Šta je novo?

Savski nasip - nelegalna gradnja na levoj obali Save

Meni se čini da su uspeli da "dignu" građane na lokalu. Na protestima na savskom nasipu koje je organizovao SN bilo je uvek nekoliko stotina građana. Lično sam bio tako da mogu da govorim iz prve ruke. I onih nekoliko kritičnih masa koje je organizovalo Ulice za bicikliste na savskom nasipu je isto bilo dosta masovno.

Očekivati da će doći par hiljada ljudi na savski nasip kako bi protestovalo je nerealno. Kad i najveća stranka sa stotinama hiljada članova mora da plaća put i sendviče članovima iz drugih gradova kako bi popunili sportsku salu prilikom predizbornih skupova, onda je jasno da će mali broj ljudi zbog nekih ekoloških problema zaista odvojiti sat-dva svog vremena pa doći na protest. I na kraju krajeva, kad se vidi da protesti ne donose nikakve efekte, onda je motivacija još manja.

S druge strane, pošto na izborima učestvuju stranke i ljudi koji su potpuno izgubili kredibilitet, uključujući i opozicione stranke koje bojkotuju izbore, onda bi jedna grupa građana, koji se iskreno bore za rešavanje lokalnih problema, sigurno dobila dovoljno podrške od strane birača da uđu u lokalni parlament. Tu bi onda nastavila borbu za savski nasip sa mnogo većom vidljivošću i onda bi i političke stranke morale da preispitaju svoj stav o problemu savskog nasipa kad bi videli da dosta veliki broj građana Novog Beograda smatra tu temu dovoljno važnom da glasaju za udruženje građana Savski Nasip.
 
Naravno da i ja govorim iz prve ruke...
Nekoliko stotina je možda bilo možda 4-5 puta... A poziva je bilo onoliko...
Kritičnu masu tu ne računam nije realno to.

Sva okupljanja su imala efekat samo kao opstrukcija a to nije išlo prosto malo je ljudi baš besno i spremno da to pretvori u borbu.
Što ne znači da je situacija "beznadežna " ali još uvek taj narod tamo ne shvata opasnost...

Sent from my TA-1020 using Tapatalk
 
@Roland
Nije tačno nijedan protest koji su organizovali ljudi iz SN nije bio masovan, plafon im je bila brojka od 50 ljudi sa sve slučajnim prolaznicima.
A i @SerbPacker bi treobao da zna da to nije istina.
 
Bio sam na nekoliko protesta koje je organizovao SN, i jeste jedanput bilo par desetina ljudi, ali je jednom bilo stvarno masovno, možda čak i hiljadu ljudi, kad su postavili platno i puštali dokumentarni film o tome kako su ljudi iz Beča uspeli da očuvaju obalu Dunava od nekontrolisane urbanizacije.
 
Mnogi često precenjuju broj ljudi. 1000 ljudi je baš mnogo za SN. NDMBGD retko okupi više od 1000 ljudi u poslednje vreme (recimo za zagađenje zimus), a kamoli SN.
 
То је јер се труде да буду фини културни грађански.

Не, лепо дођеш кажеш да су то издајници који загађују животни простор и ми пијемо воду из њихових септичких јама и клозета, и тако учиниш да се локално живље осећа глупо и лоше ако не подржава уклањање жгадије
 
људи молим вас да схватите да није битно и да се 5000 људи окупи на мирном протесту који никако не ремети живот у граду, власт ће то само игнорисати зато што није поента у популарности него у полугама моћи. Хоћете да присилите власт да уради нешто што је очигледно против интереса утицајних људи, није довољно да изразите своје незадовољство очекивајући да ће ваши интереси некако бити важнији власти него воља моћника. Власт која је игнорисала десетине хиљада окупљених људи на демонстрацијама у центру града неће ни трепнути због хиљаду људи окупљених на периферији.

