Šta je novo?

Savski trg

@Delija

sve receno na kraju o beogradu je tacno, i verovatno to za arhitektonski fakultet. sve ostalo, stvari vezane za novo resenje trga uopste ne treba raspravljati.. treba ih gledati kao kasno doslu prekretnicu i nadam se sasvim normalnu stvar za beograd.
jako bih zeleo da navedes predratne spomenike i da ih uporedis...a posto vec pretpostavljam da ti je Bogdanovic na prvom mestu onda si se u startu prevario.
 
@ Delija

Немам никакву намеру да се са тобом расправљам, јер од хистерије губиш реалност и кредибилитет озбиљног форумаша. Колико сам твоје ставове раније јако ценио, сад почињу да бивају све љигавији и безобразнији. Фрагменти твојих феноменалних постова и ставова се могу још увек назрети у последњем пасусу твог поста, са којим се слажем 600% и заслужује 6 плусева, али.....

Колико мало знаш о меморијалним просторима је чињеница да си моја објашњења дефинисао као "фантазирање". Поента меморијалног простора је да да варницу у твом мозгу и неке сугестије твојој подсвести, која даље генерише целу причу. Меморијални простори немају записану дефиницију како се на њих реагује.

Био сам данас поподне на тргу, и даје помало сабласан ефекат. Девојка је описала трг као језив. Иначе, спомен обележје доминира тргом, и много ширим простором па твоја навијачка констатација да је обележје мизерно и вређа жртве једноставно не стоји.


Простор има дозу те наше српске "завршне обраде" наше националне бољке, нажалост, али ту је крив извођач радова и сам град београд који је то прихватио без приговора, а не аутори.
 
Да ме не схватите погрешно,за мене је нпр ова водено-камена површина баш одмерен детаљ а сам покушај да се направи спомен обележје овог типа јесте корак напред али са друге стране никако не могу да се помирим са претераном дискретношћу самог споменика због чега бар 95% пролазника неће ни бити свесно поред чега се налази а управо ту цела ствар по мени губи поенту .

Јесам делимично мислио на Богдановића али опет и у доба краљевине има низ још вреднијих и прикладнијих споменика.

едит: СТФ па лепо сам објаснио.Ја сам овде погрешно закључио да клупе одскачу јер је плато био наквашен а сам гранит доста тамнији а ти си онда "објаснио" то ,у ствари непостојеће одскакање клупа читавом филозофијом због чега си у ствари свој кредибилитет довео у питање.

Исто тако,могу ја да схватим да ти,Хомер или неки колега увидите нешто узнемирујуће на овом платоу али то свакако неће бити случај са већином обичних грађана у чије име се ово ваљда и ради.

Боца - ица :D Хвала!
 
pa pazi stp se tice diskretnosti, ja bas mislim obrnuto. s'obzirom na estetstku svest prosecnog prolaznika u tom delu grada, upravo obicna metalna ploca postavljena vertikalno a ne horizontalno poput nastresnice ce izazvati paznju i radoznalost.
a da ne govorimo o bogdanovicu cija dela iako vec sad svetski priznat, ljudi u gradovima u kojim je gradio idalje nemaju pojma o cemu se tu radi...
 
@ Delija

Ево једног одмереног поста, налик оним ранијим...да ли сам видиш разику у својим постовима. Ја ти на то указујем са надом да ће нам се вратити стари добри Делија....

Ниси погрешно закључио, нити сам ја погрешно објаснио, јер клупе одскачу. Био данас уживо, ништа не причам напамет. Гранит није бео, него сив, а клупе су чисто беле, и јасно се виде.

Баратање изразом "већина људи" је чисто политиканско манипулисање. Зашто твоје лично мишљење представљаш као мишљење већине? Зар то није мало арогантно? А ја сам ти лепо написао опис моје девојке, која није члан форума, нити има икакве везе са архитектуром и дизајном, тј. није да употребим израз "колега" којим си покушао да умањиш вредност супротног мишљења.

Ево ти однос мишљења на форуму, најбољи статистички узорак који до сада имамо....у мањини си.
 
Ја своје мишљење не изједначавам са мишљењем већине,напротив.Знаш ти и сам да на већину овај плато неће оставити никакав утисак осим да се ради о уређеној површини а на жалост,питање је колико ће као таква опстати у овим дивљим временима.

Ја и своје претходне ставове сматрам одмеренима.Једино признајем да ме је мало испоровоцирало смело поређење овога са неким светским меморијалним центрима или спомен парковима.А што се тиче клупа,сигуран сам да се јасно виде али ваљда је и теби јасно да у њима нема ништа посебно пошто су овакве клупе чест призор по целом свету по објектима и површинама разних намена. Оне клупе са последњег рендера су и имале неку поруку али ове никако.

