Šta je novo?

Spomenici

A što onda nismo odabrali Maldinijevo rešenje za spomenik Stefanu Nemanji, ako već moramo da pratimo savremene tokove, i ako time dobijamo mnogo više nego sa klasičnim spomenikom?
 
Ја мислим да је прерано дизати Ђинђићу споменик, историја се није рзабрала ко га је убио зашто, шта је он урадио за Србију.

А овај споменик ме подсећа на БДП која расте расте расте. Само да не тресне једног дана са тих висина јер није навикао да буде тако високо.

Ето, статистички смо доказали да смо постали најсиромашнија земља у Европи.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831264#p831264:1ut42m81 je napisao(la):
Вожд » 14 Mar 2021 22:01[/url]":1ut42m81]То је реторичко питање.
Nije retoričko.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831202#p831202:9hl8yent je napisao(la):
Дошљак » 14 Mar 2021 05:42 pm[/url]":9hl8yent]Боље да су човеку направили крштен споменик са ликом.
Да. Но, такав споменик Ђинђићу већ постоји у Београду, сасвим добар, а опет и оригиналан, али није им политички, а вероватно и другојачије подобан.

Ја сам имала прилике да га снимим, и уврстићу га у други том Књиге прве свога БЕОГРАДСКОГ СПОМЕНАРНИКА - Личности у београдским споменицима, који управо припремам.
 
Пре свега што се мене тиче било какав споменик ту није ни био потребан,
централни мотив трга је бивша Железничка станица у којој је, ако је већ укинута, требао бити Железнички музеј, а парна локомотива "плавог воза" је практично и експонат и споменик. Такође, станица је својевремено имала две скулптуре лево и десно од улаза које су могле бити обновљене.


Решење самог трга визуелно је релативно коректно, у савременом духу, наравно недопустиве су грешке попут улаза у колектор и издигнутог дела ка улици. Што се тиче саобраћајног решења, у то не бих улазио јер ту област не познајем. Али и постојање неадекватног споменика и те грешке су ефемерне, уколико "приметимо" урбанистичку катастрофу која се издиже иза зграде ЖСт, односно уништење простора СА који је пружао изузетне могућности, урбанистичке, архитектонске, уметничке, односно смештање културних институција на тај простор у парковском окружењу.


Сада се не могу сетити, а и немам времена да претражујем, ако се добро сећам, споменик није био део решења трга шпанског бироа, већ задатак посебног конкурса, који је имао постављене услове који су у старту били погрешни, односно одређивали су као услов реалистички приказ, чланови жирија нису били уметници или и ако их је било, били су у мањини итд.

Дакле, међународни конкурс је морао бити озбиљан, слободан, чланови жирија ауторитети у уметности итд.
 
Звездарка, овај?



:roll:
 

Prilozi

  • 2sCktkqTURBXy8zYWM1MzFmNDIzNjU2M2ExYjVhMWEzMjA1NmU3ZDk1Yi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B...jpg
    2sCktkqTURBXy8zYWM1MzFmNDIzNjU2M2ExYjVhMWEzMjA1NmU3ZDk1Yi5qcGVnk5UCzQMUAMLDlQLNAdYAwsOVB9kyL3B...jpg
    34 KB · Pregleda: 2.032
Делимично се слажем са Прлетом, ми до данас нисмо завршили спомен комплекс у Јајинцима где је неколико десетина хиљада мученика..

Screenshot_2021-03-14 1450-605X1920169U pdf(2).png

Screenshot_2021-03-14 1450-605X1920169U pdf(1).png


НЕРЕАЛИЗОВАНА ПРВОНАГРАЂЕНА КОНКУРСНА РЕШЕЊА ЗДЕНКА КОЛАЦИЈА И МАРКА МУШИЋА ЗА СПОМЕН-ПАРК ЈАЈИНЦИ
https://scindeks-clanci.ceon.rs/data/pd ... 20169U.pdf

И остала стратишта из Другог рата..


А што се тиче Студентског трга, у непосредном окружењу је пет споменика. Да не буде много..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=831281#p831281:3bobgotg je napisao(la):
Вожд » Pon Mar 15, 2021 12:47 am[/url]":3bobgotg]Звездарка, овај?


file.php
Spomenik od kašika i viljušaka, ko da je bio tetkica u studentskoj menzi, a ne premijer.
 
Кад ће онај итализирани вајар да се јави да предложи своје г*** замотуљак? Он нешто воли да тиме представља људе на власти
 
Звездарка, имамо ли у Београду или свеколиком спрству споменике св, Клименту и св. Науму и Сави Мркаљу?
 
Хвала ти на фотографији Вожде.

Волео бих да се макар део споменика нађе у јавном простору, уколико је то правно уопште могуће.

Колико их људи годишње види у музеју?
 
Нема на чему.
:sesir:

Музеј је већ одавно затворен за посетиоце.
 
Вожде, свака част за фотографију! :kk:

Изгледа, пошто се помиње да ће Рукавишњиков можда радити споменик краљу Александру Ујединитељу, да ће у оптицају бити могућност да уз споменик краљу, стоји и колонада споменика српским војвода из Првог светског рата (помиње се да би аутор био Зоран Ивановић, иначе аутор споменика Милутину Миланковићу, Николи Пашићу, Браниславу Нушићу, Бориславу Пекићу у Београду, краљу Петру у Новом Саду, краљу Александру у Нишу итд.). Део из интервјуа Рукавишњикова:

Kada je reč o spomeniku Aleksandru Karađorđeviću na konju, Rukavišnjikov je rekao da je njemu interesantno da napravi takav spomenik, a posebno ga raduje što će napraviti spomenik srpskom kralju, čiji mu se izgled veoma dopada.

„Ja ću napraviti statuu na konju sa postamentom, dok će u pozadini kolonadu i skulpture vojskovođa raditi moj drug Zoran Ivanović, fantastičan srpski skulptor“, dodao je Rukavišnjikov, napominjući da će na tom projektu raditi i dvojica arhitekata, srpski i ruski.

https://www.standard.rs/2021/03/16/beograd-dobija-spomenik-kralju-aleksandru-autor-rukavisnjikov/
 
Градимо споменик дојучерашњем политичару о коме историја ни за пар деценија неће дати јасан суд, а немамо ни честит меморијални комплест посвећен жртвама геноцида - о споменицима мору великана који по свом значају надмашују сваког политичара, па тако и овог чије име „краси” пола улица у Србији, да и не говорим.

Једна од безброј нијанси лудила које нас тлачи.
 
Скулптура српског деспота изгледа као представа било којег средњовековног владара или витеза.

За личност такве ширине, дубине и значаја, приказана скулптура је медиокритетско решење, благо речено.
 
Iako je bolji i lepši od mnogih, ne sviđa mi se ta tekstura spomenika koja podseća na glinu i blato. Ovaj mač kao da je malo ukrivo.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=835779#p835779:6psojslp je napisao(la):
Садко » Ned Mar 28, 2021 1:43 pm[/url]":6psojslp]Скулптура српског деспота изгледа као представа било којег средњовековног владара или витеза.

За личност такве ширине, дубине и значаја, приказана скулптура је медиокритетско решење, благо речено.

Ja sam napravio poređenje sa ovim. Konačno rešenje mi izgleda mnogo bolje od idejnog, a takođe mi je bolji od ivanovićevog iz Despotovca,
757z468_cb_despot_stefan_lazarevic_spomenik_f_tng-removebg-preview--1-.jpg


Ovakve predstave mogle bi da budu manjih dimenzija i da budu fasadni ukrasi.
 
Vrh