Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Postujem tvoje misljenje. Ne volis sto se sve to desava. Vise bi voleo drustveno korisne objekte, ili ti objekte javne namene. Razumem.
Samo kazem da to nije moguce finansirati.
Sto se tice ekonomije , prilicno si to pobrkao i lose razumeo. Svasta nesto si tu ubacio, i pljacka, i amortizacija pruge, spomenik Stefanu Nemanji, i fekalije u savu, i savski most koji se klima, i to je zvaka za ludaka, i gradjevinarstvo nista, i prostitutke. Svega tu ima.
Sticajem okolnosti ja sam ekonomista, radio dugo u reviziji, bankarstvu i korporativnim finansijama pa ti mogu reci da nisi u pravu sto se tice zakljucaka u vezi ekonomskih ciklusa koje si gore objasnio. Sto se tice tvojih zelja, to razumem i slazem se.

Gradjevinska delatnost je jedan od osnovnih pokretaca ekonomije svake zemlje, pa eto i nase. Pokrece citav niz zavisnih delatnosti. Razmisli od cega je jedna zgrada, put, obaloutvrda, kanalizacija, vodovod, instalacije, izgradjen i ko to proizvodi. Kad zavrsis sa tim, predji na to sta se sve nalazi u stanovima gde ljudi zive. Pa onda sa sektora proizvodnje predji na sektor usluga koje se takodje oslanjaju na gradjevinu.

https://tradingeconomics.com/serbia/gdp ... nstruction
 
Ekonomista kako se stimaju banke iz minusa u plus da odu predkad prodaju kad vec o reviziji pricas uzgred dobro dosao na bb
Koja gradjevinska industrrija cija turska albanska bosanska kazahstanska njemacka
A stadion jeste moguce finansirati moze i fiharmonija i opera iz budzeta da se finansira iz kredita iz raznih izvora.
Evo ja cu ti rasclanim zgradu po tvom sistemu kako si naveo redom: vodovodne cijev svabske muti merkel nase nisu dovoljno fensi i slavine sve od muti merkel ...
Djelovi gotovi elementi dolaze betonski za tc dolaze iz bih
Radnici iz turske ,albanije ,tadzikistana ,put se asfaltira njemackim masinama i valjcima nasi nisu dovoljno fensi u stanovima se nalazi fensi namjestaj natuci ne ce valjda simpo ...sektor kojih usluga ...obalitvrda bolje da je ne pominjes neka djeca se igraju tamo prave je vec godinama sto za dan sazidaju to sava za noc razvali i tako U krug...
 
:wink: Direktore hvala na dobrodoslici

Dobro je sve to direktore. Nemoj tako pesimisticno, ne vole radnici da cuju kad direktor kaze da je sve crno ko fasada na Visti :wink:
 
Pa ja volem pravo u centar ne okolo naokolo ko kisa oko Kragujevca ja jos dobit nisam vidio za nasu ekonomiju od bgh2o a volio bi da je vidim ako je ima ...
 
Ima dobiti, rastemo hvala bogu kaze Svetska banka. Ja bih voleo brze, al jos ne otkrismo naftu ko Norveska, ali buse rusi (NIS/Gazprom) svuda po Srbiji i RS, traze. Razmahali su se , viska para kolko 'oces, depoziti u bankama ogromni.
Sto se tice BnV projekta ekonomski gledano je dobar, oko 20% su kupci stranci, 20% nasi gasterbajteri, ostatak mi odavde. Ugrubo. Arhitektonski, meni to sve manje vise ok. Ne zameram toliko kao ostali clanovi foruma. Nesto mi se svidja, nesto ne, ali sve je to grad. Ima toga i po Evropi, mnogo vise u SAD, svega ima. Ono sto vidim kao glavni problem je red i nepostovanje zakona (dogradi, sagradi, baci kesu kroz prozor i nikom nista) i naravno ocajna infrastruktura.

I da dodam na tvoje pitanje "koje usluge". Pa sigurno ne usluge kosenja trave. Finansijske usluge pre svega, na to sam mislio. Bankarstvo u Srbiji je bilo na rubu propasti tokom recesije. Poznato ti je da je nekoliko banaka bankrotiralo, i ne znam dal znas da je preko 10.000 ljudi dobilo otkaz u sektoru. Koliko su banke vazne, govori ti podatak da su federalne rezerve SAD spasavale banke, tokom recesije. Eto toliko.

