Šta je novo?

Savski trg

Poštovani,
Što se tiče predloga da se spomenik, na mestu gde ga predlaže G. Bengazi, okrene licem prema trgu, time bi okrenuo ledja Nemanjinoj ulici i Slaviji.
Hvala na ostalim komentarima i protiv-argumentima, ali ostajem pri svom mišljenju na osnovu moga osećaja i školovanja na Fakultetu likovnih umetnosti. Estetske stvari su umnogome subjektivne i o ukusima je teško raspravljati. Uz to, neki na Forumu smatraju da je spomenik ružan i neprimeren, pa predlažu stvari koje će ga učiniti što nevidljivijim i nereprezentativnijim.
Tehničke stvari su objektivne i o njima je rasprava mnogo kraća. Ovakav spomenik, koji ima duboke i jake temelje, se ne može postavljati nigde gde se očekuje kopanje za linije metroa, a to su ovde trase Savske/Karadjordjeve i Nemanjine ulice. Bezbednosne zone za temelje spomenika i za metro "guraju" spomenik od Savske prema zgradi stanice. Skicirajte preseke pa ćete videti.
Iako u konkursnim materijalima nije bilo ni reči o metrou, sa tim sam počeo razmišljanje kad sam počeo rad na konkursu u Novembru 2018-te. Ubrzo sam zaključio da su najrealnija mesta za spomenik:
A - sa strane ulaza stanice, slično mestu u zadnjem službenom projektu, ili
B - na mestu sadašnjeg popločanja za Memorijal žrtvama rata, više istočno, sa zgradom "Invalida" kao pozadinom, što je najekonomičnije jer je mesto već skoro gotovo.
I malo ne-tako-subjektivne teorije:
Simetrija, koju vrlo cenim, je nestala iz moderne arhitekture kad su funkcije postale presložene da bi se uguravale u nju. (Kad ste zadnji put projektovali zgradu sa simetričnom fasadom i prozorima u sredini?) Slično se dogodilo u projektovanju javnih prostora.
Dr
 
Кад већ маштамо, ево и мог предлога. У име Оца, и Сина, и Светог Духа. Троугао који већ постоји на згради, уз обнављање орлова, или голуба. Немања, Св. Сава, и врата српске историје одакле се излази на бину.
 
Sve bi to bilo OK da spomenik nije zastrasujuc, nezgrapan i nadasve ruznjikav. Cekamo da postave da vidimo koliko ce da pojede prostor.

Vise me podseca spomenik na neke Tadzikistanske predsednike ili one po dalekoj Aziji sto zidaju spomenike od po 100m nego na neki evropski momenat.
 
Истопити га кад дођу боља времена, и она се одужити Светом Симеони како доликује. До тада, трпимо ругло.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630025#p630025:1v32wb9w je napisao(la):
dziggy » Pet Jun 14, 2019 9:50 am[/url]":1v32wb9w]Sve bi to bilo OK da spomenik nije zastrasujuc, nezgrapan i nadasve ruznjikav. Cekamo da postave da vidimo koliko ce da pojede prostor.

Vise me podseca spomenik na neke Tadzikistanske predsednike ili one po dalekoj Aziji sto zidaju spomenike od po 100m nego na neki evropski momenat.

Да, стварно непотребно, набуџено...кичасто. Ко спојлер кит на фиат пунто
 
Meni je spomenik super vizuelno, i cela prica oko postamenta i žezla.
Malo bode oci veličina, ipak je ta megalomanija za razvijanje svesti kvazinacija ili novih nacija, o državi.
Ali s druge strane trg je velik, verujem da ce ispasti lepo.
 
Najbolje bi bilo da se taj spomenik ne postavi. Kusturica dovlaci deo njegovog Andric grad kicha u Beograd.
 
