Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649263#p649263:321erbd1 je napisao(la):
Пантограф » 16 Авг 2019 01:39 pm[/url]":321erbd1]
А какогод - користити чињеницу да је нека вредна зграда надграђена за изговор да се без критеријума по граду подижу ружне зграде, то је обичан нихилизам. То не води, баш, никуд.
Ne bi ni vodilo nikud da je u pitanju neka vredna zgrada kako si naglasio u ovoj rečenici. Ne Panto, nije uništena "neka vredna zgrada". Uništena je apsolutno SVAKA izgrađena zgrada na celom potezu od Gazele do Saborne crkve. Apsolutno svaka. I da se ne lažemo - to se jednostavno neće nikada srediti.

A to što smo mi ovde navikli da to gledamo toliko dugo da nam je postalo normalno pa ne vidimo i ne shvatamo stepen urbane degradacije koji je BG doživeo ali ne i preživeo.

Uostalom, BG je već doživeo skoro identičnu situaciju koja se može porediti sa Beogradom na vodi pa ju je preživeo i celu tu priču beogradizovao. Govorim o blokovima na donjem Dorćolu koji se takođe nalaze u samom centru grada, takođe zaklanjaju prethodnu panoramu i u njoj su tik do beogradske tvrđave, takođe u urbanističkom smislu nemaju nikakve veze sa okolnim urbanim tkivom, a ni u arhitektonsko-estetskom smislu. A i blizanci su, i to ne dve iste zgrade, nego desetak identičnih zgrada. A i kvalitet gradnje nije za porediti sa predratnim palatama na Dorćolu.

Zar ne?
 
Za mene je ekstremni esteticizam reći da je 'uništena svaka vredna zgrada od Gazele do Saborne crkve'. Takođe sam svakako pristalica viševalentne logike, i kao što, kada me boli zub, ne smatram sebe apsolutno bolesnim, ali ni apsolutno zdravim, isto je i sa stanjem zgrada. Lepa predratna zgradica sa tri klima uređaja na fasadi nije 'uništena', već malo naružena, što niti je estetska katastrofa, niti ne može da se popravi. Kao i zub. Nisam za preterivanje bilo koje vrste.

Sa druge strane, Beograd na vodi je više maligni tumor nego zubobolja, a to je već ozbiljnija bolest.

Apropo pogleda sa Dunava na tvrđavu, rekonstrukciju Donjeg Dorćola u modernističkog maniru smatram teškim promašajem i apsurdom, tako da mi je to jedino merilo kako ne treba raditi.
 
Stf,
Ne razumem kakav je to argument i šta uopšte znači da je grad ipak "preživeo" (razne devastacije)? Niko nije izvršio ritualno samoubistvo ispred takvih zgrada? Naravno da će grad uvek da preživi, i to bilo šta, i da će ljudi uvek da se "naviknu", pošto nemaju drugog izbora. Ali svaki takav put grad postaje malo lošiji od onog što je mogao i trebao biti. I ta degradacija zauvek ostaje. Da li su nove generacije toga svesne ili ne je nebitno, nisu mera stvari oni koji ne znaju, nego oni koji znaju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649680#p649680:1cjvyupc je napisao(la):
Zuma » Sub Avg 17, 2019 2:45 pm[/url]":1cjvyupc]Stf,
Ne razumem kakav je to argument i šta uopšte znači da je grad ipak "preživeo" (razne devastacije)? Niko nije izvršio ritualno samoubistvo ispred takvih zgrada? Naravno da će grad uvek da preživi, i to bilo šta, i da će ljudi uvek da se "naviknu", pošto nemaju drugog izbora. Ali svaki takav put grad postaje malo lošiji od onog što je mogao i trebao biti. I ta degradacija zauvek ostaje. Da li su nove generacije toga svesne ili ne je nebitno, nisu mera stvari oni koji ne znaju, nego oni koji znaju.

da je mogao bio bi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649679#p649679:3d5b2abv je napisao(la):
Пантограф » 17 Авг 2019 08:44 pm[/url]":3d5b2abv]Nisam za preterivanje bilo koje vrste.
Niti sam ja za ublažavanje realno katastrofalnih pojava.

Jedna predratna zgradica sa tri klime kao što kažeš, nije uništena, nego naružena. Slažem se sa tobom. Ali u panorami grada ne postoji samo jedna zgradica. Pomnoži tu zgradicu sa 100 i prizor više neće biti naružen - već uništen.

To se kažeš može popraviti. Slažem se. Ali se to neće desiti. Jednostavno neće.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649368#p649368:3cgfc2gs je napisao(la):
DraganSt » 16 Aug 2019 05:10 pm[/url]":3cgfc2gs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649352#p649352:3cgfc2gs je napisao(la):
Nebojsa » Pet Avg 16, 2019 6:39 pm[/url]":3cgfc2gs]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649313#p649313:3cgfc2gs je napisao(la):
DraganSt » 16 Aug 2019 03:21 pm[/url]":3cgfc2gs]

pokusavaju da zamaskiraju sve ono sto su tvoji dok su bili na vlasti godinama napravili: kasabu i haos.
Koji moji?

