Šta je novo?

Spomenici

Лепо се сакрио, да га потомци не гледају. А и шта ће у Београду више, бистица, за најбезначајниег лиак у нашој историји.
 
Eno ga njegov tekst preko Generalštaba i isti taj tekst sa sve likom, na istoimenoj školi kod Autokomande, u koju sam išao.

A ovde i onako smeta za BNV 2.

;)
 
Земунски парк

IMG_20220524_150257.jpg
IMG_20220524_150336.jpg
 

Усвојена иницијатива да се постави спомен-плоча Џорџу Кенану


Комисија за споменике и називе тргова и улица Скупштине града на данашњој седници усвојила је моју иницијативу, коју сам поднео у својству грађанина, да се на фасади зграде у Улици кнеза Милоша бр. 50 у Београду, где је некада била Амбасада САД, постави спомен-плоча Џорџу Кенану, америчком дипломати и амбасадору, изјавио је заменик градоначелника Горан Весић.

– Џорџ Кенан био је један од највећих америчких спољнополитичких дипломата после Другог светског рата и за време његове службе у периоду од 1961. до 1963. године у Југославији, као и након ње, показао је поетско дивљење према нашој земљи којој је креирао судбину, сасвим другачије од оне коју је она на почетку могла да има. Кенан је подстицао своје дипломате да упознају Југославију, да уче језик и да се усавршавају. Такође, амерички амбасадор и дипломата јавно се противио ангажовању НАТО на Балкану деведесетих година, а посебно бомбардовању 1999. године. Иницијатива сам поднео у сарадњи и уз подршку Амбасаде Сједињених Америчких Држава у Београду и породице Џорџа Кенана – навео је Весић.​

 
Izvor: Novosti.rs

SVE O SPOMENICIMA "NA KLIK": Beograđanin Stefan Branković i grupa od 10 mladih napravili aplikaciju u kojoj su sabrana obeležja grada​

231808_img-20220421-wa0001_f.jpg

TURISTI i Beograđani u prilici su da u prestonici skoro na svakom koraku nalete na spomenik koji je posvećen nekoj važnoj istorijskoj ličnosti ili događaju. Grupa od 10 mladih odlučila je da napravi aplikaciju Belgrade monumental koja pruža brojne informacije o obeležjima u Beogradu. Građani koji "skinu" ovu platformu u prilici su da saznaju kojim povodom je neki spomenik podignut, kome je i zašto posvećen, a ukoliko je podignut u čast neke ličnosti, mogu da pročitaju i kratku biografiju.

Kako je za "Novosti" rekao autor Stefan Branković, pomisao da pokrene ovakvu aplikaciju javila mu se kada se 2013. godine preselio u Dansku i u Kopenhagenu tragao za informacijama o gradu.

- Tamo mi se rodila ideja da bi bilo lepo kada bi svako ko prođe pored nekog spomenika, ukoliko mu privuče pažnju, mogao da sazna nešto više o njemu. Kada je svet zahvatila pandemija, sedeći kod kuće odlučio sam da uradim nešto korisno i ovu ideju realizovao. Što sam više radio, postajalo je zanimljivije, a onda sam zatražio i pomoć prijatelja.

Stefan je uspeo oko sebe da okupi devetoro ljudi. Među njima su programeri, dizajneri, politikolog, novinar i dvoje iz sveta marketinga. Svi zajedno prikupljali su informacije i sastavljali spisak spomenika u Beogradu.

Do sada je ovu aplikaciju prebacilo 2.500 korisnika.

- Korisnici aplikacije javljaju nam se preko društvenih mreža, i do sada su nam pomagali, davali smernice i ideje, ali i ukazivali na neke greške - priča Stefan Branković. - Ceo ovaj put nije bio lak, ali motivisala nas je ljubav prema našoj bogatoj istoriji, velikanima i gradu.

Na aplikaciji je prikazana mapa Beograda, i lokacije na kojima se nalaze znamenitosti. Kada korisnici kliknu na neki od spomenika na ekranu se pojave informacije o događaju ili biografiji poznate ličnosti. Takođe, postoji mogućnost da se podesi trenutna lokacija, pa aplikacija pokazuje najbliže monumente.

 
Koliko mogu da zaključim, nisu stupili u kontakt sa @ZvezdarkaVracaric , a od nje ne znam ko bi bio kompetentnija osoba za ovu oblast. Da li se može preko FB stupiti u kontakt sa njima i na kako ih naći (generalno stupiti u kontakt sa njima)?
 
Nije navedeno koja aplikacija je u pitanju.
 
Можда нису ми знали за њу, а можда се нису договорили. У сваком случају штета, сабрати податаке и урадити њихову систематизацију није посао програмера и менаџера.
 
Već je bilo pominjano ovo, s tim što bih rekao da je ovo boljeg kvaliteta.
 
Spomen obeležje pripadnicima Vojske i Policije koji su 1998. i 1999. godine poginuli u borbama sa albanskim teroristima i snagama NATO u zoni odgovornosti 549. motorizovane brigade otkriveno je danas u leskovačkoj kasarni „Vojvoda Petar Bojović“. Memorijal je izgrađen na inicijativu udruženja građana Herojska 549. motorizovana brigada „Car Dušan Silni“ i uz podršku Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.


Spomen obeležje sastoji se od monumentalnog postamenta na kome su ispisana imena pripadnika svih jedinica Vojske i Policije koji su poginuli tokom borbenih dejstava 1998. i 1999. godine u zoni odgovornosti 549. mehanizovane brigade, a koja je obuhvatala teritorije opština Prizren, Orahovac, Suva Reka, Đakovica i Gora. Na vrhu postamenta je postavljen tenk T-55 u kome je 11. avgusta 1998. godine u borbi sa albanskim teroristima poginuo komandir 3. čete oklopnog bataljona 549. motorizovane brigade kapetan Željko Martinović.


111781_97315605_gst_8205_1654352069.jpg
 
Vrh