Šta je novo?

Spomenici

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363101#p363101:1mmt2xze je napisao(la):


Beograd nema spomenik Nemanjićima, ako se izuzme spomenik Dušanovom zakoniku ispred Palate pravde. To pokazuje naš odnos prema sopstvenoj istoriji koji moramo da promenimo.
Ovo pokazuje da premijer ne zna da u Beogradu postiji i spomenik svetom Savi, da nekoliko ulica i škola nosi imena po Nemanjićima.
Valjda misli na odnos prema sopstvenoj istoriji "u novijij istoriji" ... jer se tako valjda danas i meri vreme...
 
Немањић је, (додуше како би рекао Нушић, "по женској линији") и деспот Стефан Лазаревић, који има споменик.

А у ствари, има га, ипак, некако, и Стефан Немања - у хотелу "Мистер президент" у Карађорђевој (Личкој) једна од биста је Немањина...

163IMG_049.jpg

(Овај у првом плану. До њега, кнез Лазар, затим кнез Милош и краљ Петар Први Карађорђевић)

Баш сам данас пролазила туда и допунила податке, дела су Љубомира Лапчевића из 2007.

Но, наравно, требало би да сви добију достојне споменике, на неком отвореном и често посећеном простору, и Стефан Немања, и Првовенчани, и , нарочито, краљ Милутин - уз Душана, један од најзначајнијих наших владара...

Дај Боже да овај предлог не остане само тек тако, "у ваздуху" изречена лепа жеља...
(Да ли им је упутио званични, путем класичног писма, онако како мени рекоше да једино предлоге примају у Комисији за...)
 
Ja mislim da bi spomenici Nemanjicima trebalo da predstavljaju celinu na nekom od gradskih trgova ili jos bolje plasirati neko novo mesto u centralnom Beogradu kao tacku od inreresa na kome bi se prikazao uzi rodoslov nasih najvecih kraljeva i 2 cara. Ukoliko bi se imalo sredstava i prostora za to, moglo bi liciti na pestanski trg heroja u modernijoj verziji, ukoliko ne, makar objedinjeni spomenik.
 
Откривена биста Краља Александра I на Новом Београду
17/12/2015

Његово Краљевско Височанство Престолонаследник Александар присуствовао је данас прослави дана школе „Краљ Александар I“ на Новом Београду у оквиру које је откривена спомен-биста блаженопочившем Краљу. У пратњи Његовог Краљевског Височанства били су саветници Круне: г-дин Драгомир Ацовић и професор Драгољуб Кавран.

IMG_4931.jpg


У свом обраћању Престолонаследник Александар је истакао: „Веома сам срећан, поносан и дубоко захвалан свима који су омогућили откривање бисте Краља Александра I, мог деде, у овој лепој основној школи која носи његово име. Пре сто година, са својом војском и народом прешао је преко Албаније и поднео све тешкоће којима су Србија и српски народ били изложени. Нажалост, после другог светског рата, његов лик је био гурнут у заборав, а историја је била модификована. Мој деда није био једини у томе, али јесте био једини Краљ са којим се тако сурово и незаслужено поступало. Хвала Богу, времена су се променила. Данашњи дан и откривање ове бисте показују и доказују да је неправде могуће исправити. Ако наше младе генерације буду познавале и поштовале своју историју, има наде у боље сутра“ – рекао је Престолонаследник.

Поред Престолонаследника Александра и саветника Круне церемонији откривања бисте присуствовали су и г-дин Горан Весић, градски менаџер града Београда, г-дин Владан Вукосављевић, градски секретар за културу, а њихов домаћин био је г-дин Милан Пушица, директор основне школе Краљ Александар I.
 
Imamo dva dusana koliko ja znam .Ideja nije losa bojim se realizacije nasta ce to liciti .
Drugo premjer je nalozio da se u manjezu razmotri
Naloziti razmotriti predloziti nikako ne mogu da idu zajedno Oce li ga komisija iskulirati koliko ce cekati odgovor.
 
А на ово наиђох синоћ, враћајући се кући из града, у дворишту Треће гимназије у Његошевој:

2161IMG_3496-800x600-.jpg


Свратих унутра и покушах да сазнам, али нису ништа знали (или нису хтели? - каже дежурна наставница да нема овлаштење ништа да говори) да ми кажу о чему је реч. Као да је у питању постављање бојеве главе за нуклеарну ракету...
Да ли је ово онај најављивани Пекићев споменик?