A sad na temu arhitekture BnV, da vidimo sta to valja i ne valja :wink:
 
Ma obozavam te izvjestaje svjetske banke i ostalih mmf i slicnih prosto super kako nam ide statistika je nasa dika sto pozelis to napise i naslika ...
Sto se tice bankarskog sektora on je daleko od zdravog naravno da ce banka marbovaca otpustati smanjivati ljudstvo i ekspoziture kad su spojili vise banaka racjonalizuju troskove i smanjenjem plata ili losim medjuljutskim odnosima tjeraju ljude znam neke ljude iz pireusa koji su otisli samo zato sto su stavili pajsera za novog direktora ...a kostic smanjivo plate samo tako ...
Koliko nam je super i SG pobjego prva strana banka sfrj...
To sto su americi pravili gluposti za velike plate i bonuse poseban idiotizam ....U predhodnom postu si nabrajao radna mjesta od bnvh2o u sektoru gradnevine nesto si izignoriso moj odgovor ...
Saobracajno je ocajan nema tramvaja kroz novi bulevar npr a mogao je lako biti aritektonski sve gori gori kopi pejst zgrade na nivou bloka 45 tamo je bar bilo vise zelenila ...
To ko su i odakle kupci stanova manje bitno...dobar dio kupio radi prepodaje neki jer su morali neki jer su vidjeli zaradu u renti ...neko je prao pare npr...Arhitektura je na zalost ispod prosjeka sve su projektovali anonimusi ...
Mnogo bolja opcija je bila da se uradio dobar urbanizam pa da su tako dobijeni placevi dati sto na konkursu sto na poziv velikim arh imenima svjetskim pa da imamo izlozbu svjetskih priznatih arh kao ukras bg ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620267#p620267:waa69fjo je napisao(la):
direktor » Sub Maj 04, 2019 9:04 am[/url]":waa69fjo] U predhodnom postu si nabrajao radna mjesta od bnvh2o u sektoru gradnevine nesto si izignoriso moj odgovor ...

Ono sto je ostalo od nase gradjevinske operative, nakon krize je manje vise tu. Novkol radi sipove (firma je bila na ivici gasenja 2011), Energoprojekt je ukljucen u visokogradnju. Fala bogu pa ima i drugih velikih gradilista u gradu, Elita cop radi TC u Vojislava Ilica, itd. Nema dovoljno domacih firmi koje imaju kapacitete da pokriju sve sto se radi u Beogradu, pa ima i firmi iz regiona. Nadzor rade domace firme. Srpske cementare rade punom parom, stolariju cujem radi Alumil, domaco-grcka firma, dosta malih privatnih firmi su ukljuceni kao podizvodjaci u mnogo cemu itd.itd.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620267#p620267:waa69fjo je napisao(la):
direktor » Sub Maj 04, 2019 9:04 am[/url]":waa69fjo] Saobracajno je ocajan nema tramvaja kroz novi bulevar npr
Saobracajno ocajan je Vracar, Stari grad. U BnV svaka zgrada ima podzemne garaze, i svaki kupac stana mora kupiti garazu sto je uslov. Osim u Magnoliji, kupovina garaze nije obavezna. Gradi se sirok bulevar kroz naselje.Siroki trotoari za pesake. Meni se cini da treba jos jedan most, ali nisam urbanista pa ne znam.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620267#p620267:waa69fjo je napisao(la):
direktor » Sub Maj 04, 2019 9:04 am[/url]":waa69fjo]To ko su i odakle kupci stanova manje bitno...
Devizni priliv, nikad nije manje bitan.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620267#p620267:waa69fjo je napisao(la):
direktor » Sub Maj 04, 2019 9:04 am[/url]":waa69fjo] Arhitektura je na zalost ispod prosjeka sve su projektovali anonimusi ...
Meni je kao sto rekoh manje vise ok. Moze bolje, lepse , naravno.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620267#p620267:waa69fjo je napisao(la):
direktor » Sub Maj 04, 2019 9:04 am[/url]":waa69fjo]Mnogo bolja opcija je bila da se uradio dobar urbanizam pa da su tako dobijeni placevi dati sto na konkursu sto na poziv velikim arh imenima svjetskim pa da imamo izlozbu svjetskih priznatih arh kao ukras bg ...
Radjeni su ranije, nikad usaglaseni, menjani itd. Vise investitora donelo bi diverzitet u arhitekturi, sto je dobro, konkurencija je uvek najbolja. Takmice se. Losa stvar je sto nemas nikog zainteresovanog sa strane, osim mozda domacih firmi, pa ni njih jer nemaju finansijski kapacitet da to iznesu. Ocigledan primer ti je Energoprojekt blok na NBG-u preko puta palate federacije. Traze su-investitora godinama. Na kraju ce to prodati. Citav taj kraj novijih zgrada oko Arene se skupo prodavao, pogledaj arhitketuru, parkiralista, igralista, travnjake, trotoare, tih blokova. Nisu stvari bas tako jednostavne i kao u bajci.

