Šta je novo?

Solarna energija i sistemi

За враћање струје прво треба да је мрежа близу, прва струја из мреже је на 3 км од мене. Друга ствар потребан је инвертер за мрежу. Што се тиче пасивних средстава на бази течности за праћење кретања сунца. За мене немају сврхе из два разлога. Први је што сада имам нешто више од два сата сунца дневно. Померање панела по хоризонтали јако мало ефекта има у децембру и јануару. Други је што овде када има ветра буду од 30 м у секнди па навише. Често ломи и чупа дрвеће. Када бих ставио пасивни систем ветар када наиђе, једноставно би одувао панеле. Што ми се неколико пута и десило са потпуно учвршћеним панелима. Много тога зависи од локалних услова. Мени је много битније да могу померати по вертикали панеле због снега и чишћења. Овде сада има око 60 цм снега, било је 75цм. Сигуран сам да пасивни систем може користити у питомијим крајевима.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695289#p695289:3mvswv6x je napisao(la):
vradovic » 04 Jan 2020 01:59[/url]":3mvswv6x]Ako ti je sat analogni od distribucije svakako ce ti se struja vracati u mrezu jer ce sat ici u minus a kad trosis u plus :)
Pa ti to dodje kao "storage". Pravilno se to resava interkonekcijom sa dristribucijom gde potpisujes da im prodajes struju a onda ti otkupljujes od njih.
Interesantno :kk:
Moze li koja rec visse :roll:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695445#p695445:31eopaig je napisao(la):
boca-ica » 04 Jan 2020 08:28 pm[/url]":31eopaig]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=695289#p695289:31eopaig je napisao(la):
vradovic » 04 Jan 2020 01:59[/url]":31eopaig]Ako ti je sat analogni od distribucije svakako ce ti se struja vracati u mrezu jer ce sat ici u minus a kad trosis u plus :)
Pa ti to dodje kao "storage". Pravilno se to resava interkonekcijom sa dristribucijom gde potpisujes da im prodajes struju a onda ti otkupljujes od njih.
Interesantno :kk:
Moze li koja rec visse :roll:

Pa prosto je u sustini struja tece u oba smera. Niko ne moze da zaustavi struju da tece nazad ka potrosacima koji su na primer lokalno u zgradi ili okolini. Na primer ti imas struju od distribucije i svoju solarnu farmu i ako je sve to spojeno struja ce ici i van tvoje mreze. Ako imas solarne panele ili tipa baterije koje si punio nocu (kada je jeftinija struja) i ako preko dana bude nekih potrosaca u okolini ta struja ce teci nazad. Analogni sat radi po principu meri u oba smera. Tako da ako bi neki komsija trosio tvoju struju sat bi se vracao unazad. To je jedan od razloga sto se prelazi polako na digitalne satove.

Takodje da bi sprecili te pojave distribucije struje sirom sveta su uvele pojam "interkonekcija". Cim ima struju kod sebe koja mozda moze da se vraca u sistem treba ti interkonekcija sa utility providerom. Kada se to potpise onda distribucija otkupljuje struju od tebe a prodaje ti nocu kada tebi treba. Ovo se distribucijama isplati jer imaju mnogo manje potrosaca nocu.

Ako bi neko bas zeleo da onemoguci vracanje struje u mrezu cisto jer ne zeli da mu se vraca bilo sta to bi moglo na lak nacin da se resi tako sto bi malo pomerili voltazu na svom transformatoru. Pravilan nacin je zapravo "fast transfer switch" koji bi onemogucio tako nesto.

Ako imas konkretno pitanje slobodno pitaj :)
 
Na Univerzitetu Kalifornija razvijaju specijalnu vrstu solarnih panela koji mogu da rade noću, max. 50w po m2 bi mogle noću da generišu

SPECIAL SOLAR PANELS COULD WORK WHEN THE SUN GOES DOWN

A special kind of solar cell could work at night, researchers say.

In fact, the specially designed photovoltaic cell could generate up to 50 watts of power per square meter (about 10.75 square feet) under ideal conditions at night, about a quarter of what a conventional solar panel can generate in daytime, according to a concept paper in ACS Photonics.