Мене искрено после предложеног Деспотовог града и оног јарбола ништа не чуди. Да се испостави да има неонско осветљење као онај споменик Александру Македонском у Северној Македонији поверовао бих
 
Poštovani,
Smatram da je važnije postići dobar trg za ljude, nego dobar trg za spomenik. Odgovorite prvo sebi - da li se trg pravi za spomenik ili za ljude.
Komentatori ovde na forumu se i dalje fokusiraju na izgled i generalni položaj spomenika. Zar nisu te teme manje važne, i praktično skoro prevazidjene?
Prioriteti parternog uredjenja trebaju biti humani sadržaji i uzimanje u obzir velikih izlaza-ulaza u buduću glavnu gradsku stanicu metroa.
(Ima li neki stručnjak za metroe koji prati ovu temu Savskog trga i može li nam više reći o uticaju stanice na parter?)
To je bila poanta moje poruke sa slikama parka Vrnjačke Banje, kojem ni zadnji projekat Savskog trga po humanosti zasad, na žalost, ne dolazi ni blizu.
A trebao bi.
Dr

PS
Za Saurusa: Vašu viziju o simetričnom spomeničkom dvojcu oko ulaza Stanice smo i mi (konkursni tim) svojevremeno razmatrali u našoj varijanti "A", i smatrali je vrlo mogućom, u ne tako dalekoj budućnosti. Da li će partner Nemanji biti S. Sava ili neko drugi - pretpostavljam da bi samo to neki ljudi mogli raspravljati godinama, a da se ne umore.
Vaš konkursni rad, sa svojim mikro-trgovima, ima mnogo više elemenata ljudskih sadržaja i ljudske mere nego službeni projekat, pa bih predložio odgovornim da ga opet prouče, kao i ostale. Španci su dali podijum (poput predloga Mile Lojanice za Trg Republike). Ostatak Savskog trga treba biti nešto mnogo bolje od njihovog na-brzinu-napravljenog i preprostog predloga parternog uredjenja. Njega se ne treba, niti će se (zbog metroa) moći, držati, kako se još službeno pokušava.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630282#p630282:117oq36z je napisao(la):
Drakche » 15 Јун 2019 13:41[/url]":117oq36z]Najbolje bi bilo da se taj spomenik ne postavi. Kusturica dovlaci deo njegovog Andric grad kicha u Beograd.
Да, већ сте се огласили по том питању, и примљено је к знању да је за Вас Стефан Немања неко ко не заслужује споменик.

Да би Кустурица било шта "довлачио", морао би имати бар неке посредне везе с овим спомеником, што није случај. Не видим зашто осећате потребу да га увлачите у ову дискусију.
 
Da li je previše kasno za sveže ideje za trg?

Mislim da je spomenik prevelik za prostor na kome se nalazi, i od te ideje sam počeo da razmatram kako ga je najbolje uklopiti u trg. Kako bi bilo da se spomenik pomeri u stranu i malo više udalji od muzeja, ali i da se ukopa u polukružnu (nepravilnu i fluidnu) "rupu". Rupa bi sa strane bliže muzeju bila zastakljena, i odatle bi se pružao pogled ka unutar muzeja, stalnoj izložbi posvećenoj Stefanu Nemanji. Sa druge strane rupe, postojale bi stepenice-stolice. Sa vrha rupe, pogled bi bio bliži gornjoj polovini spomenika, tako da bi lepo mogao da se sagleda u celini. Jedino što treba biti pažljiv je radijus rupe (tako da uopšte ni ne izgleda kao bunar) i izvedba u duhu vremena (ništa previše moderno à la Zaha Hadid, više kaldrma i slično).

Slike u prilogu samo ilustruju ideju, ne bi trebalo previše mašte da se razume šta mislim. Rupa bi bila organskog fluidnog oblika, ne poput bunara. Iako mi je iz prve delovalo kao da nalazim manje bolno rešenje za problem (nepotrebno izazvan), sada mi deluje kao i odlična, moderna ideja (nije što je moja :)

Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
 
Poštovani,

Izvinjavam se osetljivima što se prečesto javljam i mnogo kritikujem ali:
Sa velikim žaljenjem konstatujem da mnogima Forum služi za šale i nipodaštavanje, za predloge koji nemaju nikakve šanse da se izgrade. (Naprimer da spomenik treba staviti na autoput ili u rupu itd.) Tako se sa Foruma teraju oni koji mogu predložiti nešto realno.

