Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Arhitektura kroz epohe - civilizacijski koraci unapred, ili baš i ne?

Pogledajte prilog 138799


20220613_132818-jpg.138799


U jednoj slici dočarano kako svaka nova vlast raskida kontinuitet i pokušava da nametne svoju volju.... a nama ostaje da živimo u tom haosu.
 
За то није крива власт већ архитекте и академици који инсистирају да се увек мора градити искључиво у стиловима који су тада актуелни, све остало је "скопљаизација" или "ново да личи на старо". Струка би се јаче побунила да се изгради једна зграда јавног сектора у неокласицизму него што се бунила против бетонирања бедема Калемегданске тврђаве.
 
Na ovom graničnom forumu mnogi uvek teže da sve podele u čisto dobro i čisto loše, čistu lepotu i čistu ružnoću i slične crno-bele podele i ekstreme. Ali ja mislim da u Beogradu ima mesta za sva tri arhitektonska stila sa ove slike iz Nemanjine. Samo ne ovako kako se radi i kako se radilo u zadnjih nekoliko decenija. Sve jedno do drugog, zbijeno i bez reda i plana.

I takođe mislim da je kulama i neboderima mesto na Novom Beogradu, ili bar u ravničarskim predelima Beograda. Ne na brdima i padinama. Zato na prethodnoj strani i pitah neke da li znaju šta je hidrofor, kad se već toliko oduševljavaju gradnjom u visinu. Ali naravno da su iskulirali jer ovde svako samo gura i tvrdi svoju priču, pa ako prođe, prođe. ako ne, nema veze, pokušaće se opet posle nekoliko meseci. I tako u krug.

P.S.
Kad kažem ''ima mesta za sva tri'' mislim da je u toku 80-100 godina bilo mesta i svrhe za sva tri stila, pa tako čak i za gradnju zgrada nalik ovoj zelenoj kuli, u nekom periodu 60ih i 70ih. Samo kažem, ne tako što će sve da se razbaca bilo gde, nego da se još tada znao neki red i smisao.
 
Poslednja izmena:
Мени је тај тип фасаде као на "Јадрану" најочајнији. Срећа је да их при реконструкцији мењају новим.
 
За то није крива власт већ архитекте и академици који инсистирају да се увек мора градити искључиво у стиловима који су тада актуелни, све остало је "скопљаизација" или "ново да личи на старо". Струка би се јаче побунила да се изгради једна зграда јавног сектора у неокласицизму него што се бунила против бетонирања бедема Калемегданске тврђаве.

Nisam mislio isključivo na stil, već na regulativu, urbanističke planove, ograničenja šta gde sme da se gradi, uklapanje - ako ne po stilu fasade onda barem po gabaritima, obliku...
 
Na ovom graničnom forumu mnogi uvek teže da sve podele u čisto dobro i čisto loše, čistu lepotu i čistu ružnoću i slične crno-bele podele i ekstreme. Ali ja mislim da u Beogradu ima mesta za sva tri arhitektonska stila sa ove slike iz Nemanjine. Samo ne ovako kako se radi i kako se radilo u zadnjih nekoliko decenija. Sve jedno do drugog, zbijeno i bez reda i plana.

I takođe mislim da je kulama i neboderima mesto na Novom Beogradu, ili bar u ravničarskim predelima Beograda. Ne na brdima i padinama. Zato na prethodnoj strani i pitah neke da li znaju šta je hidrofor, kad se već toliko oduševljavaju gradnjom u visinu. Ali naravno da su iskulirali jer ovde svako samo gura i tvrdi svoju priču, pa ako prođe, prođe. ako ne, nema veze, pokušaće se opet posle nekoliko meseci. I tako u krug.

