Šta je novo?

Savski trg

Deluje mi da će neko kupiti poštu i napraviti hotel u njoj, a fasadu će "vratiti" u pojednostavljenom obliku..

Kod starog izgleda pošte mi se jedino ne svidjaju mali prozori, pa mislim da bi to mogao biti problem kod buduće namene i vraćanja fasade.. Zbog toga bih tu i smestio neki muzej, kod kojih prozori i prirodno svetlo i nisu toliko bitni.
 
Posmatrac » Суб Феб 08, 2020 12:20 am пише:
Ali zgrada Pošte i ovaj parkovski dizajn, koliko prelepo

Савски трг, posta-sa-zeleznickom-stanicom---razglednica-1930-1940--g-.jpg



Занимљиво је да скоро у потуности архитектура трга припада премодерним стиловима, а партер ће бити модеран, што је био искључиви захтев конкурса. Пошти може да се врати првобитни изглед, а врту на тргу - не може?

У Европским градовима вртови на трговима изгледају већином исто и као и када су настали, тргови са класичним архитектонским стиловима и вртови исто тако, као и мобилијар, канделабри, клупе и водоскоци...
 
Na zgradi z stanice na krovu fale prozorcici ,kule 2 kom i nadstresnica nad tim ulazom
To izgleda ostaje za neki drugi put ...
Posto u zavodu rade neki ljudi koje posao bas i neintetesuje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706333#p706333:bqa4sqaq je napisao(la):
direktor » Суб Феб 08, 2020 2:39 pm[/url]":bqa4sqaq]Na zgradi z stanice na krovu fale prozorcici ,kule 2 kom i nadstresnica nad tim ulazom
To izgleda ostaje za neki drugi put ...
Posto u zavodu rade neki ljudi koje posao bas i neintetesuje
Колико сам чуо у Заводу баш има људи који воле нашу историју, традицију и које интересује свој посао али су ограничени ”главама” које су наравно у спрези са политичким делатницима.

Слажем се са колегом да ће вероватно зграду да продају неким новим Арапима а они ће да ураде кинеску реплику фасаде (као Пупинова палата у НС)...

Волео бих и надам се да ће неко од Беобилдоваца магова Фотошопа на лето да уради монтажу старе зграде Поште 2 на новопочени трг.
 
Drago mi je da vidim zgradu železničke u novom ruhu ali mislim da je prioritet bio da se Prokop osposobi pa tek onda da se ulažu pare u ovu stanicu. Kod nas uvek ima para za estetiku a nikada za funkcionalnost. Imali smo glavnu stanicu u koju nije dinara uloženo 100 godina ali sada kada je samo spomenik ulažu se ogromne pare. Ima para za BG H20, za trgove ali nema za Metro. Postali smo jedini glavni grad u Evropi a možda i u svetu koji NEMA pravu železničku stanicu. Ono gradilište zvano Beograd centar ne računam u to.... Ali na žalost prosečan glasač neće videti novi želecnički čvor ali će videti novu fasadu i popločan trg.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706346#p706346:xv93mspa je napisao(la):
zexland » Sub Feb 08, 2020 3:21 pm[/url]":xv93mspa]Ti prozorcici su popadali i izgoreli u bombardovanjima 41-44....
Jos ranije je deo stanice goreo...1932. Samo sto je obnovljen izbio je WW-2.
 
Аутобуско стајалиште је премештено испред Поште; зграда је неодржавана, фасада јој је у лошем стању:



























Оваква гомила прагова би могла да буде споменик Станици и прузи:

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706272#p706272:23eiafh7 je napisao(la):
Vox91 » Sub Feb 08, 2020 11:03 am[/url]":23eiafh7]Deluje mi da će neko kupiti poštu i napraviti hotel u njoj, a fasadu će "vratiti" u pojednostavljenom obliku..

Kod starog izgleda pošte mi se jedino ne svidjaju mali prozori, pa mislim da bi to mogao biti problem kod buduće namene i vraćanja fasade.. Zbog toga bih tu i smestio neki muzej, kod kojih prozori i prirodno svetlo i nisu toliko bitni.

Заправо, код музеја као савремене институције, данас се у пракси потенцира што више природног светла и што више отворених површина. Бивствовање светлом и стакленим површинама данас је модус операнди за све савремене институције које имплементирају такозвани "white cube". :)

Слажем се са тим да се ова зграда треба ревитализовати и да јој се треба вратити стари изглед. Додуше, не знам која би ”функција” била најадекватнија са обзиром да се пошта исељава. Свакако сматрам да то не треба бити музеј. Град Београд би требало, у складу са потребама савремених уметничких пракси у свету, посветити пажњу изградњи нових музејских и излагачких просторија, уместо да старе зграде ревитализује и придаје им употребне функције које нису у складу са савременим потребама и праксама.
 