Да би било који протест успео треба да има 1. јасан и остварив циљ коју власт треба да оствари 2. начин да присили власт на управо то. Разлог зашто су таксисти били толико успешни да се изборе за повлашћен положај чак и када је то директно против Устава јесте зато што су имали оба.

Проверите лепо са правним стручњацима шта каже закон, да ли сме или не сме да се вози по насипу и под којим околностима и на шта смете да се позивате, у складу са тим или се борите да промените закон или се борите да се на неки начин конкретно спречи вожња истим (инсистирајући да Град инсталира бетонске жардињере на сред или нешто што процените као најбоље а што ће гарантовати да се ствар не понови). Након тога нађите начин да присилите власт да обрати пажњу јер не може да игнорише.

20-30 људи који мирно седе на насипу и смењују се тако да 24/7 буде довољно њих да не могу кола да прођу и тако данима да спрече оне који су већ прошли да се врате и нове да оду ће имати већи утицај него 1000 људи који "мирно протествују" на пар сати. Поента и јесте да се начини дисрупција која не може да се игнорише. Негде се боре против сече везујући се ланцима за дрвеће, негде су се борили против сегрегације одбијањем поштовања исте да мора полиција насилно баке да гура у задњи део аутобуса а негде се то ради мирном блокадом нечега што фактички и није улица а понашање као да јесте угрожава животе и имовину грађана.
 
Taksisti mogu da protestuju i blokiraju saobraćaj jer im je to dozvoljeno. Videli smo kako prolaze obični ljudi koji protestuju i blokiraju saobraćaj, odmah ih policija privede. Problem sa savskim nasipom i jeste u tome što zakoni u ovoj zemlji selektivno važe. Mnogo moćnih ljudi, za koje zakoni ne važe, je na savskom nasipu izgradilo vikendice, a i vile. A ti ljudi kontrolišu institucije koje bi trebale da ih nateraju da poštuju zakone ove zemlje - inspekciju, policiju, gradsku i opštinsku vlast, katastar itd.

I onda dolazimo do situacije u kojoj se mi nalazimo, da obični građani ne mogu nikako da nateraju institucije da rade svoj posao, koliko god protestovali, jer smo jednostavno u pat poziciji. Legalnim sredstvima - protestom i medijskim pritiskom ne proizvodiš nikakav efekat, a ne smeš da koristiš nelegalne metode, kao što mogu taksisti, jer će te u tom slučaju policija reagovati i primeniti maksimalne moguće sankcije.

Zato smatram da jedini način da nateraš političare da rade u interesu svojih birača, jeste da ih napraviš suvišnim. To jest da se kandiduju na lokalnim izborima neki novi ljudi koji se iskreno bore za rešavanje lokalnih problema. Kad političari osete da mogu da izgube svoju poziciju, koju inače dobro unovčavaju, onda će možda i početi da se bore za interese svog biračkog tela. To važi naročito na lokalu.
 
Jankauskas":1cte5unt je napisao(la):
@Roland
Nije tačno nijedan protest koji su organizovali ljudi iz SN nije bio masovan, plafon im je bila brojka od 50 ljudi sa sve slučajnim prolaznicima.
A i @SerbPacker bi treobao da zna da to nije istina.
Nije tačno ni ovo što ti pričaš nije "plafon 50 ljudi" bilo je više ljudi mnogo puta, no ja i dalje mislim nedovoljno.
Ono što sam napisao, stojim iza toga...

Sent from my TA-1020 using Tapatalk
 
Apsolutno nije tačno da je bilo samo 50 ljudi svaki, kada je prošle godine bila šetnja celim kejom bilo je više stotina ljudi, da li je bilo hiljadu ne mogu da cenim. Nažalost, za društvo sada, sa problemima u kojim ase nalazi i činjenicom da im je okolina i javna svojina poslednja briga u životu, ni ne može se očekivai neki veći odziv. Ovde SNS organizuje 100 autobusa da bi u regionalnim gradovima imao masovno okupljanje, zamislite kako je okupiti 1000 ljudi bez da im daš radnu obavezu, a opozicija obzirom da nema mogućnost "radne obaveze" i manje...
 
