Šta je novo?

Savski trg

Kraljevina-Yu-Beograd-Karadjordjeva-ulica-Razglednica_slika_O_73521825.jpg


I lepo, i funkcionalno, a ispred Železničke stanice, u "baštici", su bile postavljene skulpture u kamenu...
 
Da, predratni trg je bio civilizacija, kao prenet iz Pariza npr.
Ima i širih kadrova.

Sada je na delu forsirano pretvaranje iz saobraćajnog trga u nekakav pešački, kvaziglavni gradski trg, i iz toga kreću problemi.
 
Pritom nije mi jasno zašto se u ovakvom ambijentu forsira moderan BNV mobilijar pogotovo uz spomenik koji je naknadno dodat i koji je delom promenio karakter trga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813180#p813180:17375ck8 je napisao(la):
Igor » 14 Jan 2021 03:46 pm[/url]":17375ck8]Pritom nije mi jasno zašto se u ovakvom ambijentu forsira moderan BNV mobilijar pogotovo uz spomenik koji je naknadno dodat i koji je delom promenio karakter trga.

Videti fotografije radnog stola zamenika gradonačelnika i kabineta ministra spoljnih poslova i stvari će biti jasnije...
 
Још на сав тај модерни БнВ мобилимар гурају калдрму у трамвајској баштици и стару калдрму из сусрдне улице око споменика. Бећар паприкаш :)
 
Šta bi sa onom šupom za ulaz u crpnu stanicu? Hoće li je ukloniti?
 
Стара шупа лети негде пред фебруар у трећем делу четврте фазе реконструкције :D А нова шупа остаје изгледа.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813285#p813285:z954qe33 je napisao(la):
Дошљак » 14 Jan 2021 07:04 pm[/url]":z954qe33]Стара шупа лети негде пред фебруар у трећем делу четврте фазе реконструкције :D А нова шупа остаје изгледа.

Jedva čekam da vidim kako će da je zamaskiraju.
 
Evo ova zgrada sa raskrsnice iznad trga, koju sad sređuju, baš bi dobro legla na mesto žute kućice i drugih straćara pored bolnice Sveti Sava na uglu sa Savskom. Ili nešto slično kao ona, naravno.

138886762_798538604337633_8121545270553804996_n.jpg


A ni ova susedna uopšte ne bi loše pristajala tom mestu. Jednostavno a lepo- I u duhu celog trga.

138935272_1125352941242735_115734135266607418_n.jpg


Time bi se zatvorio taj lepi polukrug koji oformljuju fasade svih zgrada preko puta stare železničke stanice.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813173#p813173:1hba3miz je napisao(la):
relja » Čet Jan 14, 2021 5:39 pm[/url]":1hba3miz]

I lepo, i funkcionalno, a ispred Železničke stanice, u "baštici", su bile postavljene skulpture u kamenu...

Bas kao i svaki gradic od 100-150k stanovnika ))....da se usudim i kazem da je u tom vremenu bilo na asfaltima BGD-a cak 1000 motornih vozila i 10 tak tramvaja )))..... Ako se poredi funkcionalnost onda iskljucivo mogu da se vuku paralele recimo od 1960 pa na vamo (mada bi ja pomerio do 1970)
 
Pa znaš kako... ako se malo bolje pogleda, širina kolovoza i broj traka tada i danas, posle rekonstrukcije, mu dođu isti... samo što je tada postojala još i uličica ispred zgrada, na obodu trga, a danas više ne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813399#p813399:1psq9d9h je napisao(la):
lukarts » 15 Jan 2021 03:12 am[/url]":1psq9d9h]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813173#p813173:1psq9d9h je napisao(la):
relja » Čet Jan 14, 2021 5:39 pm[/url]":1psq9d9h]

I lepo, i funkcionalno, a ispred Železničke stanice, u "baštici", su bile postavljene skulpture u kamenu...

