За идејно решење спомен-обележја оснивача српске државности је расписан међународни конкурс, а прва награда вредна је чак 50.000 евра
Аутор: Д. Мучибабић / Д. Алексић среда, 27.09.2017. у 22:02
Позиција спомен-обележја на макети будућег комплекса „Београд на води” (Фото: Скупштина града Београда)
Како ће изгледати споменик утемељивачу српске државности Стефану Немањи на Савском тргу, између здања Железничке станице и Немањине улице, биће познато 15. марта идуће године. Тада ће бити обелодањени резултати расписаног међународног двостепеног конкурса за израду решења спомен-обележја родоначелнику лозе Немањића. Оно би могло да буде откривено у првој половини 2019. када се буде славило 800 година од аутокефалности Српске православне цркве, најавио је Горан Весић, градски менаџер и један од чланова жирија конкурса.
Зграда Железничке станице биће преуређена у Музеј средњовековне Србије чим буде измештен железнички саобраћај из Савског амфитеатра због изградње „Београда на води”.
Савски трг трећа је локација на коју се од децембра 2015. до данас шета будућа скулптура оснивача српске средњовековне државе. Она је најпре, на предлог тадашњег премијера Александра Вучића, требало да буде у парку Мањеж, потом је у априлу ове године померена стотинак метара ниже на угао Немањине и Кнеза Милоша – испред здања А комплекса архитекте Николе Добровића оштећеног у НАТО агресији. Када је пре пет месеци обнародована нова позиција за споменик и музеј средњовековне Србије одлучено је да се распише међународни конкурс и одређен је, за наше прилике, изузетно вредан наградни фонд. Он је остао малтене исти, али су на седници Скупштине града, одборници поново померили споменик неколико метара ниже на Савски трг и поново отворили још једну болну тему не само београдског урбанизма него и културне баштине – каква је судбина оштећеног Добровићевог комплекса који је споменик културе.
У образложењу последње одлуке о подизању споменика наводи се: „...имајући у виду чињеницу да је реч о Стефану Немањи – творцу државе који заслужује и треба да заузме репрезентативно-централно споменичко место у граду. У том смислу, Савски трг код Железничке станице је репрезентативнија локација за подизање споменика, поготово ако се узме у обзир чињеница да је зграда садашње Железничке станице предвиђена за Музеј средњовековне Србије”...
Следеће недеље заседаће деветочлани жири са Николом Селаковићем, генералним секретаром председника Србије, на челу и одлучити које ће уметнике светског гласа позвати да учествују на конкурсу.
– Позваћемо пет, шест иностраних уметника међународне репутације и они ће добити обештећење од 5.000 евра у динарској противвредности, која ће бити одузета од награде уколико је буду освојили – истиче Весић.
Осим „ексклузивних учесника”, конкурс је отворен за све домаће и стране ауторе који радове у првом степену предају до 7. децембра, а резултати ће бити објављени 21. децембра. У другом степену конкурса радови се предају до 2. марта 2018, а жири би 13 дана касније требало да саопшти коме је доделио прву награду вредну 6.000.000 динара, другу од 3.000.000 и трећу од 1.000.000. Првонаграђено решење биће изабрано за реализацију.
На преуређеном тргу неће бити окретнице
– Град ће до краја 2018. уредити Савски трг на коме ће се налазити споменик тако што ће саобраћај ићи по ободу трга, а не као сада кроз средину. Тако ћемо добити један од највећих тргова у Београду на чијој средини ће се, у оси са Немањином и Савском улицом, налазити монументални споменик Стефану Немањи – рекао је Горан Весић додајући да ће израда споменика трајати до годину дана.
То у преводу значи да ће бити укинута и окретница аутобуса на Савском тргу. Ово није изненађење, ако се зна да су још у лето 2015. градски челници обзнанили да је у дугорочним плановима за окретнице у граду планирано укидање терминуса на Савском тргу. Тада се као ново почетно и крајње стајалиште за аутобусе који се сада окрећу код Главне железничке станице као локација за нови терминус помињао простор код Мостарске петље. Како сазнајемо, то ипак није коначна локација јер се најповољније решење и даље тражи. Једино је јасно да тај посао мора да буде окончан до краја наредне године до када би Савски трг требало да добије нове обрисе.
Чланови жирија
Никола Селаковић, генерални секретар председника Србије
Светомир Басара, вајар и академик
Владимир Величковић, сликар и академик
Сима Аврамовић, декан Правног факултета
Миодраг Живковић, професор и вајар
Небојша Ђурановић, сликар
Емир Кустурица, редитељ
Милутин Фолић, главни урбаниста
Горан Весић, градски менаџер