Šta je novo?

Spomenici

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=368639#p368639:ih4dilrk je napisao(la):
direktor » 25 Jan 2016 01:32 am[/url]":ih4dilrk]
7949037046_67a2713a21_b.jpg


hemijski pmf itd na studentskom trgu zvezdarka da li si obisla sve fakltete bg univerziteta :)
Ове имам у колекцији, проф. Вукић Мићовић и Ђорђе Стефановић. :)
Нисам обишла све факултете, нпр. Машински, Ветеринарски, Пољопривредни, Шумарски, ФДУ, ФМУ... - Напросто, нисам се сећала (а нити стизала) да проверим, пошто, према полазном списку, на њима није било споменика. Но, у међувремену, показало се да ипак ваља конкретно проверити. А треба да одем и до Шумарског, пошто у књизи коју сам недавно добила, "Споменици НОБ и револуције СР Србије 1941-1945", наводе, рецимо, и Момчила Поповића, НХ, да је тамо.
Иначе, та ми се књига (објављена иначе '81) показала врло корисном - пронађох у њој неке податке који су ми били недостајали, о вајарима и годинама, а и неколико нових споменика, којих опет није било на списковима... Ни она, додуше, није савршена, понегде има пропуста, изостављених података, али је у целини прилично добра.
 
Има споменика и на Ветеринарском факултету, 1 плоча, 1 биста и 1 рељефна биста (надам се да сам употребио правилан израз).
 
Има 2 споменика Душко, испред "Београђанке", дело Александра Боровеца из 1999. и у просторијама Централног института за конзервацију на Теразијама 26, дело др Владимира Т. Јокановића из 2006. године.
 
Тешко да ће баш тај примерак изнети напоље - од порцелана је. :) Једино ако је нашем уваженом др Јокановићу остао калуп, па да излију у бронзи...
 
Lepa vest. Na kojoj dubini je pronadjena stara kaldrma?
 
Одмах испод коцке, на двадесетак цантиметара испод нивоа улице.
 
Ako sam dobro razumeo, ta ulica je pesacka zona, u tom slucaju bilo bi lepo integrisati staru i novu kaldrmu na neki kreativan nacin.
Kad zavrse te radove, da dodjem i vidim tu Grocku malo :)
 
Пастерова 14, испред зграде

8528IMG_4176-1600x1200-.JPG


За сад, непознато, име скулптуре аутор и година настанка/постављања.

Иако сам пролазила туда доста пута и раније, тек је пре неки дан приметих...
 
Autor je vjerovatno potpisan negdje na skulpturi recimo na vukovom spomeniku potpis autora je jasno uocljiv
 
Odbornici u ponedeljak odlučuju o izmeštanju spomenika i posmrtnih ostataka Dimitrija Tucovića sa Slavije
D. R. | 03. 02. 2016 - 15:58h izmena vesti 17:53h

Na sednici Skupštine grada koja je zakazana za 8. februar, odbornici će doneti odluku o premeštanju spomenika kao i posmrtnih ostataka Dimitrija Tucovića sa Trga Slavija, čije će usvajanje praktično označiti rekonstrukciju ovog dela grada najavljenu za april ove godine.


c637bb4473fa27704c1d552265ae9479.jpg


http://www.blic.rs/vesti/beograd/odborn ... ja/zbyp8s7
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=370078#p370078:1ktw7q9m je napisao(la):
direktor » 03 Feb 2016 08:19 pm[/url]":1ktw7q9m]....
Na sednici Skupštine grada koja je zakazana za 8. februar, odbornici će doneti odluku o premeštanju spomenika kao i posmrtnih ostataka Dimitrija Tucovića sa Trga Slavija, čije će usvajanje praktično označiti rekonstrukciju ovog dela grada najavljenu za april ove godine.
...


Da li to znači da su locirani posmrtni ostaci, ili nisu locirani već samo odlučuju pro forma o stvarima na koje zapravo nemaju uticaja?
 
Од најављеног свечаног постављања Пекићевог споменика 4. фебруара на Цветном тргу изгледа да неће бити ништа. Прођох малопре, нигде ништа.
 
Звездарка, фотка бисте ЈБТ је са почетка двехиљадитих, призор није био редак у то време и не сећам где сам је усликао. Знам сигурно само да је Бгд.
 
Случајно налетех на чланак из новости, од пре скоро три године, о подизању споменика Михајлу Пупину испред ЕТФ-а. Шта се дешава са тим?
 
Na poljoprivrednom fakultetu nema spomenika, samo spomen ploce poginulih u ratu i narodnih heroja, u zemunskoj gimnaziji je bista narodne heroine Nade Dimić i spomen ploce za poginule u ratu.
 
Gospodaru se ne sviđa Manjež!?

Среда, 10. фебруар 2016.

Кoнкурс зa пoдизaњe спoмeникa Стeфaну Нeмaњи

Oдбoр зa пoдизaњe спoмeн-oбeлeжja Стeфaну Нeмaњи дoнeo je дaнaс oдлуку дa сe рaспишe дoмaћи jaвни кoнкурс зa пoдизaњe спoмeникa Стeфaну Нeмaњи, кao и спoмeн-кoмплeксa „Српски срeдњи вeк”.

Нa прeдлoг прeмиjeрa и прeдсeдникa oдбoрa Aлeксaндрa Вучићa, oдбoр je изрaзиo нaмeру дa лoкaциja будућeг спoмeникa Стeфaну Нeмaњи и спoмeн-кoмплeксa будe нa углу улицa Кнeзa Mилoшa и Нeмaњинe, сaoпштилa je Кaнцeлaриja Влaдe Србиje зa сaрaдњу сa мeдиjимa.

Кoнaчнa oдлукa o лoкaциjи бићe дoнeтa нa слeдeћoj сeдници, у сaрaдњи сa Влaдoм Рeпубликe Србиje.

Нa кoнститутивнoj сeдници одбoрa имeнoвaнa je кoмисиja кoja трeбa дa дeфинишe кoнкурсни зaдaтaк, кao и дa припрeми читaв кoнкурсни прoцeс кaкo би биo рaсписaн у нajкрaћeм мoгућeм рoку.

Члaнoви кoмисиje су министaр Никoлa Сeлaкoвић и aкaдeмици Љубoмир Maксимoвић и Свeтoмир Aрсић Бaсaрa.

Дoнeтa je и oдлукa o нaгрaдaмa, тaкo дa ћe првa нaгрaдa нa кoнкурсу изнoсити милиoн динaрa, другa 600.000 и трeћa 400.000 динaрa.

Сeдници су присуствoвaли члaнoви oдбoрa министaр прaвдe Никoлa Сeлaкoвић, aкaдeмик Љубoмир Maксимoвић, дeкaн Прaвнoг фaкултeтa Симa Aврaмoвић, aрхитeктa Вojислaв Mилaнoвић, митрoпoлит зaгрeбaчкo-љубљaнски Пoрфириje, aкaдeмик Свeтoмир Aрсић Бaсaрa, грaдски мeнaџeр Гoрaн Вeсић и прeдсeдник Кoмисиje зa спoмeникe и нaзивe улицa и тргoвa Скупштинe Бeoгрaдa Jaсминa Mитрoвић Maрић, кao и зaмeницa прeдсeдникa Скупштинe грaдa Aндрea Рaдулoвић и грaдски сeкрeтaр зa културу Влaдaн Вукoсaвљeвић.

Izvor: Grad Beograd
 
Vrh