Ljudi, molim Vas opet, ostavite se spomenika, i javljajte se sa konstruktivnim predlozima kako trg napraviti boljim za ljude, a ne za Vaše vidjenje spomenika.

Dr
 
Сви предлози су у старту нереални, јер је шанса њихове реализације равна нули. Властодршци су зацртли то што су зацрдали, и мишњења припадника јавности и струке их не занимају.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630357#p630357:h209lhpc je napisao(la):
dr.c » 15 Jun 2019, 13:19[/url]":h209lhpc]Poštovani,

Izvinjavam se osetljivima što se prečesto javljam i mnogo kritikujem ali:
Sa velikim žaljenjem konstatujem da mnogima Forum služi za šale i nipodaštavanje, za predloge koji nemaju nikakve šanse da se izgrade. (Naprimer da spomenik treba staviti na autoput ili u rupu itd.) Tako se sa Foruma teraju oni koji mogu predložiti nešto realno.

Ljudi, molim Vas opet, ostavite se spomenika, i javljajte se sa konstruktivnim predlozima kako trg napraviti boljim za ljude, a ne za Vaše vidjenje spomenika.

Dr

Smešni ste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630358#p630358:1e3ocr67 je napisao(la):
Хаеул » Sub Jun 15, 2019 1:24 pm[/url]":1e3ocr67]Сви предлози су у старту нереални, јер је шанса њихове реализације равна нули. Властодршци су зацртли то што су зацрдали, и мишњења припадника јавности и струке их не занимају.
Poštovani, ne bih se složio, iako sam nešto vrlo slično (razočaran menjanjem uslova konkursa) pisao ovde u Decembru 2018-te.
(dr.c » 15 Dec 2018 06:17 pm napisao:
Pošto imaju moć, što su zamislili to će i ostvariti, a konkurs je instrument za to, kao i da im pruži privid šire stručne podrške i šireg stručnog legitimiteta za njihove zamisli. Vi i mi tu ništa ne možemo promeniti, i gubimo vreme smišljajući i crtajući alternative koje nam se čine boljim.)

Vreme me je demantiralo. Naime, ako prostudirate mnoge stare predloge sa foruma, i ono što se službeno radi, i kako se ideje postavljaju i službeni projekti menjaju, videćete da predlozi i komentari sa Foruma imaju uticaja. I da nemaju, ne treba ćutati.

Dr
 
I zašto je onda moja ideja suluda? Nemojte da me vredjate bez argumenata, molim vas.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630366#p630366:2aghgi4p je napisao(la):
Zombieboy » Sub Jun 15, 2019 1:48 pm[/url]":2aghgi4p]I zašto je onda moja ideja suluda? Nemojte da me vredjate bez argumenata, molim vas.

Poštovani,
Vaša ideju ne smatram "suludom", niti sam koristio takvu reč. Takvo nipodaštavajuće razmišljanje i takav vredjajući rečnik ne koristim.
Napisao sam da je Vaša ideja nerealna. Evo, argumentima, zašto tako mislim:

1. Od kad je nastala ideja spomenika Nemanji na Savskom trgu, oni koji odlučuju čine spomenik sve višim i višim. (Studiranje strana 50 do 60 ove teme će Vam to pokazati, sa mnoštvom negativnih ali ne-efikasnih komentara na takav rast.)
Prema tome, stavljati ga u rupu, i time mu smanjivati aposlutnu visinu, nema izgleda da naidje na njihovu podršku.

