Šta je novo?

Savski trg

Ne prizivajte travnate povrsine na ovom trgu jer vam je unapred jasno na sta ce to vrlo brzo da lici i u sta ce da se pretvori - u ruglo ispresecano puteljcima i puno kesa, plasticnih flasa i casa. Manje travnate povrsine samo pod uslovom da su popunjene drvecem, mada i u tom slucaju eto divne oaze leti za odmor i izlezavanje migranata i drugih slicnih namernika.
 
Браво ! оба решења су врло добра.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599319#p599319:2skdnmo4 je napisao(la):
Stefan BB » 28 minutes ago[/url]":2skdnmo4]Bravo i za jednog i drugog!Nego kada cemo moci da vidimo te Spance?

Samo da ne završi kao jedan drugi projekat tih španaca

https://en.wikipedia.org/wiki/Nou_Mestalla

The stadium architects are Reid Fenwick Asociados and ArupSport

The work on Nou Mestalla began in August 2007. It was due to be completed in the early summer 2009, in time for the 2009–10 season, but due to financial problems this date was never met.
 
5. je najavio Folic izlozbu radova, dakle tada, ukoliko neki novinar ne iskopa i objavi pre toga, sto bi bilo logicno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599298#p599298:n47z4tjb je napisao(la):
GOJE » 01 Feb 2019 10:26 am[/url]":n47z4tjb]Jasno je da ovo nije moglo biti prihvaćeno, ali majku mu staru, ovo je nešto najbolje što sam video u poslednje vreme! BRAVO!!!!

Hvala :D bilo je pravo uzivanje crtati ovaj projekat.
 
@Utopist, @Zidar Alal vera! Zidar svaka cast za koncept (think out of the box) i crtez (posebno cenim zanat)
 
@Posmatrac; tim više što niste arhitekta, javni prostori se uređuju za sve građane a ne samo za ljude iz struke.
@Stefan BB; nisu spanci, ovo je moj rad, tj. moj i od kolegice, jest nedovršeno al nije ni kapunula para ;)
@Nebojsa; valjda će i u BGu doći vrijeme kada će se smeće bacati u kante!
 
@Utopist Svidja mi se sto ima dosta zelenila. Mozda bih samo promenio to da kruznica prati formu baze spomenika (mala inverzija).
 
Е мој Зидаре, нема теби награде, док ти бабо не уђе у жири. Друга и трећа награда по бабу и по стричевима. Него, нешто се не сећам да је неко домаће решење победило на неком конкурсу задњих година. Да ли су сви домаћи побегли па је пао квалитет или су бабе и стричеви?


Са сајта Б92
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.ph ... id=1500488

Prva nagrada u iznosu od 50.000 evra dodeljena je radu autorskog tima iz Madrida. Reč je o timu iz kompanije "Fenwick Iribarren Arćitects", koga čine Mark Fenvik i Havijer Iribaren.

Drugu nagradu u iznosu od 15.000 evra dobio je slovenački arhitekta Rok Žnidaršič i njegov tim, a treću nagradu vrednu 10.000 evra tim iz Kalifornije.

Dva otkupa u iznosima od po 5.000 evra dodeljena su radovima domaćeg i tima iz Abu Dabija.

Na konkurs je stiglo ukupno 25 radova domaćih i stranih arhitekata koji će, kako je za Tanjug najavio gradski urbanista i jedan od članova žirija Milutin Folić, medijima biti predstavljeni u utorak, 5. februara, u gradskoj skupštini.

Podsetivši da su rekonstruisani Slavija i Cvetni trg i da je u toku obnova Trga Republike on je istakao da će Savski trg, nakon rekonstrukcije, uz Trg Republike, biti najznačajniji gradski trg.

Uredjenje Savskog trga je jasna potvrda strategije Grada da se Beograd spušta ka rekama, rekao je Folić i pojasnio da će zgrada nekadašnje železnicke stanice najverovatnije postati Istorijski muzej Srbije, a prostor ispred tog zdanja preuredjen i krasiće ga spomenik osnivaču srpske države Stefanu Nemanji.

Na platou iza železničke stanice planirana je izgradnja javne podzemne garaže i još jednog objekta kulture, naveo je Folić i dodao da će saobraćaj ići po "obodu" trga, uz bolnicu "Sveti Sava" i hotel "Beograd", dok će ostali deo biti pešački, uz zadržavanje postojećih trasa tramvajskog saobraćaja.

Potpuno će biti rekonstruisana i Savska ulica, dok će Karadjordjeva ulica, čija je obnova u delu od Beton hale do Brankovog mosta počela u novembru prošle godine, biti obnovljena i na potezu od Brankovog mosta prema Savskom trgu, rekao je Folić.