Bas kao i svaki gradic od 100-150k stanovnika ))....da se usudim i kazem da je u tom vremenu bilo na asfaltima BGD-a cak 1000 motornih vozila i 10 tak tramvaja )))..... Ako se poredi funkcionalnost onda iskljucivo mogu da se vuku paralele recimo od 1960 pa na vamo (mada bi ja pomerio do 1970)
Помножи број моторних возила са три (ако је непосредно пред рат, онда и са више), а трамваја са 10, за годину са слике. А и "после 1970." је такође било функционално, мада лошије уређено.
 
Zapravo, u ono vreme, korisna saobraćajna površina je već bila dimenzionisana prema nekim budućim potrebama, očekivao se višestuko veći broj vozila i intenzivniji saobraćaj u nardnim decenijama:

sah08pm0.jpg


a onda su došli neki mudri ljudi i proglasili da je "javni interes" da se potpuno zatvori železnička stanica i da je ovo

Screenshot (6).jpg


sasvim dovoljno za čvorište Nemanjine, Karađorđeve i Savske.

Ali, to su makar nadoknadili izmeštanjem kanalizacione crpne stanice zbog njenog nadzemnog ulaza i izgradnjom nove par metara dalje sa nadzemnim ulazom, bizarnom skulpturom od najmanje 9 miliona eura, i probijanjem svih rokova....
 
Како су одмах титови Југословени скочили да одбране накарадни друштени систем инсталиран као тумор да поништи неколико векова грађеног идентитета, тражећи неке фрагментиране нормалне појаве у истом као доказ да за не знам ни ја шта.

На овом форуму је та наказност нарочито на снази што се тренутно најбоље приказује у овој теми, али је иначе актуелно и кроз цео форум. Исто као што је титовим Југословенима наказан споменик Стефану Немањи само зато што је у питању национална тема, истима је сасвим нормално и пожељно да се политички комесари њихове партије сахрањују у маузолеју на Калемегдану.

Истим тим титовим Југословенима је београд на води урбанистичка наказа на лицу града али њихови отворени блокови доњег Дорћола врхунац урбанизма и напретка иако им је негативан ефекат по град идентичан.

Истим тим титовим Југосовенима су зграде које се зидају по том београду на води исподпросечно смеће, а исподпросечно смеће грађено по целом граду 40 година је врхунац архитектонске и грађевинске струке који се хвали на сва уста сваком могућом приликом.

Они не могу да прежале што нису владали довољно дуго да до краја унаказе и разруше стари део града како би изградили којекакве бруталистичке експерименте.

То је тако када истрипујеш да историја почиње од тебе и завршава се после тебе.
 
O čemu bre ti pričaš?
Ubili su ovaj grad u pojam, sada, u naše vreme, pred našim očima, a ti o nekim svojim deluzijama ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813490#p813490:hkkb0u4u je napisao(la):
stf » Пет Јан 15, 2021 2:29 pm[/url]":hkkb0u4u] Исто као што је титовим Југословенима наказан споменик Стефану Немањи само зато што је у питању национална тема
Ala se na ovom forumu spinuje, svaki put kada se kaze neka kritika na racun estetike spomenika odma se prozivaju neki "komunisti, anti srbi, titovi ljudi koji zive pod zemljom i haraju Srbijom-ometaju joj napredak" . Ne treba ici u tolike ekstreme pa odma prozivati ono najgore. Jako je banalno pricati o nekim "titoistima i komunistima". Ovde se stvara neki mit i vestacki neprijatelj iz jednostavnog razloga da se covek izduva na "njih" na ovom forumu i da kaze - mi smo bolji. Problem je u tome sto ti "komunisti" ne postoje ili ih ima u jako malom broju ali se ovde govori kao o polovini populacije koja se sukobljava sa trenutnom situacijom.
Ne kazem da nema ljudi koji su protiv svega sto je navedeno ali ne treba odma staviti natpis "komunisti" jos gore "Titovi ljudi".
 