Jeremy Munday, professor in the electrical and computer engineering department at the University of California, Davis, is developing prototypes of these nighttime solar cells that can generate small amounts of power. He and his collaborators hope to improve the power output and efficiency of the devices.
Munday says that the process is similar to the way a normal solar cell works, but in reverse. An object that is hot compared to its surroundings will radiate heat as infrared light. A conventional solar cell is cool compared to the sun, so it absorbs light.

Space is really, really cold, so if you have a warm object and point it at the sky, it will radiate heat toward it. People have been using this phenomenon for nighttime cooling for hundreds of years. In the last five years, Munday says, there has been a lot of interest in devices that can do this during the daytime (by filtering out sunlight or pointing away from the sun).

There’s another kind of device called a thermoradiative cell that generates power by radiating heat to its surroundings. Researchers have explored using them to capture waste heat from engines.

“We were thinking, what if we took one of these devices and put it in a warm area and pointed it at the sky,” Munday says.

This thermoradiative cell pointed at the night sky would emit infrared light because it is warmer than outer space.

“A regular solar cell generates power by absorbing sunlight, which causes a voltage to appear across the device and for current to flow. In these new devices, light is instead emitted and the current and voltage go in the opposite direction, but you still generate power,” Munday says. “You have to use different materials, but the physics is the same.”

The device would work during the day as well, if you took steps to either block direct sunlight or pointed it away from the sun.

Because this new type of solar cell could potentially operate around the clock, it is an intriguing option to balance the power grid over the day-night cycle.

izvor: https://www.futurity.org/solar-cells-night-2268172/

originalno istraživanje: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsphotonics.9b00679
 
Видео сам то и ја јуче. Колико ће воде протећи до тада, видећемо!
 
Ima smisla ideja. Temperaturna razlilka svemira i predmeta na zemlji, emituje se svetlo i ta energija se pretvara u električnu. Sve suprotno od solarnih panela. Samo mi nije jasno kako bi radilo danju
 
Не мора ни да ради дању...са 10 м2 имаш 0.5 kwh. Што значи да може много тога да ради...сјајно би било.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Ma nece bas toliko mnogo vode proteci :D

Pa nje sunce jedini izvor svetlosti.... ono je samo po blizini najjace...znaci samo razvijaju panele sa vecom ,,senzibilitetom,,
zapravo sve sonde koje smo poslali udaljenije od sunca , dopunjuju se sa takvim panelima
osvojena tehnologija u masovnijoj proizvodnji postaje pristupacnija i bla-bla....
pogledaj samo brzinu razvoja i dostuponosti video panela od njihovog nastanka do danas a oni su slozeniji
:sesir:
 
Дао Бог да буде тако, мени првом требају. Видећемо хоће ли се спустити у масе и када.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Sjajna stvar, ali pre preskupa. Imaš li neki link za varijante u Africi
 
Ova Teslina Baterija PowerWall nije losa.
https://www.tesla.com/en_EU/powerwall?redirect=no

13.5 kilovat sati moze u nju da stane.

Maksimalno 5 kW. Sto ce reci ako je napunis punu mozes da izdrzis sat ipo bez struje ako bi trosio u kontinuitetu 5 kW.
Ako bi trosio 1 kW dok si na baterijama onda znaci celu noc.

Jedini problem sa baterijom je ne mozes da odes i da kupis kako ti se cefne nego mora Tesla da ti instalira solar+ bateriju.
 
То је безсмислено бацање новца, ово кошта 15 000 е. Односно око 1000е по киловатчасу. За 2800 е се може купити агм врла батерија капацитета 15 киловат часова.Односно 5х јефтиније за исти капацитет. Слично и трају до 10 година.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Ne znam gde si video tu cenu.

Kosta oko $6,500 ali na to imas federal i state credit oko $2,000
 
https://news.energysage.com/tesla-power ... te-review/

Цена је од 9800-15000$
Имаш на сајту мало ниже,не можеш сам уградити. То је наравно цена у Америци. У Србији ти коштало ко зна колико. Нема повластица у куповини, Бог зна колика би царина.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Carina-destimulacija za ono sto se jos dodatno stimulise ???? :roll:
Treba dobro to proveriti sa uvozom baterija za licnu upotrebu

:grand:
, imam osecaj da takva stavka vec postoji u nekim carinskim aktima
U suprotnom bi ispalo da kompletna energetska efikasnost pa i ekologija je cisto drzavno foliranje, :bash:
a sto ne moze biti , niti proci kod odraslih ljudi. :sesir:
 
PowerWall 2 je $6,500 tacna cifra ali na to imas federal i state tax credit.
Federal je 30% off
California je 26%

Znaci ukupna cena tacna je $3,640


instalacija jeste problem.
 
