Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Mislim da nije uporedivo. Koji je ovo bezirk?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630815#p630815:r93kh7q9 je napisao(la):
dejjan » Pon Jun 17, 2019 10:38 am[/url]":r93kh7q9]Mislim da nije uporedivo. Koji je ovo bezirk?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk


9 bezirk. u becu 1 je kao stari grad a 2,3,4,5,6,7,8,9 vaze jos kao centar 10-23 su vise van
 
Maši se poenta. Šta će nam mamutski trćni centar na ovoj lokaciji oko koje je uvek gužva u saobraćaju.

Uz reku, na glavnoj biciklističkoj stazi, potencijalnom rekreativnom delu.

Da li ste svesni koliko je to automobila koji će praviti još veću gužvu?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630772#p630772:21jzv8tf je napisao(la):
vranac » 17 Јун 2019 08:16[/url]":21jzv8tf]Пошто је ОК јел има неки европски град где се уз саму реку у строгом центру града налази гаража за неколико хиљада аутомобила од голог бетона са металном решетком?
Није битно да ли има или нема. То је непожељно из очигледних разлога.
 
https://www.danas.rs/drustvo/novinari-d ... u-na-vodi/

Novinari Danasa u ulozi kupaca nekretnina u „Beogradu na vodi“

Ukoliko želite da kupite stan u nekoj od zgrada u „Beogradu na vodi“, možete da ga pogledate jedino u virtuelnoj stvarnosti (u izložbenoj prostoriji u Geozavodu) u kojem će ga kompjuterska animacija verno predstaviti.

Piše: Katarina Živanović, Vlada Živanović17. juna 2019. 13.02 Izmenjeno: 13.20


Logično je da ne možete da vidite stanove koji još nisu izgrađeni, ali pomalo čudi da ne možete da pogledate čak ni one u već sagrađenim zgradama, iako ćete za najmanji stan morati da platite minimum 250.000 evra. Gledanje već izgrađenih stanova, po objašnjenju ljubaznih prodavaca „nikako nije opcija“ jer ćete „steći pogrešan utisak“ o stanu koji nameravate da kupite pošto je svaka nova zgrada „unikatna“, sa takođe „jedinstvenim rasporedom prostorija“, kao i „drugačijim materijalima ugradnih elemenata“. Kako nam je rečeno, u nekim zgradama su zidovi žuti, negde krem, a neki su u boji magnolije. „A i svaka zgrada nam je bolja od prethodne, jer smo učili na sopstvenim greškama“, naglasio je prodavac.

Novinari Danasa prijavili su se kao zainteresovani kupci za stanove u stambenoj jedinici „Teras“, gde je aukcija počela 7. juna, ali su, po rečima prodavca, za neverovatnih sedam dana gotovo svi – rasprodati. Ostalo ih je navodno samo desetak u zgradi sa 19 spratova, koja još nije ni izgrađena. Kako nam je rečeno, završeni su podzemni nivoi, a velelepno zdanje u potpunosti će biti spremno za useljenje stanara tek 2021. godine. Da li zbog visoke cene za koje je prodavac odokativnom metodom procenio da ne možemo sebi da priuštimo, ili zbog činjenice da smo se prijavili kao bračni par sa malim detetom, tek, ponuđen nam je stan u drugoj, znatno manjoj i duplo jeftinijoj zgradi zvanoj „Magnolija“. Ni ova zgrada još nije ni na vidiku, ali će biti gotova sredinom sledeće godine i varijanta je „Beograda na vodi“ za „siromašne“, odnosno one sa plićim džepom koji nemaju oko pola miliona evra za najluksuznije stanove sa idealnijim pogledom na Ušće, gondolu i novi Savsi most, koji takođe postoje samo u virtuelnom svetu. Umesto „tričavih“ 350.000 evra koliko bismo platili jednosoban stan od 80 kvadrata u „Teras“, stambeni prostor iste kvadrature u „Magnoliji“ koštaće nas 100.000 evra manje – 250.000. Nećemo imati pogled na reku ili grad, jer zgrada ima svega pet spratova, ali nam je vrtić odmah iza, kao i predivni parkić za našeg mališana, koji nam je prikazan na video bimu. Ne kao hrpa peska i šljunka sa pokojim bagerom, kako sada izgleda, već kao crtež iz slikovnice za decu.

