Šta je novo?

SIV ..... exPalata Federacije

dragan

Professional
Učlanjen(a)
09.12.2006.
Poruke
12.325
Pohvaljen
5.354
Lokacija
Fruška gora
sivya1.jpg


SIV ili exPalata Federacije je nešto slabo u medijima i ne zna se
njegova dalja sudbina.Političari se teško odriču tako velike 'igračke'
a ne ide im sa na posao sa ove strane reke.Urbanisti još nisu izneli
'svoje vizije' o ovom velikom objektu, pa ću biti slobodan da predložim
jedno od mogućih rešenja,a koje će zadovoljiti 'ljubitelje' mega-kula.

Prvo par članaka o sudbini i kapacitetima SIV-a :

Ogromno zdanje SIV, koje zvrji prazno nakon raspada SCG, ubuduće će
najverovatnije služiti za prijem stranih zvaničnika

BEOGRAD - Ogromno zdanje Palate federacije, od čak 64.527 kvadrata, gotovo je potpuno prazno nakon raspada državne zajednice Srbije i Crne Gore! U "zgradetinu" nekadašnjeg Saveznog izvršnog veća na posao dolazi još jedino predsednik Nacionalnog saveta za saradnju s Hagom Rasim Ljajić i malobrojna administracija, dok je većina novo uhlebljenje našla u ministarstvima Vlade Srbije i napustila kancelarije palate.

Ljajić, koji se u zdanje SIV 1 "uselio" pre šest godina, odmah nakon promene vlasti, priča za Kurir da ima mnogo neiskorišćenog prostora, ali ne veruje u to da će zgrada menjati namenu.
- Verujem da će ova zgrada i nadalje služiti za državnu administraciju. Jeste većina iz ministarstava zajedničke države otišla, ali stalno se neko useljava. Oni koji su bili u SIV 2 ili 3, dolaze u 1, jer su radili u saveznim institucijama koje je preuzela Republika. Čuo sam i da će se deo Ministarstva pravde useliti u Palatu - kaže Ljajić.

Zdanje na Novom Beogradu i nije baš funkcionalno, dodaje on, jer od 65.000 kvadratnih metara 15.000 je u hodnicima i salama.
- Ovog leta je baš pusto, mnogi tu više ne rade, a još zbog godišnjih odmora, kad uđete u toliku zgradetinu, deluje i pomalo sablasno - dodaje Ljajić.

Palata federacije će, kako Kurir saznaje, proširiti opseg delatnosti na državni protokol i prijem stranih zvaničnika, gostiju premijera, predsednika i ministara spoljnih poslova i odbrane. Sagovornik Kurira otkriva da su presudili bezbednosni razlozi, lokacija zgrade i, naravno, upražnjen prostor.

- Osim bezbednosnih razloga, bitan je i položaj te zgrade, koji odlično odgovara za te potrebe, pošto se nalazi u blizini beogradskog aerodroma "Nikola Tesla", kao i luksuznog hotela "Hajat", u kome uglavnom odsedaju strani zvaničnici - kaže naš sagovornik, koji je zahtevao anonimnost jer, kako kaže, "nije ovlašćen da daje izjave".

Posle raspada državne zajednice SCG bilo je različitih ideja za buduću namenu oslobođenog prostora u zdanjima Palate federacije i Savezne Skupštine. Po odvajanju Crne Gore, predsednik Srbije Boris Tadić izrazio je želju da se sedište Predsedništva preseli u Palatu iz bezbednosnih razloga, ali se potom odustalo od te ideje.

Bila je i ideja da se zdanja kako Palate federacije tako i velelepne Savezne Skupštine pretvore u muzeje. Zbog atraktivne lokacije šestospratnice na Novom Beogradu, govorilo se i da bi SIV bio dobar hotel. Najzad, ako bi se ovaj prostor iznajmio, mogle bi da se uzmu debele pare. Davanje u zakup poslovnog prostora na Novom Beogradu mesečno košta 200 evra po kvadratu, pa bi Srbija godišnje od izdavanja bivšeg SIV mogla da inkasira skoro neverovatnih 155 miliona evra!

U Palati federacije bilo je sedište Saveta ministara, odnosno kabineti predsednika Svetozara Marovića i tri ministarstva državne zajednice, Sud SCG, razne službe i zavodi bivše savezne administracije. Palata je nekad bila sedište Saveznog izvršnog veća bivše SFRJ, zbog čega je popularno zovu SIV.

