Šta je novo?

Savski trg

zelja87":2rvgf540 je napisao(la):
ох боже.

зна се ко су браноци отаџбине и ко су њени рушиоци. нато и шиптарски терористи - овк. браниоци су сви који су погинули у њену одбрану. добровољци, регрути, полицајци, јединке. оно што је срамота да је самом споменуку толико мало пажње посвећено...и волео бих да је посвећено 91-99.

нисам био на тргу али делује као врло озбиљан приступ обради поплочања, у чему толико оскудевамо

Posveta i jeste1991-1999.

Traba da odeš i pogledaš kako je popločano, mislim da je tu i nastao najveći propust.
 
Htedoh da kažem...ako je taj potok deo spomenika ok,ali ljudi će ga u prostoru ipak drugačije doživljavatii očekivati više vode..recimo da je taj potok mogao da bude ipak dublji sa nekim vodenim virom,vrtlogom ili sl. nešto što bi ljude na vrućini pored ž.s ipak osvežavalo..ovako mi ipak izgleda kao dekor za garden home market i spa centar.. :kafa:
http://fwnet.ipower.com/images/2009/03/anne_fontaine_spa.jpg
 
Spomen obelezje, spomen park ili tog tipa objekat, intervencija u prostoru se ne radi da bi omogucilo uzivanje ili rekreaciju, to bi se cak moglo smatrati skrnavljenjem takovog mesta. Ono predstavlja mesto secanja ili podsecanja na zrtve, na njihova stradanja, patnju i bol koji su prozivljavali u ratovima.
Arhitektura, voleli to ili ne, je puna simbolizma i nista se neradi slucajno. U savremenom shvatanju arhitektura je tu da stvori atmosferu tj"dogadjaj" u odnosu na kontekst za koji se gradi. Svako mesto, svaki upotrebljeni materijal, svaka fontana se dobro promislja da ima svoju funkcionalnu ili simbolicku vrednost u ovom slucaju.
Mozda nekom deluje banalno, ali pogledajte ovaj 'potok' i to kamenje u njemu. deo kamenja je iznad povrsine vode, drugi veci deo, je ispod vode. To je simbolicko znacenje onih koji vise nisu medju zivima, koji su ispod povrsine, i jedan deo koji je prosao tu ratnu golgotu i koji su i dalje zivi, ali mozda osakaceni. Potok ima svoje znacenje,kamenje isto (evo napr. zasto nisu obluci vec ovako grubo klesane kocke?), voda takodje. Oksidirani metal je primenjen, nije inox ne zato sto nije skup, vec ta tekstura, izmusavljenost, ta gruba obrada, zajedno sa onako obradjenim slovima, simbolizuje prikaz patnje, strahote, grubosti rata itd.
 
2012":3nfnmgh3 je napisao(la):
Htedoh da kažem...ako je taj potok deo spomenika ok,ali ljudi će ga u prostoru ipak drugačije doživljavatii očekivati više vode..recimo da je taj potok mogao da bude ipak dublji sa nekim vodenim virom,vrtlogom ili sl. nešto što bi ljude na vrućini pored ž.s ipak osvežavalo..ovako mi ipak izgleda kao dekor za garden home market i spa centar..
Понављам, куцај по нету модерне паркове па ћеш видети. Људи нема шта да очекују нешто више, јер сама појава воде у било којем облику оплемењује простор једнако.

На овако малој површини овај мирнији приступ је једини прихватљив.

Мене лично нервирају фонтане са водоскоцима, јер те обавезно прскају чим дуне поветарац. Због тога се оне могу планирати на пространим трговима где то прскање може да се обиђе и избегне.
 
Клупе су веће и упечатљивије од самог споменика а колико видим није могло ни да прође без бар мало бехатона и по којег шахта,онако около избетонираног.

Све у свему,успели су да колико-толико упристоје тај простор и увреде жртве ратова 90их.
 