Istakao je da se očekuje da uredjenje Savskog trga bude završeno na jesen kada je, kako je dodao, planirano i postavljanje spomenika Stefanu Nemanji.

U žiriju konkursa su osim, Folića, bili domaći arhitekti Jovan Mitrović i Milena Kordić, pejzažni arhitekta iz Abu Dabija Osama Al Hasan i gradski arhitekta Ljubljane Janez Koželj, koji je bio predsednik žirija.
 
@zidar
Nije mi jasno zasto si gubio vreme na nesto sto si unapred znao da ne pije vodu?
Mislim jasno ti je da su konkursima postavljena ograničenja na trg a ne na stanicnu zgradu.

Nisi mi jasan, očigledno si ulozio trud a znao si da je uzaludan.
I onda se nadovezuju price kako su konkursi namestani, tatko ti treba i sl.

@utopist
Sve mi se svidja, pogotovo raspored drvoreda, sto za Zidarev rad ne mogu da kazem jer jasno da iz Nemanjine zatvara krošnjama pogled na zgradu stanice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599319#p599319:3pvmr3xl je napisao(la):
Stefan BB » Pet Feb 01, 2019 1:23 pm[/url]":3pvmr3xl]Bravo i za jednog i drugog!Nego kada cemo moci da vidimo te Spance?


Rekle gradske glavEsine da ce ga predstaviti u utorak. Pa da vidimo da li stvarno zasluzuje prvu nagradu. Inace, ovo sto su odradili Utopist i Zidar je fenomenalno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599458#p599458:2nk48v4a je napisao(la):
lepi » 01 Feb 2019 07:39 pm[/url]":2nk48v4a]@zidar
Nije mi jasno zasto si gubio vreme na nesto sto si unapred znao da ne pije vodu?
Mislim jasno ti je da su konkursima postavljena ograničenja na trg a ne na stanicnu zgradu.

Nisi mi jasan, očigledno si ulozio trud a znao si da je uzaludan.
I onda se nadovezuju price kako su konkursi namestani, tatko ti treba i sl.

Hvala na pitanju, dajes mi sjajnu priliku za besedu :D

Kratak odgovor bio bi: Zato sto mogu.

Neko na ovakav poduhvata moze da gleda kao na gubljenje vremena, neko pak smatra da je u pitanju odlicna investicija, sa moje strane u pitanju je cisto uzivanje.

Pokusacu da obrazlozim.

Prvo, nisam ja cekao konkurs da bih se bavio Savskim trgom. Godinama vec na ovoj temi analiziramo situaciju i smisljamo resenja. Crtamo resenja. Konkurs je samo jedna vise prilika da se nase ideje i rad prikazu sirom javnom mnenju, siroj publici od nase male ezotericne druzine. Uz to, neko voli da skija, neko da svira, a ja volim da crtam sto se da primetiti na forumu.

Drugo, granice konkursa obavezuju iskljucivo organizatore istog. Ucesnike nikako. Arhitekta je duzan da sagleda siru sliku, i prostorno i vremenski, kako bi razradio projekat. Ukoliko resenje zadatka zahteva sire podrucje i intervencije van granica konkursa onda je prekoracenje istih ne samo legitimno vec neophodno. Arhitektura i urbanizam nisu egzaktne nauke, nikada nema jedinstvenog i pravog resenja, pogled je uvek subjektivan. Arhitektonski konkurs nije javna nabavka za A4 papir za stampanje gde specifikacije moraju strogo da se postuju, vec je poziv za mastanje i rad na prostoru koji organizatore prevazilazi i cije je okvire nemoguce jasno definisati. Uostalom zato se i organizuje otvoreni konkurs. Da su organizatori sveznajuci demijurzi ne bi morali da ga organizuju vec bi sami resili stvar. Ovako samo postavljaju osnovna nacela, pa pozivaju na ucesce svetsku struku u nadi da ce se pojaviti resenje koje prevazilazi sve moguce prognoze.
Ukratko, treba resiti podrucje u granicama konkursa, naravno, ali jos je pozeljnije sagledati celokupno podrucje kojeg se konkurs tice.

