brojni su primeri kroz istoriju umetnickih remek dela posvecenih osobama ili idejama vrlo diskutabilne zasluznosti. Remek dela ostaju a "sponzori" istih prolaze i odlaze u zaborav ...
?
Vrednost rada autora obeležja je važnija od razloga i zasluga za podizanje spomenika?
To vredi jedino iz ugla autora i umetničke kritiike, kada se radi o obeležju koje treba da ostane u javnom prostoru mora da se vodi računa i o ostalim kriterijumima.... pa zato su vremenom nastale institucije stručnih komisija. I ja se slažem da je u skorijoj prošlosti bilo diskutabilnih odluka, ali danas su te komisije srozane na funkciju davanje formalne saglasnosti za sprovođenje ideja polusveta koji je umislio da sve zna.
 
?
Vrednost rada autora obeležja je važnija od razloga i zasluga za podizanje spomenika?
To vredi jedino iz ugla autora i umetničke kritiike, kada se radi o obeležju koje treba da ostane u javnom prostoru mora da se vodi računa i o ostalim kriterijumima.... pa zato su vremenom nastale institucije stručnih komisija. I ja se slažem da je u skorijoj prošlosti bilo diskutabilnih odluka, ali danas su te komisije srozane na funkciju davanje formalne saglasnosti za sprovođenje ideja polusveta koji je umislio da sve zna.
Sve zavisi iz koje perspektive dajes sud. Mislim da na forumu ovog tipa perspektiva je prvenstveno na arhitekturi, urbanizmu i gradjevinskoj tehnologiji. Naravno da su i ostali kriterijumi vazni kada treba nekome dodeliti javni spomenik, jednostavo moje misljenje je da iz gore navedene perspektive je manje bitno. Ono sto je bitno to je da na kraju cele price realizacija spomenika objektivno poboljsa arhitektonsko urbanisticki kontekst date lokacije.
 
Sve zavisi iz koje perspektive dajes sud. Mislim da na forumu ovog tipa perspektiva je prvenstveno na arhitekturi, urbanizmu i gradjevinskoj tehnologiji. Naravno da su i ostali kriterijumi vazni kada treba nekome dodeliti javni spomenik, jednostavo moje misljenje je da iz gore navedene perspektive je manje bitno. Ono sto je bitno to je da na kraju cele price realizacija spomenika objektivno poboljsa arhitektonsko urbanisticki kontekst date lokacije.
To jeste problem ovog foruma - većina gleda upravo samo iz svoje perspektive i ne uzima u obzir da postoje i neki drugi kriterijumi.

Po ovome što si napisao, karikiram, i spomenik nekom zlikovcu, ako je umetički dobro izveden, je prihvatljiv u javnom prostoru.

I upravo zbog tog ignorisanja različitih kriterijuma i uvažavanja samo svog ličnog stava - ovaj grad se pretvara u palanku, i to se vidi i u ahitekturi novih zgrada i u uklapanju zatečeno stanje.... pa i u novim spomenicima.... iz togazatim i mladi izvlače pouku da je "samo moj kriterijum - jedini kriterijum" pa smo dobili poplavu murala na fasadama sa znanim i neznanim preminulim ili poginulim likovima .
 
И "обнова", односно имитирање Скадарлије са почетка седамдесетих је кичерица своје врсте, а тек ово..
 
1696265347134.png

Свака сличност је случајна.
Споменик Ш. Шаулића у Шапцу :)
 
iz toga zatim i mladi izvlače pouku da je "samo moj kriterijum - jedini kriterijum" pa smo dobili poplavu murala na fasadama sa znanim i neznanim preminulim ili poginulim likovima .
Ovo nema veze jedno sa drugim, odnosno proizilazi iz činjenice da može maltene svako da radi šta mu padne na pamet i da neće za to da snosi posledice. Da se gomila stvari sankcioniše, mnoge pojave bi bile iskorenjene.

Što se tiče samih spomenika, barem sam ja to tako doživeo (protumačio), danas je takva tendencija da ljude istovremeno i zabole ko će sve da dobije spomenik i da im svaki spomenik smeta. Isto i što se tiče naziva ulica. Nešto slično je i sa alejom velikana na Novom groblju i ljudima koji se tamo sahranjuju, odnosno ne sahranjuju.
 
Ovo nema veze jedno sa drugim, odnosno proizilazi iz činjenice da može maltene svako da radi šta mu padne na pamet i da neće za to da snosi posledice. Da se gomila stvari sankcioniše, mnoge pojave bi bile iskorenjene.