P.S.
Kad kažem ''ima mesta za sva tri'' mislim da je u toku 80-100 godina bilo mesta i svrhe za sva tri stila, pa tako čak i za gradnju zgrada nalik ovoj zelenoj kuli, u nekom periodu 60ih i 70ih. Samo kažem, ne tako što će sve da se razbaca bilo gde, nego da se još tada znao neki red i smisao.
Ja se i dalje nisam oporavio od tvrdnje da soliter pruža veću privatnost nego kuća
 
Ja se i dalje nisam oporavio od tvrdnje da soliter pruža veću privatnost nego kuća
Пружа ако се гради како треба :)

И кућа ако градиш прозор уз прозор не даје приватност унутар ње на коју мислиш
 
Da li toliko ne možeš da rezonuješ i zamisliš da kada se grade dve kuće (ili zgrade) jedna pored druge, znači ono, na 5 ili 10 metara jedna od druge... da je moguće pozicionirati prozore tako da ne gledaju direktno jedni u druge ili da to budu prozori od kupatila i kuhinja, koji će biti zamagljeni ili visoko postavljeni tako da se kroz njih ne gleda.

A voleo bih da mi objasniš kako misliš da postigneš da ljudi ne gledaju jedni drugima u životni prostor i ne zadiru u privatnost ovakvom gradnjom:
143bc5fa-456b-4ac0-bba0-b9d7e1896fda_rw_1920.jpg


Takođe, u manjim zgradama se ljudi oko mnogo čega dogovaraju lakše nego u soliterčinama. Ne kažem da je u manjim zgradama banja sa komšijama. Nije. To ne zavisi SAMO od veličine zajednice nego i od samog naroda (koji je ovde većinski naopak i sebičan). Ali znam iz iskustva da se zajednica sa 8 stanova mnogo lakše i bolje dogovara nego zajednica sa svega 4 stana više - 12 stanova. A kamoli soliteri u kojima se svi ljudi često ni ne poznaju i mnoge baš briga za ostatak kolektiva.
 
U stvari evo da se ne služim primerima iz sveta, evo jednog domaćeg. Jel ti misliš da će ovi ovde imati privatnost?
dsc_0027-jpg.136944

I da će međusobno unutar zgrada da se druže više nego recimo ovi ovde? Ma hoće, baš...

Ovo što je Rangeros okačio, fotografije tog nekog čoveka koji dokumentuje život u soliterčinama, to je odlično štivo za izučavanja na nekoliko nivoa i nauka. To treba da posluži kao nauk kako smo sebi napravili nehumana i nepirordna staništa u kojima se čovek oseća kao mrav, kao šraf, bez ikakvih prava i sloboda i prostora. A posle se svi na svetu čudimo što 5% populacije pati od depresije i anksioznosti a ostatak je iz godine u godinu sve nesrećniji i pesimističniji...

Kad živiš u košnici, na kraju počneš i da se osećaš kao beznačajan insekt koji je stvoren samo da bi služio koloniji i vrhu svog kolektiva. Život mani ga mito.


Inače, opšte je poznato da Srbija pršti od nataliteta i rasta populacije, a Beograd je sav popunjen i izgrađen, te nema drugog izbora nego da sad pošto smo popunili sve, krenemo da gradimo u visinu. Istočno od Pančevca, zapadno od Pančevca, Blok 18, Blokovi oko brodogradilišta, Treći Beograd, Krnjača... to je inače sve izgrađeno i sređeno cakum pakum. Pa nam ne preostaje drugo nego da zidamo Bladerunner naselja i kule. E tu će se tek ljudi družiti, brinuti o kolektivu, osećati prirodno... Ma pravi prirodan i porodičan ambijent.
 
Poslednja izmena:
Nisam bio na svadbi. :)

Savski Venac opstina je definitivno jedna od najmocnijih opstina u Evropi. Jedino mozda zug county sto je jaci ali sticicemo ih :)
 
Ni vista nije bila toliko losa da je ostala kao jedina nego je ovi uradili x6...ako to ponove i sa ovom bice BWR prva i najbolja zgrada:)
 
Vrh