Trece, ne moze covek protiv inspiracije. Nadahnuce je presnazna energija koja se ne moze suzbiti, kada se jednom javi ne moze se ignorisati a svaka borba protiv nje je uzaludna. Najlakse i najlepse je pretociti je u delo, makar crtez. Do sada sam gledao zgradu zeleznicke stanice kao takvu: funkcionalnu zeleznicku stanicu. Tek kada sam prihvatio cinjenicu da su sine i pragovi pocupani moj pogled se promenio, nisam vise pred sobom video funkciju, stanicu, vec formu, palatu. Tada mi je sinulo da palata izgleda nedovrseno, to jest da sada postoji prostor da se dovrsi i zablista kao dragulja na trgu. Ta zgrada je parvi spomenik Savskog trga. Verovatno nisam jedini kome je ta ideja pala na pamet, ali eto ja sam seo, nacrtao i objavio tu zamisao. Verujem da su svi koji su tu ideju imali danas presretni, imaju pred ocima dokaz da bi tako nesto fantasticno izgledalo. Ostalima je predocena mogucnost necega sto nisu ni zamisljali a sada deluje ocigledno: naravno da tako treba da bude.

Recimo da ima raznih pristupa javnom delanju, neko analizira potraznju a zatim napravi ponudu kako bi zadovoljio tu potraznju. Ja pak najcesce idem obrnutim principom, iz licne pobude stvorim ponudu a ta ponuda samim svojim postojanjem stvori potraznju.

Otprilike trecina mog rada danas sastoji se od porudzbina klijenata na koje odgovaram. Oko dve trecine su licni poduhvati, dela za koja uopste nije dokazano da su ikome potrebna. Ponekad se desi da ostanu samo lepi estetski komad za kacenje na zid, no to je retki ishod, obicno veoma brzo nadju svoga vlasnika/korisnika/ljubitelja, ljude ili institucije kojima to delo nije bilo potrebno sve dok nije nastalo, a tek onda kada je nastalo i kada su ga videli, postali su svesni njegove neophodnosti i bezrezervno ga usvojili.

Nas grad pravimo mi.
:pob:

savski-trg-competition-konkurs.jpg
 
Zidar ovaj prednji deo gde pocinje Nemanjina ti je identican kao i danas ne vidim nikakvu epohalnu promenu osim sto je kod bolnice probijena ulica u Nemnjinu..
 
@zidar bravo na odgovoru.

Neki ljudi izgleda nisu svesni da se iza svakog uspešnog projekta koji donosi novac krije i dosta rada koji ne donosi novac, koji se radi za svoju dušu, za vežbu, za inspiraciju, za nekog drugog...

Pa i da to "sublimiramo" u jednu poslovicu koja glasi - practice makes perfect
 
Odlicna ideja da se zgrada prosiri i pretvori u jedno veliko zdanje! Takodje ovo izgleda kao pravi trg, samo se nevidi spomenik predpostavljam da je tamo ispred prema Nemanjinoj.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599587#p599587:2cplyewl je napisao(la):
Vračarac » 02 Feb 2019 11:05 am[/url]":2cplyewl]Zidar ovaj prednji deo gde pocinje Nemanjina ti je identican kao i danas ne vidim nikakvu epohalnu promenu osim sto je kod bolnice probijena ulica u Nemnjinu..
Bas tako, sve je vec na mestu. Sustina jeste u jednostavnosti tog proboja. Spajanjem postojece polukruzne ulice (ispred bolnice i autobuska okretnica) sa ulicom gde sada stoje taksisti dobija se kruzni tok u koji se ulivaju Nemanjina, Karadjordjeva i Savska.

Danas se svi automobilski tokovi i tramvajski tokovi ukrstaju u istoj tacci a semafori imaju hiljadu faza. Sporo i neefikasno.
Sa promenama koje predvidja GUP, obodnom dvosmernom saobracajnicom, ta tacka se samo prebacuje blize Nemanjinoj, sustina ostaje ista. Jedini tok koji se oslobadja je tramvajski pravac Karadjorjeva-Savska (linija 13), svi ostali su u kanalu, i dalje ce bezbroj semafornih faza da regulise raskrsnicu Savski trg/Nemanjina sa tramvajem po sredini.

Kada bi se pak formirao kruzni tok saobracajna ukrstanja bi se rasporedila na 3 tacke.
3 automobilska pravca postala bi potpuno slobodna (ovede ne racunam pesacke prelaze) Savska -> Nemanjina, Nemanjina->Karadjordjeva, Karadjordjeva->Savska, bez i jednog ukrstanja sa tramvajem.
Ostali pravci bi sekli po jednu pravu tramvajsku trasu, sto znaci da prednost moze jednostavno da se regulise nagaznim semaforima tako da saobracaj skoro nikada ne bude prekinut.