Onda bi veličina prozora kao na staroj pošti 2 bila taman kako treba :wink:

Što se tiče stanice, na ovim Sašinim slikama ne vidim stakleni krov nad glavnim ulazom. Da li ga već odavno nema, ili su ga sada zatvorili?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706272#p706272:2e6unjl4 je napisao(la):
Vox91 » 08 Feb 2020 11:03 am[/url]":2e6unjl4]Deluje mi da će neko kupiti poštu i napraviti hotel u njoj, a fasadu će "vratiti" u pojednostavljenom obliku..

Kod starog izgleda pošte mi se jedino ne svidjaju mali prozori, pa mislim da bi to mogao biti problem kod buduće namene i vraćanja fasade.. Zbog toga bih tu i smestio neki muzej, kod kojih prozori i prirodno svetlo i nisu toliko bitni.

Izgleda da sam ja jedini do sada koji se bavio detaljnije fasadom poste u 3D. :laugh:
Bejase jedan pojedanostavljeni render poste na forumu pre nekoliko godina i nije tako lose izgledao. Nazalost, ne mogu da ga pronadjem.

Stara posta nije jedina zgrada koja je gradjena ili planirana u tom istom stilu. Stare fotografije nisu jedini resurs.
410px-Palmoticeva_prosvetljena-1.jpg

soko%20beograd.jpg
 
...
3452f978b989e204bfc89801d9423067.jpg


Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
...
d606f2c6b06bc12a492c029b71602bf5.jpg


Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
Jesu li oni to opet stavili sine u sredinu? Dal je moguce da cemo opet trcati s jedne strane ulice na drugu da uhvatimo tramvaj u suprotnom smeru, idiotizam.
 
Moraju nekud proci pjesac
Spomenik zrtvama ratova 90tih biti izmjesten ispred upravne zgrade ZS u parkicu
Sine su trebale biti uz trg a oni ih zbog estetike stavili po sredini ko sisa praktičnost ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706978#p706978:o228x144 je napisao(la):
brdjanin » 10 Feb 2020 11:58 am[/url]":o228x144]A šta se tačno desilo sa spomenikom žrtvama bombardovanja 1999?

Kog bombardovanja?
 
Kada su šine trebale da budu UZ trg to nikada nije bilo u planu.
Da li se samo meni čini da će trotoar uz zgrade biti (relativno) uzak?
 
Čini mi se da će biti dosta čupavo skretanje iz pravca Nemanjine ka Karađorđevoj i za autobuse a i za tramvaje
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=706953#p706953:2ytzmhd7 je napisao(la):
Ventilator_BGD » 10 Feb 2020 11:35 am[/url]":2ytzmhd7]Jesu li oni to opet stavili sine u sredinu? Dal je moguce da cemo opet trcati s jedne strane ulice na drugu da uhvatimo tramvaj u suprotnom smeru, idiotizam.

Sine su po sredini i na renderu.
up-savski-trg-2019-01.jpg
 
Prosiruju radove na deo Karadjordjeve gde je bio izlaz sa autobuske.
Rade na mestu za crpnu stanicu (plitko nekako, sta ja znam).
Pozicija sina i sa obe strane kolovoz (jako blizu zgradama, parking izgleds otpada).
 

Prilozi

  • 20200210_101628_resize_42.jpg
    20200210_101628_resize_42.jpg
    46,6 KB · Pregleda: 1.338
  • 20200210_100639_resize_30.jpg
    20200210_100639_resize_30.jpg
    79,3 KB · Pregleda: 1.335
  • 20200210_100548_resize_50.jpg
    20200210_100548_resize_50.jpg
    88,6 KB · Pregleda: 1.327
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=707066#p707066:2eyqagvo je napisao(la):
neven_k » Pon Feb 10, 2020 5:41 pm[/url]":2eyqagvo]odlicno sto nema parkinga, parking kod kuce.

Mozda ima ljudi, cudo jedno, koji tu zive. Kojima je tu "kuca".

Svasta bih ti rekao, ali necu...
 
Zašto su šine u krugu pod uglom kada su po projektu trebale biti na sredini trga sa T raskrsnicom na istoj???
 
Vrh