Šta je novo?

Savski trg

Drakche":10hz3m22 je napisao(la):
Kakav sad prvi svetitelj? Zar se ne podize spomenik Stefanu Nemanji istorijskoj licnosti?
Mozda,ne znam.Licno ne mogu da razdvajam celokupan lik i dela Stefana Nemanje.
 
vreme isteklo...sad :)

Послато са Lenovo K53a48 уз помоћ Тапатока
 
Juce su objavljeni rezultati prvog kruga konkursa za spomenik Stefanu Nemanji.
6 radova ide dalje u drugi krug, ali ne zna se ni ko je ni sta je, nema slika, samo anonimne sifre.

Za divno cudo moj predlog nije prosao dalje, steta zaista.

Graficki prilozi mog konkursnog resenja:


Spomen-obelezje Stefanu Nemanji

Dvostepeni anonimni konkurs za spomenik na Savskom trgu u Beogradu


konkurs_spomenik_stefan_nemanja_viljuska_1.jpg


konkurs_spomenik_stefan_nemanja_viljuska_2.jpg


konkurs_spomenik_stefan_nemanja_viljuska_3.jpg


konkurs_spomenik_stefan_nemanja_viljuska_4.jpg


konkurs_spomenik_stefan_nemanja_viljuska_5.jpg


http://www.imamoplan.com/predlozi/spomenik-stefan-nemanja-viljuska/
 
Ako ti je bio plan da budes duhovit...nije ti bas uspelo. Uostalom samo si obezvredio sve ostale ideje i projekte od ,,Imamo plan''.
 
^^^Ja sam mrtav ozbiljan, nema sprdnje, sutra bih podigao viljusku na trgu.
 
@zidar,

Ti kod mene imaš skoro neograničen kredit, pa ću zbog toga preskočiti komentar na ovaj rad.
 
Voleo bih da vidim sve odbačene radove za sada, pošto one koji su prošli dalje verujem da nećemo videti sve dok ne prodje drugostepeni konkurs.
 
не, стварно прцнути. што у главу, што на друго место. а и ваља их и боцнути
 
Meni se viljuska dopada :D
Ako cemo nesto savremeno, onda bi bila bolja coraxova zardjala kasika. Bilo bi poucno za buduce generacije.
Fenomenologija-zardjale-kasike-17.jpg
 
Koja je uopste poenta spomenika na gradskom trgu? Da ga krasi? da nas podseca? da nas nadahne?

Sagledajmo ovaj konkurs iz drugog ugla, malo istocnije.

U jednoj maloj azijskoj zemlji, Juznoj Koreji, odluci gradska vlast da podigne spomenik osnivacu Korejske drzave kralju Taejou na jednom od centralnih gradskih trgova.
Sta je cilj tog spomenika?
Da podseti Korejce na ujedinitelja drzave, njegov lik i njegovu bradu?
Mozda je cilj ipak da podseti na slavnu istoriju, istrajnost i inventivnost naroda, njegovo posebno mestu u sklopu ostalih azijskih suseda i nadahne ponos i veru u sjajnu buducnost. Nije bitan lik, bitna je simbolika.

Podigli na kraju Korejci dva velika srebrna stapica na sred trga.
 
Zidar,
Ponekad kao kolega te ne razumem, u poslednje vreme na konkursima ucestvujes samo kako bi predlozio satiricna i humoristicna resenja za koja znas da nece proci. (tvoje pravo, postujem)
Ali zasto trosis dragoceno vreme na takve stvari umesto da probas da osvojis neku nagradu time sto ces uraditi PRAVI projekat koji bi imao sansu da se izbori sa drugim projektima?
Nemoj da se ljutis, ovo ti kazem dobronamerno i kolegijalno, ali ranije si radio bolje stvari.
 
Ja se vala slatko ismejah. :mrgreen: Na stranu naši stavovi i politika, treba imati šlifa za ovako nešto. Mogu da zamislim face ljudi koji su ovo pregledali. :mrgreen:
 
Ogoljeni Savski trg ostaje bez uzurbane železničke i autobuske groznice
Ladovinku i dinamicnost u atmosveri bi davala neka sl. ovakva instalacija :D

2 min: Silvery Art installation floating over Pershing Square, Los Angeles - Liquid Shard by Patrick Shearn
:sesir:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=tDf-yF9RjRk[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502841#p502841:14mtuozs je napisao(la):
zidar » 23 Dec 2017 01:56 pm[/url]":14mtuozs] Nije bitan lik, bitna je simbolika.

