Šta je novo?

Spomenici

Otkriven spomenik Edvardu Rusjanu
93242065-B295-4A46-81DD-CA84083B04D1.png
 

Откривена спомен клупа Едварду Русјану


Градски урбаниста Марко Стојчић и амбасадор Републике Словеније у Београду Дамјан Бергант свечано су данас у парку Едварда Русјана на Савском пристаништу открили спомен клупу словеначком пилоту, конструктору авиона и пиониру ваздухопловства на овим просторима.

Стојчић је подсетио да је откривање споменика истакнутом пилоту, који на том месту страдао 1911. године, заједничка иницијатива Града Београда у словеначке амбасаде.

–Кроз овај заједнички пројекат смо пуно разговарали о пријатељству Словеније и Србије, који смо делили кроз историју. Такође смо разговарали и о будућим пројектима. Ова клупа и спомен плоча ће тек добити на значају када се у наставку заврши Линијски парк, што се очекује за око месец и по дана и када ће Београђани и гости престонице моћи да прођу овим потезом и упознају се са ликом и делом Едварда Русјана – најавио је Стојчић.

Он се захвалио академском вајару Стевану Филиповићу и ливцу Александру Станишићу јер су, како је истакао својим делом оплеменили простор иза Бетон хале.

Амбасадор Бергант је подсетио да је прошло две године од иницијативе до реализације овог пројекта.

–Захваљујући многима идеја је реализована. Посебно задовољство ми је што је Град Београд подржао иницијативу Амбасаде Словеније и омогућио да се данас налазимо у парку Едварда Русјана. Едвард је трагично преминуо 9. јануара 1911. године, недалеко одавде када је приликом презентације својих летачких способности желео Београђанима да надахне своје визионарство – подсетио је Бергант.

Он се захвалио и аеро-клубу Нова Горица из Словеније, који сваке године аеро митингом одаје почаст Едварду Русјану и на тај начин, како је истакао, приближава Београд и Нову Горицу, те и Словенију и Србију.

Откривање спомен-клупе Едварду Русјану увеличали су својим прелетом два авиона Војске Србије, као и свечани оркестар Министарства унутрашњих послова.

 
Да бар држи неки авиончић у руци, овако, баш је тешко да се скапира ко је то и зашто баш ту седи...
 
Oд раније постоји спомен плоча на приобалним зидинама. Ово је само дуплирање спомен-обележја.
 
Из 2011. године. Ова спомен клупа је и на погрешном месту, и нема адекватну информацију зашто је ту као споменик.
 
Zamenik gradonacelnika ne priznaje spomenike koji nemaju bistu ili celu figuru, kada je isao u skolu video je takav spomenik na slici u nekoj knjizi i mnogo mu se dopao, od tada trazi da pravi samo takve spomenike u gradu. Ni ne pita za cenu, toliko ih voli.
 
Svedoste diskusiju na standardno prepucavanje vlast-opozicija.
Jednostavno ova ploča, ko god da je postavio, izleda kao svaki drugi spomenik u groblju, što opet ne znači da recimo spomenici Mići Orloviću ili Nikolaju Krasnovu ne izgledaju odvaratno.
Ima li ovde misljenja, a da nije politicki motivisano?
 
Nema. Šta god da kažeš, to se uvek tumači politički. Pa i to tvoje nesviđanje spomenika Mići Orloviću kao rezultat toga što imaš nešto protiv aktuelne vlasti. ;)
 
Ovo je direktna, bukvalna kopija spomenika Branku Najholdu na Zemunskom keju, za koji je zaslužna Bojana Ivanović, a ni reč o tome nisu rekli.

edvard_rusjan_080622_tw1024.jpg


IMG_4234.JPG


Ali za razliku od spomenika Branku Najholdu, u populističkoj i jeftinoj varjanti. Rusjan pruža desnu ruku duž klupe i tako direktno poziva prolaznike da sednu i naprave selfi u kome ih je on kobajagi "zagrlio". Plus, ima prilično opuštenu pozu i raširene noge, pa one smelije osobe ženskog pola poziva i da se slikaju sedeći na jednom drugom mestu.

IMG_4136.JPG


A sad pogledajte razliku.

IMG_1261c.JPG


To je nešto što je Branko u šali spomenuo još 2014. godine, kada ga je Opština pohvalila za izložbu koju je tada održao. Rekao je: "E, pa kad me već toliko hvale, jednog dana kada umrem mogli bi da mi podignu spomenik. Na primer, na Keju sedim na klupi, raščupan, ptice mi kake po glavi i tako gledam niz Dunav, a na klupi je dugme koje pritisnete i čujete 7.000 godina staru i dugu istoriju Zemuna" - priseća se Bojana. Potpuno sama uspela je da se izbori za sve, osim za to dugme. Našla je vajara, Stevana Filipovića iz Sremskih Karlovaca, a zatim mu odnela puno Brankovih fotografija i snimaka.

