Šta je novo?

Savski trg

Sutra se zatvara konkurs za Savski trg! Jedva cekam da vidim radove, a ova poruka je cisto malo drame da unesem.
 
Cekaj bre ! Kakvi sutra da vidis radove jesi ti lud? Pa radove na konkursu za Cukaricki rukavac ne mozemo da vidmo evo vise od 4 meseca...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599018#p599018:1qj4hq7z je napisao(la):
Stefan BB » 31 Jan 2019 12:37 am[/url]":1qj4hq7z]Cekaj bre ! Kakvi sutra da vidis radove jesi ti lud? Pa radove na konkursu za Cukaricki rukavac ne mozemo da vidmo evo vise od 4 meseca...

I eto drame, haha, salim se. Zar nemaju rok od 60 dana od dana zatvaranja konkursa da objave radove ucesnika?
 
Krećem ja sa svojim, jest nedovršeno al me baš zanima kako vam se dopada ili ne dopada.
 
Bio si laik pa skeptik, a sad' si sholastik :)

Ček' da vidimo šta je prvonagrađeno rešenje, a onda da sačekamo 5 verzija randera, glavni projekat i za 10-ak godina da pljujemo izvođača.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599133#p599133:15wbmoom je napisao(la):
astrodule » Čet Jan 31, 2019 2:50 pm[/url]":15wbmoom]Ovo zaista može da ispadne lepo. Bio sam baš veliki skeptik što se tiče ovog prostora, ali nešto ovako mi deluje odlično.

Puno hvala! Jedva čekam da vidim pobjednička rješenja. Nadam se da nije odabrano nešto pretjerano moderno nego da su uvažili povijesni karakter ovog prostora.
 
Meni ovako na prvu, bez nekog veceg udubljivanja sjajno! Zaista bi to bio jedan prelep kutak grada i veliko osvezenje. Puna podrska Utopist.
 
Objavljeni su rezultati.

1. nagrada: „Fenwick Iribarren Architects“, Madrid, Spanija
2. „Medprostor“, Ljubljana, Slovenija
3. SWA Group (SWA), Kalifornija, USA (projektovali promenadu u Beogradu na vodi)

------

+ dva otkupa:

- "Arhitektura ARSA", Novi Pazar
- „InSite, a division of KEO International Consultants“, Abu Dabi, UAE

http://www.dab.rs/downloads/САОПШТЕЊЕ_О_РЕЗУЛТАТИМА.pdf
 
Ubedjen sam da nas veliki zupan Raske i gospodar sve Srpske zemlje i pomorske Stefan Nemanja sada gleda i da je ponosan na ceda svoja :)
 
Sigurno. Spanski najamnici su sluzbovali kod njegovih potomaka S. Decanskog i sina mu Dusana :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599140#p599140:w25cxskj je napisao(la):
AntonioBandera(s) » Čet Jan 31, 2019 3:07 pm[/url]":w25cxskj]Meni ovako na prvu, bez nekog veceg udubljivanja sjajno! Zaista bi to bio jedan prelep kutak grada i veliko osvezenje. Puna podrska Utopist.
Hvala hvala, nažalost žiri nije jednako mislio :)
 
Na prvi pogled mi se dopada resenje Utopista zbog dominantnog zelenila. Ono sto bih ja drugacije ili sto mi fali:

- Drugaciji raspored zelenila, vise po obodima nego ka centru trga. Smatram da cist prostor oko spomenika mora da bude veci.
- Takodje, da se istaknu najvrednije fasade.
- Nedostaje mi vodeno ogledalo, ja bih ga pozicionirao u uglu posta-stara zel. stanica. Da bi mogla tri najlepsa objekta da se ogledaju u njega, posebno iz pravca Savske kad se ulazi.
- Ne vidim kako je resena nivelacija tj. visinska razlika izmedju dela gde se uliva Nemanjina i dela gde je stanica.
- Voleo bih da je poplocavanje detaljnije uradjeno. Npr. ja bih od ploca napravio vijugave trake koje se sire iz centra, da simbolisu dolaske i odlaske koji su se tu preko sto godina odvijali.
- Urbani mobilijar mi deluje prilicno dosadno
- Stajaliste odnosno nastrasnica mi ima estetiku devedesetih. Eto toliko od mene, ali me ne uzimaj ozbiljno jer nisam arhitekta.
 