ЕДИТ: Мишљење на овој теми у овом случају није никакав узорак на нивоу целог друштва или конкретно случајних пролазника на Савском тргу. Исто тако,знаш и сам на примеру теме УМП-а колико волим да будем у мањини на овом форуму. У супротном и немам неку вољу за писањем. :)
 
Delija":19nzo4z5 je napisao(la):
Једино признајем да ме је мало испоровоцирало смело поређење овога са неким светским меморијалним центрима или спомен парковима.
Posto sam postavio link iz Jevrejskog muzeja u Berlinu, da odgovorim na ovo i da citiram sam sebe
Arhitektura, voleli to ili ne, je puna simbolizma i nista se neradi slucajno. U savremenom shvatanju arhitektura je tu da stvori atmosferu tj"dogadjaj" u odnosu na kontekst za koji se gradi. Svako mesto, svaki upotrebljeni materijal, svaka fontana se dobro promislja da ima svoju funkcionalnu ili simbolicku vrednost u ovom slucaju.
Princip projektovanja i promisljanja je isti u oba sucaja. Razlikuje se forma, pojavni oblik jer i namena nije ista, jedno je muzej, a drugo memorijalni centar, prostor, ali princip je isti. Mirujuca voda sa ovim kamenjem, delom potopljenim u vodi, delom izvan povrsine, razdvojen staklenom pregradom, je idejom, principom ista kao i tuzna limena lica po kojima se gazi i stvara zvuk lanaca, jer i jedno i drugo predstavljaju zrtve, samo je to prikazano na potpuno originalan i drugaciji nacin.
 
@ Delija

Да, изједанчаваш. Него шта радиш?
Јуче, за пар минута, колико сам провео на тргу, сви који су прелазили поред трга су пришли табли и застали на неко време....

А твоја констатција да не велики број људи овај трг неће оставити никаквог утиска је тачан, али то није због лошег решења, како га ти представљаш, већ због свести друштва у целини.
Можда си мислио на величину? Као, већи споменик, већи утисак? Па си поменуо и Богдановића? И ту си се малко залетео. Велики број тих мегаломанских споменика је оскрнављен, и то, гле ироније, од руку твојих клубских сабораца.....

Даље. Ево, хипотетички, да можемо целокупан меморијални комплекс из Немачке да пренесемо код нас, опет не би остављао никакав утисак на већину овдашњих људи, а највећи број би коментарисао: "Шта који Ку*****" То је необразованост.

ДА ли ће просечан становник Београда скапирати симболику камења које се полако спушта под ниво воде? Па неће.
Да ли би просечан становник Бепограда скапирао симболику ланаца и катанаца у Поменутом меморијалном центру....Па не би.

И која је онда поента твоје пљувачине? Јер, прешао си танку границу између конструктивне критике и чисте политикантске пљувачине.

А пошто толико волиш да се хваташ за те клупе.....па шта ако такав облик постоји на много места? Код нас не. Иначе, и онај модел са рендера исто постоји на много много других места. Па шта? Онај модел са рендера има своју симболику, овај изведени своју. Признаћеш да обична клупа са гредицама не би имала ама баш никакву симболику. Е, у томе је поента.
 
@milanche
nisam bas siguran da li je efekat kamena koji blago prelazi preko vode ima tu jacinu i snagu na ovako maloj razmeri.nekako mi deluje previse studentski. u svakom slucaju svako treba na svoj nacin da intepretira.
 
Na spomeniku pise:
"zrtvama rata i braniocima otadzbine od 1990 do 1999"
Nejasne su definicije
- "zrtva" (od deteta kojeg je ubila granata do poginulog dobrovoljca koljaca)
- "rata" (imali smo sve nivoe sukoba, od rata u rovovima do policijskih likvidacija)
- "branioca" (dobrovoljac, regrut, slucajni prolaznik, pripadnik OVK...)
- "otadzbina" (Jugoslavija, SFRJ, SRJ, Srbija...)
Necu da ulazim u debatu o tome kome treba da bude posvecen sam memorijal, ova diskusija treba da se tice gradjevine ii arhitekture a politika ide na temu "relax", samo podvlacim da je sramota napraviti spomen-obelezje koje je svesno tako lose nazvano da ce neminovno izazvati polemiku i sukobe umesto odavanja pocasti i pomirenja.

Skandalozno izvrtanje i razvodnjavanje... Pazi ti izraz "poginuli dobrovoljac koljac"... Strasno!
Ti bi fusnotu za svaki izraz ili?!

Bio licno tamo, kvalitet radova je vidljivo los cak i za laika (pre svega mislim na ploce)...
Prvo sto mi je upalo u oci jesu zardinjere (valjda celicne) koje rdjaju... Nisam znao da se to sada zove umetnost i lepo?
I kao najgori utisak jeste to sto sam morao da se priblizim na metar da bi znao cemu onaj spomenik... Ja volim minimalizam i svidja mi se resenje sa staklom, ali smatram da je takodje skandalozno sto je velicina slova na spomeniku onako mala...
 
