Šta je novo?

Spomenici

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822415#p822415:1cvq6530 je napisao(la):
milanobelgrade » Чет Феб 11, 2021 9:40 pm[/url]":1cvq6530]Spomenik mitropolitu Amfilohiju , po mom mišljenju primerenije rešenje od onog Patrijarhu Pavlu ispred crkve Svetog Marka...
file.php

Ово је, колико схватам глинени модел, па је и патерица више ту да реши димензије. Претпостављам да ће бити оне две змије са бројаницом са којима је покојни миторполит често био...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=822731#p822731:18hhumzl je napisao(la):
Прле » Пет Феб 12, 2021 8:00 pm[/url]":18hhumzl]Ово је, колико схватам глинени модел, па је и патерица више ту да реши димензије. Претпостављам да ће бити оне две змије са бројаницом са којима је покојни миторполит често био...
Надам се да је тако, јер владици пристоји нешто својствено нашој традицији - ручни крст, жезал (то што описујете) или владичански штап - а не ова папска справа.
 
Квалитетан рад.

Син индустријалца, Енглес, и његова спонзоруша - доживотни нерадник, Маркс.

Лепо од МСУ, као инситиуције културе која се финансира о трошку српског пореског обвезника, што су нашли места и за енглески, али не и српску ћирилицу. Кога брига за Устав, одговоран однос према сопственој култури и сличне ситнице.
 
Ова спомен плоча је прилично безвезе. Натпис се једва види, и магнет је за вандале.
 
Možda se loše vidi zbog mog mobilnog, mislim zbog kamere kojaje ugrađena u njega. A što se tiče same ploče, možda je pitanju neka zaštićena zgrada pa je zabranjeno za ne tako uticajno i ne bitno udruženje za vlast, da kače ploču na zgradi, kao što je uobičajeno.
 
Споменике у Београду добиће и:

1) Сима Игуманов, односно очекује се враћање скулптуре Сима Игуманов са рано преминулим сином и јужносрбијанском омладином на врх Игуманове палате (наводно први групни вајарски рад у земљи).
2) Васко Попа
3) Читалац Политике
4) деспот Стефан Лазаревић
5) краљ Стефан Драгутин
6) Милорад Мишковић
7) краљ Александар Карађорђевић
8] Михајло Пупин
9) Меша Селимовић
10) Милош Црњански
11) Матија Бан
12) Теодор Јанковић-Мирјевски
13) Вудро Вилсон
14) Тагоре
15) Јован Јованоић Змај
16) Александар Дероко
17) Диана Будисављевић
18) Бранко Пешић
19) Јернеј Копитар
20) Петар Николајевић Молер
21) Милан Младеновић

+ Најављено је постављање скулптура значајне вајарке Олге Јеврић у парк на Топличином венцу. Од тога је прошло преко 3 године.


+ музеји:

1) Завичајни музеј Земуна
2) Природњачки музеј - нова зграда од 15.000 м2
3) Историјски музеј - пресељење у зграду бивше ЖС
4) Музеј града Београда - пресељење у нову зграду
5) Музеј геноцида - Старо Сајмиште

Допуните уколико сам нешто испустио. :)
 
Video Stefana Nemanje u visokoj rezi 8K ako neko moze da pokrene :p

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=BhcLHTwTkAU[/youtube]
 
(Zanemariti gospodina u sredini)

Spomenik Simi Igumanovu završen
 

Prilozi

  • D4D2142B-B610-4FEC-91A1-9E32A9C8C631.jpeg
    D4D2142B-B610-4FEC-91A1-9E32A9C8C631.jpeg
    698 KB · Pregleda: 1.305
Камо лепе среће да не добијемо ни делић споменика са списка, али да сви буду честити.

Нажалост, мало је нових остварења која сматрам успешним.
 
Треба прво разлучити шта нам је важније. Да ли национално памћење, или уметничко-естетски доживљај.

Тек кад будемо знали шта заиста хоћемо, и тек кад и сами нешто конкретно урадимо, као и кад постанемо свесни где живимо, онда евентуално можемо бити тако захтевни.

У међувремену - нека будемо макар мало сретни и задовољни до сад урађеним, то јест, што је још нека до сад заборављена личност или догађај ипак најзад добила свој споменик...

Такође, што се разних најава тиче, и још непостављених споменика то је све лепо, али било какво задовољство честитке могу да уследе тек кад буде остварено.

