Šta je novo?

Savski trg

iskreno... gledajuci snimak koji je postavio TRILIAN par postova iznad (14.10.2020..10.50 am) gde neki radnici tumataju "gradilistem" a par njih kao rade na crpnoj stanici... sveukupno da li ih ima desetak na celom gradilistu? mehanizacija stoji i ne pomera se... ovo nece skoro da se zavrsi. katastofa !!

edit: videh da radove izvodi RAS inzinjering ?? da li su oni krivi za ovu nazovi dinamiku radova ili ih investitor ne placa na vreme mozemo da nagadjamo ali na Dzigi Baovo pitanje o junu kao roku ja sam siguran da je odgovor " ovim tempom..da bice zavrseno do juna 2021 ili najkasije do juna 2022. godine"
 
Sliccica ,,ukradena ,, sa FB :oops:

,, ...Kneza Miloša i panoramski pogled sa srušenim železničkim mostom za vreme Prvog svetskog rata:

Kneza Milosa.jpeg..jpg
.

A tu je negde Bgd na vodi , sve sa Savskim trgom kao i crpnom stanicom :lol:
al je zato jasno vidljiv ,, potoccic,, u pozadini
:sesir:
 
tzoran1":3rvn5i56 je napisao(la):
iskreno... gledajuci snimak koji je postavio TRILIAN par postova iznad (14.10.2020..10.50 am) gde neki radnici tumataju "gradilistem" a par njih kao rade na crpnoj stanici... sveukupno da li ih ima desetak na celom gradilistu? mehanizacija stoji i ne pomera se... ovo nece skoro da se zavrsi. katastofa !!

edit: videh da radove izvodi RAS inzinjering ?? da li su oni krivi za ovu nazovi dinamiku radova ili ih investitor ne placa na vreme mozemo da nagadjamo ali na Dzigi Baovo pitanje o junu kao roku ja sam siguran da je odgovor " ovim tempom..da bice zavrseno do juna 2021 ili najkasije do juna 2022. godine"
Pogledaj temu o Hramu i biće ti jasno zašto Savski trg stoji sa radovima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783746#p783746:2ktmssdl je napisao(la):
Prota » Сре Окт 14, 2020 10:31 pm[/url]":2ktmssdl]"I postavi me velikoga župana, narečenoga u svetom krštenju Stefana Nemanju. I obnovih svoju dedovinu i većma utvrdih Božjom pomoću i svojom mudrošću, danom mi od Boga, i podigoh propalu svoju dedovinu i predobih... "
Osnivacka povelja manastira Hilandara

file.php

Хвала што си нам транслитеровао на латиницу, а то стварно нисмо у стању да прочитамо шта тамо пише. :roll:
 
Jeste li primetili prsten? To je prsten Stefana Prvovenčanog.
Autor je pretopostavio da ga on je nasledio od oca, pa ga je stavio i ocu na ruku. Simpatično :)
 
Pitam se šta ćemo sa toliko bakra kada se otarasimo naprednjaka i maknemo ovaj spomenik. Moglo bi da se iskoristi za dosta puno rekonstrukcija kupola i manjih spomenika na primer, ili za elektroinstalacije po gradu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783963#p783963:3cwsc0a6 je napisao(la):
And7rey » Čet Okt 15, 2020 1:32 pm[/url]":3cwsc0a6]Pitam se šta ćemo sa toliko bakra kada se otarasimo naprednjaka?

Naprednjaci?

Da to nisu sada svi oni koji su bili nesto ranije u demokratskim redovima, ako mi se dobro cini...G. Vesic, J. Trivan, S. Mali, A. Mladenovic, N. Bakarec, K. Rakic, N. Krstic i tako do u beskonacno...

Dakle, nista, promenice se opet clanske karte, a etalon ce ostati otprilike isti...Tako da...

Bolje da se vratimo na temu o Trgu, a politiku zaobidjemo jer je polemika o tome uzaludna...Ovde se uopste ne radi o partijama, vec o svesti nacije i mentalitetu naroda koji je isti, bez obzira kojoj stranci pripadao. Sve se radi isto ili slicno, samo se "folija" menja u zavisnosti od potrebe i okolnosti.
 