Kad bi imali viska para i ne znamo sta cemo sa njima, poziv arhitektama bi bio upucen na detaljno sredjivanje Vracara, Starog grada, pa dalje po prioritetima :wink:
 
Ocigledno da pravis saobracajno pogresna poredjenja to sto je na vracaru pojedinima dozvoljeno da grade visak spratova manjak garaznih mjesta i stvaraju haos to je drugi par opanaka ...
To sto ovjde ima sirok bulevar je dobro ali taj bilevar na jednom strani ima bul v misics a na drugom karadjordjevu sto samim tim cinice veliki problem kad se to izgradi pouseljava potvara ...pgotvo sto se stanovnici nece vaditi iz kola ....
Nije problem energoprojektu finansiranje tu su druge zakulisne radnje a nije neki urbanizam.4 solitera sa zajednickom osnovom ...
To sto se to oko arene skupo prodavalo meni nikad nije bilo jasno zbog cega zgrade nista posebno
Od arhitekture do matrijala nuzm sta je tu luksuzno ...
Inace pojam luksuza u arh kod nas je diskutabilan ....
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620245#p620245:2khdktph je napisao(la):
Srbenda » 03 May 2019 11:18 pm[/url]":2khdktph]Ima dobiti, rastemo hvala bogu kaze Svetska banka.

Dakako raste nam GDP, ili ti BNP, svaki put kada platimo da se srusi postojeca funkcionalna autobuska stanica, poskoci.
Kada platimo da se napravi nova stanica preko puta stare, ode u nebesa.
A posto je i ta nova na podrucju BnV pa ce opet morati da se rusi, tek onda ce GDP da nam se digne.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620232#p620232:2khdktph je napisao(la):
Srbenda » 03 May 2019 10:31 pm[/url]":2khdktph]
Gradjevinska delatnost je jedan od osnovnih pokretaca ekonomije svake zemlje, pa eto i nase.

Vidim, vidim, cim je sagradjen Belvil privreda nam je pretekla Austrijsku.
Na svu srecu napravismo samo jedno naselje Stepa Stepanovic inace bi nam i Svajcarci zavideli na razvoju.

Sada kada se zida BnV ima Svabe da vide svoje jer to su i Stepa i Belvil u jednom. Tresi se Deutschland!

E dragi moje ekonomisto, ne vuce gradjevina razvoj, gradjevina je samo nusproizvod razvoja privrede.
Da je obrnuto bilo bi dovoljno da sumanuto lijemo beton i redjamo giter blokove po Sremskim oranicama i Banatskim livadama pa da teku evri, dolari i rublje.

BnV je kriminalan poduhvat u svakom pogledu:

Ekonomskom - Pljacka

Urbanistickom - Nakaza

Arhitektonskom - Krmace

Higijenskom - Sta reci kada se govna stanara izlivaju u Savu tik pod njihovim prozorima, doduse kroz novu cev koja pospesuje rast GDP-a.

Bezbednosnom - Promenada polako i sigurno klizi u Savu, 40m obaloutvrde propalo u rupu bez dna, 7 spratova Rezidensa planulo za minut a GDP nam porastao za 1% od ponovnog krecenja stanova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=619988#p619988:1n6tcdhk je napisao(la):
srecni_princ » Čet Maj 02, 2019 10:50 pm[/url]":1n6tcdhk]Ja ne razumem potrebu pojedinih članova ovog foruma da pišu o tome kako žale kupce (papreno plaćenih) stanova i da, korak dalje, pišu o nekakvom mazohizmu, jer ce za veliki novac bar deset godina ziveti u popristu velikog gradilista.

Pa ako ne razumes tu njihovu potrebu, evo da ti objasnim u nekoliko reci: Ljubomorni su zato sto oni ne mogu da kupe.
 
