dragan
Professional
SIV ili exPalata Federacije je nešto slabo u medijima i ne zna se
njegova dalja sudbina.Političari se teško odriču tako velike 'igračke'
a ne ide im sa na posao sa ove strane reke.Urbanisti još nisu izneli
'svoje vizije' o ovom velikom objektu, pa ću biti slobodan da predložim
jedno od mogućih rešenja,a koje će zadovoljiti 'ljubitelje' mega-kula.
Prvo par članaka o sudbini i kapacitetima SIV-a :
Koliko nas košta Palata federacije, a koliko bismo na njoj mogli da zaradimoOgromno zdanje SIV, koje zvrji prazno nakon raspada SCG, ubuduće će
najverovatnije služiti za prijem stranih zvaničnika
BEOGRAD - Ogromno zdanje Palate federacije, od čak 64.527 kvadrata, gotovo je potpuno prazno nakon raspada državne zajednice Srbije i Crne Gore! U "zgradetinu" nekadašnjeg Saveznog izvršnog veća na posao dolazi još jedino predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Hagom Rasim Ljajić i malobrojna administracija, dok je većina novo uhlebljenje našla u ministarstvima Vlade Srbije i napustila kancelarije palate.
Ljajić, koji se u zdanje SIV 1 "uselio" pre šest godina, odmah nakon promene vlasti, priča za Kurir da ima mnogo neiskorišćenog prostora, ali ne veruje u to da će zgrada menjati namenu.
- Verujem da će ova zgrada i nadalje služiti za državnu administraciju. Jeste većina iz ministarstava zajedničke države otišla, ali stalno se neko useljava. Oni koji su bili u SIV 2 ili 3, dolaze u 1, jer su radili u saveznim institucijama koje je preuzela Republika. Čuo sam i da će se deo Ministarstva pravde useliti u Palatu - kaže Ljajić.
Zdanje na Novom Beogradu i nije baš funkcionalno, dodaje on, jer od 65.000 kvadratnih metara 15.000 je u hodnicima i salama.
- Ovog leta je baš pusto, mnogi tu više ne rade, a još zbog godišnjih odmora, kad uđete u toliku zgradetinu, deluje i pomalo sablasno - dodaje Ljajić.
Palata federacije će, kako Kurir saznaje, proširiti opseg delatnosti na državni protokol i prijem stranih zvaničnika, gostiju premijera, predsednika i ministara spoljnih poslova i odbrane. Sagovornik Kurira otkriva da su presudili bezbednosni razlozi, lokacija zgrade i, naravno, upražnjen prostor.
- Osim bezbednosnih razloga, bitan je i položaj te zgrade, koji odlično odgovara za te potrebe, pošto se nalazi u blizini beogradskog aerodroma "Nikola Tesla", kao i luksuznog hotela "Hajat", u kome uglavnom odsedaju strani zvaničnici - kaže naš sagovornik, koji je zahtevao anonimnost jer, kako kaže, "nije ovlašćen da daje izjave".
Posle raspada državne zajednice SCG bilo je različitih ideja za buduću namenu oslobođenog prostora u zdanjima Palate federacije i Savezne Skupštine. Po odvajanju Crne Gore, predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je želju da se sedište Predsedništva preseli u Palatu iz bezbednosnih razloga, ali se potom odustalo od te ideje.
Bila je i ideja da se zdanja kako Palate federacije tako i velelepne Savezne Skupštine pretvore u muzeje. Zbog atraktivne lokacije šestospratnice na Novom Beogradu, govorilo se i da bi SIV bio dobar hotel. Najzad, ako bi se ovaj prostor iznajmio, mogle bi da se uzmu debele pare. Davanje u zakup poslovnog prostora na Novom Beogradu mesečno košta 200 evra po kvadratu, pa bi Srbija godišnje od izdavanja bivšeg SIV mogla da inkasira skoro neverovatnih 155 miliona evra!
U Palati federacije bilo je sedište Saveta ministara, odnosno kabineti predsednika Svetozara Marovića i tri ministarstva državne zajednice, Sud SCG, razne službe i zavodi bivše savezne administracije. Palata je nekad bila sedište Saveznog izvršnog veća bivše SFRJ, zbog čega je popularno zovu SIV.
Helidrom, saloni...
Palata federacije ima veliki parking, četiri ulaza, čak i prostor za spuštanje helikoptera! Kancelarije i kabineti prostiru se na svega 21.000 kvadrata, što nije ni trećina Palate. Ostalo su dugi, široki hodnici, pomoćne prostorije i prostrani saloni - nekada za svaku federativnu republiku po jedan. Najveća među brojnim salonima, Centralna sala, nekada zvana Jugoslavija, može da primi više od hiljadu osoba.
Vojska i policija merkaju SIV
Ministarstvo unutrašnjih poslova, ali i Vojska, merkaju zgradu Palate federacije. MUP je, kako saznajemo, metu interesovanja sa Vojnotehničkog instituta u Katanićevoj preusmerio na SIV, jer te prostorije zahtevaju mnogo manje ulaganja. Osim toga, u SIV nema problema sa parkiranjem, što nije slučaj sa zgradom VTI koja se nalazi na Vračaru, tik iza hrama svetog Save. A da bi i Vojska mogla da se probaškari u delu kancelarija Palate federacije, svedoči činjenica da zgrada Generalštaba još nije obnovljena.
SIV - zlatna koka koja ne nosi jaja
Glas : http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/12/04/srpski/T05120301.shtml
Verovatno ima i 'svežijih' članaka, ali poenta je ista : Šta da se radi sa SIV-om?
Ako uporedimo sa cenom srušenog MUP-a, novac koji bi mogao da se dobije
za SIV je više desetina puta veći, pogotovu što on može da se nadogradi sa 4-5sp.
i što je idealna lokacija za izgradnju jedne Mega-kule na delu prema Dunavu.
Tamo ona ne bi 'pojela prostor' jer je udaljena od bl.26 i bila bi sama između
exYu i komplexa Ušće.
Sadašnji ili nadograđeni SIV bi bio odlična 'portirnica' za Mega-kulu "Srbija".
I još da zadovoljim 'obožavaoce' kula : DUP-om treba usloviti minimum pola kilometra.
Između krila zgrade SIV-a prema Dunavu, treba da ima dovoljno mesta za Mega-kulu.
Naći kupca-investitora za jedan ovakav projekat će biti izazov za Grad...ako ga prihvate.