Stf je potpuno je pravu.
Ko je ovde na forumu digao glas protiv unakaženih istorijskih blokova u starom gradu gde su komunisti podigli betonske zgradurine i solitere mimo svake logike zdravog razuma i urbanističkog uklapanja sa kulturnim nasledjem.
Takvih upropašćenih starih blokova ima na desetine mozda i preko 100 u starom gradu i to predstavlja nepopravljivu štetu po ovaj grad.
Niko to do danas nije osudio i svima je to ok. Prosto je neverovatno da to nikome ne smeta! Da niko ne vidi taj urbicid koji je trajao punih 45 godina.
A ove soliterčine od 20 spratova što se grade po BnV nisu ništa drugo nego malo našminkaniji soliteri od svojih SFRJ prethodnika, isti ti što su gradili komunisti i koji su toliko ovde hvaljeni na forumu.
Ali kad je Tito gradio bilo je super a kad SNS gradi isto s.ranje drugo pakovanje onda je to loše.
Ko je malo objektivan trebao bi da se dogovori sam sa sobom i prizna da su to 2 slična proizvoda u 2 različite epohe i da ne može jedno da bude vrhunac arhitekture a drugo teško djubre jer su to objekti po gabaritima i estetici veoma slični samo izgradjeni u rasponu od 50 godina razlike.
 
Evo. Ja ovde javno izjavljujem da je Donji Dorćol unakažen sa onim soliterima (ako to već nisam negde ranije napisao) kao i sa izgradnjom istočnonemačke zgrade na uglu Jovanove i Višnjićeve (za to jesam siguran da sam pisao pre mnogo godina).

Ne znam kakve to veze ima sa Savskim trgom (pošto vidm da je okidač bio kada sam na jednostavan način ilustrovao ovaj besmisleni promašaj napravljen sada, u naše vreme, nama pred očima) ali nadam se da sam barem nekome ublažio psiohoze...
 
Нешто чепркају око улаза у подстаницу, јавља ли се неки репортер са терена? :)
Чини ми се да су ставили цераду одозго, могуће да ће да затрпају земљом па да посаде неко цвеће?

Иначе по скелама се види да је овај споменик ЈКП "Београдски водовод и канализација" висок ко 3 одрасла човека, баш дискретно...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=813506#p813506:s757y74k je napisao(la):
Плусквамперфекат » 15 Jan 2021 03:50 pm[/url]":s757y74k]Нешто чепркају око улаза у подстаницу, јавља ли се неки репортер са терена? :)
Чини ми се да су ставили цераду одозго, могуће да ће да затрпају земљом па да посаде неко цвеће?

Иначе по скелама се види да је овај споменик ЈКП "Београдски водовод и канализација" висок ко 3 одрасла човека, баш дискретно...


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=805963#p805963:s757y74k je napisao(la):
relja » 22 Dec 2020 03:56 pm[/url]":s757y74k]Meni ovaj otvor za prilaz crpnoj stanici, koji vidim da je izazvao opštu pometnju i očaj :) , deluje kao da će završiti u obliku travnatog brdašceta.
....
 
Kako su sami sebe zeznuli sa tim "ulazom". Pokvariće im ceo trg. Kao i za sve ostalo kod nas - ne znam dal da se smejem il' da plačem.

EDIT: Bukvalno bi bilo bolje da su na to postavili spomenik...
 
Kako smo krenuli, možemo slobodno da kažemo da je sve posle Vinčanske kulture samo unakažavanje grada. :D
 
Пазите, сама форма Савског трга данас и јесте силовање простора да би се испоштовала пука геометријска естетика - полукруг око зграде бивше главне станице.
Лепше јесте, стање пре је било катастрофално.
Сјајно није, и даље имамо 3/5 зграда на тргу у очајном стању, од тога 1/5 потпуни распад.
Функционалност тек треба да се покаже.
Што се политике тиче, она је овде најмање битна. Мени су кључни параметри функционакност и естетика.
 
Vrh