 
Pogledajte metalne ukrase na levoj strani klupe. Bukvalno je iskopirana.

Poredjenje spomenika Najholdu i Rusjanu.JPG
 

Весић и Хил открили спомен-плочу америчком дипломати и амбасадору Џорџу Ф. Кенану


Заменик градоначелника Горан Весић и амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду Кристофер Хил свечано су данас открили спомен-плочу Џорџу Ф. Кенану, истакнутом америчком дипломати и амбасадору у Југославији у периоду од 1961. до 1963. године.

Табла на здању некадашње Амбасаде САД у Улици кнеза Милоша број 50 постављена је на иницијативу Горана Весића, а свечаној церемонији присуствовао је и Кристофер Кенан, син Џорџа Кенана.

Весић је истакао да Џорџ Кенан није обичан амбасадор јер је, како је нагласио, креирао судбину Југославије другачију од оне која јој је била намењена после Другог светског рата.

– Реч је о једном од најзначајнијих америчких дипломата и једном од аутора обнове Европе после Другог светског рата. Свакако је најзаслужнији што је тадашња Југославија добијала велику помоћ од САД. Џорџ Кенан је успео да промени животе многих генерација у послератној Југославији јер су многи млади људи почели да одрастају на западној култури и вредностима, а студенти да добијају стипендије и школују се на америчким универзитетима – казао је Весић.

Весић је подсетио да је Кенан био директно именован од тадашњег америчког председника Кенедија.

– За кратко време које је провео у Београду и за све што је учинио за нашу земљу и град дугујемо му велико хвала. Ми смо генерација која зна да захвали овом дивном човеку. Кенан је Американац чији рад припада америчкој дипломатији и историји, али данашњим чином он је постао и Србин, а ми смо веома срећни због тога – навео је Весић.

Посебну добродошлицу пожелео је сину истакнутог дипломате Кристоферу Кенану, који је овим поводом дошао у Београд после 59 година.

Амбасадор Хил је захвалио Горану Весићу на иницијативи и придружио се добродошлици сину Џорџа Кенана.

– Сви ми који смо имали привилегију да служимо у дипломатији Америке свесни смо доприноса Џорџа Кенана и онога што је учинио за нашу земљу, као и за односе наше земље са земљама широм света. Посебно ми који смо имали част да служимо у Америчкој амбасади у Београду, да следимо његов пут и идемо његовим стопама – казао је Хил.

Он је истакао да ниједан други дипломата није оставио тако дубок траг у формирању курса америчке дипломатије, посебно за земље попут Југославије за које је, поновио је Весићеве речи, већ био припремљен неки други план.

– Искрено се надам да ће Београђани и други пролазници бити свесни да је један од највећих америчких дипломата био на овом месту, да је на овом месту радио и оставио дубок траг иза себе, те да ће они у свему томе пронаћи инспирацију и за своје деловање – закључио амбасадор Хил.

Кристофер Кенан је на српском истакао да је веома задовољан да је поново у Београду и да присуствује откривању спомен-плоче његовом оцу.

– Мој отац био би дубоко дирнут овим признањем и овом почашћу. Боравак у Београду остао му је у лепом сећању. Када је председник Кенеди понудио моме оцу да бира амбасадорско место у Пољској или Југославији, он је одабрао Југославију. Такође је за време свог мандата проводио много времена са председником Титом, кога је много ценио – рекао је Кенан.

Догађају су присуствовали представници Града Београда, Народне скупштине Републике Србије, те представници амбасада САД и Израела у Београду.

6c40de245ff07cd55e040fae530071a0_8265670679.jpg


 
Zuma je napisao(la):
Ovo je direktna, bukvalna kopija spomenika Branku Najholdu na Zemunskom keju, za koji je zaslužna Bojana Ivanović, a ni reč o tome nisu rekli.

Inače, skulptura Laze Kostića u Somboru, postavljena ispred njegove kuće u leto 2011. delo je vajara Igora Šetera, što znači da pomenuta Bojana Ivanović nije zaslužna za ideju. Skulpturu sam svojevremeno fotografisala i postavila na forum.
(Skulptura i spomenik su različiti pojmovi)
Evo i zanimljivog linka sa opisom: http://mojsombor.org/galerija-1-Laza-Kostic-Od-ideje-do-realizacije.html
169-Sedeca-statua-Laze-Kostica-na-Trgu-Sv.-Dorda-1024x675.jpg
5c5d7ea11954a.jpg
 
Демонтажа споменика Алекси Дундићу у Ровном, Украјина..

1025790223.jpg
demontazh-dundych.jpg
 
Vrh