Jel nekome pala na pamet paralela novog spomenika Stefanu Nemanji sa velikim obeliscima kao simbolima moći?
Poznato je da se na velikim važnim trgovima postavljaju obelisci (samo neki - Vatikan, Vašington, Istambul, Sankt Peterburg) i time se izražava moć vlasti, vladara nad narodom i njegova veza sa Bogom...
Naravno - ne može naša vlast sad da podigne klasičan obelisk jer bi to bilo očigledno, anahrono i velika većina bi se pobunila. Ali...
1. Setite se da će se ispod spomenika (nivoa na kome stoje posetioci) nalaziti sistem ogledala koji će praviti utisak da vladarski žezal ide duboko u zemlju. Kao da je izuzetno visok. Kao i:
2. Spomenik se u visini završava mačem - čiji je oblik upravo kao oblik obeliska - dugački pravougaoni oblik koji se završava šiljkom na vrhu...
Samo razmišljanje. Ne mora ništa da znači naravno. :D
 
Ja ne ulazim u politiku, već konstatujem činjenicu da će zajedno sa naprednjacima otići i ovaj spomenik, te da neće preživeti duže od 15 godina na trgu. Kao simbol ludila i megalomanije moraće da ode u istoriju pre ili kasnije, kao i zbog nenormalnih proporcija, estetskog neukusa itd, te da se bakar može iskoristiti za mnoge stvari i zato ovaj spomenik treba posmatrati kao resurs a ne kao kvazi spomenik čije je mesto na djubrištu.
 
Џаба претиш,нема од тога ништа.Мада ако ови овако споро наставе да граде, можда ни тих 15 година неће бити довољно да коначно заврше савски трг.
 
Evo jedne fotografije koju sam hteo da podelim sa vama.

Fotografija je iz 1922. godine
 

Prilozi

  • savskitrg.jpg
    savskitrg.jpg
    194,4 KB · Pregleda: 2.908
Meni se čini da se broj rupa samo povećava :D

Zatvorili su ovu gde se diže spomenik a otvorili još dve...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783982#p783982:wqz01vmf je napisao(la):
And7rey » Чет Окт 15, 2020 3:31 pm[/url]":wqz01vmf]Ja ne ulazim u politiku, već konstatujem činjenicu da će zajedno sa naprednjacima otići i ovaj spomenik, te da neće preživeti duže od 15 godina na trgu. Kao simbol ludila i megalomanije moraće da ode u istoriju pre ili kasnije, kao i zbog nenormalnih proporcija, estetskog neukusa itd, te da se bakar može iskoristiti za mnoge stvari i zato ovaj spomenik treba posmatrati kao resurs a ne kao kvazi spomenik čije je mesto na djubrištu.
До некле се слажем (за ђубриште не), али имај на уму да је од почетка двадесетог века било доста људи који су на овакав начин оспоравили пројекте у Београду који и дан данас стоје на својим местима. Не можемо прецизно да предвидимо будућност јер нам се понавља прошлост.
 
Kakvo crno rušenje, prestanite da lupetate više, pojedini. Eventualno može biti peremešten nekad negde za sto godina i to je to. A o spomeniku ću da cenim kada bude gotov.
 
:D Vradovic fotke si uzeo iz filma koji je okacen u temi stari beograd 8)
 
Spomenik ovakvog 'umetnickog' izrazaja nece imati sudbinu jednog Pobednika. Nacionalna mitomanija koja se razmahuje u ovih par poslednjih godina dozivljavajuci klimaks ipak nece zauvek trajati da ovakvu himeru dekorativnih elemenata ostavi u zivotu. Delo ovakvog tipa nije dovoljno umetnicko i kvalitetno da prezivi turbulencije vremena kao nesto sto je Mestrovic umeo da izradi.
Uostalom sama priroda gradskih vlasti jeste da se non stop nesto kopa i menja. Za 20 godina bice opet radova u nekoj formi i nekom obimu na trgu. Neko ce se setiti da je dizajn trga unutar polukruga stupidno igranje neukih aparatcika i doneti odluku da se stvari promene. Nadamo se da ce biti smelih glava da i Stefana Nemanju demontiraju i pretope u nesto vredno hvale i pozitivne kritike.
 