Hvala veliko...

Licno imam averziju prema upotrebi metala na taj nacin...
Vise volim drvo za postizanje takvog efekta...
 
dusanjf":2qj7vvbw je napisao(la):
@milanche
nisam bas siguran da li je efekat kamena koji blago prelazi preko vode ima tu jacinu i snagu na ovako maloj razmeri.nekako mi deluje previse studentski.

On svakako ima svoje znacenje, nosi poruku, ali mislim da ne treba da se segmenti odvojeno sagledavaju, vec ceo trg celokupan. Moje misljenje (prema slikama nisam bio uzivo da vidim) je da je skladan odnos povrsina i primeran ovako javnom mestu u urbanoj sredini. Treba imati na umu i gde se nesto radi o kontekstu, i da je drugacije raditi na nekoj ledini van grada i u gusto naseljenoj urbanoj sredini. U gradskoj sredini on tezi da oprostorava, da ne bude samo mesto 'hodocasca' vec i koriscenja u svakodnevne svrhe, pritom da ne izgubi simboliku i poentu koju nosi, jer se ipak nalazi u urbanij sredini.
Ono sbog cega je Bogdan Bogdanovic tako cenjenj, jeste sto je on spomenicima stvarao prostor, oni su prostornog karaktera, nisu sami za sebe, ali i to okruzenje cini celinu sa spomenikom, ne mogu se odvojiti. Zbog toga je on bio drugaciji od drugih.
 
dusanjf":1urq39i6 je napisao(la):
@milanche
nisam bas siguran da li je efekat kamena koji blago prelazi preko vode ima tu jacinu i snagu na ovako maloj razmeri.nekako mi deluje previse studentski. u svakom slucaju svako treba na svoj nacin da intepretira.
Размера јесте генерално мала, али је у сразмери у односу на величину трга. Наравно да би ефекат био далеко далеко јачи да је ово спомен обележје подигнуто на неком пространијем месту.
 
Ispred bolnice su iscrtali parking mjesta .Ploce su lose uklopljene pogotovo oko sahtova i na istim [kad se radi na brzinu ] izgleda da druga polovina trga nece biti od istih materijala tj poplocana inace i nisu bili u stanju nakon sadnje drveca da behaton vrate pravilno neozbiljno :rolleyes:
 
@milanche
nisi me ubedio, u svakom slucaju nek pobedi ono sto pesle svega dolazi, zivot i igra kao sto je govorio Bogdanovic.

@stf
mozda govorim i napamet, jer jos uvek nisam video uzivo...

mozda je ovo odlicna matrica za gradske projekte. studentski konkursi pod tutorstvom bar jednog profesionalnog arhitekte u izvodjenju... i sto se tice para i sto se tice arhitekture.
 
Laički posmatrano, imam dosta pozitivno mišljenje o delu trga sa spomenikom, ali neke stvari koje mi se nisu sviđale kad su počeli radovi su se potvrdile (vezano za postavljenje spomenika na saobraćajno nerešenom trgu unutar autobuske okretnice i smanjenje zelenih površina).
Spomen obeležje se izdvaja iz mora neprimetnih spomenika po Beogradu i mislim da svakome ko malo pažljivije pogleda može da bude jasno da oštro kamenje koje na jednoj strani postepeno ponire pod vodu i staklena pregrada imaju simbolično značenje. Klupe su same po sebi obične, ali uspešno upotpunjuju celinu sa popločanim platoom i bazenčićem sa vodom i kamenjem. Za tekst na ploči mislim da je sasvim prikladan i maltene i jedini moguć tako da ne bude kontroverzan i nema ideološki prizvuk. Svako može da ga interpretira na svoj način, ali obuhvaćeni su svi oni kojima je spomenik posvećen i ne piše ništa što bi za nekoga bilo neprihvatljivo. Bilo je sasvim očekivano da će biti onih koji će se buniti i tražiti krstove, nacionalne simbole, duži tekst,... ali ovako spomenik služi kao podsećanje i podsticaj na razmišljanje bez bilo kakve ideološke sugestije.
Voleo bih da je ipak jedan deo platoa pod zelenilom jer je ovako suviše sivila, iako to sivilo ima svoju simboliku. Mislim da je u gornjem uglu platoa mogao da bude travnjak, a možda i neko žbunje da malo odvoji plato od autobusa koji stoje i GSP kućice. Drveće još dugo neće biti naročito primetno i praviti hlad, bilo bi dobro da su zasađene malo starije sadnice.
U popločavanju neka mesta jesu malo isfušerisana, mada mi deluje da je ipak dosta solidno odrađeno u odnosu na mnoge stvari koje se rade. Ona limenka GSP-a donekle narušava ceo prostor, trebalo je da se postavi prikladniji objekat. Kao i na svakom trgu, treba da postoji česma, bilo bi dobro i da ih ima nekoliko obzirom na broj ljudi koji ovde prolazi i čeka prevoz u letnjim mesecima.