Споменика жртвама револуционарног брозног комунистичког терора (код чесме краља Александра у Лисичјем потоку) овде нема ни у најави, што је врло лош знак. - Исто важи и за споменике жртвама усташког геноцида у НДХ. То су најбитнији случајеви, но има примера те националне меморијалне несвести још.
 
Копитар је већ У Београду? то је споменик који Словенци шаљу нама за захвалност што смо ми њима поклонили споменик Вуку Карађићу. Врло суњиве зслуге двојца за Србију и српски народ, без обзира на тврђење официјални историје
 
Што се Вука Караџића тиче, нема никакве "сумњиве заслуге". Он је вредни национални делатник, историограф, етнограф, писац, скупљач народне књижевности... Реформа правописа је тек мали део његовога рада. Русија му је дала и пензију.

Мало ко то заправо и зна. Али, ко уистину проучава историју из озбиљних извора, и чита озбиљну литературу, њему јесте све то познато

Или сте можда, уосталом, против наше СПЦ? Земни остаци Вука Караџића почивају у порти Саборне цркве.

Ако Ви не знате, они добро знају за његове заслуге.

Тачка.
 
Што се Вука Караџића тиче, нема никакве "сумњиве заслуге

Za mene te ,,zasluge ,, su pre zločin
prekinuo je mogucnost da običan čovek može pročitati sta jeste pisano pre.
pod izgovorom kvazi modernizacije a danas bilo koj Grk bez problema može direktno čitati ono što je pisano i pre 1000 god .
A mi ne. :evil:
Takodje Kinezima ne smetaju ni njihovih 3.000 slova.Sto bi nama zasmetala onih par koje je Vuk zbacio?
Samo je tako Vuk prekino mogucnost direktnog upozmavanja svoje istorije te običnom čoveku mora neko drugi da to prevodi a koliko je ispavan prevod išta se preskoči mi to ne znamo..
A Kome to odgovara ?

Sad je to davno okončana stvar.

No evo i jedne drugojačije lepe vesti o spomeniku :kk:

Споменик његовој светости патријарху српском Павлу биће подигнут у центру Москве, ексклузивно сазнаје Спутњик. Споменик ће бити постављен на платоу испред Храма Петра и Павла, у Подворју Српске православне цркве, недалеко од Кремља
.

:sesir:
 
Beograd treba da ima spomenik kralju Nikoli Petroviću Njegošu.
Žrtvovao je svoju vojsku da bi spasao srbijansku, a to što nije uspeo da postane ni kralj Srbije, ni kralj Jugoslavije (a moglo je da se desi i jedno i drugo), nije razlog da bude izopšten iz spiska najznačajnijih srpskih vladara.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828011#p828011:1xbru71m je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Уто Мар 02, 2021 9:52 pm[/url]":1xbru71m]Што се Вука Караџића тиче, нема никакве "сумњиве заслуге". Он је вредни национални делатник, историограф, етнограф, писац, скупљач народне књижевности... Реформа правописа је тек мали део његовога рада. Русија му је дала и пензију.

Захваљујући њему ми у литератури имамо четири норме, нецензурисану лексику, и мањак историјских књига које је исти препродавао купујући за ситну кинту и касније продавајући у Бечу (што нам је нажалост национални спорт да продајемо јавно или кришом музејске зборке и археолошке налазе). Реформу правописа (осим немачког слова "Ј" ) није он осмислио.

За пензију не знам, али знам да је добијао новац од Голицина и Румјанцева. Али не као пензију већ као хонорар и надокнаду трошкова.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828011#p828011:1xbru71m je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Уто Мар 02, 2021 9:52 pm[/url]":1xbru71m]
Мало ко то заправо и зна. Али, ко уистину проучава историју из озбиљних извора, и чита озбиљну литературу, њему јесте све то познато

Чудно онда да та озбиљна литератоура назива Вука реформатором писма. Можда је он са својом енергијом највише допринео, али други су поред њега неправедно скрајнути, а дело Вука Караџића далеко да је обрађено и да су извучени сви закључци, тако да мислим да је рано за тачку.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828011#p828011:1xbru71m je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Уто Мар 02, 2021 9:52 pm[/url]":1xbru71m]
Или сте можда, уосталом, против наше СПЦ? Земни остаци Вука Караџића почивају у порти Саборне цркве.

