Bajata vest ali korisna
Pametni semafori ubrzavaju saobraćaj
Politika četvrtak, 27. mart 2008.
Politika: Pametni semafori ubrzavaju saobraćaj
Politika
Zbog neispravnog semafora na Ibarskoj magistrali, kod groblja Orlovača, poslednjih desetak dana bile su velike saobraćajne gužve. Mic po mic, branik uz branik, kretala se kilometarska kolona vozila, a kiša koja je često padala dodatno je usporila njihovo kretanje. Radnici „Beograd puta” juče su popravili semafor i saobraćaj se ponovo nesmetano obavlja na ovoj magistrali.
Čedomir Vukašinović, pomoćnik gradskog sekretara za saobraćaj, kaže da je na raskrsnici kod Orlovače na kolovozu, na nekoliko metara ispred semafora, ugrađen sistem koji detektuje kada automobil stane.
– Da bi saobraćaj mogao nesmetano da funkcioniše, na tridesetak raskrsnica u gradu ugrađen je sistem sa najavom. To znači da, tek kada vozilo stane ispred semafora, uključi se zeleno svetlo koje traje desetak sekundi koliko je potrebno da prođe automobil – kaže Vukašinović.
U više od četiri hiljade beogradskih ulica, semaforizovano je oko 500. Postavljeno je devet hiljada lanterni, odnosno delova uređaja koji pokazuju svetlosne signale. O njihovoj ispravnosti vodi računa 16 ekipa Službe za održavanje semafora „Beograd puta” koje prosečno dnevno poprave pet-šest semafora.
– Kada padaju kiša ili sneg, naši radnici moraju da poprave do 20 saobraćajnih uređaja. Voda najčešće ošteti elektroniku na semaforu. Naše ekipe patroliraju ulicama i kontrolišu da li su svi saobraćajni uređaji ispravni. U prigradske opštine odlazimo kada nas pozovu. Ukoliko građani primete da neki semafor ne radi trebalo bi da pozovu „Beograd put” na telefon broj 2071-720 i naše ekipe će odmah izaći na lice mesta – kažu u „Beograd putu”.
Da bi se lakše regulisao saobraćaj u prestonici, danas se koristi sistem za daljinsko upravljanje i nadgledanje raskrsnica, koji omogućava pristup svim uređajima u sistemu.
Na ulicama Beograda, osim standardnih, saobraćaj reguliše i 20 ekoloških semafora, 60 sa zvučnim signalom za zeleno svetlo namenjenim slepima i 66 sa tasterima za zeleno svetlo za pešake. Ekološki semafori postavljeni su na mestima gde crveno svetlo traje duže od sto sekundi, tako da vozači mogu da isključe motor dok čekaju signal za polazak. Cilj ovih semafora je smanjenje buke i zagađenja na takvim mestima i podizanje ekološke svesti vozača. Ovaj ekološki uređaj prvi put je postavljen na raskrsnici Bulevara despota Stefana i Cvijićeve. U početku su se vozači pridržavali pravila i gasili motore svojih vozila, dok je sada mnogo manje takvih.
Prvi semafori u glavnom gradu postavljeni su 1953. godine, na raskrsnici ulica Kralja Milana i Kneza Miloša. Posle četiri godine Beograd je na četiri raskrsnice imao 16 semafora.
D. Spalović