Helidrom, saloni...
Palata federacije ima veliki parking, četiri ulaza, čak i prostor za spuštanje helikoptera! Kancelarije i kabineti prostiru se na svega 21.000 kvadrata, što nije ni trećina Palate. Ostalo su dugi, široki hodnici, pomoćne prostorije i prostrani saloni - nekada za svaku federativnu republiku po jedan. Najveća među brojnim salonima, Centralna sala, nekada zvana Jugoslavija, može da primi više od hiljadu osoba.

Vojska i policija merkaju SIV
Ministarstvo unutrašnjih poslova, ali i Vojska, merkaju zgradu Palate federacije. MUP je, kako saznajemo, metu interesovanja sa Vojnotehničkog instituta u Katanićevoj preusmerio na SIV, jer te prostorije zahtevaju mnogo manje ulaganja. Osim toga, u SIV nema problema sa parkiranjem, što nije slučaj sa zgradom VTI koja se nalazi na Vračaru, tik iza hrama svetog Save. A da bi i Vojska mogla da se probaškari u delu kancelarija Palate federacije, svedoči činjenica da zgrada Generalštaba još nije obnovljena.
Koliko nas košta Palata federacije, a koliko bismo na njoj mogli da zaradimo
SIV - zlatna koka koja ne nosi jaja
Glas : http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2005/12/04/srpski/T05120301.shtml

Verovatno ima i 'svežijih' članaka, ali poenta je ista : Šta da se radi sa SIV-om?
Ako uporedimo sa cenom srušenog MUP-a, novac koji bi mogao da se dobije
za SIV je više desetina puta veći, pogotovu što on može da se nadogradi sa 4-5sp.
i što je idealna lokacija za izgradnju jedne Mega-kule na delu prema Dunavu.
Tamo ona ne bi 'pojela prostor' jer je udaljena od bl.26 i bila bi sama između
exYu i komplexa Ušće.
Sadašnji ili nadograđeni SIV bi bio odlična 'portirnica' za Mega-kulu "Srbija".
I još da zadovoljim 'obožavaoce' kula : DUP-om treba usloviti minimum pola kilometra. :)

blok25blok26rj3.jpg


blok25blok26medium10105tt7.jpg


Između krila zgrade SIV-a prema Dunavu, treba da ima dovoljno mesta za Mega-kulu.
Naći kupca-investitora za jedan ovakav projekat će biti izazov za Grad...ako ga prihvate.
 
Ja se secam da je Grad hteo da Beogradski univerzitet preseli u SIV.

Mislim da bi ideja sa kulom bila skroz cool, ali to je zadatak za buduce generacije, kada Beograd bude imao dovoljno potraznje za poslovnim prostorom.
 
Nenad":3o52ne4c je napisao(la):
Mislim da bi ideja sa kulom bila skroz cool, ali to je zadatak za buduce generacije ...
Upoređivao sam potreban plac za kulu kao što je tzv.'Besix' :

besix26kw1.jpg


sivminirp0.jpg


Po mojoj proceni ima dovoljno mesta sa dunavske strane za Mega-kulu.
Da bi 'buduće generacije' dobile šansu, Grad bi trebalo već sada da
raspiše tender sa uslovima za ovu elitnu likaciju, donese'Izmenu i dopunu DUP-a' u
kojoj će od Javne površine odrediti parcelu za komerc.namenu.

Potrebno je i dosta vremena-godina, da se sve pripremi i nađe kupac-investitor.
 
^^Definitivno. Evo jedne ideje. Tu ispred gde si mislio treba napraviti u preseku istu zgradu, samo malo uzu i kracu i pustiti je 300 metara u visinu! :) WOOW!
 
Nenad":2w9h1j8i je napisao(la):
....samo malo uzu i kracu i pustiti je 300 metara u visinu! :) WOOW!
Taj travnjak u obliku trapeza ispred SIV-a, zaslužuje jednu Mega-kulu od bar 1/2 km. :)

Moglo bi u sklopu celog posla oko SIV-a da se uslovi DUP-om minimalna visina za kulu.
 