Podigli na kraju Korejci dva velika srebrna stapica na sred trga.

viljuska je u tom slucaju samo prevod na srpski. ja bih razmislio o gigantskom funkcionalnom kazanu za rakiju koji ne bi imao samo simbolicku ulogu vec bi bio pravi magnet i atrakcija za turiste. a mogli bi i da ogreju i dusu i telo

88885325.jpg
 
Мислим да било која тако важна историјска личност заслужује да има споменик који ће да приказује његов лик.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502847#p502847:16h9zwa6 je napisao(la):
spatiotecte » 23 Dec 2017 01:38 pm[/url]":16h9zwa6]Zidar,
Ponekad kao kolega te ne razumem, u poslednje vreme na konkursima ucestvujes samo kako bi predlozio satiricna i humoristicna resenja za koja znas da nece proci. (tvoje pravo, postujem)
Ali zasto trosis dragoceno vreme na takve stvari umesto da probas da osvojis neku nagradu time sto ces uraditi PRAVI projekat koji bi imao sansu da se izbori sa drugim projektima?
Nemoj da se ljutis, ovo ti kazem dobronamerno i kolegijalno, ali ranije si radio bolje stvari.

Spatio, ja uvek ucestvujem na konkursima sa namerom da pobedim, postujem pravila dovoljno da ne bih bio diskvalifikovan (nikada se do sada nije desilo) i predlazem resenje koje savrseno odgovara nacelima konkursa. To sto moj rad ne biva nagradjen vise govori o organizatorima i ziriju (ne zanju/ne prepoznaju/ne zele/ne smeju) nego o mom trudu.

Obrazlozicu.

Raspisan je konkurs za spomen-obelezje Stefanu Nemanji u kojem crno na belo pise :

"Упркос чињеници да је на престолу Србије био пуне три деценије (1166–1196) и да је био
ктитор неколико монументалних задужбина, иза Стефана Немање – Светог Симеона
Мироточивог није остао ниједан фреско-портрет осликан током његовог живота."


Dakle nije bitan lik Stefana Nemanje a vala ni delo vec samo posledice.

Lik nije bitan jer se ne zna kako je izgledao niti je icime odskakao od prosecnog coveka tog doba, u svakom slucaju nista posebno sto valja okameniti. Koga briga da li je nosio bradu ili ne. Izmisljeni antropomorfni skulpturni prikaz coveka iz srednjeg veka bio bi u najmanju ruku kiceraj. Mozda bi pasalo u nacionalistickoj romantici devetnaestog veka, ali u dvadesetrprvom je porazno retrogradno.

A sada delo.
Delo samog Stefana Nemanje gledano iz tadasnje perspektive nije bog zna sta, niti je osvojio Carigrad niti sastavio nomokanon. Nije cak ni kraljevsku krunu nosio.
Bitne su posledice njegovog tadasnjeg skromnog delanja. Naime Stefan Nemanja je neprestanim talasanjem u nezgodnoj poziciji izmedju Ugara i Grka omogucio svojim potomcima da oforme samostalnu drzavu i Crkvu i postave ih na mapu sveta. Ukratko delo samog Nemanje je zanemarljivo, bitno je da je on pokrenuo mehanizam stvaranja srpske drzave i zaceo lozu koja ce je sprovesti. Delo Stefana Nemanje postaje izuzetno bitno iskljucivo retrospektivno, kroz dinastiju Nemanjica, kroz njegove dalekosezne posledice.

Shodno tome cilj spomen-obelezja Stefanu Nemanji nije secanje na lik i delo jednog prosecnog coveka vec na proces stvaranja srpske drzave i pravi pocetak onoga sto smatramo svojom istorijom. Ono sto cini Srpsku drzavu znacajnom u sirem svetskom smislu, ne samo nasem licnom, je njena pripadnost Sredozemno-Evropskoj kulturi i istoriji. Malo toga ima kineskog u Srbiji, ali zato ima mnostvo toga srpskog u Francuskoj ili Turskoj.

Zasto onda da se ogranicimo i spominjemo korene svoje savremene istorije kroz jednu vise bradatu bistu kada mozemo da se postavimo kao ono sto zaista jesmo, sastavna i izuzetna komponenta zapadne civilizacije. Cemo suzdrzavanje i kolebanje.

A sta bolje simbolizuje zapadnu civilizaciju od viljuske, zlatne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=502849#p502849:1w1o1hmu je napisao(la):
Bender Rodriguez » 23 Dec 2017 01:47 pm[/url]":1w1o1hmu]Ja se vala slatko ismejah. :mrgreen: Na stranu naši stavovi i politika, treba imati šlifa za ovako nešto. Mogu da zamislim face ljudi koji su ovo pregledali. :mrgreen:

Hvala na komplimentu :)

U prilozima je bila i maketa

viljuska.jpg
 
Sve 5, nedostaje možda samo suptilno utisnuta proizvoljna paleološka insignija, da se zna da je viljuška original, a ne sa buvljaka...
 
Vrh