Šta je novo?

SOUL 64 - Blok 64 - Novi Beograd

Odlična situacija za ljude koji znaju da će cene padati. Umesto da sada rezervišu 40m2 iduće godine će za isti novac (koji sada sačuvaju) kupiti 60m2 ili neki m2 manje/više, zavisno koliko cene padnu.
Takođe, odlična situacija i za one koji znaju da će cene rasti, sada rezervišu, a sledeće godine im to vredi 20-30.000 više.
Win-win, moderno rečeno.
Malo je nezgodna situacija samo za one koji nemaju pojma da li će cene rasti ili padati. Ali, nas je i onako najmanje.
To zavisi da li rezervacija podrazumeva i predugovor i koji su uslovi za odustanak od rezervacije.
 
To zavisi da li rezervacija podrazumeva i predugovor i koji su uslovi za odustanak od rezervacije.
Nisam vas razumeo, šta zavisi?
Cena rezervacije je bila 3000Eur, u ugovoru o rezervaciji stoji da kupac može da povuče novac i poništi rezervaciju ako investitor ne dobije dozvolu do 31.12.2023.
Ne vidim da uslovi rezervacije nešto menjaju ljudima koji već znaju da će cene padati, oni valjda neće da rezervišu sada dok je visoko.
 
Odlična situacija za ljude koji znaju da će cene padati. Umesto da sada rezervišu 40m2 iduće godine će za isti novac (koji sada sačuvaju) kupiti 60m2 ili neki m2 manje/više, zavisno koliko cene padnu.
Pa ne ide to tako - prilikom rezervacije ti rezevišeš taj i taj stan, te i te površine, po toj i toj ceni.
Ako si rezervisao 40m2 po 4000e na 2 spratu, rezervacija ti neće važiti za taj od 60m2 sledeće godine.
(čitaj: propašće što si platio za rezervaciju ako oćeš neki drugi stan)
 
Pa ne ide to tako - prilikom rezervacije ti rezevišeš taj i taj stan, te i te površine, po toj i toj ceni.
Ako si rezervisao 40m2 po 4000e na 2 spratu, rezervacija ti neće važiti za taj od 60m2 sledeće godine.
(čitaj: propašće što si platio za rezervaciju ako oćeš neki drugi stan)
Naravno da ne ide tako, nisam to ni mislio (možda sam napisao nejasno, mada mislim da je većina shvatila).
Napisao sam da ljudi koji znaju da će cene stanova padati (a ima ih dosta na ovom forumu) neće sada ni da rezervišu. Hipotetički, oni imaju 140.000eur za stan. Po sadašnjim cenama od 3.500eur/m2 (ako je to aktuelna cena za Soul64, nemam pojma da li je) mogu da kupe 40m2. Sledeće godine ili kad već cena padne na 2.800eur/m2, pa oni sa svojih 140.000eur mogu da kupe 50m2 na istom mestu. I ljudi dobro prošli, znali da će da pada i to iskoristili. Na to sam mislio.
 
Jel to znaci da imate dojavu da cene generalno idu dole???
 
Nekoliko ljudi se ovde složilo da prodavci pumpaju priču i cene da bi uhvatili kupce na brzinu, jer dok dobiju dozvolu i počnu da grade cene će da padnu. Računam da ljudi znaju, ne bi valjda bez veze pisali, nismo deca da nagađamo.
A sebe sam svrstao u grupu onih koji nemaju pojma o kretanju cena (što sam više puta sebi uspešno i dokazao), videli ste i to verovatno u jednom od mojih poslednjih postova.
 
Nisam vas razumeo, šta zavisi?
Cena rezervacije je bila 3000Eur, u ugovoru o rezervaciji stoji da kupac može da povuče novac i poništi rezervaciju ako investitor ne dobije dozvolu do 31.12.2023.
Ne vidim da uslovi rezervacije nešto menjaju ljudima koji već znaju da će cene padati, oni valjda neće da rezervišu sada dok je visoko.

Zavisi da li je win-win za one koji hoće sada da rezervišu, ali očito imajući u vidu ovo "ako investitor ne dobije dozvolu do 31.12.2023." jasno je da nije. "Ko prvi devojci" i "brzi prsti" za šta - za nešto što još nema ni građevinsku dozvolu?

Moje je pitanje pod kojim uslovima se vraća rezervacija? Oni sada forsiraju "na buku i galamu" da im se da 3000e za rezervaciju stana gde je m2, kako sam razumeo, oko 4000e + PDV, a jedini uslov pod kojim vraćaju depozit je, ako ne dobiju građevinsku dozvolu?

Naravno da ne bih rezervisao i bio "u vakumu" godinu dana, a posle 31.12.2023. bi tek trebalo da počne da se gradi tako što bi se prvo rušio ExtraCentar, pa tek posle počela realizacija projekta.

Puno je projekata po gradu - ne znam što bi se neko zalepio za ovaj koji ima toliko nepoznanica. 3000 eura nije puno da je u pitanju nešto za šta se zna da će se desiti, a ovde se najavljuje i mogućnost da kasni čak i građevinska dozvola. Šta kupujem onda?

