Šta je novo?

Savski trg

Igor

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
10.01.2007.
Poruke
18.650
Pohvaljen
37.329
Izvor: Beobuild.rs

New square ready for opening

120323-SATRG-01.jpg


Projekat uređenja Savskog Trga privodi se kraju. Većina radova je završena, a trenutno se ceo prostor čisti i oprema mobilijarom. Radovi na rekonstrukciji otpočeli su u decembru prošle godine i sada je sve praktično spremno za otvaranje.

Podsećanja radi, ideja i projekat za uređenje ovog trga nastali su pre više godina, ali je ponovo aktuelizovan prošle godine. Projekat je izradio Arhitektonski fakultet u Beogradu, a u okviru novog trga naći će se i spomenik svim žrtvama rata i braniocima otadžbine 1990-1999. Plan je da se spomenik otvori na godišnjicu početka NATO agresije ili najdalje do kraja marta...

Celu vest kao i foto reportazu mozete pogledati u vesti na prvoj strani sajta ili na linku http://www.beobuild.rs/read.php/534.html

120323-SATRG-03.jpg
 
Ovako izgleda drugačije nego na renderima - i to bolje.

Drago mi je da su ovu "rampu" napravili od kocke. To nismo videli na renderima - zaista je izgledalo je kao skejt park. E, ovako to neće moći, ali će invalidska kolica normalno tuda prolaziti.

Ja sam uvek za minimalizam, i pogotovo kada se obeležava nešto tužno i tragično. Ovde je baš to urađeno. E, sad, problem je kako prepoznati čemu je prostor posvećen? Teško, ako čovek nije unapred obavešten. Monolit kao iz "Odiseje" (nadam se da nekome neće pasti na pamet da pravi "performans" sa majmunisanjem i koskama) ne pomaže, sitan tekst još manje.
Pošto je ovo javni prostor, trg ispred železničke stanice i čvorište gradskog saobraćaja okružen stajlištima za tramvaje i autobuse, ovde će prolaziti veliki broj raznih ljudi. Ne znam kako će oni shvatiti da je ovo zapravo memorijal, šta obeležava, čemu je posvećen? Bojim se da će stalno morati sa dežura policajac da pazi na nedolično ponašanje.

Ovo je neki prvi utisak. Nisam ovako nešto očekivao, malo sam i prijatno iznenađen.

Da smo Japan - bio bi pun pogodak.

Baš me zanima kakav je kvalitet radova, moraću da dođem da pogledam uživo.
 
JT a kakve su ono zgrade sa desne strane, sa betonskim gredama i zidovima u cigli?

Nesto sto se gradi, nesto sto je nezavrseno, nesto sto tu dugo stoji jer nesto nije u redu sa dozvolama?

Inace, trg izgleda dosta lepo i sigurno je veliki napredak u odnosu na ono sto je tu bilo. :kk:
 
Sticajem okolnosti dugo nisam prolazio pored zeleznicke stanice i trga, tako da sam se prijatno iznenadio videvsi izvedene radove. Nekako deluje kavlitetnije smisljenije nego sto smo dosada navikli.

Bas kao sto relja rece odmereno a mogu dodati i ne preterano moderno ili lazno starinski nekako bas po meri. Mozda jos koje drvce vise da su stavili ne bi bilo lose mada i ovako je bas prijatno.
 
Prilicno los izbor sezonskog cveca tek je posadjeno a vec deluje suvo :/ Nadam se da nece odmah po otvaranju osvanuti neki grafit tipa ''Kosovo je Srbija'' i sl.

Niijedna kanta za otpatke (hmm zasto vec zamisljam litarske flase od piva ispod belih klupa)
 
Odlično izgleda :) Ovaj deo ispred BG city hotela je praktično već gotov, dok ispred bolnice ima još posla. Sinoć je bilo uključeno i osvetljenje.
 