Po meni je to najbolje zemljište u Beogradu. Za deset godina sve te “paprene” cene za stanove koje trenutno plaćaju mazohisti (imaju love) će biti duplo veće. Što je svakako dobra i sigurna investicija - -


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620326#p620326:2cwlnv08 je napisao(la):
zidar » Sub Maj 04, 2019 4:22 pm[/url]":2cwlnv08]
E dragi moje ekonomisto, ne vuce gradjevina razvoj, gradjevina je samo nusproizvod razvoja privrede.
Eto, posto se gradi BnV znaci razvija se privreda, sto je super zar ne? Ako si to mislio ili nisi..?

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620326#p620326:2cwlnv08 je napisao(la):
zidar » Sub Maj 04, 2019 4:22 pm[/url]":2cwlnv08]Da je obrnuto bilo bi dovoljno da sumanuto lijemo beton i redjamo giter blokove po Sremskim oranicama i Banatskim livadama pa da teku evri, dolari i rublje.
Tacno, bilo bi dovoljno da se sumanuto lije beton i blokovi po oranicama. Fabrika sto je prodala blokove i beton njima ce biti super. Ovaj sto je to platio je nagrabusio. Ili jednostavnije, kupi nov 500L iz Kragujevca, parkiraj ga na oranice i nemoj nikad da ga vozis. Odgovor je Da, to ce pomoci ekonomiji, ali nece pomoci tebi koji si auto platio. :wink:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620232#p620232:1ogvjexw je napisao(la):
Srbenda » Fri May 03, 2019 11:31 pm[/url]":1ogvjexw]

Gradjevinska delatnost je jedan od osnovnih pokretaca ekonomije svake zemlje, pa eto i nase...
To isto misli i ONAJ (ni ime mu nije vredno pomena) pa kao mahnit gradi autoputeve i gde treba i gde ne treba a utrpao drzavu i u komercijalnu stambenu izgradnju. Procitao negde da je Rozveltov New Deal izvukao USA iz velike krize uplitanjem drzave pogotovo u gradjevinske poslove, pa pokusao i on ovde to da izvede. Ima tu par stvari koje su razlicite pa ce nama ostati samo krediti koje treba vratiti i autoputevi sa jedva 5000 vozila na dan.
A nesto ne vidimo ni prihod drzave od prodatih stanova u BnV jer 32 % od nista dobiti je nista.


[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620245#p620245:1ogvjexw je napisao(la):
Srbenda » Sat May 04, 2019 12:18 am[/url]":1ogvjexw]

I da dodam na tvoje pitanje "koje usluge". Pa sigurno ne usluge kosenja trave. Finansijske usluge pre svega, na to sam mislio. Bankarstvo u Srbiji je bilo na rubu propasti tokom recesije. Poznato ti je da je nekoliko banaka bankrotiralo, i ne znam dal znas da je preko 10.000 ljudi dobilo otkaz u sektoru. Koliko su banke vazne, govori ti podatak da su federalne rezerve SAD spasavale banke, tokom recesije. Eto toliko.

A sad na temu arhitekture BnV, da vidimo sta to valja i ne valja :wink:
Nisu banke pogasene zbog recesije vec zbog losih kredita raznoraznim kriminalcima iz vlasti i povezanim licima(koje ovi nikada nisu i nece vratiti) a onda je uradjena kriminalna i "nastelovana" klasifikacija plasmana gde su svi dati krediti prebaceni u nenaplative (V,G,D kategoriju klasifikacije) pa ih NBS blokirala i oterala u stecaj...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620245#p620245:25072gzz je napisao(la):
Srbenda » 03 May 2019 11:18 pm[/url]":25072gzz]Ima dobiti, rastemo hvala bogu kaze Svetska banka. Ja bih voleo brze, al jos ne otkrismo naftu ko Norveska, ali buse rusi (NIS/Gazprom) svuda po Srbiji i RS, traze. Razmahali su se , viska para kolko 'oces, depoziti u bankama ogromni.
Sto se tice BnV projekta ekonomski gledano je dobar, oko 20% su kupci stranci, 20% nasi gasterbajteri, ostatak mi odavde. Ugrubo. Arhitektonski, meni to sve manje vise ok. Ne zameram toliko kao ostali clanovi foruma. Nesto mi se svidja, nesto ne, ali sve je to grad. Ima toga i po Evropi, mnogo vise u SAD, svega ima. Ono sto vidim kao glavni problem je red i nepostovanje zakona (dogradi, sagradi, baci kesu kroz prozor i nikom nista) i naravno ocajna infrastruktura.

