Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Na sajtu su najavili novu zgradu "BW Perla". S@rem im se u marketing, ovo su jedine dve fotke eksterijera koje su pustili!?

BW-Perla-02.jpg

BW-Perla-07-852x568.jpg


Zgrada se inače nalazi pored Terasa, i deluje kao njen klon, samo sa 25 spratova.
Na prvoj slici ovo fino izgleda. Sve se bojim da budem previse optimistican, ali ajde da se nadamo da ce da poprave prosek onih par sifonjera dosadnih.
 
I raspored zgrada opet promenjen i potpuno drugačiji...definitivno maketa i renderi nisu nikakav pokazatelj budućeg izgleda BW.
Capture.JPG
 
Hiljaditi put: ne obazirite se ni na šta što nije prikaz onoga što tu konkretno prodaju. Sve što još nije u prodaji nema ni gotov projekat, dakle ni oni sami ne znaju kako će da izgleda. Za ovaj deo oko BW Terraces zgrade su toliko puta menjali priču da više ne znam ni šta će da bude. U svakom slučaju, deluje mi kao da će da bude ceo blok Terraces kopija, pošto je ta zgrada dobro prošla.
Što se visine zgrada tiče, čini mi se da će da bude promašaj, ali ne vidi se lepo na renderima još. To kažem jer, opet, besmisleno mi je da trpaju visoke zgrade tik oko kule, jer time samo zaklanjaju kulu. Trebalo je da se kula ističe i jasno štrči od okoline, ovako su je već progutale Akve, Arkadije i drugi šifonjeri. Primera radi: primetićete kako se lepo vidi iz pravca Galerije, i to je ono što je trebalo da se desi sa svih strana. Al ajde
 
Meni deluje da treba da budu visoke zgrade do kule, nekako mi skladnije izgleda. U vecini downtown-a u svetu je tako. Jedna ogromna zgrada, pa oko nje sve nize i nize.
 
Besmisleno je i toliko isticati tu kulu kao da je cudo svetske arhitekture. Takodje nije ovo Dubai i nebi trebalo da bude, visinski nesklad izmedju kule i svih okolnih zgrada je prevelik tako da ce ova zgrada dobro doci u smislu da se koliko toliko uspostavi neka visinska ravnoteza a zgrada od 25 spratova ni u kom slucaju nemoze zakloniti onu od 40.
 
Meni deluje da treba da budu visoke zgrade do kule, nekako mi skladnije izgleda. U vecini downtown-a u svetu je tako. Jedna ogromna zgrada, pa oko nje sve nize i nize.
Većina downtowna o kojima ljudi govore se većinski sastoji od poslovnih solitera. U poslovnim soliterima nije bitno da li je zgrada prekoputa udaljena 10 metara, pa mogu da vide sve što radite. U poslovnim četvrtima je cilj imati što više prostora na izdavanje, jer ne morate da savladate 40 spratova samo da biste bacili đubre ili prošetali psa. U poslovnim kulama nije bitno da li senke okolnih zgrada bacaju ogromnu senku preko vaše i uskraćuju vam sunce, ili dekorativna rasveta okolnih solitera noću osvetljava prostor unutar vaše kao da je invazija vanzemaljaca. Beograd na vodi nije poslovna četvrt, i već smo videli ovakve probleme - na primer, kada su se stanari u Visti žalili da ne mogu da spavaju od dekorativne rasvete na BW Terraces.
Na stranu to što su niže zgrade isplativije, ekološki efikasnije, humanije za život i sve ostalo, na stranu to što ne postoji nikakav vizuelni sklad u ovom naselju, nego su sve zgrade identične visine, međusobno se zaklanjaju i pružaju nikakve vizure. Kula je jedino što im vadi prosek, biće šteta, ali neće biti iznenađujuće, ako i to ukake.
 
Ниске зграде нису ни еколошки ефикасније ни исплативије а "хуманост за живот" је врло дискутабилна категорија
 
Ниске зграде нису ни еколошки ефикасније ни исплативије а "хуманост за живот" је врло дискутабилна категорија
Niske zgrade je lakše i jednostavnije izgraditi. Manje su emisije za izgradnju niske zgrade nego za soliter. Održavanje za solitere je skuplje, kompleksnije i što viša zgrada, to više potencijalnih problema i mesta gde mogu da se jave. Solitere je teže i skuplje zagrejati zimi i hladiti leti. Niske zgrade imaju manji uticaj na neposrednu okolinu (soliteri mogu da formiraju kanjone za vetar, bacaju ogromne senke, itd.). Opterećenje na lokalnu infrastrukturu je takođe manje kada uselite 6 spratova ljudi i kada uselite 36 spratova ljudi. Ovo nije moje lično mišljenje, nego proverene činjenice.