Такође, приметих да су скинута попрсја Вука, Доситеја и Панчића са фасаде зграде. Али, и то за сад остаде тајна
 
@Zvezdarka To je na drugom spratu DIFa, ali ne starog nego onog u Blagoja Parovica 156 (Fakultet sporta i fizickog vaspitanja), od glavnog ulaza stepenice sa leve strane i kad se popnete ispred vas je. Kako mi je ispricao drug koji studira tu i zbog kog sam i isao tamo, to je omiljeni lik bivseg profesora sociologije (ime sam zaboravio), uglavnom drzao ga je u kancelariji, otisao je u penziju, a posto njegov naslednik ipak nije preveliki "fan" lika i dela doticnog prebacen je u hodnik. Imali su i ispod tih stepenica sa leve strane i neku spomen plocu sa imenima poginulih boraca za vreme WWII ali mi nije bila previse zanimljiva pa nisam slikao.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363342#p363342:pj9yly93 je napisao(la):
nnikolic1986 » 18 Dec 2015 11:25 pm[/url]":pj9yly93]@Zvezdarka To je na drugom spratu DIFa, ali ne starog nego onog u Blagoja Parovica 156 (Fakultet sporta i fizickog vaspitanja), od glavnog ulaza stepenice sa leve strane i kad se popnete ispred vas je. Kako mi je ispricao drug koji studira tu i zbog kog sam i isao tamo, to je omiljeni lik bivseg profesora sociologije (ime sam zaboravio), uglavnom drzao ga je u kancelariji, otisao je u penziju, a posto njegov naslednik ipak nije preveliki "fan" lika i dela doticnog prebacen je u hodnik. Imali su i ispod tih stepenica sa leve strane i neku spomen plocu sa imenima poginulih boraca za vreme WWII ali mi nije bila previse zanimljiva pa nisam slikao.
Хвала најлепше!
 
Zvezdarka ovo u dvoristu gimnazije je visoko za pekica ovo je nesto drugo
 
Дишо, у питању је биста Борислава Пекића

12395675_536517646529975_179970050_n.jpg
 
Cek a cemu bista ako vec rade spomenik u ful velicini dans je uz blic bio dodatak o radovima u bg i planiranim radovima
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363452#p363452:3tkiqugu je napisao(la):
direktor » Ned Dec 20, 2015 1:41 am[/url]":3tkiqugu]Cek a cemu bista ako vec rade spomenik u ful velicini dans je uz blic bio dodatak o radovima u bg i planiranim radovima

Па подели шта пише. Неки нови споменик? Нова зграда филхармоније?
 
Ma JOK samo ovo do sad sto vec znamo cvjetni vuka karadzica slavija teraz terasa itd nista novo spektakularno
 
Градоначелник Синиша Мали свечано открио споменик „Београдски читач”

1724300_beogradski_citac_8_v.jpg


Градоначелник Београда Синиша Мали свечано је открио споменик „Београдски читач”, који од данас краси Чубурски парк. Градоначелник је том приликом истакао да се статуе читача налазе у великом броју градова у свету, попут Вашингтона, Канзас Ситија, Ванкувера.

– За нас у Београду ова статуа је симбол промена и повратка старим, али правим вредностима, које смо с временом заборавили или изгубили. Симболизује младу особу која чита и која треба да остане у Београду и Србији, да учи и завршава школу, а касније и налази посао овде. Некада је Кнез Милош довео у нашу земљу инжењере, лекаре и учене људе и подржао је Вука Стефановића Караџића у бављењу српским језиком, правописом и писмом, а споменик нас у данашње време подсећа на то. Цицерон је својевремено рекао да је свака соба без књига као тело без душе. Зато нека „Београдски читач” буде нова душа Београда – рекао је Синиша Мали и изразио задовољство што је пројекат реализован за кратко време.

„Београдски читач” је грађанска иницијатива књижевница Гордане Пешаковић и Гордане Влајић и новинарке РТС-а Тање Шикић. Аутор скулптуре је Андрија Васиљевић, уз подршку Драгољуба Димитријевића, професора вајарства на ФПУ.

Пројекат има подршку градоначелника Београда, а покровитељ је Удружење књижевника Србије. Реализује се у три фазе, које ће трајати више година. После постављања скулптуре, планирана је акција подстицања школараца на литерарно стваралаштво, а након тога и постављање скулптуре/инсталације „Београдски читач” на београдском аеродрому.

Свечаности су присуствовали бројни драмски уметници и књижевници.

izvor: Grad Beograd
 
NIje da se sprdam i da omalovažavam, jeste neobičan, zanimljiv i drugačiji spomenik, ali... kada ste vi videli u Beogradu odraslu osobu da sedi i čita na - ljuljašci?
 
Otprilike nikad ali to je umjetnicka vizija koju su gradjani izglasali
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=363970#p363970:3cwonz1z je napisao(la):
relja » 23 Dec 2015 10:48 pm[/url]":3cwonz1z]NIje da se sprdam i da omalovažavam, jeste neobičan, zanimljiv i drugačiji spomenik, ali... kada ste vi videli u Beogradu odraslu osobu da sedi i čita na - ljuljašci?

:lol:

Umetnost je to :)
 
Da, umetnost.
A život je kada babe u kupaćim kostimima čitaju knjige dok se sunčaju na klupama po savskom keju ...


Dobar je spomenik
:wink: :kk:
 
Vrh