Soul 64 izgleda lepo kao projekat, ali je za sada samo na papiru. Na njegovom mestu sada vidim razrađen tržni centar koji radi punim kapacitetom.
 
Verovatno se nismo razumeli, pisao sam poluironično o win-win situaciji, jer mi (građani ove zemlje, pa i članovi ovog foruma) sve znamo - jedan deo sa sigurnošću tvrdi da će cene padati, a drugi da će rasti. Realno, pojma nemamo, to trenutno ne zna niko u Srbiji, čak ni ljudi kojima je to posao, a tek ostali. Ali ćemo žustro da branimo svoj stav (bez značajnih argumenata) i napadamo ili se makar podsmevamo onima koji misle drugačije. U tom kontekstu sam pisao.
Kakvi brzi prsti, koji još punoletan čovek može da se loži na to pri kupovini stana. Pretpostavljam da prodaju radi ista firma koje je učestvovala u prodaji u BnV, tamo su isto pominjali brze prste, kako sam čuo. Dečja posla, gledali filmove sa njujorškom berzom, pa se igraju prodaje. Ne biramo mi stanove po firmi koja prodaje, što se mene tiče mogu i brzi i spori prsti, samo da nisu mnogo lepljivi.
Vodim se rezonom - ako me neka nekretnina zanima prvo ću otići kod prodavca da se raspitam o svim podacima koji su mi važni (cena, dozvola, rokovi, rezervacija, uslovi...). Ne bih donosio sud na osnovu paušalnih pisanja po sajtovima (cena je pre mesec bila 3.500eur/m2 sa pdv-om, vidim da se sad pominje 4000eur/m2 bez pdv-a, ipak to ne bih uzeo za relevantno bez provere).
Takođe, ovde ne bih iznosio pretpostavke i insinuacije, već samo stvari koje sam lično proverio. Valjda smo ozbiljni ljudi, nije lepo prema drugima, mogu da steknu pogrešan sud.
Potpuno ste u pravo, bar novogradnje ima koliko hoćete. Samo u bloku 64 ima nekoliko novih kompleksa, neki završeni, neki započeti, neki će tek. Svako može do mile volje da bira i izabere ono što mu odgovara.
Predlažem da na dalje, za opšte dobro, svi ovde komuniciramo činjenicama i proverenim podacima, a ne subjektivnim utiscima i ličnim osećajima, bez etiketiranja, uvreda i podsmeha. Pa makar neko nekad i kupio stan:)
 
Predlažem da na dalje, za opšte dobro, svi ovde komuniciramo činjenicama i proverenim podacima, a ne subjektivnim utiscima i ličnim osećajima, bez etiketiranja, uvreda i podsmeha. Pa makar neko nekad i kupio stan:)

Generalno bih mogao da se složim sa postom, ali meni svakako ne smeta, ako neko iznosi "lične osećaje" i sl. Na meni je da procenim koliko je taj sagovornik relevantan i koji su mu motivi... To je i suština foruma.
 
I West 65 je imao na redneru dosta zelenila a sad mozete da odete i da pogledate koliko ima, tako da to sto su oni stavili na renderu toliko zelenila ne znaci da ce ga i biti.
Imate i primer Vozdovih Kapija, gde je prestavljano veliko dvoriste a onda su ga skratili zbog solitera koje su pravili.
Tako da oni mogu u svakom trenutku da izmene deo projekta, a stanovnici koji su kupili stan ne mogu nista da urade, sto je zalosno :(

Ako ispod celog placa planiraju garazu, nece biti tu nekog veliko zelenila.

x_E7k9l_Ma_HR0c_Dov_L29j_ZG4u_ZXUva_W1h_Z2_Vz_L3_B1b_HNjb_XMv_WW1_NN01_EQV8v_Nzcz_M.jpg
 
Meni se kod Soul64 dopada što investitor neće izgraditi 100k m2 za koje je dobio uslove i time neće zaraditi desetine miliona evra, samo da bi naselje bilo humano.
 
+časna pionirska da će dobiti građevinsku dozvolu
 
I West 65 je imao na redneru dosta zelenila a sad mozete da odete i da pogledate koliko ima, tako da to sto su oni stavili na renderu toliko zelenila ne znaci da ce ga i biti.
Imate i primer Vozdovih Kapija, gde je prestavljano veliko dvoriste a onda su ga skratili zbog solitera koje su pravili.
Tako da oni mogu u svakom trenutku da izmene deo projekta, a stanovnici koji su kupili stan ne mogu nista da urade, sto je zalosno :(

Ako ispod celog placa planiraju garazu, nece biti tu nekog veliko zelenila.

