Šta je novo?

Savski trg

Шта су хтели да направе, дијагоналу од Савског трга до Теразијске терасе? Право ка Народном фронту и нема пуно смисла.
 
Nikada mi nece biti jasno sta su mislili kada su gradili ove dve zgrade sa leve i desne strane,
tj. koja je poneta njihvog slicnog oblika u odnosu na niz starih zgrada izmedju gore pomenutih.

hotel-mr-president.jpg
AF1QipPRu5oG2WzOGwvsHk5xo66cMp8oyPNcFvWme_4K=w408-h543-k-no
Ako se ne varam, tu pored Ekonomskog fakulteta (između njega i ove leve zgrade) bi sad trebalo da prođe saobraćajnica sa novog savskog mosta pravo u tunel koji treba da prođe ispod Lomine ulice praktično. Izlaz iz tunela bi trebalo da bude na dunavskoj strani starog dela grada, negde kod Bulevara despota Stefana...

Nek me neko ispravi ako nije tako.
 
Тако је по новом плану саобраћајнице тј. тунела Ботаничка башта-Екомомски факултет. Али видећемо да ли ће то бити реализовано. А ове зграде су оријентисане по неком ранијем плану, можда за ОИ 1992.
 
Ali ako je planirano rušenje zgrade bivšeg hotela, šta je onda bilo planirano za zgradu i dvorište OŠ Isidora Sekulić?
Teško mi je da poverujem da su planirali izmeštanje osnovne škole...
 
И мени је то чудно, можда су хтели да око школе провуку две улице до Гаврила Принципа.
 
Možemo da nagađamo, treba pronaći originalni idejni projekat.
Ovako deluje kao samo još jedno u nizu čuvenih beogradskih "smelih uklapanja po suprotnosti... ali neshvaćenih" :rolleyes: .
 
Danas su najavili da će "fan zona" za F4 Evrolige biti na Savskom trgu.

Prošli put kada je Beograd bio domaćin, 2018. godine, "fan zona" je bila na Partizanovim i Zvezdinim terenima na Kalemegdanu.
 
Pre desetak godna je jedan forumaš kačio planove i obrazložio zašto je to tako. Pominjao je projekat Europolis, i sređivanje Beograda za kandidaturu za OI 1992. i svetsko prventsvo u košarci iste godine. Tada je taj front u Karađorđevoj projektovan tako da se tu izgradi nekoliko objekata kao uvod u spuštanje grada ka savskom amfiteatru.

Ko je bio taj forumaš, na kojoj temi i kada je to kačio... Bojim se da je mi plethora drugih informacija zamenila plethoru informacija, koje su zamenile ova originalna sećanja.
Da nisi mislio na ovo?

1649350449385.png
 
Ne znam šta su tada planirali, ali mi je uvek izgledalo da su hteli tuda da probiju ulicu sa tunelom u produžetku.. kao što se sada planira tunel do Despota Stefana.
 
A sada, da vidimo širu sliku:
20220407_200806.jpg

Čuvena, nikada objašnjena, i ničin izazvana - nivelacija, uz očekivani nivo završenosti radova:
20220407_201306.jpg

Da vidimo kao izgleda veza Savskog trga sa savskim amfiteatrom:

20220407_201347.jpg

Nakon ovog malog drndanja, sledi put u unutrašnjost stare autobuske stanice, ili skretanje levo, u pakao nove autobuske stanice:
20220407_201607.jpg

Pogled na stanicu odastraga:
20220407_201631.jpg

I predeo izuzetnih odlika spreda:
20220407_201640.jpg

Dakle, ovo je GLAVNA pešačka komunikacija:
20220407_201643.jpg

Alternativa ne postoji:
20220407_201651.jpg

Uzbudljivo, zar ne?
 
Ovaj trg sa ovom visinskom razlikom izmedju stanice i trga je takav fiasko nevidjen u ijednom pristojnom drustvu. O disbalansu izmedju velicine spomenika i same zgrade i uredjenju povrsina na trgu ne treba ni govoriti. Ovo može da bude lepo samo onome ko je slep ,bez ukusa, i kome je lepo sve ono što je novo (to je najgora varijanta). Mada i slep može da oseti vibracije neuredjenosti u kojoj se nalazi.
 
Поред свих набројаних мана, ја сам задовољан како су средили ободни тротоар уз Немањину. Сам плато до бивше станице је целокупни промашај.
 
И даље ми није јасно што су толико одуговлачили ово парченце трга према Карађорђевој и БАС? Разумем за део ка Савској да је било проблема са црпном станицом, али срамота је да се људи провлаче ову да до аутобуске.
 
Vrh