Šta je novo?

Skyline Belgrade [Stambeno poslovni kompleks | 100 000kvm]

Pa kad ne angazuju prave ljude za pregovore sa vlasnicima
 
20170118_121719_zpsmx9kfa4f.jpg
 
OK, Tomorijeva palata je uspešno pretvorena u ledinu. A šta sad?
 
Одлично! Да је било среће да то седиште злочинаца никад није ни изграђено. Не поновило се.
 
A tek taj švapski zlotvor što nas evo već sto godina ugnjetava! Baš dobro da su sami srušili ono svoje odvratno sedište, onu Štazi ambasadu!
Jedino je bedak što će da grade novu! Kamo sreće da nikad nisu gradili ambasadu u Kneza Miloša!

Baj d vej, od Tomorija Beogradu ostaje Udbina zgrada... Oćemo da skupljamo potpise za novo bombardovanje?
 
Tu mozemo i sami da razgradimo ko frsncuzi bastlju
Sve u svoje vrijeme
 
Generalštab već razgradili, dobro nam ide razgradnja...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428879#p428879:8s6kmfzy je napisao(la):
stanislaw » 19 Jan 2017 08:01 pm[/url]":8s6kmfzy]A tek taj švapski zlotvor što nas evo već sto godina ugnjetava! Baš dobro da su sami srušili ono svoje odvratno sedište, onu Štazi ambasadu!
Jedino je bedak što će da grade novu! Kamo sreće da nikad nisu gradili ambasadu u Kneza Miloša!

Oво је поприлично морбидно рећи и написати, било иронично, у шали или у збиљи. За твоју информацију, зграду Амбасаде СР Немачке је радио архитекта Богдан Игњатовић, који је игром судбине био затворен од истих током четрдесетих година прошлог века, у време Другог светског рата. На неки начин та држава му се „одужила“, ако се тако може рећи, тако што му је дала да пројектује зграду амбасаде у Београду, као неки вид репарације. А данас смо сведоци једног обичног реваншизма од тих истих, што се и те како види у чину рушења те зграде, а што веома погађа породицу аутора из потпуно оправданих разлога. Мислимо о томе.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428879#p428879:8s6kmfzy je napisao(la):
stanislaw » 19 Jan 2017 08:01 pm[/url]":8s6kmfzy]Baj d vej, od Tomorija Beogradu ostaje Udbina zgrada... Oćemo da skupljamo potpise za novo bombardovanje?

Има више зграда. Радио је рецимо болницу „Драгиша Мишовић“ на Дедињу. Да ли и њу треба бомбардовати са целокупним особољем и пацијентима, углавном српске националности? Мада је већ бомбардована 1999. године...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428890#p428890:21nicwh1 je napisao(la):
stanislaw » 19 Jan 2017 10:09 pm[/url]":21nicwh1]Generalštab već razgradili, dobro nam ide razgradnja...
Ми!? Прво нато а потом овај квислинг и шиптар на власти а не ми. Ми смо ту криви само што тирјанину нисмо стали ногом за врат и никаквог удела немамо у разградњи те зграде.

Иначе, суп и генералштаб немају никаквих додирних тачака. Прва зграда је архитектонска импровизација, искључиво идеолошке "вредности" и злокобне намене и приче иза себе, друга је модернистичко ремек дело под заштитом нашег славног архитекте.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=428996#p428996:3jfrphty je napisao(la):
Delija » 20 Jan 2017 06:52 pm[/url]":3jfrphty]Иначе, суп и генералштаб немају никаквих додирних тачака. Прва зграда је архитектонска импровизација, искључиво идеолошке "вредности" и злокобне намене и приче иза себе, друга је модернистичко ремек дело под заштитом нашег славног архитекте.

Dobrovićeva i Tomorijeva zgrada nemaju puno dodirnih tačaka prosto zato što predstavljaju različite arhitektonske izraze.
Iako se slažem da je Generalštab ostvarenje višeg ranga, izvoli objasni mi šta je tačno ideološko u arhitekturi Tomorijevog SSUP-a (ako misliš na veliki grb SFRJ, on je na zgradu prosto bio okačen, nije bio uklesan ili ne znam šta, na kraju ako sam dobro shvatio jedino su njega i sačuvali od cele zgrade!?) i šta je "arhitektonska improvizacija" (to što je Plečnikov učenik nastojao da u doba socrealizma administrativnu zgradu oblikuje kao palatu sa pomalo renesansnom notom, gde se zeznuo ako je improvizacija?)
Da i ne govorimo da je republički MUP prekoputa svesno rađen tako da se nadoveže na Tomorijevu zgradu, kako bismo na ulasku u Kneza Miloša imali obostrani portal skoro jednako dramatičan i atraktivan, kao što je Dobrović učinio u Nemanjinoj.
 