@delija: uvazavam tvoje stavove, ali se ovog puta ne bi slozio sa njim. Pre svega jer se radi o memorijalnom prostoru, sa naglaskom na prostor. I te klupe su deo tog memorijalnog dela i one zajedno sa ostalim elementima cine tu celinu. Bele su boje sto predstavlja neutralnost i razlicitost u odnosu na obradu i dominantne boje na samom spomeniku. Prema renderu se vidi jos drasticnija ta razlika , ono sto ne znam da li je bilo predvidjeno da sve bude tamno osim klupi pa se kasnije od toga odustalo.

Samo shvatanje spomenika se dosta promenilo, i vise je nekako 'arhitetonizovano'. Nisu vise imperativ veliki masivni spomenici koji ce biti mesto obozavanja i 'hodocasca' kao napr Sutjeska. Danas oni ne predstavljaju samo gromadu kamena ili nekog drugog materijala, vec imaju svoj smisleni karakter i vise funkcija (u tom pogledu jako je bio interesantan konkurs za spomenik na slaviji).

Ono sto meni smeta je sto nepostoji veza (stepeniste) izmedju trotoara gde su stanice 78 i 83, vec mora okolo da se ide.

Kao primer za predhodni moj post postavljam video iz unutrasnjosti Jevrejskog muzeja u Belinu, gde se kroz zvuk, stvara taj 'dogadjaj' atmosfera uzasa i zvuk lanaca i okova. Sve je u kontekstu toga, arhitektura, materijalizacija, svetlo.... Da neduzim, mogao bi tako u nedoged, pogledaj te snimak
[video]http://www.youtube.com/watch?v=Bgro7whggu0&feature=related[/video]
 
Миланче уважавам ја и твој став али ја овде једноставно не видим никакву поруку нити симболику кроз архитектуру простора.

Као прво,ово не личи ни на један пројекат који смо имали прилике да видимо за ову локацију па самим тим не знам ни ко стоји иза избора материјала,концепта (ако је уопште постојао),да ли се за то све питао неки политичар,извођач или пак "мајстор Радоица" што вари ова корита.

Ако су клупе требале да буду неутралне онда свакако нису смеле да буду беле боје пошто овако много одскачу од свог тог сивог гранита а којекуде и бехатона.

А ове жардињере су ми посебно трагичан моменат. Изгледају као нека корита и прилично су ми чудно решење за нешто што би требало да одише неком трајношћу,озбиљношћу итд.

Све у свему мени ово говори да као друштво нисмо дорасли чак ни томе да на иоле пристојан начин одамо почаст сосптвеним жртвама.Огласила се и једна НВО захтевајући да то буде споменик жртвама "српских агресија" а било је и "сугестија" са стране како да се зове сам споменик Ево чак чујем да су и породице жртава направиле инцидент јер нема крста на тргу . И како сад да тим несрећним људима објасниш да споменик жртвама било где у свету већ неколико векова не подразумева крст и све што иде са тим?

Ето,мени на жалост овај споменик трг или шта већ буди нека потпуно друга осећања од оних која би наводно требао. :violina:
 
Slažem se svi rekoste po koju prigodnu reč.. ;) ajd neka bude da je uređenije nego što je bilo,nisam za krst na javnom prostoru kao što su trgovi,krstu je mesto na crkvi gde i priliči.Spomenik žrtvama rata je trebalo naći neko prikladnije mesto i trebao je biti monumentalan..samo tako nešto traje vekovima i postaje deo istorije grada.. kao što sam rekao i za terazije na Nbg, sve je bolje od onga kako je bilo.. :kafa:
 
spomenik, kao i sam rat u ljudima moze da probudi samo ono sto vec cuci u njima. u nekome je rat probudio zlikovca u nekome heroja... neko ce prolazeci preko savskog trga setiti srdjana aleksica, neko arkanovih tirgova
 
Ovo u vezi krsta - ja sam vojsku odslužio posle bombardovanja, u jedinici čija je matični garnizon bio do 1999 na Kosovu, i u kojoj su starešine bile, osim Srba: Mađar, Hrvat, Goranac, Musliman, a u jedinici su bili i Slovaci, Mađari, Romi, Muslimani (zajednički sadržalac - nismo imali vezu ;) )
Od nekoliko ljudi koje znam da su se dobrovoljno javili 1999, pola su ne-Srbi.