Trg je sad vec u proslosti, davo utisak ,,musavosti,,
Ovim ,,sterilnim,, resenjem jako se doprinosi njegovoj blistavosti i cistoci :) :kk:
Jedino sto me brine je neophodan hlad i cesma
bez dovoljno hlada i cesme bice obicn rostilj :rolleyes:
 
Trg je takav utisak ranije davao da se i ne secam da sam prolazio njime uopste, mada moze biti da je i u zurbi uvek u pokretu pa da sam proleteo pesaka bez nekog posebnog osvrtanja ali ga pamtim ipak kao potpuno neuredjenu povrsinu. Sadasnji trg je ipak mesto koje pre svega primecujes i trazi da se sedne i odmori i osmotri natenane a ne u trku :)
 
JohnyBgood":2d3mc9ut je napisao(la):
JT a kakve su ono zgrade sa desne strane, sa betonskim gredama i zidovima u cigli?

Nesto sto se gradi, nesto sto je nezavrseno, nesto sto tu dugo stoji jer nesto nije u redu sa dozvolama?
Полако човече. Гради се хотел и има све дозволе. Архитекта је Мустафа Мусић а пројекат је фино замишљен, имаш у теми о хотелима, али доста страна раније...

Трг је за наше услове огроман корак напред. Једноставно се на први поглед види да је дело професионалца. Одличан избор материјала и боја, складни детаљи. Одлично.

Поставља се пар питања што се тиче хигијене:
1. бели камен за поплочавање има опасност да се јако брзо упропасти, јер се код нас тротоари не перу.
2. Ову жардињеру већ видим пуну пикаваца.
 
ogromana korak napred... muzej nebojsina kula i ovo sad, daju nadu.
i naravno DETALJ, konacno se misli o DETALJu..i narocito spomenik
tacno je za pikavce, ali od neceg mora da se krene...

spanija u beogradu...
 
Није добро што између овог зидића и клупица постоји размак јер ће мамлази ту да остављају флаше и лименке. А зидић ће врло брзо осванути у графитима.

Шта је требало урадити? Или ставити неке решетке, жице, штагод, између клупица и зидића – што би значило да је требало направити још већи размак како би се онемогућио прилаз зиду – или поставити камере. Или се „прилагодити реалности“, што значи прихватити чињеницу да код нас зидови служе за остављање (углавном) малоумних порука у виду графита, па онда слати екипу сваких недељу дана да то пере.
 
Prošao sam danas preko Savskog trga.

Drveća - ima. Posađeno je nekoliko mladih sadnica, uskoro bi trebale da ozelene, a za koju godinu će porasti i razviti krošnju pa će biti i hlada.

Ekipa majstora nešto čačka oko pumpe za fontanu, pa možemo očekivati uskoro i žubor vode.

Možda se na fotografijama na prvoj strani Beobulid-a ne vidi najbolje, tekst na "monolitu" je prorezan, pretpostavljam water-jetom ili laserom.
Mislim da je ideja bila da se sa nekoliko metara vidi da nešto piše na spomeniku, pa da mora da se priđe skroz blizu da se pročita tekst. Dobar štos.

Jedino što meni malo bode oči, je uklapanje i nivelacija ovih sivih kocki. Da li to tako treba ili ne, ne znam. Inače, kocke nisu od glatkog mermera, pa sam plato neće biti usijan leti i klizav zimi.

Autor sigurno zna šta je hteo, meni kao prolazniku se čini da bi možda bilo bolje da je boja kocki ista kao u Knez Mihajlovoj (ili kao boja ovih mokrih, sveže opranih na Igorovim fotografijama), ali to je neko moje subjektivno i laičko mišljenje.

Danas je godišnjica početka tzv. "Milosrdnog anđela" :rolleyes: i oko 12h je već bilo položeno nekoliko venaca.
 
Prodjoh danas.Neka teta majstor radi oko fontane to jest vode.Koliko razumem nece biti nikakve fontane ali ce biti vode gde su oni kamencici,deca vec pretrcavaju preko tog kamenja.

Sve u svemu veoma je minimalisticki uredjen trg,na prvu loptu mi se nije dopala ali mi se posle svidelo.

Drugi deo trga kod bolnice jos nije gotov i neke krugove su postavili,bas da vidim sta ce sa time uraditi.