Ono što nas je zabrinulo i što bi svakog potencijalnog kupca trebalo da zabrine, jeste mogućnost izlivanja Save i eventualne poplave u budućnosti. Međutim, za to po rečima prodavca ne postoji ni teoretska mogućnost, pošto nas je uverio da je „Beograd na vodi“ znatno iznad nivoa reke, i da bi mogao biti poplavljen tek ako ceo Beograd bude pod vodom.

„Nemojte da vas plaši što je sada donji deo šetališta pod vodom. To je potpuno normalno, on je u nivou vode. Ostatak ovog dela grada je znatno iznad reke, budite bez brige. To grade Arapi koji su izgradili čuveni „Palma grad“ usred mora, znaju šta rade“, uveravao nas je.

Ipak, kopkalo nas je i to što se na društvenim mrežama stalno šeruju slike u kojima građevinski radnici izbacuju vodu iz temelja dok njihove kolege tik pored, te iste temelje kopaju.

„I to su pogrešno protumačene fotografije. Ne izbacuju oni vodu zato što su temelji poplavljeni, već je to voda koju crpe naše podzemne pumpe, kako bi se tu ugradile podvodni šipovi“, umirio nas je prodavac.

U zgradu Geozavoda, gde je zakazan sastanak sa prodavcem, otišli smo ubeđeni da ćemo moći lično da se uverimo u još neke detalje u vezi sa stanovima koji su „hit“ na društvenim mrežama, kao na primer da li je istina da je izvođač štedeo na parketu tako što ga je stavljao samo do plakara, a ispod njega ostavio goli zid, ili da se štedelo na pločicama u kupatilu. Međutim, svako navaljivanje da odemo makar na gradilište gde će biti naš stan, ako već ne možemo da vidimo nijedan izgrađen, bilo je uzaludno i glatko je odbijeno.

„Ništa vam ne znači da vas vodim na gradilište. Osim što je opasno, zaista nećete ništa uspeti da vidite niti da shvatite osećaj rasporeda prostorija. Ali, evo ovde sve lepo vidite, evo pogled na park (još ga u stvarnosti nema), evo pogled na novi Savski most (još uvek u realnosti stoji stari), evo pogled na zgradu „Vista“ ili zgradu „Metropoliten“ (još uvek nisu izgrađene), evo pogled na obdanište (tamo je sada samo šut), evo pogled na veliki tržni centar, biće veći od „Ušća“ (a za sada je samo pusta praznina), a evo i pogled na reku (koja je jedina stvarno tamo već vekovima)…“, objašnjavao je uz neodoljiv i šarmantan osmeh prodavac.

Nema sumnje da stambene jedinice u „Beogradu na vodi“ nisu pristupačne prosečnom srpskom potrošaču, pošto mu verovatno nisu ni namenjene. Rezervaciju željenog stana koji je u izgradnji ili ona još uvek nije ni počela (zavisno od zgrade u kojoj želite da živite) treba da unapred platite 2.000 evra, potom da u roku od mesec dana platite prvu ratu i tako redom plaćate narednih godinu ili dve sve dok se ne uselite.

Virtuelni svet „Beograd na vodi“ zaista izgleda kao iz bajke. U tom zamišljenom svetu stanova, mostova, okolnih bulevara sa kružnim tokovima, parkova, obdaništa, samo su kafa i voda na račun prodavca bile stvarne. U pitanju je svet u kojem će vam mašta do te mere proraditi da ćete brzo zaboraviti da je zbog ovog projekta suspendovano pravo i pravda u Hercegovačkoj ulici, da ga je domaća arhitektonska struka ocenila besmislenim i štetnim, da je „Lastina“ autobuska stanica izmeštena iz centra „bogu iza leđa“ (iza naselja Medaković 3), da se autobuska stanica BAS gasi, a nova na Novom Beogradu još nije „iznikla“, da od kako ne postoji Glavna železnička stanica niko ne zna za koji pravac vozovi kreću sa Prokopa, a za koji iz Topčidera ili iz Zemuna, da će vojni penzione iz hotela Bristol ostati bez krova nad glavom… Ako mislite da vas razgledanje luksuznih stanova sa visokim cenama neće ništa koštati, tu ste u pravu. Račun na naplatu projekta za koji je većina ugovora još uvek pod velom državne tajne stići će tek u narednim godinama, a otplaćivaće se verovatno decenijama.