Dopada se i meni na prvi pogred, sve je ispostovano, prezentacija je bas fensi :)
Mozda je samo, za moj ukus, malo previse drveca unutar kruznog toka, ali to je do rendera.

btw. domace arhitekte, beogradjani, ipak bolje poznaju prostor i istoriju, steta sto nema nagradjenih iz Srbije.
 
I dalje ne shvatam. Sve bitno se može saznati za pola sata. Ne vidim tu prednost "domaćeg terena"

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=599128#p599128:1ihxq8vz je napisao(la):
Utopist » Čet Jan 31, 2019 3:31 pm[/url]":1ihxq8vz]Krećem ja sa svojim, jest nedovršeno al me baš zanima kako vam se dopada ili ne dopada.
file.php

file.php

file.php

file.php

file.php

file.php
Cekaj jel si ovo ti radio ili ti Spanivi?!Ako si ti fenomenalno a ako su oni za 50 000 evra je moglo dosta bolje..U svaklm slucaju ako je tvoje svaka cast i na trudu i na izdvojenom vremenu!
 
Moja je zelja da u Beogradu napravim jedan velelepni barokni trg.

Posto sam svestan da je nazalost sva nova gradnja porazno loseg kvaliteta (Rezidens on fire, nakarada promenada, blatnjavi Kosancicev venac...) predlazem da prvenstveno sto vise vrednujemo kvalitetno nasledje a kada zidamo, zidamo lepse i starije.


savski-trg-competition-konkurs.jpg


- Postojeci polukruzni trg siri se na pun krug, siroki krug, sve do predvidjene nove polukruzne saobracajnice u BnV.

- Ulicni front dopunjuje se zgradama cije fasade prate krug, nove raijalne avenije zrace ka Savi.

- Postojece saobracajnice ispred zeleznicke stanice vezuju se u kruzni tok. Jednosmerni kruzni tok rasporedjuje ukrstanja (automobili/tramvaj, automobili/pesaci) na nekoliko tacaka umesto danasnje jedne jedine. Protok saobracaja je olaksan i ubrzan. Jednostavno i efikasno resenje.

- Tramvajska trasa ostaje nepromenjena. Polozaj stanica je optimizovan. Umesto danasnje dve duple stanice (ka Savskoj i ka Karadjordjevoj) gde tramvaji koji idu ka gradu staju na dva odvojena perona a prolazna 13. mora da bira peron postavljamo 3 stanice sa po jednim peronom.
Tako svaki peron odgovara jednom pravcu: ka Nemanjinoj, ka Savskoj, ka Karadjordjevoj.
Jednostavno i intuitivno, laka presedanja preko pesackog platoa.

- Zgrada zeleznicke stanice bez pruge deluje osakaceno, nedovrseno, nesto joj fali, sa dva krila na lakat i velikom prazninom iza sebe.

Predlazem da dovrsimo zdanje, zatvorimo ga u pravougaonik sa dva dodatna simetricna krila, potpuno identicne kopije postojecih fasada. Lepse a starije. Od osakacene zeleznicke stanice pravimo pravu pravcatu palatu, velicanstveno zdanje sa cetiri ponosne fasade koje stoluje na prostranom pesackom platou. Atrijum palate pokriven je staklenim krovom a celokupno zdanje postavljeno je na pedestal okruzen stepenistem. Milina.

Novi trg spaja 3 Beogradske celine iz 3 razlicita doba:

19.vek: Stari Grad i Savamala
20. vek: Neoklasicna celina upravnih zgrada Kneza Milosa/Nemanjina
21. vek Beograd na Vodi

Svojevrsni zglob vremena i prostora.

:pob:


savski-trg-competition-konkurs-1.jpg


savski-trg-competition-konkurs-2.jpg


savski-trg-competition-konkurs-3.jpg


savski-trg-competition-konkurs-4.jpg


savski-trg-competition-konkurs-5.jpg



Izvor:
http://www.jugcerovic.com/architecture/savski-square-savski-trg
 
Jasno je da ovo nije moglo biti prihvaćeno, ali majku mu staru, ovo je nešto najbolje što sam video u poslednje vreme! BRAVO!!!!
 
Nije lose ovo dupliranje zgrade i tramvajske pruge sa druge strane stare zeleznicke stanice.
Vidim da se svi do sada strogo drze kruzne forme oko zgrade, nadam se da ce tako i biti.
 
Bravo i za jednog i drugog!Nego kada cemo moci da vidimo te Spance?
 
Vrh