Ko mi ne veruje neka poseti njihovu stranicu i sam će se uveriti u verodostojnost ovde izrečenih tvrdnji
 
Pa ja lično sam posetio skup (ovaj kada se šetalo kejem), ne moram da posećujem stranicu. I svakako je bilo dosta više od 50 ljudi... Bilo je i skupova na samom nasipu u bloku 45 gde je verovatno i bilo po nekoliko desetina ljudi, ali na tom skupu je bilo svakako dosta više.
 
Šetnje savskim nasipom, kada smo blokirali saobraćaj nisu najavljene na stranici, namerno, jer našu FB stranu prate otimači obale, pa se onda oni organizuju da nas spreče. Takođe za svaki skup koji ima više od 15 ljudi, morate ići u policiju da prijavite skup, zbog toga smo se nas petnaestak sami organizovali i šetali, takvih šetnji je bilo nekoliko, i niko o tome nije bio obavešten, osim tih ljudi. Ne smatram da je potrebno uvek imati velike skupove, mislim da je bitnije da se osmisli dobro akcija, jer ima puno dobrih akcija koje su mogu izvesti sa manjim brojem ljudi. Verujem da se sa takvim akcijama, onda mogu motivisati ljudi i za neku akciju u kojoj će biti potreban veći broj ljudi.
 
Protest "Naša Voda, naš Vazduh, naše Šume, Naša ZEMLJA"

Struka i zakon se na vodoizvorištu prestonice i savskom nasipu ne poštuju godinama, odnosno od 2008. godine kada je i započeta masovna nelegalna gradnja objekata na državnoj zemlji, vodnom zemljištu u koritu reke Save. Profesori kojima je to struka upozoravaju da su nasipi najosetljiviji infrastrukturni objekti i da nam zbog nepoštovanja zakona preti katastrofa, da ostanemo bez vode za piće i budemo potopljeni. Profesori kažu da ovakvo bahato ponašanje nije zabeleženo u civilizovanom svetu.

Ovde nelegalne objekte imaju moćni ljudi, među njima su sinovi bivšeg predsednika Tomislava Nikolića, njegov šofer, Šapićev ujak, bivši ministar Bačević, Ljubiša Buha Čume, MHE investitor Goran Belić, Neša Roming i brojni drugi moćnici za koje zakoni ove države očigledno ne važe.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SH3ardY3OHo[/youtube]
 
plakat kolor.jpg


Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
Danas, prvi radni dan novog gradonačelnika :rolleyes: , i policija je, posle višegodišnje pauze, ponovo zaustavljala vozila koja su se vraćala ka bloku 45 iz pravca nelegalnih sojenica... :D
Doduše, ne sve, naravno, neke su i propuštali, neke su zaustavljali samo na kratko, neke su zadržavali... 🤡
 
Meni je suludo da neko spuca 250 000 eura da sagradi objekat praktično u baruštini do kojeg se dolazi kroz običnu kaljugu...
Na šta ovo uopšte liči, popneš se gore na baldahin i gledaš u mutnu Savu.

Učiniće mu uslugu da mu to sruše.
 
Ma da je ovo legalno pa ok!
Nego ti se drzneš pa praviš ovako nešto, a znaš da nije legalno!
Ti ljudi nemaju srama, samo veze, prijatelje, rodjake!😩
 
Meni je suludo da neko spuca 250 000 eura da sagradi objekat praktično u baruštini do kojeg se dolazi kroz običnu kaljugu...
Na šta ovo uopšte liči, popneš se gore na baldahin i gledaš u mutnu Savu.

Učiniće mu uslugu da mu to sruše.
Dovoljno je da neko pusti "buvu" kako je nešto u trendu i da gomila ljudi pohrli da ugrabi "svoj deo kolača".
 
Sta oni tamo uopste hoce da urade
Zašto krivičnu prijavu
 
Vrh