Tako da, uz uvažavanje svačije žrtve i tragedije, ipak mislim da ako je spomenik posveđen savim nevinim žrtvama i svim braniocima, onda je ispravno što nisu postavili simbole nacije ili religije.
 
Delija":13y6qwpf je napisao(la):
ја овде једноставно не видим никакву поруку нити симболику кроз архитектуру простора.
Питање је зашто?
Delija":13y6qwpf je napisao(la):
Као прво,ово не личи ни на један пројекат који смо имали прилике да видимо за ову локацију па самим тим не знам ни ко стоји иза избора материјала,концепта (ако је уопште постојао),да ли се за то све питао неки политичар,извођач или пак "мајстор Радоица" што вари ова корита.
Квалитет материјала, однос боја, као и дизајн детаља јасно указују на то да се за естетику у овом случају није питао ни политичар ни "мајстор Радојица" већ професионалац.
Такође је наведено да је пројекат радио Архитектонски факултет, па се зна и ко је одговоран.
Delija":13y6qwpf je napisao(la):
Ако су клупе требале да буду неутралне онда свакако нису смеле да буду беле боје пошто овако много одскачу од свог тог сивог гранита а којекуде и бехатона.
Да ли си се можда запитао зашто одскачу? Има ли то свој разлог? Можда и треба да одскачу на тако фреквентном простору да би гласно "звале" да се седне, и размисли о жртвама?
У квалитетном пројекту сваки детаљ има своје зашто. Ако ти лично ниси схватио зашто, то не значи да је погрешно урађено....идемо даље у објашњење твог неразумевања ове приче:
Delija":13y6qwpf je napisao(la):
А ове жардињере су ми посебно трагичан моменат. Изгледају као нека корита и прилично су ми чудно решење за нешто што би требало да одише неком трајношћу,озбиљношћу итд.
А те жардињере са цвећем можда треба да потсећају на гробове жртава.... Материјализација тих жардињера додатно наглашава заборав којим су жртве изложене, и самим тим може да утиче да се то не деси. Материјализација тих жардињера можда потсећа на пролазност времена...
Delija":13y6qwpf je napisao(la):
Све у свему мени ово говори да као друштво нисмо дорасли чак ни томе да на иоле пристојан начин одамо почаст сосптвеним жртвама.
Теби онда нешто погрешно говори. Овај трг је велики напредак у нашем друштвеном односу према жртвама....па колико су само неупешатљива она спомен обележја радницима РТС-а на Ташу, или оно спомен обележје испред Игуманове палате на Теразијама.....та два су у мору других неприметних спомен обележја. Наспрам њих, ово спомен обележје виче.
Delija":13y6qwpf je napisao(la):
Ето,мени на жалост овај споменик трг или шта већ буди нека потпуно друга осећања од оних која би наводно требао. :violina:
То може бити из разлога што....
...... си у последње време добио жестоко изражени опозициони негативан став према скоро свему.
 
Steta sto smo prekasno dosli do resenja za Savski trg na diskusiji o tramvajima, to jest sto su ovi nasi u neocekivanom rekordnom roku izgradili spomenik :D , bila bi to sjajna prilika da se resi saobracaj na Savskom trgu i obrazuje veilki pesacki trg po sredini, pa neka bude i spomen-trg.

