Šta je novo?

SOUL 64 - Blok 64 - Novi Beograd

Svako to posmatra individualno, šta uzima da je NBG u ovu svrhu, nekome su to i Kosa kvart i Lux51, nekome jedno, nekome nijedno.
Na spisku nedostaje The One faza II, verovatno i još po nešto.
Što ne menja poentu poruke @zainteresovan , ako sam je dobro razumeo - ne očekuje da opadne potražnja za novogradnjom na NBG.
Na zalost, mislim da niti ce opasti potraznja niti cena. Mozda nesto simbolicno, u pogledu opste krize koja se produbljuje, ali dok ne bude vece ponude, stanje ce biti manje-vise status quo. Eventualno se se vratiti nekada normalna a sada izumrla praksa da veliki stanovi budu jeftiniji po kvadratu.
 
Evo da se oglasim i ja, zapoceo ovaj thread i onda zbrisao :)

Necu ponavljati informacije koje su drugi napisali, sa prvim prodajnim danom u Decembru su “otkljucali” samo nekoliko stanova po lamelama, mislim da uskoro krece druga tura. Za cenu mi vise glupo da pitam, kada sam cuo cenu u Decembru, shvatio sam da nije za mene :D

—— DIGRESIJA
U svetu trenutno raste lager novogranje a potraznja vec 6 meseci pada i zbog toga i cena pada. Da li ce to biti slucaj kod nas je tesko reci, licno mislim da hoce. IT ekipa je dosta kupovala stanove medjutim sa otpustanjima koja se desavaju (a tek ce ih biti), mislim da ce dosta ljudi povuci rucnu. A tek krediti, ja sam se raspitivao za kredit, kamate su toliko porasle da je bila varijanta uzmes za stan i platis dva stana. Pored toga, Banke ne smeju da pricaju o tome ali iz meseca u mesec poostravaju kriterijume za kredite.
——

Sto se SOUL64 tice, licno mislim da je preskup kvadrat, kul to sve izgleda ali nekako kada uzmem u obzir koliko su bili nespremni u startu, nemam dovoljno poverenja u investitora.
 
Biće 4.500€/kvm, načuo sam i da projekat ide na javni uvid marta 2024 i ubrzo kreće gradnja…na spisku zainteresovanih ima oko 6.500ljudi, uglavnom gastarbajteri i Azijati …
 
Koliko sam ja načuo, cena će biti izmedju 3800 i 4200 eur sa PDV za ovaj prodajni dan. Iskreno, mislim da su to prenaduvane cene, 3400-3600 bi bila normalnija cena. Projekat nema gradjevinsku dozvolu. Pošto su cene uporedive sa novim zgradama u BG na vodi, npr tamo se dobija kuhinja i ugradni plakari za istu cenu. Iskreno ne znam šta je toliko premium kod ovog projekta da bi u ovoj fazi tražili minimum 3800 eura po kvadratu. Lokacija je lepa, ideja izgleda lepo, ali se postavlja pitanje ako je sada 3800-4200, koliko misle da će da naplaćuju kad se završi projekat? 7000? 8000?
 
Ja sam načuo da se za projekat zainteresovali Čečenski borci i vagnerovci, iz nekih razloga im se svidja projekt, verovatno zato sto je na brdu…ne pitaju za cenu…ko će ga znati, ali nema kraja ludilu cena u Beogradu…to je možda i garancija da će projekat da se privede kraju…
 
Kako je prošao prodajni dan? Kako su se kretale cene? Jesu napokon shvatili da od projekta imaju samo lepu brošuru, i u skladu sa time korigovali cenu?
 
Veliki je hejt na ovoj temi ( moguće i opravdano), pa ako neko nešto i zna teško da će da napiše. Koga zanima mislim da će kontaktirati prodaju direktno.
 
Neće ići na javni uvid, ovaj projekat je pokriven izmenama Plana detaljne regulacije za deo prostora IMT-a.

U aprilu su podneli zahtev za izdavanje lokacijskih uslova, pa ćemo da vidimo.

Teško da će u junu rušiti Extra centar.
 
Neće ići na javni uvid, ovaj projekat je pokriven izmenama Plana detaljne regulacije za deo prostora IMT-a.

U aprilu su podneli zahtev za izdavanje lokacijskih uslova, pa ćemo da vidimo.

Teško da će u junu rušiti Extra centar.

Ne znam kako će uopšte ove godine rušiti Extra centar, neki lokali imaju zakup do januara 2024.
 
Da bude još zanimljivije meni su iz prodaje (tamo sredinom aprila) rekli da su dobili lokacijske uslove, i da se u junu počinje sa rušenjem Extra centra. Garantovao mi čovek. Takodje rekao je da je rok završetka April 2024, na šta sam se slatko nasmejao a njemu se to nije svidelo. Ne znam iskreno ni što lažu toliko, da ima neke pravde popili bi kaznu za obmanu potencijalnih kupaca.
 
Možda je mislio da je završetak rušenja u Aprili 24 te. :)
Eh da je tako... Svideo mi se projekat na papiru, zvao, bili su fini ne mogu da grešim, ali neki sektaški pristup, kao oni su se odrekli nečega oni su nešto izgradili. Kvadrat 3900 sa PDV-om (za flajer tehnički jer ništa drugo nemaju), ne dobija se ni ostava uz stan mora dodatno da se plaća (to neki novi trend da se plati 4000 eura a ne dobiješ ostavu). Parking mesto 27000 sa pdv-om. Ne daju nikakve popuste, izvodjača radova nemaju, tj tada su tek objavili tender. Sve u svemu, investitor nema nijedan izveden projekat, nema ni svoju mašineriju niti ljude, nema gradjevinsku, samo lep flajer koji plaćaš papreno. Ne sumnjam da će biti kupaca, ali meni je to sve bilo previše neizvesno za 3900 po kvadratu, za stan koji nam inače ni bio prvi pik jer nema privatnost. Lepe strane su završni materijali (koji na kraju dana mogu biti a ni ne moraju), lokacija (lična preferenca), i neke sitnice tipa kasetne klime, podno grejanje u kupatilima itd. Sve u svemu dali bi oko 400k eura za stan i parking mesta, a dobili bi neizvesnost, i živeli bi na gradilištu jedno 5-6 godina, a možda i više zbog Rode. Možda ih opet budem pozvao za koji mesec, da vidim da li su promenili cenovnu politiku :D Nije ni siva faza što je nekad bila, sad klepaju cene kao da je projekat odavno izgradjen.
 
Nije lepo što su počeli sa reklamom i rezervacijama oko godinu dana pre očekivane građevinske dozvole.
U ugovoru o rezervaciji stoji da će dobiti građevinsku dozvolu do kraja 2023., pa je i ne očekujem mnogo ranije. U suprotnom vraćaju iznos rezervacije.
Prodavci verovatno pričaju svašta, mislim da je najbolje da svako ko je zainteresovan zatraži primer ugovora o rezervaciji, pročita šta tamo piše, ako mu odgovara nastavi, ako ne odgovara odustane.
 
Avgust, još nisu krenuli sa rušenjem. Gigatron je ima veliku rasprodaju i zatvaraju uskoro. Kapiram da će sve biti zatvoreno do 1.9.
Ne postoje šanse da se neko useli u prvu lamelu pre druge polovine 2025.
 
Traze da se potpise predugovor, a nisu ni podneli za gradjevinsku dozvolu.
I da se da 10% od vrednosti nekretnine pri potpisivanju predugovora, a 10% kad dobiju gradjevinsku dozvolu.
 
Vrh