Moze, moze. Ne znam da li je ta visina realisticna, ali ja sam za. :)
 
SIV je jedna sjajna zgrada, autenticna po svom modernizmu i jako solidno uklopljena u ambijent. Zato bih prostor oko zdanja ostavio netaknutim. Mnogi ce recida je bivsa Palata Federacije simbol socrealizma. To je potpuno tacno, ali ovaj simbol konkretno je jedan od retkih primera kako treba da se gradi i uklapa u sredinu u kojoj se nalazi. NBG je dovoljno veliki da primi mnogo novih oblakodrea, ali na nekom drugom mestu ;)
 
Sve je to možda i tačno, ali ta zgrada nije neki spomenik.
Koliko samo košta održavanje objekta,struja,voda,.... ako se
to uopšte i plaća + radna snaga sa čuvarima i ostalo...

Ona na neki način mora da se 'stavi u funkciju' Beograda.
Novac koji bi dobili, a koji ne bi bio mali, mogao bi da reši
probleme na drugim lokacijama.

Za sada se verovatno neće ništa graditi pored SIV-a, ali jednog dana
hoće i na dunavskoj strani, a i levo/desno od fontane prema bl.26.
 
SIV bi jos kako mogao da se stavi u funkciju, nedostaje samo volja. Zgrada je dovoljno velika da primi dobar deo drzavne administracije. Na kraju krajeva za to je i pravljena. Treba je samo "nasminkati" tj. izvrsiti adaptaciju.
 
vrachar":16b32kwb je napisao(la):
...Zgrada je dovoljno velika da primi dobar deo drzavne administracije...
U SIV bi mogli 'da sateramo' veliki deo razne administracije, a oslobodimo
i prodamo elitne građevine u centru ... samo da li Ona hoće da pređe na ovu stranu?

Tu je 'mali problem' : neće da dođu na N.Bgd., a ne znaju šta da rade sa SIV-om.
 
"Mali problem" je u tome sto ocigledno ne umeju da raspolazu prostorom i resursima koje imaju. Ali to je vec klasicna boljka Srbije... :rolleyes:
 
Mislim da je to jako neodgovorno ponasanje. Pored sve besparice oni se odricu tolike zarade jer eto njih mrzi da se presele u SIV ili im se ne svidja da tamo imaju kancelariju. A zasto ga ne izdaju nije mi stvarno jasno. Isto tako ima gomila drzavnih institucija, kulturnih, ovakvih, onakvih koji imaju problem sa prostorom ali nema veze nek stoji zgradurina i porpada. Neverovatno kako razmisljaju nasi politicari.
 
SIV je pravljen za Drzavu i za drzavne poslove. Ako bi se zgradi eventualno promenila namena to bi kostalo toliko da bi gradnja nove u svakom slucaju bila mnogo jeftinija.
 
Postoji sigurno model po kome bi mogle da se iznajme te kancelarije i prostorije onakve kakve su. Koja je svrha da zvrje prazne?
 
Pa svrha ne postoji, ali je taj stadijum neizbezan. Ne mozes u jednom delu zgrade da primas strane diplomate, a u drugom da kancelarije imaju neke firme....

To ce biti iskusenje dovesti tu zgradu u red i privesti je jednoj, ali vrednoj nameni.
 
^^Ne ali upravo zato su ljudi placeni da resavaju te probleme. Totalno je neracionalno da je jedan deo drzavnog aparata u SIV-u a ostali u gradu. Tako se upravo dolazi do ove pat pozicije. Valjda ce u dogledno vreme da nesto urade sa tim.
 
Novi nadimak bezimene zgrade
Beograd - Zgrada na Bulevaru Mihajla Pupina broj 2, nekada poznata kao SIV, a potom kao Palata Federacije nedavno je, u komunikaciji državnih organa dobila ime Palata Srbije.
Na pitanje ko je i kada odlučio o preimenovanju objekta, Danasu je u Kancelariji Vlade Srbije za odnose s javnošću rečeno da zvanično palata nikada nije imala naziv, da je označena samo adresom. Stoga, imajući u vidu da zvaničnog imenovanja u Palatu Federacije nikada nije ni bilo, nije bilo ni zvaničnog preimenovanja u Palatu Srbije, kaže sagovornik Danasa. Prema njegovom objašnjenju, zgrada na Bulevaru Mihajla Pupina broj 2, nazvana je Palatom Federacije samo kolokvijalno, ne bi li se bliže objasnilo novinarima ili gostima o kojoj zgradi je reč. Do danas, ova zgrada je nazivana Palatom Federacije SFRJ, odnosno Saveznog izvršnog veća (SIV), zatim Palata Srbije i Crne Gore, do kolokvijalnog naziva Palata Srbije. I. Pejčić
Izvor: Danas
Link: danas.co.yu
 
Moj predlog je sledeći, a neko je to već pomeno na ovom forumu i ranije, samo ne znam ko...