No nikada nije kasno, treba samo da ubacimo novi spomenik u plan i da ga prosirimo:

68_savski-trg-5.png


- tramvajska trasa ostaje na mestu

- automobili koriste postojeci spoljni krug i sadasnju taxi stanicu i tako obrazujemo kruzni tok

- na svakom ukrstanju tramvaja i automobila imamo samo jednu fazu (nagazni semafor) umesto danasnjih 4 na jednom mestu

- prigradski autobusi dobijaju svoju traku i peron na stanici za ukrcavanje

- prostrani pesacki trg omogucuje presedanja bez pesackih prelaza
 
^^^
Zidare, kao i uvek, veoma zanimljivo.

Btw, slika spomen-obeležja sa sajta grada:

1497034_spomen_obelezje_v.jpg


Ima nečeg uznemirujućeg u ovom staklu koje gotovo neprimetno razdvaja kamenje sa "ove" i "one" strane :(
 
Homer Jay":1hxok91t je napisao(la):
Ima nečeg uznemirujućeg u ovom staklu koje gotovo neprimetno razdvaja kamenje sa "ove" i "one" strane :(
To je i cilj, sto znaci da je dobro uradjen projekat ;)
Svidjalo se ovo nekom ili ne, ali svakako predstavlja iskorak ne samo u kvalitetu gradnje, vec i arhitektonskom promisljanju
Autorski tim koji je osvoio prvu nagradu 2006 su cinili tada studenti arhitekture: Zarko Uzelac i Jelena Pancevac, pod rukovodstvom prof.Mihajla Timotijevica
slika makete
24_sava-square-with-memorial-model.jpg

renderi
24_sava-square-test-images-2.jpg

24_sava-square-test-images-1.jpg

detalj pomenutog stakla i oksidiranog lima
24_sava-square-detail-water-memorial.jpg

izvor: http://www.zarkouzelac.com/work/sava-square-with-memorial/
 
@ Zidar
Иако је неизглед касно, саобраћајно решење се може нормално спровести и сада и сутра, док би се за новодобијене пешачке површине требало консултовати са ауторским тимом спомен обележја, тј. они би требалои да добију задатак да "доврше посао".
@ Homer
Итекако је узнемирујуће. Феноменалан ефекат.
@ Milanche
Пројекат је заиста одличан за наше услове и помиче ствари и начин размишљања корак напред.
 
milanche":2t26slks je napisao(la):
.....
renderi
24_sava-square-test-images-2.jpg

........

Hmmm, moj prvi utisak je bio da bi bolje "legle" tamnije ploče "kao u Knez-u", arhitekte su ga tako i predstavile... zašto su u realizaciji postavljene skoro bele proče?
 
Slazem se sa svima koji misle da je projekat dobar, projekat se odlicno uklopio u ceo trg i razbio onaj kiceraj koji je dominirao godinama. Ono o cemu sad treba voditi racuna je o povratku tezgi i kartondzija kao i o slobodnim umetnicima sa sprejovima i rodoljubivim parolama.
Bilo bi jos i fantasticno kad bi jednog dana umesto raskrsnice osvanuo kruzni tok sa nekim spomenikom ili fontanom u centru i podzemnim prolazima nalik na ono sto ce biti na Slaviji, to bi u potpunosti kompletiralo ceo trg.
 
Prodjoh i ja pa da kazem utiske pozitivnos sam iznenadjen rijesnjem minimalizmom i kvalitet radova je ok ali ona limenka gspa tako bode oci da je to nevjerovatno sto prije ukloniti .Klupe mi se dopadaju kao i upotreba celika.Drago mi je da drvece nisu posjekli i da je novo dodato.Ono sto mi se naesvidja je fusersko uklapanje plocnika sa trotoarom i veoma lose vracen behaton. :) Sta treba jos uraditi
1.Nadograditi hotel petrovgrad
2.Staviti cesmu umjesto gsp kucice
3.Srediti fasdau doma invalida i skinuti rezervoar sta vec sa krova sam cosak [bioskop partizan]
4.Srusiti barake do hotela posta i popuniti prostor polukruznom zgradom kao bolnica
 
Нисам пролазио тргом,само видех слике....Дал је могуће да плато испред болнице неће бити поплочан?
 
