Šta je novo?

Spomenici

p061115160601.jpg
 
Звездара, проследио ми је #директор ову слику за Вас:

1222l9c.jpg


Налази се на Архитектонском факултету.
 
Откривена спомен-плочa Милораду Павићу на његовом легату

1716900_Milorad_Pavic_1_v.jpg


Градоначелник Београда Синиша Мали и амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин открили су данас спомен-бисту Милорада Павића на кући његовог легата. Плоча је дело истакнутог руског вајара Григорија Потоцкина и реплика је споменика који му је подигнут у Москви.

– Данас сам имао част да откријем спомен-обележје нашем истакнутом писцу, члану Српске академије наука, професору универзитета Милораду Павићу. Он је свој рад посветио томе да се словенски православни народи ближе упознају и разумеју и његова дела су и данас мостови између српске и руске културе. Као што српска публика има прилику да ужива у делима Пушкина које је бриљантно превео Павић, тако и руски читаоци имају прилику да читају Павићева дела, али не само руска публика, с обзиром на то да су његова дела преведена на 38 језика и читају се у целом свету – рекао је Синиша Мали који је захвалио Грегорију Потоцком на гесту да ово спомен-обележје поклони Граду Београду.

Он је нагласио да на тај начин имамо сјајну прилику да се одужимо Милораду Павићу и да Београђанима и гостима Београда покажемо оно чиме можемо да се поносимо. Градоначелник је захвалио свима који су у овоме учествовали, а превасходно Амбасади Србије у Москви, која је иницијатор овог пројекта, као и руској амбасади у Београду и амбасадору Чепурину.

Амбасадор Руске Федерације Александар Чепурин рекао да му је драго што постоје две бисте Милорада Павића, једна у Москви, а једна овде у Београду.

– Српска литература заузима веома важно место и она је спона између два народа, руског и српског. Драго ми ја да и Бограђани сада имају бисту овог великог писца – рекао је Чепурин.

Григориј Потоцки је истакао да је откривање спомен-бисте Милорада Павића велики догађај јер је он, по његовом мишљењу, писац број један у свету и због тога је и преведен на толико језика.

– Српски и руски народ деле исте вредности и нас пре свега обједињује доброта која мора да буде решење свих проблема јер закони се управо нуде са позиција силе и рата, а Милорад Павић се увек трудио да то покаже. Он је говорио о ономе што покреће човека и што човека чини човеком, а што је најважније, он је допро до његовог срца и зато је ванвременски писац. Док постоји тако велики писац, српски народ ће остати велики и заузимаће једно од првих места у свету по духовности своје културе. Зато се и Русија поноси Милорадом Павићем и сматра га својим писцем – рекао је Потоцки.

Јасмина Михајловић, жена Милорада Павића, нагласила је да је поносна што велики број људи посећује његов легат и што се упознаје са његовим делима, као и да је срећна што је овакво спомен-обележје краси легат Милорада Павића.

Овом догађају присуствовали су Јасмина Митровић Марић, председница Комисије за споменике и називе тргова и улица, Владан Вукосављевић, градски секретар за културу, Нела Мићовић, директорка Завода за заштиту споменика града Београда, као и чланови породице Милорада Павића.

Извор: Град Београд
 
Страшно!
Нашта то личи?
Наравно, не мислим на сам лик, односно на саму главу, већ на зграду натакарен пластичан приказ одвратног злочина над човеком којему је из рамена ишчупана глава, при чему се он надреално мирно смешка ...
 
...
иначе, сазнадох коначно данас директно од од гђе Јасмине Митровић-Марић да све предлоге о променама имена улица, постављање споменика, питања у вези с тим и слично, Комисија прима искључиво у класичном писменом виду поште, и да нема свој посебан мејл.
 
Фондација Сретен Стојановић

http://ssf.org.rs/

Sreten Stojanović je, između ostalog, autor spomenika Karađorđu na Vračarskom platou.
 
Овде си лепо сликао и написао о чему се ради и заслужио велики плус.
 
Гђе Барбара Панић, кустос Јеврејског историјског музеја и Бранка Џидић, архивиста, дале су ми ових дана податке за споменике у оквиру Музеја. Изражавам им и овим путем још једном велику захвалност. Но, за скулптуре у Библиотеци Савеза јеврејских општина Србије, Музеј није имао податке. Да ли неко одавде, можда, зна или може да препозна ко је овај господин бистом представљен (на своју срамоту, ја не знам), а била бих врло захвална, наравно, и за податке ко је аутор попрсја, кад је настало, које године, и којом приликом постављено у Библиотеци.

12316279_10208240720560054_7209539961214892656_n.jpg
 
20151210_204035.jpg


20151210_204500.jpg


zvezdarka da li si zabiljezila sve poprsja po narodnom pozoristu
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362084#p362084:2edj50et je napisao(la):
direktor » 11 Dec 2015 12:26 am[/url]":2edj50et]
20151210_204035.jpg


20151210_204500.jpg


zvezdarka da li si zabiljezila sve poprsja po narodnom pozoristu
Хвала.
Да, сва ова која су ми била доступна, у холовима Н. позоришта по спратовима, у приземљу и Музеју НП (овај први на фотки ти је Димитрије Парлић, балетан и кореограф).
У старом списку имам и још 2, Милорада Гавриловића, и Велу Нигринову, који су некада били, како пише, "у холу НП", али њих нисам пронашла још увек, нису ми одговорили на неколико мејлова с питањем шта је с њима, пробаћу најзад и да их зовем директно телефоном...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=362424#p362424:1722irbe je napisao(la):
direktor » 13 Dec 2015 07:36 pm[/url]":1722irbe]
20151211_143203.jpg


20151212_143205.jpg


20151213_165743.jpg


20151213_165817.jpg


20151213_165908.jpg
Самуило и Голуб Јанић, националнии радници и добротвори, хотел "Балкан" Голубов, био је централа окупљања четника од 1903... Васа, познати "одметник" и народни лекар, споменик из 1953, Мише Поповића...
Ове у Кумодражу, баш сад у четвртак фотографисах...
Из које су књиге ове фотографије? Ко је оставио иницијале М. Б. М? И њих сам видела и снимих, али нису знали тамо ништа више да ми кажу о томе споменику...
 
Данас постављена нова биста Исидори испред истоимене ОШ:

12391042_10207858091507296_5547500342165377409_n.jpg


(Вест нашега драгог колеге Банета Гајића с фб)
 
Od cega je odlivena ili je ovo kamen koji materijal su koristili
 
Vrh