Šta je novo?

Spomenici

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=406315#p406315:2lntnf77 je napisao(la):
Вожд » 17 Sep 2016 06:14 pm[/url]":2lntnf77]
Д. Туцовић
file.php
Где?
 
To neka zanimljiva izkozba tamo zvezdarka da li si bila u zgradi SANU
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=406382#p406382:2y5asmzp je napisao(la):
direktor » 18 Sep 2016 09:07 am[/url]":2y5asmzp] zvezdarka da li si bila u zgradi SANU
На шта конкретно мислиш? Била сам у згради САНУ не знам колико пута у протеклих 30-ак год, рођака ми ради тамо. Могу да уђем "у сред бела дана", што рек'о Радован 3. :)... И у "Споменарнику" сам навела све споменике и остале скулптуре које су тамо...

Истина, с најновијим руководством уведен је мало строжи режим, па морам дан раније да се најавим, што раније није био случај, али опет, постижем...
 
Palo mi na pamet kao jedna od zatvorenijih institucija ima jos takvih zgrada u bg koje bi trebalo obici pre svega drzavnih institucija
 
Није баш споменик, али пошто не постоји одговарајућа тема..


Волгина
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=408600#p408600:2w7z4exk je napisao(la):
Вожд » 02 Oct 2016 03:49 am[/url]":2w7z4exk]
Аеродром Батајница
file.php
Је л' твоја фотографија? Постоји ли слободан приступ тамо?
 
ПРЕДСТАВЉАЊЕ КЊИГЕ

БЕОГРАДСКИ СПОМЕНАРНИК

Књига прва - Личности у београдским споменицима
ОДРЖАЋЕ СЕ 13. ОКТОБРА 2016. У БИБЛИОТЕЦИ „МИЛУТИН БОЈИЋ“, У 7 САТИ УВЕЧЕ

Књига садржи моје фотографије 437 споменика личностима. Сем података о сваком споменику (вајар и година настанка), ту је и биографија сваке личности (њих 345), и други занимљиви, мање знани подаци о њој, као и најмање по један цитат - речи саме те личности, тако да је ова књига и својеврсна збирка мудрих мисли великана.

Цена књиге у редовној продаји је 750, а на представљању моћи ћете је добити по промотивној цени од 650 динара.

До сад сам пописала и фотографисала укупно 1528 споменика и осталих скулптура у Београду, укључујући и фасадне. Књига друга (остали споменици и скулптуре), и Књига трећа (фасадне скулптуре) су у припреми. За њих се већ сад можете претплатити по повлаштеној цени од 500 динара, и тако бити уписани као пренумерант у књизи, дајући тиме свој допринос да овај значајни пројекат комплетно изиђе у свет.

мејл адреса: nedakovacevic@yahoo.com
 
Zvezdarka, u subotu (1. oktobar) je na Batajnici bio odr\an tzv. "Otvoreni dan", više "druženje vojske i naroda" nego aeromiting. Tada je moglo da se uđe.

Ovo je interesantan spomenik. Za pretpostaviti je da je posvećen poginulima sa Batanjice u bombardovanju 1999.
Na postamentu se nalazi sadašnji pilotski znak Vojske Srbije koji piloti nose na desnoj strani uniforme, na grudima, osim u grbu sa 4 ocila gotovo identičan pilotskom znaku iz vremena Kraljevine Jugoslavije.
Ako ikoga zanima, sličan dizajn je koristila i JNA, s tom razlikom što venci nisu predstavljali hrast i lovor (kao na amblemima vojski Kraljevine Srbije i Jugoslavije) i sa petokrakom i grbom SFRJ. U vreme SCG se delimično vratio predratni dizajn, ali bez krune. Orao potiče sa jedne nezvanične plotske značke iz I svetskog rata, i ovom obliku je iskorišćen za ambleme na uniformama i kapama mnogih avijacija...
Mislim da je ovo lep, pravi skromni vojnički spomenik. Po meni je mnogo adekvatniji neko onaj posvećen pilotima poginulim aprila 1941. malo mi bode oči to što znak na spomeniku nije isti kao onaj korišćen 1999. ali dobro... trebao je da bude ovakav.
 
Звездарка,

у контексту објављивања нове књиге,
захвалио бих Вам на доприносу култури и историји Београда који дајете својим неуморним истраживањима на тему његових споменика.

Фотографисано је на отвореном дану Аеродрома Батајница.



Биста кнеза Милоша, аутор Љубиша Манчић, касарна "Дедиње".
 

Умка



Узгред, изглед варијанти предратног и послератног летачког знака ..

Pogledajte prilog 1
Pogledajte prilog 2


Проблем код оваквих споменика који се подижу у оквиру установа и јединица ВС јесте у томе што не постоји јавни конкурс, на коме би учествовали професионални вајари и стручни жири изабрао најбоље решење, већ се све препушта самоиницијативи и резоновању аматера у тој области.
 
Otkrivena porsija u malom tasmajdanu dvoici profesora pravnog
 
Спомен-плоча руском архитекти Краснову
Бета | 05. октобар 2016. 18:43 |

Николај Краснов у Београду учествовао у градњи више од 60 објеката. Спомен плоча на Врачару, споменик догодине у парку Мањеж

http://www.novosti.rs/%D0%B2%D0%B5%D1%8 ... i-Krasnovu
 
Neke važne spomenike bi trebalo zameniti replikama a originale izložiti u muzeju
kako bi se sačuvale od daljeg propadanja jer UV, kisele kiše, CO2 i ostalo
jako nagrizaju i uništavaju unikatna i vredna dela

Lično smatram da je došlo vreme (ako vec nije i kasno) za zamenu Pobenika na Kalemegdanu
naravno orig. stub sa replikom ostaje
ali sama statua Pobednika bi trebala biti u nekom Bg muzeju
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=409521#p409521:3epwikvm je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » 07 Oct 2016 11:35 am[/url]":3epwikvm]Ево их:

14520360_10210818670727197_375352538712610471_n.jpg


14485065_10210818670687196_6391800943979417723_n.jpg


(Иначе, моји 1523. и 1524. забележени споменик).


Zbog čega spomenici i biste u bronzi napravljeni u nekoliko poslednjih godina izgledaju kao radne verzije, dela u radu pre završne obrade?
Da li je to neka posebna tehnika, umetnički pravac. tendencija (i kako se zove?), faza u vajarstvu...?
 
Споменик Милунки Савић на Копаонику.
Снимљено јуна 2016., на слици поред споменика је Ђорђе Ђенић, спортски новинар и бивши аутомобилиста, сада путописац.

 
Vrh