Апсолутно све на суп-у је било искључио идеолшко смеће без архитектонске вредности, почев од самог стила који је комунистички пандан примитивној наци архитектури. У више наврата сам детаљно образложио зашто је тако на овој теми па изволи листати исту.

Још једном да изкажем захвалност инвеститору што је порушио ово удбашко црвено-фашистичко седиште и тиме начинио један солидан цивилизацијски искорак за наше друштво.
 
Nedavno je na forumu bio link na časopis Nasleđe sa člankom o dve Tomorijeve zgrade (Udbina i SSUP). Pošto su cenjeni autori članka pisali o njegovom opusu sve, osim tvoje paušalne ocene "ideološko smeće bez arhitektonske vrednosti", umoljavaš se da me prosvetliš jednim konkretnim linkom na tvoju ranije obrazloženu naučnu analizu.
Inače ću ostati u neznanju kako si na nivou Beograda vrlo originalno zdanje svrstao u smeće, koji su to naci uzori na fasadi SSUP-a itd. itd.

Problem je što tebi zgrada smeta zbog Udbe i istorije i zgrada koju je Milošević zauzimao dugim cevima kako bi konsolidovao svoju vlast, mogla je da izgleda bilo kako i da bude čiji rad, sumnjam da bi ti ikako bila po volji.
 
Моју стручну анализу овог здања имаш на овој теми, на некој од претходних страна.

Архитектонски - минималне или никакве вредности.

Стилски - импровизована

Просторно/урбанистички - наметљива

Наменом - антинародна, злочиначка

Симболиком - тоталитарна/диктаторска
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429007#p429007:wofrn7kv je napisao(la):
Delija » Fri Jan 20, 2017 7:22 pm[/url]":wofrn7kv]Још једном да изкажем захвалност инвеститору што је порушио ово удбашко црвено-фашистичко седиште и тиме начинио један солидан цивилизацијски искорак за наше друштво.

XD

delija antifa, e sve sam video
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429014#p429014:1jvyg9tl je napisao(la):
Delija » 20 Jan 2017 07:59 pm[/url]":1jvyg9tl]Моју стручну анализу овог здања имаш на овој теми, на некој од претходних страна.

Iscimao si me da se vratim na 26. novembar na ovoj temi i da se tamo uverim da ti naravno nikada nisi napisao ni stručnu, ni analizu Tomorijevog zdanja. Napisao si samo niz psovki na račun Udbe i to je to. Ova tema je svedok da si se ti 25. novembra 2016. upoznao sa Tomorijevim beogradskim opusom zahvaljujući članku iz Beogradskog nasleđa prenetog na Beobuildu, a o čemu do tog trenutka očigledno nisi ni imao pojma.

Evo i jedne brzinske dekonstrukcije tvog pokušaja kritike:

Архитектонски - минималне или никакве вредности.

Dana 26. novembra si dvaput napisao da ti ne negiraš konkretnu vrednost konkretnog arhitektonskog opusa, da dotični objekat ni tebi nije bio estetski problematičan, već ga negira ideologija koja je stajala iza naručilaca objekata. Dakle, iznosiš ideološki a ne arhitektonski sud.

Стилски - импровизована

26. novembra kažeš da je u pitanju improvizacija zato što je to bio "pokušaj socrealizma". Pa taj autor što mu stavljaš na teret da je diplomirao "tek 1939." je očigledno imao prilike da od jednog Plečnika nauči mnogo više od pukog socrealizma.

Просторно/урбанистички - наметљива

Složićemo se da je bila nametljiva, ništa manje nego Dobrovićev Generalštab (za koji ne sporim da se nameće sa punim pravom).

Наменом - антинародна, злочиначка

To nema veze sa autorom.