Stanovi za kolekcionare

Oštrom oku prodavca nije promaklo da reporteri Danasa kao kupci nemaju potrebu da u virtuelnom svetu gledaju stanove u „Kuli“ koja će biti najelitniji stambeni objekat u Beogradu na vodi.

„To nije za vas, to su stanovi za kolekcionare, od 600.000 evra pa naviše. Tu će kupovati samo biznismeni koji vole da pokažu da imaju stan u elitnom delu Beograda, a pitanje je koliko će u njemu zapravo boraviti. Za vas je ipak nešto jednostavnije“, objasnio nam je prodavac uz široki osmeh.

Svaki mesec po 100 evra i kada otplatite stan

Kupovinom stana nisu prestale vaše finansijske obaveze. Kako će sve zgrade imati recepciju, a većina njih bazene, teretanu i ostale propratne sadržaje koje treba održavati, imaćete i kada se uselite obavezu plaćanja tih usluga koja nije opciona. Plaća se zavisno od kvadrature stana, a prosečni mesečni troškovi otprilike će iznositi 100 evra.
 
Oštrom oku prodavca nije promaklo da reporteri Danasa kao kupci nemaju potrebu da u virtuelnom svetu gledaju stanove u „Kuli“ koja će biti najelitniji stambeni objekat u Beogradu na vodi.

„To nije za vas, to su stanovi za kolekcionare, od 600.000 evra pa naviše."


Ko je u Srbiji kolekcionar... a da mali sinisa ima ih par desetina pa valja jos neki...
 
Od kada je Magnolija pala na samo 2500 evra po kvadratu, šta se dežava, zar nije ona bila 3500? I kakav je to "jednosoban" stan od 80 kvadrata u Terasama? Pretpostavljam da "novinari" Danasa nisu umeli da prevedu 1 bedroom, ili sami prodavci nisu umeli. Mada je 80 kvadrata poveliko i za dvosoban stan, ko zna možda je 30 kvadrata od toga titularna terasa.
 
Данас рано поподне; око тераса је сада чисто (за испод њих нисам сигуран), а овде се направио чеп:



Већ на удаљености од неколико десетина метара се осећа ужасан смрад:



Цео овај део шеталишта је захваћен несносним смрадом, карактеристичним за лешеве који труле:



Иако не волим да посматрам овакве призоре, погледао сам помније и уочио лешину говечета и, сем одурног призора, вероватни узрок споменутог мириса; ово би ваљало што пре пријавити - на жалост, ја сам од оних који мрзе да се даље баве тиме, више волим само да сликам:



..............................

Још један изложбени простор БнВ, у приземљу Резиденса; унутра је макета Тераса:





Први пут овде видим самоходну машину за чишћење:



Отворен је кафић "Црвена краљица":



Никако да заврше с постављањем шине за одбрану од поплава:



Овде преслажу плоче из неког разлога; истина, постоји разлог да се оне пресложе дуж доброг дела шеталишта:

 
Ја се највише питам кад ће и шта ће направити на делу иза Дазеле, уз сајам и како ће то да изгледа, јер за сада је најгори
 
Postalo je pravilo da se u BG angazuje jedna firma koja "povoljno odradi" posao, recimo deo setalista pored BnV. Kada to zavrse posle par meseci a najvise godinu to sve sve raspadne, i onda angazujes drugu firmu da popravi onaj fuseraj prve firme, a za krace vreme i trecu da popravi ono sto su prve dve sje.ale. Naravno sve tri firme placa budzet grada i svi srecni ..
 
Zato sto treba da se divimo i hvalimo ovi kao da je otkrovenje arhitekture
Zasto nisu dali imenima velikim da isprojektuju pa da naprave muzej arhitekture u bg
Grada generalstaba je remek djelo svidjala se nekom ili ne za razliku od ovih u bg na vodi ....
 