Trg je veoma sumoran jer mu nedostaje zelenila u smislu neke travice,eventualno jedna javna cesma i jos po nesto sto odlikuje trg ili parkic.Uveren sam da ce to biti sredjeno kada se napravi kruzni tok oko zeleznicke stanice.Do tada je podnosljivo,pogotovu kada olistaju sadnice koje su postavljene u znatnom broju po trgu.
 
vucko":dcqlo9rv je napisao(la):
Drugi deo trga kod bolnice jos nije gotov i neke krugove su postavili,bas da vidim sta ce sa time uraditi.

Beobuild vest : Na delu ispred klinike "Sveti Sava" ostalo je još malo posla, a tokom naše posete izrađivale su se i postavljale velike kružne žardinjere koje će biti centralni elementi manjeg dela trga
 
vucko":2529ossc je napisao(la):
Prodjoh danas.Neka teta majstor radi oko fontane to jest vode.Koliko razumem nece biti nikakve fontane ali ce biti vode gde su oni kamencici,deca vec pretrcavaju preko tog kamenja.

Onda smo se mimišli.

Ja sam razgledao "bazenče", i u onom potopljenom delu sam video po nekoliko mlaznica sa obe strane.
Onda sam pitao "tetu" (kapiram da je inženjer) da li će to biti fontana - reče da hoće.

Verovatno su je smarali sa istim pitanjem ceo dan :D
 
Zaista je mizerna "fontana" barem da je osvetle ispod onog kamenjara,eto barem će kučići da piju svežu ..vodu,toliko o fontani.. :rolleyes:
 
2012":aopt6isd je napisao(la):
Zaista je mizerna "fontana" barem da je osvetle ispod onog kamenjara,eto barem će kučići da piju svežu ..vodu,toliko o fontani.. :rolleyes:

Polako, ovo je zamišljeno kao spomenik žrtvama, na otvorenom - ne kao još jedan park sa fontanom...
I treba da izgleda svedeno.
 
2012":vrs7ja0v je napisao(la):
Zaista je mizerna "fontana" barem da je osvetle ispod onog kamenjara,eto barem će kučići da piju svežu ..vodu,toliko o fontani.. :rolleyes:
Хмммм....пошто често качиш разне светлуцаве фотке из свих крајева света, да ли си икада налетео на модерне фонтане? Или фонтаном само сматраш круг са водоскоком?

Поента фонтане је да уведе воду као један сегмент јавног простора. Вода тргу даје већи живот од травњака нпр. Вода оплемењује простор. Зашто мора бити агресивна?

Такоше. Реља је лепо нагласио да је овај трг споменик жртвама, и као такав није место за неку фонтану са музиком и слаповима.
 
Поента фонтане је да уведе воду као један сегмент јавног простора. Вода тргу даје већи живот од травњака нпр. Вода оплемењује простор. Зашто мора бити агресивна?
:) :kk: :)


Такоше. Реља је лепо нагласио да је овај трг споменик жртвама, и као такав није место за неку фонтану са музиком и слаповима.
:( :notok: :(
 
Uprkos tragicnom nazivu to jest nedefinisanom znacenju samog obelezja (neka mi neko recimo definise "otadzbinu" u gradjanskom ratu u kojem uzgred receno Srbija zvanicno nije ucestvovala) moram priznati da su svedeno i kvalitetno arhitektonsko resenje i kvalitet izvedenih radova (sudeci po fotkama) veoma prijatno iznenadjenje :kk: .

Rekordno vreme u kojem je ovaj projekat izveden dokaz je da u Beogradu sve moze da se uradi, i to kvalitetno, samo su potrebni novac i prvenstveno volja.
Ista prica vazi i za most na Adi, ako toliki projekat moze uspesno da se izvede, a svedoci smo da moze, moze i bilo koji drugi.

Nazalost ta dva projekta su samo retki izuzeci u moru traljavo odradjenih (Tasmajdan), nezavrsenih (Obilaznica - znam nadlezna je republika) i nikada zapocetih a preko potrebnih projekata.