2. Na Savskom tgu su mnoge važne podzemne instalacije i kanali. Oni koji su radili konkurs su imali njihov crtež, i to je bilo jedno od najvećih ograničenja za projekat. Ako niste radili konkurs, mogu Vam poslati taj crtež. Uslovi konkursa su naglašavali da je konkursni zadatak ograničen na uredjenje tla i da kopanje treba minimizirati. Veoma zanimljiv i idealističan rad tima Workshop4mindARCHITECTURE (Mikitišinovi) verovatno nije dobio otkup jer je ignorisao taj uslov. Njega, i ostale konkursne radove, možete videti na:
http://www.dab.rs/konkursi/item/1435-ci ... de,-serbia
Povrh toga, Savski trg treba da postane glavna gradska stanica metroa, gde će se ukrštati dve linije. Osim tunela metroa, tu će biti velika podzemna stanica i njihovi izlazi-ulazi. Gde bi tačno Vi smestili Vašu predloženu rupu u tim uslovima?

Mogao bih Vam napisati još nekoliko argumenata, ali smatram da je ovo dosta da razumete kako postoje ograničenja čijeg značaja možda niste bili svesni.

Hvala na razumevanju,
Dr
 
Није ми познато да је овај форум, бар за владавине напредњачке хунте, успео да издејствује било какве озбиљније промене.
 
Poštovani,
Pošto reči izgleda imaju malo efekta, dajem sliku preseka jedne metro stanice, da pokažem kako velik uticaj metro stanica mora imati na projekat trga. (690 stopa na slici znači 210 metara.)
Zato smatram da se treba fokusirati na humanizaciju partera koji diktira metro, a ne na spomenik i izgled spomenik.
Svako može napraviti spomenik za sebe, kakav želi, i staviti ga gde želi u sobi, na balkonu ili u dvorištu. Pešački trg sa glavnom metro stanicom se ne radi svake godine. Molim, pomozimo sa konstruktivnim i realnim predlozima i komentarima da se ovaj uradi, ili bar projektuje, što efikasnije i humanije.
Dr
 
Hvala na odgovoru, bez sarkazma, jer ste se lepo potrudili da obrazlžite zašto vi, lično, smatrate da je rupa loša ideja. Ja i dalje doduše smatram da je moja ideja dobra i ne zahteva duboku rupu, tako da slobodno možemo da se složimo da se ne slažemo.

Rupa na slikama je najviše 5 metara dubine, dodala bi još jednu dimenziju trgu koji je sasvim veliki za to, šine ionako (ako se ne varam) po poslednjem planu idu po obodu trga a ne kroz trg, dobilo bi se više mesta za sedenje, bivša zgrada železničke stanice garant ima podrum koji vi se malo proširio, spomenik bi postao pristupačniji, itd.

Takođe vas molim da ni meni, ni drugima, ne branite da iznosimo naše ideje, koliko god vi mislite da su kontraproduktivne, amaterske, smešne, nerealne i izruguju forum. Mi, amateri smo ovde jer volimo Beograd, želimo da podelimo naše ideje i iskustva iz drugih sredina. Ako ste već stručno lice, treba da vam bude drago da se ljudi interesuju za arhitekturu, prostorno planiranje i lepše gradove. Devedeset odsto ideja na forumu su u domenu mašte, kamoli sreće da neko iz vlasti obraća pažnju na naše pisanje... I iz tog razloga ste mi smešni, jer mi se čini da ste vi promašili svrhu ovog foruma. Od vašeg prvog posta, ako se dobro sećam, pozivali ste na nekakve političke akcije, slali ste nam svima privatne poruke, itd. I da ne zagušujemo temu, slobodno mi pišite privatno ukoliko želite, jer sam ja na tu temu završio.
 
Dzaba nam sav trud, nikada necemo dostici nivo pokojnog Saparmurata Nijazova zvanog Turkmenbasi koji je sebi podigao kip, sebi, tako je, a ne nekim srednjevekovnim precima, cemu metafore, pozlaceni kip koji se okrece tako da ga sunce stalno obasjava (ne znam sta se desavalo nocu, valjda se okretao ka mesecu).