Ovi sto nisu gradili fontane.
Dakle jos jedanput, koji moji?
 
nikolas27":1nt16d9a je napisao(la):
Upitno je koliko u ovom sadašnjem rasporedu ima stanova sa boljim pogledom u odnosu na raspored koji je Myah predložio, pogotovu što uz bulevar Vudroa Vilsona može da ide viša zgrada... Dodatno, jednom iznevereno poverenje kupaca i nepoštovanje pravnih akata (zbog čijih donošenja je već bilo mnogo bure) može mnogo skuplje da košta. Ja imam par teorija zbog kojih je upravo ovakav raspored predložen i nijedan nema veze sa profitom BnV-a, no zadržaću te teorije za sebe uz nadu da pravni sistem funkcioniše i da ovakav plan neće biti usvojen. Lokacijske uslove svakako još uvek nemaju za ovaj plac, niti su ih zatražili još uvek. Ne znam da li je u čuvenom podrumu postavljen urbanistički projekat na javni uvid, na žalost na sajtu grada stoje izgleda zastarele informacije. Tamo je okačen samo urbanistički projekat za Vistu i Parkview od celog BnV-a.
Znači, divlja gradnja...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Sanjacemo mi jos malo one zmije i pacove, ovo pocinje da se pretvara u kic nevidjenih razmera. Jos jedna replika sesdesetih blokova i jos jedan par sirokih monstrum-zidova.
 
stf":2ao4pzi7 je napisao(la):
Uostalom, BG je već doživeo skoro identičnu situaciju koja se može porediti sa Beogradom na vodi pa ju je preživeo i celu tu priču beogradizovao. Govorim o blokovima na donjem Dorćolu koji se takođe nalaze u samom centru grada, takođe zaklanjaju prethodnu panoramu i u njoj su tik do beogradske tvrđave, takođe u urbanističkom smislu nemaju nikakve veze sa okolnim urbanim tkivom, a ni u arhitektonsko-estetskom smislu. A i blizanci su, i to ne dve iste zgrade, nego desetak identičnih zgrada. A i kvalitet gradnje nije za porediti sa predratnim palatama na Dorćolu.

Zar ne?

Na koji tačno deo misliš?
Baš sam pre neki dan bio na 25. maju i razmišljao koliko je taj deo lepše urađen od Savskog dela. Najpre prvi red zgrada ima samo 4 sprata. Udaljene su od Dunava toliko da između mogu barem još 2 takve zgrade da se naprave (čudi me da niko još nije došao na takvu ideju). Da je takav princip primenjen i u SA, zamerke bi bile samo kozmetičke.
Ako misliš na deo u Mike Alasa, tu mogu do nekle da se složim, mada je tu mešavina svega i svačega i tek će da se gradi u Dušanovoj po 7 spratova tako da se nije do sada išlo na sistematsko uništavanje.

Konačno tvrđava nema veze sa Dunavom i nikada nije ni bila okrenuta na tu stranu. A šta ćemo dobiti sve na mestu Beka, tek ostaje da se vidi ali biće gore i sa više spratova nego dosadašnje rešenje gde je taj deo relativno otvoren prema Dunavu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649684#p649684:uxxwgfal je napisao(la):
bushwick » 17 Aug 2019 08:53 pm[/url]":uxxwgfal]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649680#p649680:uxxwgfal je napisao(la):
Zuma » Sub Avg 17, 2019 2:45 pm[/url]":uxxwgfal]Stf,
Ne razumem kakav je to argument i šta uopšte znači da je grad ipak "preživeo" (razne devastacije)? Niko nije izvršio ritualno samoubistvo ispred takvih zgrada? Naravno da će grad uvek da preživi, i to bilo šta, i da će ljudi uvek da se "naviknu", pošto nemaju drugog izbora. Ali svaki takav put grad postaje malo lošiji od onog što je mogao i trebao biti. I ta degradacija zauvek ostaje. Da li su nove generacije toga svesne ili ne je nebitno, nisu mera stvari oni koji ne znaju, nego oni koji znaju.
da je mogao bio bi.
Da su tako razmišljali ranije, ne bi bilo urađeno ni ono što je na kraju dobro urađeno.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649668#p649668:2k8aqhb4 je napisao(la):
astrodule » Sub Avg 17, 2019 10:14 pm[/url]":2k8aqhb4]Ja ne mogu sa se načudim i dalje onom suženju kod Savanove. Danas sam prošao bajsom i na najužem delu celog šetališta su i klupa i drveće u saksijama. I onda prodješ taj potez i šetalište se širi (tamo gde su oni bilbordi) i tamo nema ni klupa ni drveća u saksijama.