Sada nam je dokazano da to nije slucaj zbog nesposobnosti graditelja ili vise sile vec zbog puke bahatosti, sebicnosti i nesposobnosti nadleznih.

Ovaj spomenik na Savskom trgu mozemo nazvati "memorijal nesposobnom rukovodstvu post 90ih"
 
zidar":qmn2rl1b je napisao(la):
Uprkos tragicnom nazivu to jest nedefinisanom znacenju samog obelezja (neka mi neko recimo definise "otadzbinu" u gradjanskom ratu u kojem uzgred receno Srbija zvanicno nije ucestvovala) ........

Sukobi 1998-1999.
 
^^ to bi znacilo da je otadzbina SRJ

Na spomeniku pise:
"zrtvama rata i braniocima otadzbine od 1990 do 1999"

Nejasne su definicije
- "zrtva" (od deteta kojeg je ubila granata do poginulog dobrovoljca koljaca)
- "rata" (imali smo sve nivoe sukoba, od rata u rovovima do policijskih likvidacija)
- "branioca" (dobrovoljac, regrut, slucajni prolaznik, pripadnik OVK...)
- "otadzbina" (Jugoslavija, SFRJ, SRJ, Srbija...)

Necu da ulazim u debatu o tome kome treba da bude posvecen sam memorijal, ova diskusija treba da se tice gradjevine ii arhitekture a politika ide na temu "relax", samo podvlacim da je sramota napraviti spomen-obelezje koje je svesno tako lose nazvano da ce neminovno izazvati polemiku i sukobe umesto odavanja pocasti i pomirenja.

- - -

Bolje ikad nego nikad, sa 20 godina zakasnjenja corten (oksidisani celik) napokon stize na nase prostore.
Veoma lep i zahvalan materijal, ima toplu boju koja se postepeno menja dok metal dobija patinu koja ce ga stititi od rdje (kao sto bakar pozeleni), cak ume da bude prijatan na dodir.

botanicka basta, Barselona
images


Nazalost najveca mana mu je to sto pusta boju dok dobija patinu pa se stvaraju fleke. To se mora uzeti u obzir prilikom primene cortena, oko njega staviti zemlju/travu ili kanal, nikako svetlu fasadu ili plocnik.

1316824758.png
 
^
Žrtva je žrtva,a zločinac je zločinac, ja sa tim nemam problem.
Ako je neko ko je počinio zločin kasnije poginuo u borbi (a, da se ne lažemo, to su retki sličajevi) onda se on vodi u "gubicima" ne u žrtvama.
Srbija je od svih zemalja nastalih iz SFRJ najdalje otišla u suočavanju sa zločinima, i tokom rata je imala i najviše protivnika ratnog režima (koji je btw i krao na izborima) i najviše vojnih obveznika koji su "uhvatili krivinu" početkom 90-tih. Mislim da kao društvo pre svega, ne kao država, imamo obavezu da svim žrtvama odajemo počast, za početak skromnim spomenikom. Da li nam treba fusnota+zvezdica - mislim da ne.

"Zajedničkim" spomenikom se i izbegava "miltarizacija" spomenika za poginule borce i lažne patike za civilne žrtve, a naravno da spomenik nije posvećn ratnim zločincima.
Uostalom oni koji se lože na herojstvo tih likova će prvi pokušati da oskrnave ovaj spomenik, samo zato što je napravljen u mandatu DS-a.

Nisam hteo da se nastavljam i raspravljam, samo sam hteo da postignem malo ravnoteže.
Siguran sam da će spomenik još neko vreme biti "sporan"...
 
ох боже.

зна се ко су браноци отаџбине и ко су њени рушиоци. нато и шиптарски терористи - овк. браниоци су сви који су погинули у њену одбрану. добровољци, регрути, полицајци, јединке. оно што је срамота да је самом споменуку толико мало пажње посвећено...и волео бих да је посвећено 91-99.

нисам био на тргу али делује као врло озбиљан приступ обради поплочања, у чему толико оскудевамо
 
Vrh