I da dodam na tvoje pitanje "koje usluge". Pa sigurno ne usluge kosenja trave. Finansijske usluge pre svega, na to sam mislio. Bankarstvo u Srbiji je bilo na rubu propasti tokom recesije. Poznato ti je da je nekoliko banaka bankrotiralo, i ne znam dal znas da je preko 10.000 ljudi dobilo otkaz u sektoru. Koliko su banke vazne, govori ti podatak da su federalne rezerve SAD spasavale banke, tokom recesije. Eto toliko.

A sad na temu arhitekture BnV, da vidimo sta to valja i ne valja :wink:

To sto je Norveska razvijena nema samo veze sa naftom, nego pre svega sa tim kako je u Norveskoj organizovan ekonomski i politicki sistem, sa njihovim mentalitetom, organizovanoscu, poslovnom i svakom drugom etikom i kuturom. Kulturom zivota, rada i organizovanja drustva uopste. To sto buse Rusi mozemo mi o okaciti macku o rep, Rusi i sami imaju naftu, i gas i sve drugo pa im je drustvo sirovo, surovo i siromasno u poredjenju sa standardima bogatog zapadnog sveta. Ono sto je vazno jeste kako funkcionise politicki i ekonomski sistem, kako je uredjen poreski sistem, kako funkcionisu usluge koje drzava pruza gradjanima, kave su ekonomske slobode, koji je stepen korupcije. To bi, kao ekonomista, trebao da znas. Ali ako kojim slucajem i znas, to svakako neces podeliti na ovom forumu, posto ti je prvenstvena uloga da siris propagandu SNS-a. Verujem da je to jasno i drugima.
 
Boggy,
1. pokreces temu o ekonomiji na pogresnom mestu. Ono sto sam napisao, je u vezi same teme "ekonomska strana gradnje BnV"
2. Postovi o nafti i Norveskoj su spomenuti samo kontekstu brzog ekonomskog razvitka (zlato, nafta), kao primer srecne okolnosti i cuda, jel. Norveska ima 5 miiona stanovnika, Rusija 150 miiona. Ne uporedivo, kad vec spominjes. A i kontekst ti je potpuno promasen. Ja ne poredim ove 2 zemlje.
3. Sve je tacno o uredjenosti sistema, siromastvu, politicki sistem itd sto si naveo.
4. Prilicno bahato da tako olako lepis etikete politicke pripadnosti. Ovo je forum, mesto diskusije i razlicitih misljenja.

Ja izlazem moje misljenje. Moje misljenje je nedvosmisleno jasno. Podrzavam ovaj projekat i sve ostale projekte u Beogradu od kojih mi se neki ne svidjaju, ali ih podrzavam jer u svakom kranu vidim korak napred. To pokazuje da se nas grad razvija i da ekonomija nase siromasne zemlje ide kakvim takvim koracima napred. To je sustina.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620335#p620335:1wggmykt je napisao(la):
DraganSt » 04 May 2019 04:01 pm[/url]":1wggmykt]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=619988#p619988:1wggmykt je napisao(la):
srecni_princ » Čet Maj 02, 2019 10:50 pm[/url]":1wggmykt]Ja ne razumem potrebu pojedinih članova ovog foruma da pišu o tome kako žale kupce (papreno plaćenih) stanova i da, korak dalje, pišu o nekakvom mazohizmu, jer ce za veliki novac bar deset godina ziveti u popristu velikog gradilista.

Pa ako ne razumes tu njihovu potrebu, evo da ti objasnim u nekoliko reci: Ljubomorni su zato sto oni ne mogu da kupe.
odlicna ti je ova logika. Steta sto ne objasnjava kako niko ovde nikad nije predlozio da se srusi dedinje ili senjak,gde kvadrat nije 3 - 5 hiljada evra (ne racunajuci kulu) nego vishe i tu zapravo zive mnogi od onih kojih su kupili ove demitare u BNV, jer je isplativije i sigurnije od bankarske stednje. Plus se lepo i pare operu.

samo osobe sa povecanom koncentracijom majoneza u krvi, ne shvataju da nije problem sto se ovakvi kvadrati grade u Beogradu, nego sto se grade na mestu gde se grade - jer je zbog ovakvih retro blokova (a retro su po pitanju materijala i arhitekture pogotovo u odnosu na svet za koji su se kleli da ce nam zavideti na ovom projektu) grad izgubio i zeleznicku stanicu i autobusku ( a vidimo koliko se uzurbano grade iste....bice gotove 2022ge najranije) i normalnu trasu metroa pa i sansu da se spoji mostom Bulevar Avnoja sa starim delom grada.... Umesto da se na centralnoj lokaciji u gradu rese neka pitanja za ceo grad, dobijamo demit plakare kakvi se grade i na mnogim drugim lokacijama u gradu.

izgleda da, ako si vikar u SNS, mora da se vice i na drugim mestima za 1700 dinara a ne samo ispred skupstine.
 