SIV treba dati na korišćenje Beogradskom Univerzitetu, i dotični skoro potpuno iseliti iz starog dela grada. Mislim da je to dobro zbog:

a) lokacije (blizina studenjaka, lake i brze veze sa ostatkom Srbije, ANT, itd...)

b) infrastrukture koja tu već postoji, i bilo bi lako i relativno jeftino prilagoditi je univerzitetskim potrebama

c) same zgrade koja je fenomenalna, i, ako bi se malo sredila, izgledala bi fenomenalno na brošurama

d) političara koji bi se na tu ideju odmah prikačili, jer je jednostavna, i rešava mnoge duge probleme sa BU, a i lepo zvuči pred izbore

e) oslobađanja predivnih zgrada u centru, gde bi neke mogle služiti državnoj administraciji, a druge bi se mogle prodati za prilično lepu kintu

eto, moja ideja...

aj, pa mi vi recite šta tu ne valja, jer ja ne mogu da se setim, ali ovaj forum sigurno zna, pošto verujem da sigurno ja to nisam baš dobro isplanirao...
 
jovanovm":1vsr43q9 je napisao(la):
..aj, pa mi vi recite šta tu ne valja, jer ja ne mogu da se setim...
Ne valja da toliko studenata bude na jednom mestu, jer

u slučaju nekih demonstracija protiv vlasti teško bi ih bilo
kontrolisati ..... pogotovu što je i Studentski grad blizu. :)
 
Због тога Тито и није дао да се универзитет гради на једном месту, бар по предању ;)
Мада, код нас се власт стално мења, тако да би им, у општем случају, још и користили студенти :p
 
Pre dve godine sam imao priliku da posetim SIV, i smatram da tamo jednostavno nema mesta za BU. Naime, hodnici su ogromni (mislim na dužinu, širinu i visinu -kružila je šala da su vozili bicikl kada treba da iz jedne kancelarije dođu do druge koja je na suprotnom kraju zgrade :) ), dok su kancelarije nesrazmerno male u odnosu na njih. Ima par velikih sala (mislim da je svaka republika imala po jednu) ali to nije dovoljno za univerzitet.

Ta zgrada je građena kao centar države koja je u to vreme imala mnogo jači međunarodni status pa u skladu sa tim je i građena - meni se lično mnogo sviđa ogroman prilaz i monumentalan ulaz u zgradu.

Mislim, kao što je neko već predložio, da zgrada treba da posluži kao ulaz u (buduću) kulu gde bi bila smeštena celokupna državna administracija, (bez sudova, ispod podzemni parking itd..)dok bi sve sadašnje državne zgrade u Nemanjinoj trebalo pretvoriti u muzeje - ionako nam fale.

Shvatam da država sada nema para za tako nešto, ali može da napravi projekat i izračuna koliko bi to koštalo.

Ja nisam arhitekta ali bih voleo da u radionici vidim predloge kako bi ta zgrada mogla da izgleda
 
Dobro, pa zar ti unutrašnji zidovi ne bi mogli da se sruše i pravilnije razmeste? Nisu valjda svi noseći?
 
Ljudi, SIV je zgrada koja je namenski pravljena za drzavnu upravu i toj svrsi najbolje sluzi. Sve ostalo je linija manjeg otpora. Glavni razlog zasto Vlada ne zeli da aktivnije preuzme ovo velelepno zdanje sastoji se u cinjenici da gospodu ministre i ostalu ekipu mrzi da se sele na NBG.

Sto se tice Univerziteta, on ima sasvim dovoljno prostora za sve svoje potrebe.Neophodno je samo reorganizovati postojeci. Jedan od takvih primera je moj bivsi fax FPN gde dobra polovina zgrade zruji prazna i poluruinirana.
 
Vrh