@relja
hvala , procitao sam 90 kao 98....
definitivno cu prosetati cim budem u kraju!

mislim da je primerenije bilo da su "pune" klupe jer ima tu simboliku.. steta sto render nije dosledno ispracen, no proci cu pa cu moci da pricam.

@zidar
mislim da je ovo resenje za savski trg odlicno, pod uslovom da su sacuvana mesta za brzo parkiranje (bar deo) ispred zel stanice, za taksi i bolnice sv. sava (nisam siguran da li im treba).

steta ipak sto je trg tako odsecen od tkiva. no povecan je znatno... steta i sto tramvaj nema samo jednu transu nego ukrstanje pa ne znas gde da gledas da te ne udari.

no ipak mislim da je super resenje. :kk:
 
Зидар, твоја идеја може већ сутра да се реализује, само да се неко из власти сети да погледа
 
@ zidar

+

Ovo je veoma kvalitetno i elegantno saobraćajno rešenje.
 
Hvala svima na podrsci, ova ideja reorganizacije Savskog trga je sastavni deo naseg projekta optimizacije tramvaja zajedno sa resenjima za Slaviju (sine van kruznog toka) i Autokomandu (sine po zapadnoj strani bez kruzenja).

vise o projektu na temi "imamoplan":
http://www.beobuild.rs/forum/viewtopic.php?id=2174

Najbolje je sto kao glavni argument mozemo da koristimo nakaradni GUP koji ionako predvidja kruzni tok oko zgrade Zeleznicke stanice: mi gradu omogucavamo realizaciju GUP-a i bez ukidanja starog zeleznickog cvora :D

Naravno osnovni argument svakog od nasih resenja je minimalna cena radova jer vecina infrastrukture vec postoji a donosi ogromnu zaradu: Karlo je recimo izracunao da resenje za Slaviju omogucava isti ucinak tramvajskog saobracaja sa 5 vozila manje a posto jedan spanac kosta 2 M€ to mu dodje cista zarada od 10 M€ :cool: (minus troskovi radova to je opet oko 6 M€ :rolleyes: )

Ne samo sto su projekti jeftini za izvodjenje vec donose direktnu zaradu gradskom budzetu :D neoborivo...
 
stf":15o8ieaa je napisao(la):
Питање је зашто?
Није питање зашто ја то не видим.Питање је зашто то неће видети 99.9 људи који се нађу ту а локација је таква да ту у сваком тренутку циркулишу сви слојеви друштва.
Сваки споменик или меморијални комплекс мора да испуни један основни услов - да остави јак утисак на сваког пролазника или бар већину а баш на томе ће пасти овај...плато. У осталом,сами сте се усудили да ово поредите са неким квалитетним пројектима у свету који су баш успели у томе и чија је то главна одлика.

stf":15o8ieaa je napisao(la):
Квалитет материјала, однос боја, као и дизајн детаља јасно указују на то да се за естетику у овом случају није питао ни политичар ни "мајстор Радојица" већ професионалац.
Такође је наведено да је пројекат радио Архитектонски факултет, па се зна и ко је одговоран.

Професионалац?!

120323-SATRG-03.jpg


Ово је по мени трагично лош избор материјала и чист аматеризам.

И од кад је то београдски АТФ мерило квалитета? Тамо је до данас остао још само један човек (можда два) који иза себе има квалитетне пријекте а факултет је последњих 20 година урушеног угледа а знам доста колега који главом без обзира беже са њега.


stf":15o8ieaa je napisao(la):
У квалитетном пројекту сваки детаљ има своје зашто. Ако ти лично ниси схватио зашто, то не значи да је погрешно урађено....идемо даље у објашњење твог неразумевања ове приче:
Објасни ми детаље овог пројекта као што је шахт на његовом почетку или већ сада очигледно аматерски псотављени гранит?Или то што друга половина "спомен парка" неће ни бити урађена налик првој?