Стефан Намања ће бити ту и за 100 година и биће један од обележја Београда, као споменик Кнезу Михајлу, свиђао се људима или не... Првих пар година ће бити кукњаве, и оваквих ирационалних излизва негативних емоција о претопљавању бакра, иако и они који проповедају то знају да се неће никада десити уколико не дође до неке нове наци окупације... Људи ће се брзо навикнути на њега, и изгубиће сваку везу са овом влашћу или било којом будућом. Колико је било халабуке о фонтани на Славији, сада је она просто фонтана и људи су већ заборавили како је Славија и изгледала пре ње...

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784460#p784460:3b3izhzr je napisao(la):
Плусквамперфекат » 17 Oct 2020 12:26 am[/url]":3b3izhzr]Рецимо да га претопе и направе једног Тита или Едварда Кардеља па да противници српске митоманије могу да одахну.

Више другосрбијанских перјаница, који се сада згрожавају Стефаном Немањом, се дивило у својим колумнама подизању споменика Титу у Подгорици пре две године.
 
Cim neko krene s kritikom spomenika i njegove ideoloske pozadine, odmah krecu licne uvrede, price o Titu i komunizmu, nacizmu, drugosrbijastvu, autosovinizmu... Uopste ne kontate sustinu problema srpskog drustva, zato nam ovako i ide.
Pre svega, sama rasprava Tito ili Nemanja (kao da iko vise zeli titov spomenik) je lazna i sluzi tome da se mi narod okrecemo jedni protiv drugih, dok nas sa vlasti pljackaju bez da trepnu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=784475#p784475:350qz2n9 je napisao(la):
Drakche » 17 Oct 2020, 07:46[/url]":350qz2n9]Cim neko krene s kritikom spomenika i njegove ideoloske pozadine, odmah krecu licne uvrede, price o Titu i komunizmu, nacizmu, drugosrbijastvu, autosovinizmu... Uopste ne kontate sustinu problema srpskog drustva, zato nam ovako i ide.
Pre svega, sama rasprava Tito ili Nemanja (kao da iko vise zeli titov spomenik) je lazna i sluzi tome da se mi narod okrecemo jedni protiv drugih, dok nas sa vlasti pljackaju bez da trepnu.

Upravo to. Jednostavno fali razumevanja da ljudi mogu biti za spomenik Nemanji ali protiv trenutne forme spomenika - i to je apsolutno sve. Tito, partizani i četnici su samo političke dimne zavese koje nemaju šta da traže na ovom forumu.
 
Ја са друге стране мислим да баш ви превише идеолошки гледате све што се гради и прави у граду те подводите Стефана Немању под "српску митоманију" (није ли ово увођење политике?) те позивате на његово претапање (што је по мени варварски чин без оправдања).

И ја сам против тренутне форме споменика када судим по (бедним) рендерима (мислим да је постамент превелики у односу на статуу, не свиђа ми се како је направљен "византијски шлем", о мачу да и не говорим) али сам свестан да не могу потпуно објективно да судим јер није још ни постављен, а знам да велику дозу привлачности (наводно) црпи из вајарских детаља у бронзи које се на рендерима не виде, те својом (наводном) интеракцијом са посматрачима унутар шлема.

Ја бих први на овом форуму много радије видео (и здушно подржао) скице, предлоге, боље рендере, боља саобраћајна решења него идеолошки обојене претње/обећања шта ће се све срушити кад ми/ви дођемо на власт.
 
Ljudi moji što komplikujemo i jedni i drugi. Spomenik kakav je takav je, može ili da ostane tu ili jednog dana lepo da se preseli sa dna Nemanjine na vrh Nemanjine na Slaviju kada se tamo bude radila metro stanica. Tada će fontana svejedno morati biti rasturena i ceo prostor Slavije uopšteno (ako će se praviti metro stanica kako valja). A na Savski trg staviti fontanu. I svi srećni. Ne znam kad bi to potencijalno moglo biti, za 10-20-30 godina, ali mislim da će do tada ljudi i zaboraviti da je spomenik ikad bio sporan.

Meni pozicija na Savskom Trgu smeta zbog estetike i urbanističkog uklapanja u celinu, nema to veze sa ideologijom. Nemanja zaslužuje da bude na vrhu Nemanjine odakle će se videti iz mnogih delova grada sa sve tim ogromnim postamentom. To bi bio pogodak, a ne staviti ga u rupu samo zato što neko nije planirao dugoročno, pa se sada tu otvorilo mesto.
 
Vrh