Симболиком - тоталитарна/диктаторска

26. novembra navodiš da bi neukom posmatraču moglo da zaliči na naci arhitekturu. Do danas si izgleda i sam evoluirao u neukog posmatrača, pa zgradu ocenjuješ kao direktan komunistički pandan naci arhitekturi.

Da li se tu tvoja kritika završava, ili imaš da izjaviš i još nešto osim neuke pljuvačine?
 
Чекај, јел си ти нормалан?

Узео си намерно један од постова који није анализа архитектуре тог здања и сада реплицираш на то тврдећи да нисам изнео анализу на целој теми?!

Ух, каква лавина глупости и бесмисла. Овај форум је стварно постао неподношљив.
 
Delija, ja sam se trudio da budem objektivan, ali stvarno ne znam šta da ti radim.
Kopao sam unazad po temi i stigao sam do 26. novembra, gde sam naišao na tvoje postove gde nema A od analize arhitekture, po tvom sopstvenom priznanju. Ali pošto si se ti tek 25. novembra uopšte upoznao sa Tomorijevim opusom, zahvaljujući članku iz Nasleđa koji je Vožd preneo na forum, ima li onda smisla da se vraćam dalje unazad na topicu?

Uostalom, tebe u celoj ovoj priči uopšte ne interesuje Tomori, već te interesuje Udba, a on je kolateralna šteta. A tu ne znam kako da pomognem. Što bi rekli Makedonci, kada ne znaš koga da opljuneš ili šutneš nogom u dupe, najbolji junački izbor su "mrtvi Germanci"...
 
Томоријев опус?! Тај опус ме од скора занима само у контексту друштвене и стручне деградације чија смо жртва били услед доласка тих тоталитарних злочинаца. Ја на овој теми јесам детаљно описао све елементе архитектуре суп-а и апсолутно ме није брига што их не можеш наћи.

Неко ко има трунку објективности и знања о архитектури и урбанизму не сме и не може да брани тод идеолога који је служећи тоталитарном систему подигао онакво ругло несагледивих размера као што је онај стамбени зид преко пута сајма.

Неко да брани једног таквог урбицидног првака ми је непојмљиво. Мораш баш да мрзиш овај град и овај народ да подржаваш једног таквог "архитекту".

А знајући и сам колико је социјална компонента битна у архитектури, оног тренутка кад је тај удбаш подигао то здање преко пута сајма димензионисајући га и обликовајућчи га тако да испуни искључиво идеолошке потребе новог режима тај човек је суштински престао да буде архитекта.

А све ово што си ти написао, тај надмени, квази-интелектуални наступ је тако типичан за наше, махом лицемерне, неуке афимирсане архитекте који руинирају овај град деценијама. Ја сам се на срећу више бавио практичном архитектуром, не том примарном "алиби делатношћу" онанисања на (испод)просечна здања сервилних архитеката, слуга примитивног диктаторског режима.
 
A, dobro. Srušeni SSUP je đubre zato što je od istog autora kao i Udbina zgrada. Sva sreća da si to pročitao 25. novembra, inače ne bi znao.
Vidimo se na otvaranju statue Nemanjića na mestu srušenog Generalštaba. Izraelski investitor spasilac -> good guys. Arapski investitor spasilac -> bad guys. Najveća faca -> Tramp. Najbolja čka -> Melanija. Make Serbia great again!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=429027#p429027:3t5ejotm je napisao(la):
stanislaw » 20 Jan 2017 09:34 pm[/url]":3t5ejotm]A, dobro. Srušeni SSUP je đubre zato što je od istog autora kao i Udbina zgrada.
Vidimo se na otvaranju statue Nemanjića na mestu srušenog Generalštaba. Izraelski investitor spasilac -> good guys. Arapski investitor spasilac -> bad guys. Najveća faca -> Tramp. Najbolja čka -> Melanija. Make Serbia great again!
Хвала на овој потврди мог поста. :vops:
 
Hvala tebi što si mi stručno objasnio zašto je srušeni SSUP đubre arhitektura, ko zna da li bih ikada skontao da to tako plastično nije izneo jedan praktični arhitekta koji neće da se uplatkava u teoretska on...
 
S obzirom da se radi o istom investitoru koji završava TC na Karaburmi, ovo će verovatno takođe biti rugoba.
 
Vrh