Het_grootste_standbeeld_van_Turkmenbashi_%283406778102%29.jpg


Posto je kip od 12m visine bio majusan naspram legendarnoj velicini Turkmenskog vodje, postavljene je na vrh kule sa tri noge.

turkmenistan-05379.jpg


Nazalost Turkmenbasijev naslednik izdajica Gurbanguli Berdimuhamedov odmah po smrti velikog vodje uklonio je i kip i kulu iz centra Asgabata da bi sunce samo njemu licno obasjavalo lice.

Krajnje je vreme da nasi majusni rukovodioci sakupe hrabrost i osvete grandioznu viziju pokojnog Nijazova, postavivsi neseg Nemanju na mesto koje mu prilici: U centar paznje i na visoki polozaj.

nemanja-na-stanici.jpg


I simetrija i monumentalnost, i novo i staro, svetski a nase.

Kip je na sigurnom, debata okoncana, a sa trgom sada radite sta hocete.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630347#p630347:2mnkvys6 je napisao(la):
Zombieboy » Sub Jun 15, 2019 1:46 pm[/url]":2mnkvys6]Da li je previše kasno za sveže ideje za trg?

Mislim da je spomenik prevelik za prostor na kome se nalazi, i od te ideje sam počeo da razmatram kako ga je najbolje uklopiti u trg. Kako bi bilo da se spomenik pomeri u stranu i malo više udalji od muzeja, ali i da se ukopa u polukružnu (nepravilnu i fluidnu) "rupu". Rupa bi sa strane bliže muzeju bila zastakljena, i odatle bi se pružao pogled ka unutar muzeja, stalnoj izložbi posvećenoj Stefanu Nemanji. Sa druge strane rupe, postojale bi stepenice-stolice. Sa vrha rupe, pogled bi bio bliži gornjoj polovini spomenika, tako da bi lepo mogao da se sagleda u celini. Jedino što treba biti pažljiv je radijus rupe (tako da uopšte ni ne izgleda kao bunar) i izvedba u duhu vremena (ništa previše moderno à la Zaha Hadid, više kaldrma i slično).

Slike u prilogu samo ilustruju ideju, ne bi trebalo previše mašte da se razume šta mislim. Rupa bi bila organskog fluidnog oblika, ne poput bunara. Iako mi je iz prve delovalo kao da nalazim manje bolno rešenje za problem (nepotrebno izazvan), sada mi deluje kao i odlična, moderna ideja (nije što je moja :)

Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2Pogledajte prilog 1
file.php

file.php

file.php

file.php

bez obzira na to da li su šanse da se ideja poput vaše realizuje -jednake nuli ili su tek minimalne, jedno vam se ne može osporiti, izneli ste fantastičan predlog. Ako na forumu ima "struja" koje u ovakvom vidjenju rešenja nalaze nešto uvredljivo, neozbiljno ili čak jednako sprdnji onda je to zalosno. Uostalom, forum tome i sluzi, da se vide, cuju, razmotre, dopadnu ili ne dopadnu i nesto drugacija vidjenja. Ako cemo učesce na forumu da svedemo samo na to da li spomenik treba staviti sa leve ili desne strane, ispred glavnog ulaza u muzej (kako bi nase ideje ostale u granicama projektovanih troskova) onda je sve ovo smesno. Za nekoliko decenija ovaj vaš predlog mozda bude pobednicki na nekom novom konkursu jer mi u svemu zaostajemo najmanje toliko
 
Evo potvrđene informacije - krenuli pripremni radovi na Savskom trgu.

Pre svega geodetska merenja.

Ono što nijedan medij nije za sada isčačkao je da li su stigli prvi delovi spomenika, koje je gospodin Vesić najavio da će još u maju da stignu.
 
Geometri.su bili par strana u nazad to je samo znak da radovi nece skoro ...
 
Vrh