Što se tiče samih spomenika, barem sam ja to tako doživeo (protumačio), danas je takva tendencija da ljude istovremeno i zabole ko će sve da dobije spomenik i da im svaki spomenik smeta. Isto i što se tiče naziva ulica. Nešto slično je i sa alejom velikana na Novom groblju i ljudima koji se tamo sahranjuju, odnosno ne sahranjuju.
Da postoji svest o kriterijumu šta zaslužuje obeležje, ne samo što ti murali ne bi bili ovako rasprostranjena pojava, već im i mediji ne bi pridavali pažnju i stav javnosti ne bi bio ravnodušan.
Ali ako se na Tašmajdanu postavi onakav spomenik predsedniku Azerbejdžana i nedaleko od njega onaj sramotni spomenik patrijarhu Pavlu, ako nakorumpiraniji srpski političar dobije trg i spomenik ispred Doma Sindikata, ako se postavlja ploča na mestu izmeštene grobnice na trgu... ako nema jasnog kriterijuma za šta se dobija spomen ploča, a za šta bista, cela figura a za šta masivni postament i uvećana figura... ako se obeležja štancuju u hiperprodukciji, zbog političke estrade ili zbog ličnog afiniteta nekog moćnika, tada se zasluge zbog kojih se postavljaju obeležja - obesmišljavaju... tj "kad može za onoga onda mogu i ja za ovog mog".
 
Снимих га јуче... Већ годинама бележим споменике у Београду, и пре свега, бавим се споменицима с историографског аспекта. Стога најчешће избегавам да се упустим у оцене уметничког квалитета скулптуре, јер то је различит ниво посматрања. Но, овога пута морам рећи да ми се овај урадак уопште не допада.
Spomenik Tomi Zdravkovicu Skadarlija (22)wm.jpg
 
Da postoji svest o kriterijumu šta zaslužuje obeležje, ne samo što ti murali ne bi bili ovako rasprostranjena pojava, već im i mediji ne bi pridavali pažnju i stav javnosti ne bi bio ravnodušan.
Ali ako se na Tašmajdanu postavi onakav spomenik predsedniku Azerbejdžana i nedaleko od njega onaj sramotni spomenik patrijarhu Pavlu, ako nakorumpiraniji srpski političar dobije trg i spomenik ispred Doma Sindikata, ako se postavlja ploča na mestu izmeštene grobnice na trgu... ako nema jasnog kriterijuma za šta se dobija spomen ploča, a za šta bista, cela figura a za šta masivni postament i uvećana figura... ako se obeležja štancuju u hiperprodukciji, zbog političke estrade ili zbog ličnog afiniteta nekog moćnika, tada se zasluge zbog kojih se postavljaju obeležja - obesmišljavaju... tj "kad može za onoga onda mogu i ja za ovog mog".
Споменик председнику Азербејџана је лош, као и онај Милораду Павићу насупрот њему, али то је цена за реконструкцију парка (такође упитну). Споменик патријарху Павлу, пак, заправо је сасвим добар, јер је верно пренет лик Патријарха, само што му је облик и позадина неуобичајена, па код људи изазива збуњеност. Споменик Николи Пашићу је сам по себи, као скулптура коректан, али је са све постољем предимензиониран... Ја мислим, иначе, да Пашић не заслужује споменик у сред центра града, ту би требало да буду споменици неким другим, уистину заслужним личностима, попут Михајла Пупина, или краља Александра Карађорђевића, и краља Милутина...
"ploča na mestu izmeštene grobnice na trgu" - извините, не разумем на шта мислите.
За остало сте у праву - нема јасног критеријума.
 
Ovo nema veze jedno sa drugim, odnosno proizilazi iz činjenice da može maltene svako da radi šta mu padne na pamet i da neće za to da snosi posledice. Da se gomila stvari sankcioniše, mnoge pojave bi bile iskorenjene.

Što se tiče samih spomenika, barem sam ja to tako doživeo (protumačio), danas je takva tendencija da ljude istovremeno i zabole ko će sve da dobije spomenik i da im svaki spomenik smeta. Isto i što se tiče naziva ulica. Nešto slično je i sa alejom velikana na Novom groblju i ljudima koji se tamo sahranjuju, odnosno ne sahranjuju.
Све је у реду, само, молим Вас, разликујте Алеју великана, у којој се одавно већ нико не сахрањује (изузетак: Милунка Савић и Димитрије Туцовић), од Алеје заслужних грађана. То су две меморијалне целине на Новом гробљу настале у различита времена.
 
Vrh