Tepić, Hiršfeld i Sondermajer dobiće spomenike u Beogradu, a evo zašto su ih zalužili
Nina Stojanović | 27. 11. 2016 - 21:03h
Za sredu je zakazana sednica gradskog parlamenta, na kojoj će između ostalog odbornici odlučivati i o predlozima odluka o podizanju spomenika Milanu Tepiću, bisti doktora Ludviga Hiršfelda i Tadije Sondermajera.
Milan Tepić
Bio je major Jugoslovenske narodne armije, a postao je heroj onoga dana kada je dao život za svoju otadžbinu. On je bio primoran da se sa svojim vojnicima povuče u skladište i organizuje odbranu od hrvatskih paravojnih formacija koje su opkolile objekat u kom su bili vojnici. Tog kobnog 29. septembra 1991. godine, siguran da ne želi da neprijatelju prepusti oružje kojim su njegovi vojnici bili ubijeni, major Tepić je digao u vazduh i vojno skladište i sebe.
Doktor Ludvik Hiršfeld
Gotovo zaboravljeni bakteriolog koji nam je pomogao u Velikom ratu ali i tvorac petovalentne vakcine u Valjevu. Ovaj cenjeni lekar prvi je otkrio da se krvne grupe nasleđuju, i prvo ih primenio u Valjevu. Od tada su ga zvali "ocem nomenklature krvnih grupa", pored čega je radio i na suzbijanju pegavog tifusa, nakon čega je bolest i iskorenjena
Tadija Sondermajer
Srpski i juglosvenski avijatičar, vojni i civilni pilot, istraživač, inženjer, poliglota i društveni aktivista, koji je najveću slavu stekao nakon što je uspešno obavio let jednomotornim dvosedom avionom. Naime, on je sa svojih 35 godina, zajedno sa vojnim pilotom poručnikom Leonidom Bajdakom obavio etapni let jednomotornim dvosedom avionom na relaciji Pariz-Bombaj i nazad do Beograda, preletevši 14.800 kilometara u 13 etapa, čime je zajedno sa svojim kolegom stekao nacionalnu i svetsku slavu.
http://www.blic.rs/vesti/beograd/tepic- ... li/ydfr9j2