Pogledajte prilog 153117
Ovoliko zelenila i ima, ako se prosetas u sred bloka i ovaj parkovski deo je predstavljan kakav jeste, jedino sto nema zelenila je na vrhu Mall-a sve ostalo je identicno
 
Ovoliko zelenila i ima, ako se prosetas u sred bloka i ovaj parkovski deo je predstavljan kakav jeste, jedino sto nema zelenila je na vrhu Mall-a sve ostalo je identicno
Verovatno sam ja bio u nekom drugom kompleksu.Bio proslog leta, heto da kolabiram od vrucine (nisam bas seka persa) poneko drvo na nivou dekoracije i to bi bilo to. Nadam se da ce svi investitori sve u grob da ponesu. Bio bi red.
 
Screenshot 2023-01-26 at 13.47.20.png


Po google maps nije bas da je samo koje drvo. Pri tom plato ispred malla je na ovoj slici jos u izgradnji, sada je zelenije dosta.
 
Pravite razliku izmedju trave i drveta? Da li znate koliko je to drvece? Nisam bio jednom u tom kompleksu, ovaj primer od leta navodim jer je bilo 50 stepeni od betona koji je isijavao.
 
Mislim da West nikada nije planiran kao neka zelena oaza, niti ga je neko od kupaca tako percipirao. Deluje da je "brojno stanje" stabala prilično ispoštovano, kao i pozicije. Sad što to na renderima izgleda zelenije, krošnje bujnije (a u realnosti još nije toliko poraslo i razvilo se, ne znam da li će), slikano iz ugla da dodatno pojača "blago zeleniji utisak" - to je druga stvar.
Meni to uživo izgleda prevashodno betonski blok, ali ne bih rekao da je prevara - otprilike tako je i planiran, zelenilo je tamo gde je i predviđeno.
 
Ovoliko zelenila i ima, ako se prosetas u sred bloka i ovaj parkovski deo je predstavljan kakav jeste, jedino sto nema zelenila je na vrhu Mall-a sve ostalo je identicno
Ako ja vidim na redneru dobro, u svakom prolazu je predvidjeno po dva reda drvoreda a uzivo je uradjeno po jedan red, da bi kaficima ostavili vise prostora.
Mojne pogresno da me shvatis, meni se west 65 od svih tih koji se grade sad tu okolo najvise svidja, nemam nista protiv njega, ono sto je moja poenta jeste da je jedno render a drugo stvarnost i to u 95% slucajeva se razliku i to najvise bas kod zelenila.
 
Nemam utisak ni da je u Soulu planirano ne znam kakvo bajno zelenilo. Ako se pažljivije pogledaju renderi to je po neko drvo i travnata površinica. Naravno, slika se tako da se zeleni utisak malo pojača, jer se deo kupaca verovatno i na to dodatno loži.
Zeleni utisak na renderu prevashodno stvara šuma van kompleksa (nad kojom investitor i nema ingerencije), a koja je u najboljem slučaju trenutno šipražje.
Ono što bi kod Soula moglo da bude dobro (ako ispoštuju) - deluje da je parcela prilično velika i da nije do maksimuma nakrcana objektima. A, opet, rekao bih da nema mesta da unutra jednog dana "iznenadi" nova zgrada. Takođe, i činjenica da u unutrašnjost kompleksa ne ulaze automobili (kao i u Westu). Iz tog razloga unutrašnji prostor može biti i malo intimniji za stanare (nema šopinga kao u Westu i Belvilu, ni ulica i parkinga kao u Savadi i A bloku), ne bih rekao da će neko ko tu ne živi imati veliku potrebu da ulazi unutra.
 
Nemam utisak ni da je u Soulu planirano ne znam kakvo bajno zelenilo. Ako se pažljivije pogledaju renderi to je po neko drvo i travnata površinica. Naravno, slika se tako da se zeleni utisak malo pojača, jer se deo kupaca verovatno i na to dodatno loži.
Zeleni utisak na renderu prevashodno stvara šuma van kompleksa (nad kojom investitor i nema ingerencije), a koja je u najboljem slučaju trenutno šipražje.
Ono što bi kod Soula moglo da bude dobro (ako ispoštuju) - deluje da je parcela prilično velika i da nije do maksimuma nakrcana objektima. A, opet, rekao bih da nema mesta da unutra jednog dana "iznenadi" nova zgrada. Takođe, i činjenica da u unutrašnjost kompleksa ne ulaze automobili (kao i u Westu). Iz tog razloga unutrašnji prostor može biti i malo intimniji za stanare (nema šopinga kao u Westu i Belvilu, ni ulica i parkinga kao u Savadi i A bloku), ne bih rekao da će neko ko tu ne živi imati veliku potrebu da ulazi unutra.
Meni se cini da im je bas shopping jedan od prodajnih argumenata, prilicno sam siguran da ce im cilj biti da ti sadrzaji dovedu i ljude sa strane
 
Meni se cini da im je bas shopping jedan od prodajnih argumenata, prilicno sam siguran da ce im cilj biti da ti sadrzaji dovedu i ljude sa strane
Aha, moguće da grešim, nisam ukačio taj šoping mol (računam, ima po jedan veliki na 200m istočno i severno). Možda nameravaju da počnu trgovinu obućom, ko zna.
Al' sam zato bazen prepoznao:)))
 
Vrh