Ahahahahaaaa ovi novinari iz Danasa će završiti u zatvoru, a prodavac bez posla (u najboljem slučaju) :D

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631007#p631007:3kb4b62l je napisao(la):
direktor » Mon Jun 17, 2019 8:20 pm[/url]":3kb4b62l]Zato sto treba da se divimo i hvalimo ovi kao da je otkrovenje arhitekture
Zasto nisu dali imenima velikim da isprojektuju pa da naprave muzej arhitekture u bg
Grada generalstaba je remek djelo svidjala se nekom ili ne za razliku od ovih u bg na vodi ....

Slažem se, zar nisu mogli obogatiti grad delima Normana Fostera, Kalatrave i slično, a ono što je Zaha Hadid isprojektovala na parceli Beka, moglo je da bude npr umesto sadašnje Viste.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631074#p631074:3qwzjwoi je napisao(la):
dejjan » Pon Jun 17, 2019 10:10 pm[/url]":3qwzjwoi]Ahahahahaaaa ovi novinari iz Danasa će završiti u zatvoru, a prodavac bez posla (u najboljem slučaju) :D

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Mali off. ali možda i nije, iz dosta izvora, (čak i znam neke ljude) se čuje da mnogi koji su u nekakvim ,,poslovnim kombinacijama'' sa vladajućom garniturom, su dobili nalog da ,,kupe'' stan u BGH2O ako žele da i dalje ,,posluju''.
 
J21":hulemino je napisao(la):
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=631074#p631074 je napisao(la):
dejjan » Pon Jun 17, 2019 10:10 pm[/url]":hulemino]Ahahahahaaaa ovi novinari iz Danasa će završiti u zatvoru, a prodavac bez posla (u najboljem slučaju) :D

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Mali off. ali možda i nije, iz dosta izvora, (čak i znam neke ljude) se čuje da mnogi koji su u nekakvim ,,poslovnim kombinacijama'' sa vladajućom garniturom, su dobili nalog da ,,kupe'' stan u BGH2O ako žele da i dalje ,,posluju''.
Opšte poznato godinama

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 


Deo ekskluzivnog intervjua sa Arhitektom Veka, jednim od glavnih projektanata Beograda na vodi.

Zavrsili ste pravni fakultet. Javnost nije bila upoznata sa vasim sklonostima ka gradjevini, arhitekturi i urbanizmu.
U zivotu sam bio sve osim ono za sta sam se skolovao. Zapravo nemam dan radnog staza u profesiji bas zbog razlicitih interesovanja koja imam. Evo u poslednje vreme sam crtao autoput, pomerao brdo… sada razmisljam da li da gondola ide na jednu, dve ili tri zice. Mnogi se bune protiv velicanstvene zamisli gondole, ali verujte, za svaku kabinu mi cemo sto...

Mozda ste promasili struku? (smeh)
Nista mi nije smesno. Ne treba mi skola za to. Zavrsio sam vecernju arhitektonsku skolu. U 2-3 nocu, zimi, obilazim zatvorene biblioteke i gledam knjige kroz izlog. Ima tu i monografija sa lepim zgradama. Zamisli: nocu, zimi, smrzavam se, a ne kao neki tamo sto sede u toplom i uce. Eee Marone, koliko sam ja knjiga u zivotu video ti nikada neces procitati.

Kako ste dobili inspiraciju za ove velelepne gradjevine u BNV?
Secam se ranije, devedesetih, u ona srecna vremena, moji vrsnjaci su odlazili na prinudni rad u Krajinu, Liku, na Romaniju, Kosovo... Ja sam za zasluge dobio mali stan od drzave - 117,48 m2. Birajuci namestaj, znate: regali, plakari, sifonjeri… Sve te forme, materijali… U meni se probudio inzenjer.

Ipak nije sve islo tako glatko. Nailazili ste na poteskoce oko realizacije ovako velikog projekta?
Ne bas. Ima tu jedna caka: kada bi srbima ispricali istinu mozda bi se za nijansu vise pobunili. Kako objasniti da iza svega stoji domaca burazerska ekipica? Zato smo u pricu ubacili Arape i 3,5 milijardi njihovog kapitala. Kao onomad, pre koju godinu, investicije od 100 milijardi koje nas cekaju kada dodjemo na vlast, ili kanal Dunav-Morava-Egejsko more. Srbi su super narod, kratkog pamcenja, lakoveran sa tendencijom nestanka. Junacki a plasljiv i jako servilan. Ali tu smo mi - ja i ekipica da im ponudimo najbolje i da izvucemo najvise.

