Šta je novo?

Savski blokovi - četvorospratnice

Pored svih mana gledam stanove za kupovinu u četvorospratnicama. Cela tema je jako korisna i hvala Vam na svim informacijama.

Ako sam dobro razumeo četvorosoban postoji samo jedan po ulazu, što bi značilo 6 po zgradi i ukupno oko 200 takvih u bloku 45 i 70.

Da li neko odokativno zna koliko često se takvi stanovi prodaju. Trenutno ima jedan na prodaju i traže 260k, za iznajmljivanje je bio izašao neki preko 1500e traže za kiriju. Znam da niko ne zna šta će biti sa cenama, ali me zanima generalno prodaja i potražnja ovih najvećih stanova?

Pozdrav
evo jedan ogras koji je izašao ovih dana, valjda je i dalje aktivan i ima iole "normalnu" cenu. Ne znam da li evenutalno ima problema oko ostavine, pošto vidim da se pominje taj proces, ali kao rešen.

 
Vidim jedan stan od ovih četvorosobnih se renovira uz glavno šetalište ovih dana. Na strani terasa su izbili sve žardinjere i sve tri terase zatvaraju, doduše kliznim vratima od poda do plafona. Meni je neverovatna tolika želja za apsolutnom izmenom izgleda zgrade, takoreći bez ikakve brige šta je bilo i kako izgleda ostatak, pa sve i bio šaren ovako kako je sada zbog raznih budževina po terasama.
Ali da se četvorosobnom stanu sve tri terase zatvore, stvarno ne znam otkud motivacija. NIsu ovo prvi svakako, ima i četvorosobnih sa zatvorenim svim terasama gde su bukvalno obični prozori ostavljeni.
 
Nas narod nije neki ljubitelj terasa, to se lako vidi po tome kako novogradnje Beogradske imaju sve manje terase, ali ljudima izgleda ne smeta. Samo da je sto vece kupatilo!
 
Hajmo realno - čemu služi terasa u zgradama?

Meni uopšte nije prijatno da sedim na terasi i da me svi vide. Plus prašina, stalno čišćenje, golubovi...
Bolje mi je da taj prostor iskoristim za svakodnevni život, tj, da je zastaklim, stavim zavese (roletne) i dobijem dodatan prostor u stanu.
 
Ima ljudi koji ne vole terase onda kupe stan bez terase i resen problem
Ako ce svi da zastakle unificirano i sa dozvolom ok ali da svako radi sta oce to vec nije uredu.
Pojedini investitori zastaklje u startu unificirano
Npr kafena zgrada dijagonalno od tc beo
 
Hajmo realno - čemu služi terasa u zgradama?

Meni uopšte nije prijatno da sedim na terasi i da me svi vide. Plus prašina, stalno čišćenje, golubovi...
Bolje mi je da taj prostor iskoristim za svakodnevni život, tj, da je zastaklim, stavim zavese (roletne) i dobijem dodatan prostor u stanu.​
Meni je recimo bitna terasa. I potpuno mi isto dođe dal je imao ili ne, što se tiče čišćenja, jer to dosta zavisi od lokacije na kojoj se živi, koliko je zagađena, blizina drveća i sam tip drveća...Što se tiče toga da li će neko da me vidi ili ne, potpuno mi je nebitno. Na terasi imam prvenstveno dosta biljaka, a i nikada nisam bio ljubitelj sedenja na terasi, već izaqđem napolje, pa ili se prošetam ili sedim u okolini zgrade. A i terasa dobro dođe da se prostire veš, ma šta generalno ovde mislili o tome.​
 
Može da se prostire i na zastakljenoj terasi :)

Za mene je zastakljivanje praktičan i jeftin način dobijanja dodatne prostorije u stanu.
Naravno ispoštuje se izgled fasade.
 
Terasa jeste vec sastavni dio stana problem je što svako radi sta hoće i kako hoće
I onda terasu pretvore u spaiz ostavu itd ...
 
Mi imamo duplu terasu na 3. spratu. Nije nam palo na pamet da zastakljujemo (i zbog gubitka terase i zbog obzira prema komšijama a realno o zbog lepote terase). Meni nije jasno šta dobijaju oni koji zastakle terase u velikim stanovima, a svakako puno gube. Jedino po malo zavidim komšijama koji su izbili zardinjere i time dobili više od pola metra jer bukvalno imaju trpezarijski sto na terasi i provode više vremena na njoj nego u stanu. Ali ne bih to radila zbog zgrade. Strašno je ružno što svako ruši i pravi šta mu je volja
IMG_20210601_194934982.jpg
IMG_20210510_155008625_HDR.jpg
 
Poslednja izmena:
Može da se prostire i na zastakljenoj terasi :)

Za mene je zastakljivanje praktičan i jeftin način dobijanja dodatne prostorije u stanu.
Naravno ispoštuje se izgled fasade.
Za mene su stanovi koji su veći za tu terasu, a istu nemaju, mnogo praktičnije rešenje. Što neko reče u drugoj temi, cena stana sa terasom se ne razlikuje od cene stana iste kvadrature bez terase, tako da ste strane može komotno da se gradi bez terasa, pa nek se kupuje kako ko voli, a ne da se masovno grade zgrade sa terasama i onda iste većinom zastakljuju, i to otprilike svaki stan na drugi način.