Srbenda":29j2q712 je napisao(la):
Boggy,
1. pokreces temu o ekonomiji na pogresnom mestu. Ono sto sam napisao, je u vezi same teme "ekonomska strana gradnje BnV"
2. Postovi o nafti i Norveskoj su spomenuti samo kontekstu brzog ekonomskog razvitka (zlato, nafta), kao primer srecne okolnosti i cuda, jel. Norveska ima 5 miiona stanovnika, Rusija 150 miiona. Ne uporedivo, kad vec spominjes. A i kontekst ti je potpuno promasen. Ja ne poredim ove 2 zemlje.
3. Sve je tacno o uredjenosti sistema, siromastvu, politicki sistem itd sto si naveo.
4. Prilicno bahato da tako olako lepis etikete politicke pripadnosti. Ovo je forum, mesto diskusije i razlicitih misljenja.

Ja izlazem moje misljenje. Moje misljenje je nedvosmisleno jasno. Podrzavam ovaj projekat i sve ostale projekte u Beogradu od kojih mi se neki ne svidjaju, ali ih podrzavam jer u svakom kranu vidim korak napred. To pokazuje da se nas grad razvija i da ekonomija nase siromasne zemlje ide kakvim takvim koracima napred. To je sustina.
Ne pokreće niko temu o ekonomiji na pogrešnom mestu osim tebe. Nalupetao si se i ljudi lepo pokušali da ti objasne.

Dodaću samo da ti je i poređenje sa 500L takođe pogrešno jer se vozilo samo sklapa ovde. Sve komponente se uvoze, nema nikakve naše tehnologije ugrađene osim rada.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620355#p620355:1o8zapfk je napisao(la):
Srbenda » 04 May 2019 05:24 pm[/url]":1o8zapfk]Boggy,
1. pokreces temu o ekonomiji na pogresnom mestu. Ono sto sam napisao, je u vezi same teme "ekonomska strana gradnje BnV"
2. Postovi o nafti i Norveskoj su spomenuti samo kontekstu brzog ekonomskog razvitka (zlato, nafta), kao primer srecne okolnosti i cuda, jel. Norveska ima 5 miiona stanovnika, Rusija 150 miiona. Ne uporedivo, kad vec spominjes. A i kontekst ti je potpuno promasen. Ja ne poredim ove 2 zemlje.
3. Sve je tacno o uredjenosti sistema, siromastvu, politicki sistem itd sto si naveo.
4. Prilicno bahato da tako olako lepis etikete politicke pripadnosti. Ovo je forum, mesto diskusije i razlicitih misljenja.

Ja izlazem moje misljenje. Moje misljenje je nedvosmisleno jasno. Podrzavam ovaj projekat i sve ostale projekte u Beogradu od kojih mi se neki ne svidjaju, ali ih podrzavam jer u svakom kranu vidim korak napred. To pokazuje da se nas grad razvija i da ekonomija nase siromasne zemlje ide kakvim takvim koracima napred. To je sustina.

Nisam ja pokrenuo temu o ekonomiji nego sam odreagovao na ocigledan pokusaj tvoje ideoloske manipulacije navodivsi primer Norveske i njihove nafte kao razloga za njihovo opste-drustveno blagostanje. Manipulacija i to prava isprazna, socijal-patriotska demagogija. Ne znam kakve veze ima navodjenje broja stanovnika Rusije (150 miliona). Amerika sa 300 miliona stanovnika ima bruto domaci proizvod po glavi je negde oko 60,000 USD, Rusi imaju bruto domaci proizvod negde oko 10,700 USD, a imaju i zlata i nafte i gasa i sta god hoces. Kao ekonomista, kako se sam predstavlajs, trebalo bi da znas da sirovine nisu nikakva garancija drustvenog napretka i ekonomskog blagostanja. Nigerija je najveci proizvodjac nafte u Africi, jedan od najvecih na svetu, a stanovnistvo, njih 90%, zivi u bedi. Sto se tvog omiljenog projekta tice koji pokrece Beograd napred(no), niti ti, niti ja znamo ko je privatni investitor, niti koliko je taj famozni investitor ulozio do sada, ni koliko ce u buducnosti, niti znamo koliko je drzava, to jest, ti, ja i ostali na ovom forumu i van njega, ulozila i koliko cemo uloziti. kao ekonomista i kao gradjanin ove zemlje, terbalo bi to da te zanima. Medjutim, ono sto znamo jeste da je drzava platila 1,9 milijarde dinara vlasniku Home centra po osnovu eksproprijacije, te je taj novac ulozila u zajednicko preduzece Beograd na vodi. I znamo da je pod velom noci grupa maskiranih siledjija porusila objekte u Hercegovackoj ulici, pad a su bile i najgore supe, tako se u uredjenoj drzavi ne radi. I do sada ne znamo ko je i po cijem nalogu to ucinio. I sada ako mozes, samo objasni, kako ti kao ekonomista i kao gradjanin ove zemlje vidis doprinos ovog projekta boljitku i narpetku Beograda?
 