Знате, обичај да се Срби сахрањују у порти храма није само за изабране. Тј ти који су тамо сахрањени нити су свети нити су кандидати за свете. Тако да Вам тај коментар чист вишак. Мени је рецимо познаот се управо СПЦ опирала Вуковим новотаријама. Пре ће бити да је чин његовог пресахрањивања (прво је био сахрањен у омиљеном му Бечу) запрво симболичко помирење.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828084#p828084:3vpjlqv0 je napisao(la):
Прле » 03 Mar 2021 12:28 am[/url]":3vpjlqv0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828011#p828011:3vpjlqv0 je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Уто Мар 02, 2021 9:52 pm[/url]":3vpjlqv0]Што се Вука Караџића тиче, нема никакве "сумњиве заслуге". Он је вредни национални делатник, историограф, етнограф, писац, скупљач народне књижевности... Реформа правописа је тек мали део његовога рада. Русија му је дала и пензију.


За пензију не знам,
Очевидно је и да много тога другог не знате.

Но, то шкоди само Вама, истини не шкоди...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828031#p828031:soreqlal je napisao(la):
boca-ica » 02 Mar 2021 09:39 pm[/url]":soreqlal]
Што се Вука Караџића тиче, нема никакве "сумњиве заслуге

Za mene te ,,zasluge ,, su pre zločin
prekinuo je mogucnost da običan čovek može pročitati sta jeste pisano pre.
pod izgovorom kvazi modernizacije a danas bilo koj Grk bez problema može direktno čitati ono što je pisano i pre 1000 god .
A mi ne. :evil:
Takodje Kinezima ne smetaju ni njihovih 3.000 slova.Sto bi nama zasmetala onih par koje je Vuk zbacio?
Samo je tako Vuk prekino mogucnost direktnog upozmavanja svoje istorije te običnom čoveku mora neko drugi da to prevodi a koliko je ispavan prevod išta se preskoči mi to ne znamo..
A Kome to odgovara ?

Sad je to davno okončana stvar.

No evo i jedne drugojačije lepe vesti o spomeniku :kk:

Споменик његовој светости патријарху српском Павлу биће подигнут у центру Москве, ексклузивно сазнаје Спутњик. Споменик ће бити постављен на платоу испред Храма Петра и Павла, у Подворју Српске православне цркве, недалеко од Кремља
.

:sesir:
За Вас, који не познајете добро историјске чињенице...

Све то може се итекако и данас прочитати. Само се ваља потрудити.

Да, уложити ваља напор... Што некима, очевидно баш и није јача страна...


Понекад нема другог начина него овако, директно рећи. А рећи морам

Уосталом, опет исто важи: истина неће ништа изгубити покушајима искривљавања...

Е, Срби, Срби моји...

Бог нас уистину воли, кад нас, тачније вас такве, јер нисмо сви такви, ,никада, ничим задовољне и незахвалне, још није напустио.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828097#p828097:blxo5al1 je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Сре Мар 03, 2021 8:04 am[/url]":blxo5al1]
Очевидно је и да много тога другог не знате.

Но, то шкоди само Вама, истини не шкоди...

Ако идемо у метафизику, ја заиста много тога не знам. Међутим, ми овде говоримо о конкретним стварима.
Одакле знамо за пензију Караџића? Из једног (јединог) његовог писма где он помиње 100 дуката. Руски извори говоре о хонорарима. Данашњим речником ако говоримо, то је била награда за "инфлуенсера". Једино што је лукави херцеговац умео да се користи ситуацијом па да музе и Русе и Швабе. Или је пак био манипуласан језуитом Копитарем, коме ћемо ето ускоро да подигнемо споменик. Мозак Караџића у делима лингвистике је био управо Копитар.
Простаклук који је он сдушно записивао, говори или о његовим призменим квалитетима, или је опет, радио по наруџбини. Да ли сте знали да је његов превод Новог Завета био одбачен због огромне количине простонародних израза, тј ниске литературне вредности, која је и мењала смисао?

Истина о којој пишете није Истина (са великим "И"). И као таква, подлеже разматрању и оцњивању од сваког покољења. Разумем Вашу реакцију, знам коликио је тешко одрећи се дела која су била написана на основу нечијих погрешних основа. Ево погледајте шта се са Дарвином ради. Грешку не призају већ измишљају нове и нове карике...


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=828098#p828098:blxo5al1 je napisao(la):
ZvezdarkaVracaric » Сре Мар 03, 2021 8:17 am[/url]":blxo5al1]
Е, Срби, Срби моји...
Бог нас уистину воли, кад нас, тачније вас такве, јер нисмо сви такви, ,никада, ничим задовољне и незахвалне, још није напустио.

Да, заиста нас воли. И Бог никада не напушта човека. Човек напушта Бога.
 
Vrh