Baš sam danas prolazio pored Cvetkove pijace i u sporednoj ulici ima nekoliko zgrada, trospratnica. Svi stanovi imaju ogromne terase i samo je jedna zastakljena, što mi je fascinantno. Pogotovu ne bih u tim četvrospratnicama u savskim blokovima, ne bih zastakljivao terasu, jer su one neka vrsta produžetka dvorišta u okviru samih zgrada, kako izgledom, tako i veličinom.
 
Može da se prostire i na zastakljenoj terasi :)

Za mene je zastakljivanje praktičan i jeftin način dobijanja dodatne prostorije u stanu.
Naravno ispoštuje se izgled fasade.
Kako da se ispoštuje fasada? osim staklenih uklonjivih panela koji se kao harmonika zatvaraju na stranu, ne vidim kako se drugačije "ispoštuje" fasada. Da se razumemo nije ni to popuno poštovanje iste i da odmah priznam da na jednoj terasi to i imam, ali su ti stakleni paneli zatvoreni od novembra do marta i skroz otvoreni ostatak godine (složeni u jedan ugao). Oni ne pretvaraju terasu u sobu, ona je terasa i dalje, meni korisna da sklonim deo cveća preko zime koji ne bi podneo minuse kao takve (temp padne do oko 10tak C).
 
Da li neko zna cije je ovo veliko parce zemljista na kraju bloka 45?

Neka baba koja prodaje stan u blizini mi je rekla da je to zemljiste pa i ove zanatske radnje pored u vlasnistvu crkve, pa se moze ocekivati da ce to da poruse u nekom trenutku. Da li neko ima vise informacija?

Screenshot 2023-11-12 at 17.08.34.png
 
Dobro ti je rekla, vodi se na crkvu svo zemljište koje nije pod objektima... rezultat ko zna koje trampe. ali svakako neće se skoro ništa graditi, štaviše javnim dokumentima i planom su samo javne ustanove (škole)predviđene. E sad, u ovoj državi se sve menja, ali ne verujem da će se nešto značajno desiti pošto blok ima toliko stanovnika d aneće moći nešto nakazno, ako je blok 44 i blok 70a se izborio da se ne grade stvari, tek neće u blok 45. A blok 70a mi jeste malo suludo, ljudi su se izborili da im se ne pravi vrtić....
 
Pa jel se vodi na crkvu ili na državu možete li da se dogovorite
 
Da se ja ispravim, ne vodi se na SPC, vodi se na Republiku... ali ovo je neka skorija promena, vodilo se na SPC pre nekoliko godina, imali smo i ovde na forumu raspravu na tu temu. Očigledno su ponovo odradili barter sa crkvom na neko drugo zemljište.
4920/1 - 404881 m2, javna svojina RS
 
Ne znam koliko smo se izborili (veći deo života pored livade u 44. bloku), nekad je sve to bilo za objekte javne namene, sećam se i da su stanari glasali šta je najbolje da se izgradi. Lično mislim da tu fali gimnazija ka kojoj bi gravitirali stanovnici leve obale Save prema Surčinu, ogroman influks stanovništva. Možda i proširivanje postojećeg DZ.

Koliko znam sada se to sve vodi na Jinpros, tj Napred, e sad kakve su tu kombinacije i ko se tu tali, to ne znam ko može raščivijati.

Da napravili smo buku na livadi, pa su pala obećanja da kao neće. Ne verujem, sve se to radi u etapama, kuvanje žabe kao i u ostalim sferama. Tada je verovatno cilj bio samo prenamena. U nekom srednjem roku (sledeći ekspanzivni ekonomski ciklus npr), očekujem da će opet biti borbe. Do tada ili skuvane žabe ili sa motkama...
 
Mislim da se na Jinpros sada vode samo parcele direktno ispod objekata (dakle bezvredno), dok je celokupna ostala parcela prebačena na državu. Tako je bar u 45. ne vidim zašto ne bi bilo i u 44.
 
Gledam neki četvorosoban stan u četvorospratnicama. Bivši stanari su spojili "srednju" sobu sa lodjom da bi napravili "dnevnu".

Da li neko zna koliki bi posao bio da se sve vrati u prvobitno stanje? Koliko vidim, osim rušenja ima dodatni radijator koji bi morao da se sklanja i isekli su pola dužine ovog niskog zida koji je bio ispod prvobitnih prozora. Takodje u uglovima ove sobe se vidi dosta vlage. Da li neko ko živi u ovakvim stanovima ima još informacija o tome koliki je posao vratiti prvobitno stanje lodje u ovakvim stanovima.

Evo slika dnevne sobe,
Pozdrav
Screenshot 2024-01-16 at 9.43.58 AM.png
 
Ovo je očigledno česta slika jer je takav i stan mog brata.

Pitanje je prilično uopšteno i pravi odgovor ti mogu dati samo neki majstori ili preduzimač ako ne želiš da posebno komuniciraš sa više različitih majstora.
 
Pa generalno manji ti je posao da vratiš prvobitno stanje, nego da radiš ovo proširenje, pošto ćeš se generalno tu baviti samo rušenjem. Svakako samo majstor može da da odgovor, ali mislim da se više fokusiraš na to kako želiš da izgleda novi izgled prozora prema toj terasi, pošto ti ovo daje prostor da razmišljaš slobodnije kako će izgledati ta soba (i koja će joj biti funkcionalnost).

Vlaga ti je taman na delu koji ostaje van sobe, tako da to ne bi trebalo da ti pravi problem
 
Da li neko ima neku firmu/izvodjača koji su već radili stanove u ovim četvorospratnicama (blok 45/70) za preporuku?
 
Vrh