Boggy, nemas postovanja u komunikaciji, ljude nazivas botovima. Dosao si do Nigerije, eto fale jos Angola (nafta)i Siera Leone (dijamanti) pa si sve objasnio. Dalja rasprava je suvisna.

Dejjan, isto sa tobom, prost, nekulturan, ne znas da komuniciras. Ljude nazivas pogrdno, spominjes majonez u krvi, i ostale gadosti. Na sve sto je produktivno pljujes. Eto, na FCA fabriku u Srbiji gde je ulozeno 1.2 bn $ gde radi 2.500 ljudi + komponentasi , preko 5.000 ljudi sve to nista ne valja, to je samo montaza. Vazno je da si ti zakljucio da je tako. Ne znam uopste sto ti objasnjavam...
 
Ne znam Srbendo sto se ljutis, cinjenica je da ovde vrvi od sns botova na forumu. A evo u vezi Angole i Nigerije, a bogami i Srbijs primer Venecuele, kopirano od Istoka Pavlovica, da razumete malo ekonomiju bolje.

Kako je ovo moguće: Venecuela je najbogatija država na svetu naftom - ima više rezervi čak i od Saudijske Arabije. Ali i pored toga, država je u potpunom raspadu, 90% stanovništva živi ispod granice siromaštva, ljudi masovno beže iz zemlje da ne bi umrli od gladi.

Malo sam istražio, pa evo koga zanima:

Venecuela je tipičan slučaj nečega što se u ekonomiji zove “HOLANDSKA BOLEST”.

To je kataklizma ekonomije koja nastaje kada država previše razvije samo jedan, najprofitabilniji sektor industrije, što automatski ubije sve ostale sektore. Najčešće u tu klopku upadaju države koje slučajno imaju nekakav veoma vredan prirodni resurs - kao što je nafta.

Venecuela će ući u istoriju kao najteži slučaj ove bolesti ikada, a evo kako to nastaje:

Krajem devedesetih na vlast dolazi Ugo Čavez, ekstremni socijalista. On je bio fokusiran samo na jednu stvar - kako da pomogne sirotinji. Nije ga previše zanimala ekonomija i matematika.

Čavez je prosto rekao: “Ova zemlja leži na nafti. Izvozićemo naftu i te pare ćemo da poklanjamo narodu, biće ovo najlepša država za život na svetu”. Deluje kao najbolji plan ikada.

U početku je to bilo sjajno. Novac od nafte se koristio da se sirotinja školuje, zapošljava, da imaju besplatno zdravstvo, hrana je bila skoro džabe, benzin najjeftiniji na svetu. Gradili su se stanovi za najsiromašnije, sve je bilo kao u bajci. Procenat siromašnih je pao ispod 10% (da podsetim, danas je 90%).

Međutim, problem je u tome što se kompletna država oslanjala na tu naftu, i kompletna industrija svih ostalih stvari je ugašena. Venecula je uvozila apsolutno sve - čačkalice, lajsne, čaše, krpe… po principu “zašto da se mučimo da to sami proizvodimo, kad možemo lepo da prodamo naftu i da sve to kupimo od neke države koja to već pravi…”

Radnici beže iz drugih fabrika i sa poljoprivrednih dobara i prelaze da rade u proizvodnji nafte i srodnim oblastima, gde su najbolje plate. Sva druga industrija i poljoprivreda pretvara se u grad duhova. Ali nema veze, sve ćemo da uvezemo od para od nafte…

Kompletna država Venecuela sada zavisi isključivo od prodaje nafte.