stf":15o8ieaa je napisao(la):
Да ли си се можда запитао зашто одскачу? Има ли то свој разлог? Можда и треба да одскачу на тако фреквентном простору да би гласно "звале" да се седне, и размисли о жртвама?
:D И ето ти си изфантазирао читаву филозофију око ових клупа и њиховог одскакања за које се по сушењу платоа испоставило да уопште не одскачу. Иначе,ја сам пре пар месеци идентичне клупе предвидео на неком мањем платоу поред једне галерије у склопу синтезног којег сам радио и и пошто ми тај плато није био ни обавезан на целу ствар сам потрошио око 20 мин.Овакве клупе се такође могу срести у сваком другом тржном центру старије генерације.

stf":15o8ieaa je napisao(la):
А те жардињере са цвећем можда треба да потсећају на гробове жртава.... Материјализација тих жардињера додатно наглашава заборав којим су жртве изложене, и самим тим може да утиче да се то не деси. Материјализација тих жардињера можда потсећа на пролазност времена...

А ти си аутор овог пројекта па смело стојиш иза ових халицинација? А жртве ратова 90их су заправо једине жртве које нисмо заборавили.Да иронија буде већа,ради се баш и о најмњаим жртвама током 20. века.

stf":15o8ieaa je napisao(la):
Овај трг је велики напредак у нашем друштвеном односу према жртвама....па колико су само неупешатљива она спомен обележја радницима РТС-а на Ташу, или оно спомен обележје испред Игуманове палате на Теразијама.....та два су у мору других неприметних спомен обележја. Наспрам њих, ово спомен обележје виче.

Ово је једино једва приметни напредак у уређењу јавног простора и огроман корак назад када је у питању одавање почасти нашим жртвама. Скоро је на ССЦ-у неко поставио само део споменика из времена СФРЈ и међу њима има неколико десетина правих ремек дела.На жалост већина су изван градова и заборављени Потрудићу се да то ископам па да упоредимо. И баш примери које си ти нашао погодним за поређење доказују да ми последњих година,па и деценија,нисмо дорасли елемнтарним културолошким и цивилизцијским обавезама као што је одавање почасти сопственим жртвама.

stf":15o8ieaa je napisao(la):
То може бити из разлога што....
...... си у последње време добио жестоко изражени опозициони негативан став према скоро свему.

Хвала што си на прави начин дефинисао моје писање последњих месеци. Жестоко негативни став је најмање што могу да урадим против жестоко лоших ствари које подноси овај град.Са друге стране,увек сам први хвалио квалутетне појаве које су на жалост права реткост. Ево на пример овде сам данима балавио над Сквер Најном и тај објекат је побрао силне међународне награде.Исто тако сам радо оплео по низу катастрофалних пројеката и урбанистичких "егзибиција" .

И могу да ти обећам да ће моји ставови бити још радикалнији сада кад ми је јасно да и власт и многи из градских структура читају овај форум зато што:

Београд је једини град који има ретроградни ГУП
Београд је једини град где планери "дају приоритет" јавним инвестицијама искључујучи приватне
Београд је једини град у Европи који приоритет даје аутомобилском концепту занемарујући висококапацитетни ЈГП
Београд је једини град чијих је 800 централних хектара под складиштима,шљункарама,пропалим предузећима,дивљим насељима и пругама.
Београд је вероватно једина престоница која је немерљиво боље изгледала и била уређенија пре 30 или 40 година
Београд има више обала од Црне Горе а укинули су му дирекцију за обале након чега су оне докрајчене дивљим сплавовима.
Београд је вероватно једина престоница која нема ни један уређени већи трг који је по дефиницији један од основних цивилизацијских и демократских институција сваког друштва већ неких 5000 година.
 
+1 :)
Opravdano svako slovo titule ,,Њилетов пулен,,
:kk: :laugh: :kk:
 
Vrh