Šta je novo?

Savski trg

Znaci stanica je izgubila koloseke i vozove, ali je dobila suteren, nisko i visoko prizemlje.
Evo par slika sa ulice, iz moje perspektive. Danas je vise ljudi angazovano na poplocavanju trotoara, ne znam da li postoji neki razlog.
 

Prilozi

  • rsz_img_20200606_161900.jpg
    rsz_img_20200606_161900.jpg
    992,6 KB · Pregleda: 2.588
  • rsz_img_20200606_161902.jpg
    rsz_img_20200606_161902.jpg
    989,4 KB · Pregleda: 2.588
  • rsz_img_20200606_161904.jpg
    rsz_img_20200606_161904.jpg
    966,6 KB · Pregleda: 2.598
  • rsz_img_20200606_162251.jpg
    rsz_img_20200606_162251.jpg
    994,9 KB · Pregleda: 2.589
  • rsz_img_20200606_162252_1.jpg
    rsz_img_20200606_162252_1.jpg
    992,5 KB · Pregleda: 2.593
  • rsz_img_20200606_162302.jpg
    rsz_img_20200606_162302.jpg
    990,7 KB · Pregleda: 2.580
Ne sviđa mi se ovo što je zgrada stranice niža od ostatka trga. Deluje neprirodno.
 
Овај уздигнути тротоар је катастрофа.
 
Neće valjda zaista da ostanu te male stepenice? Koji trg na svetu to ima? Valjda se kad je teren neravan naprave nivoi, da se teren spušta pomalo, a ne da ideš do kraja trga i onda se spustiš stepenicama do zgrade koja je u rupi.
 
Slika s Vesarinog fejsbuka:
 

Prilozi

  • FB_IMG_1591614127521.jpg
    FB_IMG_1591614127521.jpg
    56,6 KB · Pregleda: 1.296
Кров централног дела старе зграде жел. станице као да је од стакла.
 
Sto postolje spomenika nije u centru? I u odnosu na Nemanjinu I u odnosu na Zeleznicku stanicu je ulevo, pokazuje ova slika iz visine.
Ovakav uredan raspored zgrada u luku na trgu je misaona imenica dananjeg beogradskog urbanizma , na periferijama gde se danas siri je stavise nemoguce ostvariti uspeh sire ulice od par metara, park kao pojam ne postoji, javna besplatna parking mesta su izumrli dinosaurusi...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745419#p745419:xsqxql52 je napisao(la):
And7rey » Ned Jun 07, 2020 1:40 pm[/url]":xsqxql52]Pripremite se, biće nešto u ovom fazonu :p
Lo9IxWk.jpg

Kad sam cuo drugi put kako planiraju, odmah mi je to palo na pamet. Nadam se da nece. To bi bio bas fail. :notok:
 
Hvala za update...sad sam proveravao da li je post malo stariji ili ne, ali poslednji je objavljen pa se moze reci da je opet doslo do nekog obrta...
 
Obrt je da je dobio instrukcije da ne daje autogolove u sred izborne kampanje.
 
Ne znam da li ste već primetili ali na novom trotoaru nema taktilnih ploča... :bash:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745763#p745763:37n3pztf je napisao(la):
bojan7b » Pon Jun 08, 2020 4:30 pm[/url]":37n3pztf]Obrt je da je dobio instrukcije da ne daje autogolove u sred izborne kampanje.

To sam i ja pomislio. Ali opet, voleo bih da nis(a)mo u pravu.
 
Zna li neko ovde koje je boje imala stara fasada poste? Dominantna bela sa crvenom?
 
Sve je bilo u sivkastim tonovima- stanica, pošta, zgrada današnjeg Muzeja železnice, koju sada boje u žuto..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745605#p745605:28ln77mw je napisao(la):
relja » 08 Jun 2020 06:29 am[/url]":28ln77mw]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745534#p745534:28ln77mw je napisao(la):
zexland » 07 Jun 2020 10:09 pm[/url]":28ln77mw]

ODLICAN PREDLOG ! Bravo !