Ja sam potpisan na instagramu na BNV. Pre mesec dana su postavili video setalista, pocnem da gledam i vidim da se ljudi sudaraju, ne mogu da se mimoidju kada ih je vise od dvoje, treci mora da predje na biciklisticku stazu. Napisem u komentaru "Mozda ste mogli da napravite malo uze to setaliste. Previse je siroko, troje ljudi ne moze da se mimoidje". Posle pola sata komentar obrisan. Ja napisem opet, oni obrisu. I tako 5-6 puta i na kraju me blokirali.
 
Bukvalno ne može da se prodje pored saksije a da se ne predje na bici stazu od lisca od drveta (palme?)

Taj deo je zaista najgori. Plus što Savanova više ne bi trebalo da postoji jer postoji pravi izložbeni salon (a to zvanično Savanova jeste)
 
Jel može slika te uzurpacije javnog prostora? Ako mi verujete, ove godine uopšte nisam ni prolazio tuda, jer otkako su kamionima i blatom usvinjili stazu oko gradilišta, odbijam da vozim tuda na putu do Ade.

Inače to je ta rasprostranjena bahatost ovdašnjih ''ugostitelja'', pogotovu ovih novokomponovanih. Oni su živi dokaz one izreke ''daj im prst, tražiće ti ruku''. To sve redom naviklo da otima i isteruje svoje.
 
Pretpostavljam da ima ljudi koji citaju ovaj forum a rade na ovom projektu pa da apelujem na njih da pocupaju ambroziju koja se stvorila u velikoj kolicini na mestu nekadasnjeg Simpa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=649909#p649909:2ac99lnh je napisao(la):
Savamala » Ned Avg 18, 2019 5:02 pm[/url]":2ac99lnh]Pretpostavljam da ima ljudi koji citaju ovaj forum a rade na ovom projektu pa da apelujem na njih da pocupaju ambroziju koja se stvorila u velikoj kolicini na mestu nekadasnjeg Simpa.
Za ambroziju je nadlezna komunalna, csk kaznjavaju ako se ne cupa - ne mislis da ce seik licno da dodje i zasuce rukave ?
 
Na sajtu Bates-a, koji je radio sa Beogradom na vodi na Magnoliji, Galeriji, parku, crpnoj stanici i ulicama, piše da rade i kao konsultant na stambenim objektima na parcelama 12 i 17. Parcele 12 i 17 su sa druge strane bulevara, ka železničkoj stanici, tako da pretpostavljam da će te zgrade biti neke od sledećih na tapetu?
Ono što me deprimira je što bi prema Bejtsu objekat na parceli 17 trebalo da ima 38 000 kvadrata, a 12 bi trebalo da ima 46 000 kvadrata. Magnolija ima 18 000, tako da bih rekao da će da pogaze rendere prema kojima bi tu trebalo da budu niže zgrade i da nastave da dižu zid. Te parcele nisu bog zna koliko velike, tako da ne vidim gde mogu da smeste duplo veću kvadraturu u odnosu na Magnoliju osim da idu u visinu.
Parcele 12 i 17 na mapi:

 
Blok 17 je onaj blok gde ce biti BW Terraces, a blok 12 onaj gde je Metropolitan. Mislim da je to stara mapa.
 
Myuh parcela 17 je Teraces, a parcela 12 Metropoliten, nije tacna ta mapa koju si postavio.
 
Dobro je. Tražio sam po netu i svaka koju sam našao se poklapala sa ovom. A i za Magnoliu piše da je blok 8, a to se poklopilo, sad mi je lakše. Izvinjavam se na spamu haha
 
Још није завршена поправка обрушеног дела обалоутврде:











С ове стране се спушта стаза до испод терасе, али, с друге стране изгледа као да је неће бити (в. слике горе):













 


кад ће да руше овај штек за мигранте и луталице ?
 
Саша":3mh18tcm je napisao(la):
Још није завршена поправка обрушеног дела обалоутврде:

С ове стране се спушта стаза до испод терасе, али, с друге стране изгледа као да је неће бити (в. слике горе):

Ovako kada se kaže izgleda kao da se obaloutvrda sama srušila posle nekoliko decenija postojanja. Srušile su je neznalice.

Ovde je obaloutvrda bila najsličnija delu na 25. maju sa kojim čini prirodnu celinu. Postojali su delovi koji su se spuštali do nižih delova ukoso, a onda je na više nivoa bilo ravnih delova za šetnju kada je vodostaj niži.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=650595#p650595:132sg0dk je napisao(la):
Pasarela » 20 Aug 2019 10:26 am[/url]":132sg0dk]

кад ће да руше овај штек за мигранте и луталице ?
Ne znam da li to treba rusiti, mislim da ne smeta ni prosirenju Savske. Medjutim, ako su srusili zgradu Simpa, nece je spasiti ni nesto kreativnija arhitektura i gabarit u odnosu na ostale objekte u tom redu.
 
Vrh