Верујем да ти живиш у америци па можеш добити попусте! Супер.

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Pozdrav svima, novi sam na forumu...
Ovih dana treba da kupim solarne pnele za krov moje kuce ukupne jacine 3000W, jel ima neko iskustva ili nekakvu informaciju o panelima marke SUNTECH i TRINA SOLAR???
Valjaju / nevaljaju itd??
Hvala unapared.
 
STARS":23640odq je napisao(la):
Pozdrav svima, novi sam na forumu...
Ovih dana treba da kupim solarne pnele za krov moje kuce ukupne jacine 3000W, jel ima neko iskustva ili nekakvu informaciju o panelima marke SUNTECH i TRINA SOLAR???
Valjaju / nevaljaju itd??
Hvala unapared.
Панели су сада мање више слични углавном се разликују по степену ефикасности. Од 16-20% тако расте и цена. Много су ти битнији акумулатори и инвертер. По снази претпостављам да се ради о 24 волтном систему. Ако хоћеш јаче потрошаче да стављаш, веш машину, рерну и сл. Обавезно набави хибридни инвертер са мппт контролером у себи од 3ква. Битно је да имаш гаранције за сву опрему и сервис. Ово је за систем ван мреже!

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Ma ja imam veliku kucnu potrosnju , ok 4Kw/h, 24/7 tako da sam nabavio Schnaider ON GIRD inverter sa sinusoidom od 96%, interesuje me isto "neki kazu" da mi treba i neka blokada da ne moze inverter da vraca struju kroz strujomer??? Kako se zove taj uredjaj i gde mogu da ga potrazim.
Inace sam svu opremu kupovao u svojoj reziji i sa znanjem koje sam sticao po internetu...
 
Ако имаш такву потрошњу треба ти много јачи систем! За лимататоре питај људе из www.solarni.rs

Sent from my Armor_3 using Tapatalk
 
Pa ideja je da ovim panelima smanjim potrosnju energije i na taj nacin smanjim racune za struju, svestan sam ja da za moju potrosnju treba puno jaci sistem, ne verujem da bi na krovu moga da smestim toliko panela...
 
Ове године сам унапредио свој систем. Сад имам око 3.2 kW у панелима, хибридни инвертер од 2.4 kW МППТ контролер од 50А, додатне акумулаторе...Сад се лакше подноси...
 
Cisto da znate, svi trofazni inverteri bilo da imaju limitator odnosno smart metar vracaju nazad u mrezu i mozete da imate problem sa eps. Ovo je problem zbog toga sto svi trofazni inverteri rade sinhrono na sve tri faze i dele proizvodnju sa solarnih panela na sve tri faze podjednako. Ono sto ljudi zovu ogranicenje isporuke energije u mrezu je u sustini delimicno tacno. Verujte mi bavimo se ovim vec 10 godina. http://www.suncica.co.rs

Jedino resenje su monofazni mikroinverteri sa smart metrom i na taj nacin svaka faza ima po jedan mikro inverter. To je pravo ogranicenje isporuke energiju u mrezi. Zamolio bih samo ljude da ne daju pausalne savete jer mozete napraviti nekome ozbiljan problem.

Mi smo prvi kao firma imali taj problem dok nismo shvatili kako zaista ta energija tece. Da ne bih duzio previse u sustini po fazi po kojoj je najmanja potrosnja inverter gura nazad proizvedenu energiju i time kompenzuje potrosnju na druge dve.....

Ima i druga varijanta da se ogranici proizvodnja na taj nacin da inverter gleda fazu sa najmanjom potrosnjom recimo l1- 1 kW l2- 500W l3- 100W

i da onda na sve tri faze daje po 100W ( ovim gubite drasticno na proizvodnji). Ako je L3- 0W onda ce vam proizvodnja biti ogranicena na nulu.

Zato su mikroinverteri jedino resenje ali bogu hvala stizem nam novi zakon gde cemo imati net metering za fizicka lica za elektrane do 10.8 kW. Trenutno je zakon o skupstini na javnoj raspravi.
 
Vrh