---
Opsirnije u stampanom izdanju.
 
Relja, saljem cim objave pun intervju. Za sada se ceka stampano izdanje :mrgreen:
 
A sta se desava ako se neko useli u stan i u buducnosti ne bude u mogucnosti da izdvaja 100e mesecno za odrzavanje. Da li onda mora da se odseli ili kako je to reseno?
 
Вероватно га прво туже за дуговања, па после пресуде наступају извршитељи који заплене стан.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=630956#p630956:fr99ytcw je napisao(la):
unedfined » 17 Jun 2019, 16:01[/url]":fr99ytcw]Od kada je Magnolija pala na samo 2500 evra po kvadratu, šta se dežava, zar nije ona bila 3500? I kakav je to "jednosoban" stan od 80 kvadrata u Terasama? Pretpostavljam da "novinari" Danasa nisu umeli da prevedu 1 bedroom, ili sami prodavci nisu umeli. Mada je 80 kvadrata poveliko i za dvosoban stan, ko zna možda je 30 kvadrata od toga titularna terasa.

Magnolija se ne secam da su ikada bile cene 3500, startovale su bile sa oko 2500, a ostalo je nesto jeftinijih ka buducem mostu, ne znam koje su sada cene njima, ali tesko da je 3000.

Novinari danasa su dosta tendeciozno napisali taj tekst, dosta neistina ili poluistina ima, jedna od njih je i za Teraces da je najmanji stan jednosoban od 80m2. Istina je da su najmanji stanovi u Teraces okrenuti ka Visti tj istocno i oni su dvosobni stanovi od oko 60m2 unutrasnje povrsine i oko 10m2 terasa (BW naziva sve stanove kao u Dubaiju po broju spavacih soba, pa se ovi stanovi zovu 1bedroom).

Jedna od vecih neistina je da je najeftiniji stan u BW u ponudi 250.000eur, ima ne mali broj garsonjera koje su izmedju 87.000 i 99.000 eur(makar ih je bilo pre mesec dana kada smo se zadnji put raspitivali u Geozavodu)
 
Možda su se ti jeftiniji i manji već prodali ili njima nisu ponudili...

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Bilo je u ponudi u Aurori Arcadiji Metropolitenu i dvosobnih stanova (1bedroom) od 140.000 eur do 150.000 eur, tesko da su svi prodati do dana kada su bili ti novinari Danasa.

Od ostalih neistina iz teksta, odmah bode oci da su zgradu Teraces napisali da ce imati 19 spratova, a javan podatak i ovde na forumu je vec napisano dosta puta da ce imati 17 spratova, kao i da su joj zavrseni podzemni nivoi, a vrlo je lako proverljivo da nisu ni jedan asov na tom placu zakopali, verovatno je novinar pomesao sa placem za Auroru i Arcadiju gde je iskopana velika rupa i gde trenutno radi Novkol na sipovima.

Tekst izgleda kao da su dosli na 15min da se raspitaju, i da su u toj brzini pola podataka izmesali u glavi i onda napisali tekst.

Istina je da u zgradi BW Residens ispod ormana nema parketa, nekoliko nasih komsija je radilo preuredjenje i iskusilo to.
To sto su trazili da idu da vide zavrsene stanove i provere to, naravno da su morali biti odbijeni, jer se stanovi u BW Residence ne prodaju od jula prosle godine,tj od tada stoji na sajtu da je sold out. Ne bi ni postojeci stanari dozvoljavali to, jer je zgrada odavno predata na koriscenje vlasnicima.

Ostatak teskta gde pominju visoke cene, tj da nije namenjeno prosecnom stanovniku, kao i cena odrzavanja zgrade i naselja vazi ne za BW vec sa skoro sve novogradnje u centru, Nbgd, Vracaru, Senjaku itd, ali to naravno nije pomenuto.
 
Vrh