A u sadasnji Zel muzej da se useli Gradska vlada - City Hall. Stari dvor da se rekonstruise u originalu (enterijeri) i postane Muzej Obrenovica.

Sad cekam Relju. lol

Moj ti je odgovor da si promašio temu: i suštinu i topic na forumu :)

Tvoj simpatican lucidni odgovor je i ocekivan :)

@Giorano Angelo

Повезујем са АРХИТЕКТУРОМ ОБЈЕКТА, њеним новим контекстом и новом наменом у таквом примеру. Такође је битна и конотација.

Коруновићева архитектура у изворном смислу је тешко разумљива, у одређеном смислу и противречна, и није нимало блиска Теслином духу. Пре бих био за неку другу намену. Можда чак и за Музеј архитектуре, ако би се обновила у изворном и аутентичном смислу (међутим, већ сам објаснио да је то захтеван подухват на ранијој страници). Тиме би се, рецимо, направила рехабилитација његовог дела од стране архитеката.

Нисам помињао Главну железничку станицу, иако ми је јасно на шта циљаш.

Брашованова вила је била одређена за ту намену, иако објекат, истини за вољу, није могао да подржи такав садржај. Твој предлог о Коруновићевој згради заправо је на истом путу. Не видим јак аргумент у твом појашњењу, колико личну жељу (то је океј, али је субјективно). Мени, свакако, неубедљив
.

Dragi Andjelo, ja sam ti lepo odgovorio KOJI OBJEKAT je po meni najbolji za Teslin muzej.

Sve ovo iznad je samo tvoje misljenje, ali to ne znaci da je to sveto pismo, kao i moje na kraju krajeva.

Nemoj da se nerviras :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745743#p745743:3bgt091a je napisao(la):
Marc23 » Pon Jun 08, 2020 4:31 pm[/url]":3bgt091a]Hvala za update...sad sam proveravao da li je post malo stariji ili ne, ali poslednji je objavljen pa se moze reci da je opet doslo do nekog obrta...
Нема на чему, али видећемо колико ће трајати тренутна прича, да не буде сутра нека четврта опција.
 
Predomisliće se oni još milion puta do sledeće godine.
 
Voleo bih da je ovo samo još jedno prazno predizborno obećanje.
U suprotnom, ili se iseljava pošta i kreće u rekonstrukciju bez ideje o budućoj nameni zgrade, ili se to već zna ali se krije što je još veći kriminal.
Ili opet kreću u Vesarine budalaste projekte, poput kaldrme na Trgu republike.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745308#p745308:fslgckxg je napisao(la):
Пантограф » 06 Јун 2020 09:03 pm[/url]":fslgckxg]Ovo što nameravaju je potpuni skandal. Time ćemo dobiti apsolutni kič na udarnoj lokaciji u gradu, a biće uništeno delo još jednog arhitekte, Pavela Krata (važnog za izgled najveće zemlje na svetu, jer je posle rata bio pionir moderne arhitekture u SSSR-u, iako naši izvori uglavnom navode da je verovatno stradao u Staljinovim čistkama?! - verovatno su u guglu kucali 'Pavle', a ne originalno ime).

Postali smo primitivno trećerazredno društvo.
Скандал је и примитивизам је био уништити коруновићеву зграду. Тако да примитивно друштво нисмо постали јуче, него јако давно. Коруновић је за Београд оно што је Гауди за Барселону. Формирао је јединствен архитектонски стил (јединствен у свету), а таквих дела има толико мало да се могу прстима набројати. Пошта Павела Крата, колико год велики он био, и колико год његово дело било квалитетно, ипак је у интернационалном стилу, без икакве локалне естетске оригиналности и посебности.

Да није могуће само вратити фасаду јер је структура објекта промењена знамо на форуму годинама уназад. Да су потребне структуралне измене које толико поскупљују "реконструкцију" да је питање јели то оправдано, такође знамо годинама уназад. Да ли зграду треба делимично обновити како се сада покренула прича? Моје лично мишљење је да треба. А јавни конкурс јесте право решење.