A drugi deo trga:

dsc03861.jpg


dsc03862.jpg


dsc03867.jpg


dsc03864.jpg

Kvalitet asfaltiranja je odgovarajući za Bubanj potok, a ne jedan od glavnih gradskih trgova. :notok: Ograde oko ovog dela su samo delimično postavljene, sa strane prema bolnici ih nema i može se ući, na mnogim mestima postoje tragovi gaženja po svežem asfaltu i razna oštećenja. Ispred bolnice je obeleženo nekoliko parking mesta.
 
nova":3if69e52 je napisao(la):
Evo jedne stare sa FB

Tako je mesto izgledalo u prvoj polovini proslog veka i slicno do pre desetak godina, kada je uklonjen deo travnjaka, deo stabala i vecina zbunja.

Ipak ostalo je od svega pomalo do juce. Sada imamo plocnik koji ne izgleda tako lose, ali zar nije moglo da ostane malo trave i nekoliko zbunova bar prema obodu platoa sve zajedno sa ona dva preostla divovska stabla.

Upravo sam procitao da ima jos ljudi koji su primetili to isto, kao i pisac prethodnog posta.

Ali to bi mogao da bude tek pocetak, narednih godina mogu da nam podare nove plocnike umesto travnatih povrsina, jer to je urbano i estetika 21. veka, trava je ruralnog porekla.

Breze na trgu Republike su se razredile, pozoriste se sredjuje, a bice sredjen i trg, sta mislite - kako?
 
Напротив, мислим да је зеленило односно природа у двадесетпрвом веку баш "ин". Одрживост, живи зелено итд.

Трава није трг, трава је ливада, ако додаш дрвеће које не уоквирује(бар делимично) или једноставно загушује простор, онда добијеш парк. Парк није трг. Трг захтева уоквирен слободан простор за шетање и окупљање. То трава не пружа.
 
zelja87":3l7edqs2 je napisao(la):
Напротив, мислим да је зеленило односно природа у двадесетпрвом веку баш "ин". Одрживост, живи зелено итд.

Трава није трг, трава је ливада, ако додаш дрвеће које не уоквирује(бар делимично) или једноставно загушује простор, онда добијеш парк. Парк није трг. Трг захтева уоквирен слободан простор за шетање и окупљање. То трава не пружа.

Jeste priroda in, ali u glavama strrucnjaka na zapadu, gde vec nekoliko stotina godina, povremeno priroda postaje in kad im dosade njihovi poplocani trgovi bez travke i drvceta, pa nastaju romantizmi, neo romantizmi i ekologizmi danas.

A kod nas ocigledno jos uvek nije in, jer po gradu nice vise ploca i plocnika nego trave i travnjaka, jer i ti pokazujes u svom pisanju istu filosfiju koja bezi od ruralnog porekla, trava nije trg, trava je livada, a livadi, verovatno nije mesto u gradu.

Na mestu o kome je rec, trg bi trebalo da bude ispred zdanja Zeleznicke stanice, a da li je to slobodan prostor za setnju i okuplanje, kako si odredio trg ili tek jedan saobracajni cvor.

Bivsi parkic, sada plato,samo uokviruje taj prostor gde bi trebalo da bude trg. I to samo na jednoj strani, a sta ce biti sa drugom stranom...

Ako je trg slobodan prostor, zasto je ogradjen, znaci da bi jos ograda trebalo da bude i na drugoj i ostalim stranama...

Ako je vec napravljen plato, onda bi bar trebalo postaviti na obodu platoa zardinjere, a kolovoz ispred zgrade Zeleznicke stanice pretvoriti u travnatu povrsinu sa rastinjem razlicitih vrsta, da i mi budemo malo in..
 
Sjajno izgleda ! :)

Kao sto je vec neko rekao ranije, Spanija u Beogradu. Najvise mi je drago sto je ovo ipak nesto prvo sto ce se videti u Beogradu nakon izlaska iz Zeleznicke stanice (jos i nju da srede i milina).

Koncept, upotreba materijala, nema travnatih povrsina (koje bi se kasnije pretvorile u blato) , dosta dobro i sa malo visim nivoom za nase uslove :kk:

PS: Ovo ne vazi za deo trga ispred bolnice
 
One kioske bi trebalo skloniti pored trga jer se nikako ne uklapaju u tu celinu... :kafa: a limene ploce,sta ce biti kada krenu da lepe plakate ili ispisuju grafite.. :kafa:
Deo ipred bolnice Sv.Save iygleda kao da su ventilacioni otvori za metro stanicu.. :kafa:
 
Vrh