Paneli u paru sa jakim akumulatorima su dobro resenje za izolovana mesta gde je izgradnja kompletne mreze neisplativa, pa i kod nas u zabacenim selima.
UNDP ima program za distribuciju panela po zapadnoj Africi i daje dobar rezultat. Bilo bi dobro kada bi vise privatnog kapitala islo na istrazivanje solarnih tehnologija. Iako su sada neisplative, ko kaze da to mora biti tako za 30 godina. Inace, Elon je zivi Ajronmen
Ukupna proizvodnja elektricne energije u Srbiji iznosi oko 37000 GWh (37TWh) od cega
-oko 74%, odonosno 27 TWh proizvedeno u termoelektranama
-oko 25%, odnosno 9 TWh u hidroelektranama
-i preostala sica sve ostalo
Najveci potencijali iz obnovljivih izvora su biomasa, gde je moguce isplativo dodati oko 15TWh godisnje, i hidroenergija, ukljucujuci termalne vode, sa oko 7TWh godisnje. Treba biti pazljiv kada se govori o biomasi kao obnovljivom izvoru posto je to vecinom drvo. Bez dobrog upravljanja sumskim dobrima nema ni biomase kao efikasnog izvora. Pored drveta, tu su i poljoprivredni i organski ostaci. Problem sa hidro je sto najveci potencijal, oko 60%, lezi na Tari, Drini i Limu, za ciju ekspolataciju moramo da pregovaramo sa BiH i Crnom Gorom, sto ce sigurno usporiti bilo kakvu realizaciju. Ostalo su male hidrocentrale (seoske, na potocima) i reverzibilne HE. Postoji zamisao jos iz socijalizma, da se pravi HE na Dunavu kod Novog Sada koja bi proizvodila oko 1TWh godisnje. Ali nas najveci potencijal je efikasnije koriscenje postojece proizvedene struje. Oko 3-4TWh su gubici pri transportu i pretvaranju napona zbog stare tehnologije. Oko 2 TWh se ukrade, bilo zbog namestanja brojila, bilo zbog nelegalnog prikljucenja na mrezu. Nesto oko 1TWh se izgubi pri samoj proizvodnji u TE, topla voda se ne koristi nego se baca u reke i sl. I konacno, postoji mogucnost ustede struje efikasnijom gradnjom i boljom izolacijom od cak 60%. Izvori:
1 i
2,
3
Sto se tice panela, ne mora samo da se zagreva voda, posto postoje 2 vrste. Prva, ona koja usmerava toplotu i greje vodu koja okrece turbinu, ili se ta voda koristi za grejanje i druga,
fotovolticne (PV), koje primaju fotone koji izbijaju elektrone iz silicijuma iz panela, ti elektroni se provode i eto struje. Najvise istrazivanja se vrsi na ovim drugim, koja imaju potencijal za mnogo vecu efikasnost. Sada mogu da prime samo vidljivu svetlost, ali radi se i na konverziji infracrvene svetlosti (toplote)
direktno u elektrone.