Е сад, то што неки замишљају Скопље 2014 јесте оправдана бојазан. Али ја видим нешто овог типа:
dezeen_Moritzburg-Museum-Extension-by-Niento-Sobejano-Arquitectos-top1.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=745981#p745981:3h9vvgnk je napisao(la):
relja » 09 Jun 2020 10:42 am[/url]":3h9vvgnk]Voleo bih da je ovo samo još jedno prazno predizborno obećanje.
U suprotnom, ili se iseljava pošta i kreće u rekonstrukciju bez ideje o budućoj nameni zgrade, ili se to već zna ali se krije što je još veći kriminal.
Ili opet kreću u Vesarine budalaste projekte, poput kaldrme na Trgu republike.

Godinama unazad se spominjalo da ce zgrada poste u SA pripasti preduzecu BNV. Planirana je prodaja zgrade koja je najavljena krajem prosle godine, a buduci investitor je duzan da vrati staru fasadu. Kao namena objekta se spominjalo ugostiteljstvo - hotel.
Ipak danas se najavljuje da je nemoguce tehniski obnoviti fasadu u izvornom obliku.
Evo dela clanka iz politike od 04-06.2020. (izvinjavam se ako je neko vec postavljao):

"
Pošta u Savskoj biće obnovljena, ali ne izvorno
Stručnjaci gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture smatraju da tehnički nije moguće vratiti prvobitan izgled zgradi jer je objekat izgubio originalnu strukturu. – Obnovajednog od međuratnih ukrasa Savske i Savskog trga sigurno neće početi ove godine

...

Za objekat koji je podignut između dva svetska rata na osnovu projekta srpskog arhitekte Momira Korunovića sledeće godine najverovatnije će biti raspisan arhitektonski konkurs. Njegovi učesnici imaće zadatak da oblikuju to zdanje tako da vrate elemente autentične fasade. To je juče za naš list najavio Marko Stojčić, glavni gradski urbanista, koji zasad isključuje mogućnost da delo arhitekte Momira Korunovića bude u potpunosti obnovljeno u izvornom obliku, kako su to on i drugi gradski zvaničnici u nekoliko navrata do sada najavljivali.

– Analiziraćemo arhivski projekat tog objekta koji je u odnosu na prvobitno stanje drastično izmenjen ne samo kada je reč o fasadi nego i o dimenzijama zgrade. Stručnjaci gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture smatraju da tehnički to nije moguće izvesti jer je ugrada izgubila svoju originalnu strukturu i pitanje je ima li smisla obnavljati je na taj način i da li bi to bilo finansijski opravdano – naglašava Stojčić.

Ovo bi trebalo da znači da će u vodu najverovatnije pasti i dugogodišnje nade ljubitelja međuratnog duha grada i arhitekture tog doba da će Beograd posle više decenija, poput mnogih evropskih gradova, vratiti izvorni izgled jednom međuratnom zdanju.

A samo pre nepunih godinu dana, u gradu su bili izričiti da će, kada zgrada Pošte bude bila prodata, od budućeg investitora zahtevati da vrati ne delimično, već potpuno autentičnu fasadu ovom zdanju.

Pošti Srbije zgrada u Savskoj koja je podignuta između dva svetska rata, kako su prošlog septembra ukazivali gradski oci, nije više potrebna i kako je država njen vlasnik ona će je i prodati.

– Grad neće izdati dozvolu za obnovu ukoliko budući vlasnik ne vrati nekadašnju fasadu. Naš uslov će biti da se obnovi zdanje tako da dobije autentičnu fasadu. Zgrada će promeniti namenu i možda u njoj bude hotel – naveo je tada za naš list Goran Vesić, zamenik gradonačelnika."

Ceo clanak na linku:
http://www.politika.rs/sr/clanak/455587/Posta-u-Savskoj-bice-obnovljena-ali-ne-izvorno
 
Vrh