Eto to je sustina predloga, da se zadrzi postojece, tramvajske trase i obodni kolovoz, samo da se bolje organizuje, veoma jednostavno, bas kao sto kazes, nista epohalno. A onda mozemo da se bavimo drvoredima.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599597#p599597:2cplyewl je napisao(la):
Nebojsa » 02 Feb 2019 11:41 am[/url]":2cplyewl]Odlicna ideja da se zgrada prosiri i pretvori u jedno veliko zdanje! Takodje ovo izgleda kao pravi trg, samo se nevidi spomenik predpostavljam da je tamo ispred prema Nemanjinoj.

Kao sto rekoh po meni je sama zgrada Zeleznicke stanice spomenik, a sto se tice kipa Nemanje i drugih moze da ide gde god.

Ispred sadasnje fasade je najgore resenje jer ce izgledati kao da macem podrzava kontaktnu mrezu tramvaja.

Ispred buduce nove fasade je mnogo bolje.
A moze i ispred svake bocne fasade sad kada imamo pun krug i cetiri velelepne fasade.

Pred svaku fasadu po jednog velikana.
Ili po jednu varijantu Nemanje: rusku, kinesku, viljusku...

A ako cemo vec da pravimo muzej od zgrade, moze u atrijumu da se poredja povorka velikana koji zdruzeno vode srpski narod ka svetloj buducnosti.

Imaju portugalci nesto slicno u Belemu.

Lisboa-Monumento-Descubrimientos-001.jpg


Bitno je da imamo velicanstven trg, a onda mozemo do mile volje da postavljamo i sklanjamo kipove po njemu.
 
@zidar
Naravno da podrzavam svaku ideju, sto se ne bi moglo reci za mnoge ovde, omalovazavali ste tzv.konzilijum.
Edit: s tim sto ovo nije ideja, vise maštarija, ideju vezujes za bilo koju iole realnu cinjenicu

Svakako sam očekivao ovaj odgovor, samo sto je to spremljen odgovor svakog arhitekte koji ne može da odgovori REALNIM zahtevima bilo kom poduhvatu.
A laž je da se neko bavi projektima bez nade da ce biti realizovani

Mislim mogao si i ajfelov toranj da nasadis pored stanicne zgrade, otprilike ideja bi ti bila identična.
 
U pravu si, ovo nije ideja vec ozbiljan projekat, nesto sto moze jednostavno da se realizuje za manje od 6 meseci.

Kao uostalom vecina mojih projekata u Beogradu. A i sire.
 
lepi":2mtqun4h je napisao(la):
Naravno da podrzavam svaku ideju, sto se ne bi moglo reci za mnoge ovde, omalovazavali ste tzv.konzilijum.

Ne, upravo suprotno, tzv. Konzilij(um) je omalovažavao forumaše, ne htedeći da odgovori na neka postavljena pitanja i dileme, a uz to još i ulazeći u rasprave na ličnoj osnovi, kako ovde na javnom forumu, tako i putem privatnih poruka.
 
Zidar bez ljutnje ali ne vidim koje epohalno resenje je da covek kruzi ako ide iz Karadjordjeve ka Sajmu npr, moram da ulazim u polukrug da idem okolo da bi dosao do poste, prelazim duplo veci put nego danas, taj pravac se inace proleti nikad nije neko veliko zadrzavanje. Ni iz pravca Nemanjine gotovo nikad nema zadrzavanja. To kruzenje po meni ima smisla jedino kada bude postavljen spomenik.
Pri tome verovatno bi prolazio dva semafora umesto danasnjeg jednog.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599319#p599319:23ia2d7i je napisao(la):
Stefan BB » Pet Feb 01, 2019 1:23 pm[/url]":23ia2d7i]Bravo i za jednog i drugog!Nego kada cemo moci da vidimo te Spance?
Па када ураде пројекат :)
 
Додељено само 2 откупа, а обећавано 5. На изразито контекстуално захтевном конкурсу (такав је пројектни задатак) није награђен ниједан пројектант из тог контекста! Словенци други, а председник жирија градски архитекта Љубљане. Волео бих да видим рад новопазарског бироа који је, поред УАЕ добио откуп, чија ФБ страница открива квалитет који могу да понуде. Све у свему, остаје горак укус после наде да ће се нови власник најатрктивнијег дела Београда изузетог из ове државе, бар делом одужити "домороцима". Колонијална управа која само спроводи њихове одлуке није вредна помена. И наравно, сналажљиви ЦЕП који се, вероватно по савету градског архитекте који не зна ко је пројектовао генералштаб, провукао као сарадник трећенаграђене калифорнијске фирме :)...да су бар они победили...
 
Vrh