Dok humanost jeste diskutabilna (ja prvi volim da živim što više mogu i nemam problem sa idejom življenja na 40nekom spratu), istraživanja su pokazala da život u soliteru često izoluje ljude i otuđuje ih. Kada u zgradi žive stotine ljudi, mnogo je teže formirati zajednicu i bliske odnose. Svestan sam da ovaj argument nije nužno relevantan za Beograd na vodi s obzirom na pretpostavljeni profil kupaca jelte, ali mi ovde pričamo o principu. Pored toga, nije isto "skoknuti" do prodavnice kada je prodavnica 30 spratova niže. Ljudi koji žive u soliterima imaju tendenciju da grupišu aktivnosti tako da što manji broj puta dnevno moraju da silaze i penju se, ili preskaču stvari koje im nisu nužne, a rezultat toga je opet - veća izolacija nego za nekog ko živi bliže zemlji. Da ne ulazim u to da u Beogradu na vodi prema planu koji prate ne bi bilo dovoljno slobodnih zelenih površina ni da su sve šestospratnice, a ne za ovo što inače grade. I tako dalje, i tako bliže
 
Poslednja izmena:
Председник је рекао да су деца најсрећнија када живе до 4. спрата и да треба правити зграде до 5 спратова највише.
 
Jel moze pojasnjenje za profil kupaca u Bw?
Odnosilo se na činjenicu da mnogi kupci stanova u Beogradu na vodi te jedinice ne uzimaju kao primarne stanove, niti će da borave tu sve vreme, već ih izdaju i/ili dolaze periodično. Ne svi, naravno, i varira od zgrade do zgrade, ali svakako ih je više nego u prosečnom beogradskom naselju. Takvim ljudima nije nužno stalo ni do zajednice ni do nekih drugih stvari, ali opet, gore se govorilo o principu
 
Niske zgrade je lakše i jednostavnije izgraditi. Manje su emisije za izgradnju niske zgrade nego za soliter. Održavanje za solitere je skuplje, kompleksnije i što viša zgrada, to više potencijalnih problema i mesta gde mogu da se jave. Solitere je teže i skuplje zagrejati zimi i hladiti leti. Niske zgrade imaju manji uticaj na neposrednu okolinu (soliteri mogu da formiraju kanjone za vetar, bacaju ogromne senke, itd.). Opterećenje na lokalnu infrastrukturu je takođe manje kada uselite 6 spratova ljudi i kada uselite 36 spratova ljudi. Ovo nije moje lično mišljenje, nego proverene činjenice.

Најлакше је изградити добро изоловане страћаре, за њих су емисије градње најмање, одржавање је јефтиније и мање комплексно, лакше се греју и не праве кањоне за ветар. Потрпати 2 милиона људи у страћаре је еколошка катастрофа у најави.

Ако ћемо да гледамо еколошки утицај онда гледамо по човеку а не по згради, солитери као такви су далеко супериорнији + имају додатне предности због мањег заузећа земљишта. Због чега је и инфраструктура за њих много мање захтевна ако гледамо по броју људи, а притом смањују и потребну саобраћајну инфраструктуру / време превоза па самим тим и саобраћајне емисије, олакшавају централно грејање и смањују инфраструктуру за њега.

Постоји разлог зашто БНВ јесте и остаће еколошки бољи комшилук од једне Калуђерице.
Dok humanost jeste diskutabilna (ja prvi volim da živim što više mogu i nemam problem sa idejom življenja na 40nekom spratu), istraživanja su pokazala da život u soliteru često izoluje ljude i otuđuje ih. Kada u zgradi žive stotine ljudi, mnogo je teže formirati zajednicu i bliske odnose. Svestan sam da ovaj argument nije nužno relevantan za Beograd na vodi s obzirom na pretpostavljeni profil kupaca jelte, ali mi ovde pričamo o principu. Pored toga, nije isto "skoknuti" do prodavnice kada je prodavnica 30 spratova niže. Ljudi koji žive u soliterima imaju tendenciju da grupišu aktivnosti tako da što manji broj puta dnevno moraju da silaze i penju se, ili preskaču stvari koje im nisu nužne, a rezultat toga je opet - veća izolacija nego za nekog ko živi bliže zemlji. Da ne ulazim u to da u Beogradu na vodi prema planu koji prate ne bi bilo dovoljno slobodnih zelenih površina ni da su sve šestospratnice, a ne za ovo što inače grade. I tako dalje, i tako bliže

Када живиш у солитеру са још 200 људи изолација ти је избор. Људи нису жртве већ доносиоци својих одлука. Оно што солитер омогућује а што куће у већини случајева не омогућују јесте приватност. Тј. дружење у солитерима постаје лични избор а не приморавање.
 
@Kailan Jel si cuo ti za hidrofor?
Оно што солитер омогућује а што куће у већини случајева не омогућују јесте приватност. Тј. дружење у солитерима постаје лични избор а не приморавање.
wtf-confused.gif
 
Vrh