U jednom trenutku cena nafte na svetskom tržištu kreće vrtoglavo da pada. Venecuela ne može da iskopa i proda više od X litara mesečno, a trebaju im pare da bi država funkcionisala, jer drugih izvora prihoda više nemaju. Kreće sve da se raspada, ljudi beže iz zemlje, tehnologija im zastareva pa sve to čini da sad još manje nafte mogu da proizvedu. Na sve te muke, moraju deo nafte da daju Rusiji i Kini, koje su im pre 20 godina pozajmile milijarde dolara da razviju eksploataciju nafte i sad im vraćaju taj dug kroz naftu. Sve u svemu, para od nafte više nema.

Čavez je umro 2013 i nasledio ga je sadašnji predsednik Maduro, Čavezov bliski saradnik. Ljudi su zapamtili Čaveza kao nekog ko im je omogućio život iz bajke, velike plate, jeftinu hranu, kao Robin Huda koji je pomogao najsiromašnijima, i zato su glasali za onog ko će da nastavi tu politiku. Što reče ona poslovica “people will only remember how you made them feel”.

Ovo je sindrom koji se zove “Holandska bolest”, a ime je dobio po sličnom efektu koji se desio Holandiji 1960-tih godina kada su otkrili nalazišta gasa i usmerili svu ekonomiju na taj gas. Sve druge grane privrede Holandije su krenule da padaju (proizvodnja i izvoz). Međutim, Holandske vlasti su brzo uvidele šta se dešava i korigovali su to kroz striktnu kontrolu industrije gasa i novca koji se tu obrće. Norvežani to isto rade, strogo paze da pare od nafte ne uđu previše u državu jer znaju da bi sve uništili.

Venecuela je nažalost najgora kombinacija - socijalistička vlast, država odlučuje o pravcu razvoja kompletne privrede. Sve su usmerili na “laku lovu” od nafte, i bukvalno poklanjali te pare narodu umesto da ih ulažu u razvoj ostalih industrijskih grana.

Sve u svemu - ovo je odličan primer zašto je ekonomija ozbiljna nauka za koju se dodeljuje Nobelova nagrada. Nije tako jednostavno poput “hajde da svi živimo lagodno jer smo imali sreću da se rodimo u zemlji koja leži na nafti”.

P.S. U domaćim medijima ćete naći mnogo više političkih objašnjenja krize u Venecueli - Amerikanci, CIA, Rusija, zavera, znate već te priče. No, najbitniji uzrok je zapravo čista ekonomija i matematika. I ljudi na vlasti koji su bili više fokusirani na populizam, a manje na matematiku.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Gledao sam BW aplikaciju na Play Store-u, i našao interesantan render koji nigde drugo nije objavljen. Uporno ponavljaju da se ne zna još kako će zgrada između Metropolitana i W hotela izgledati, iako svi mislimo da će biti mirror-ovana kopija Metropolitena. U aplikaciji postoji onaj render koji smo svi videli, ali postoji i render sa 2 iste zgrade.

Ovo je render koji svi znamo:
Pogledajte prilog 1

A ovo je neobjavljeni sa 2 iste zgrade:
 
Srbenda":35kelfhd je napisao(la):
Boggy, nemas postovanja u komunikaciji, ljude nazivas botovima. Dosao si do Nigerije, eto fale jos Angola (nafta)i Siera Leone (dijamanti) pa si sve objasnio. Dalja rasprava je suvisna.

Dejjan, isto sa tobom, prost, nekulturan, ne znas da komuniciras. Ljude nazivas pogrdno, spominjes majonez u krvi, i ostale gadosti. Na sve sto je produktivno pljujes. Eto, na FCA fabriku u Srbiji gde je ulozeno 1.2 bn $ gde radi 2.500 ljudi + komponentasi , preko 5.000 ljudi sve to nista ne valja, to je samo montaza. Vazno je da si ti zakljucio da je tako. Ne znam uopste sto ti objasnjavam...
Opet si pomešao. Majonez u krvi ti je neko drugi pronašao :D
Tim radnicima u FCA plate isplaćuju svi građani Srbije kroz Državni budžet. Ne znam ko ima benefit od tih tolikih ulaganja osim Fiata jer pretpostavljam da nisu mogli na livadi da sklapaju automobil. Jal znaš koliko je ranije bilo zaposlenih u Zastavi ?

Isto se primenjuje subvencionisanje i na BNV, da povučem paralelu kad smo već krenuli. Jel znaš koliko je bilo zaposlenih u firmama u Savskom amfiteatru ranije ?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Србендо, земљаче,

Са једном завршеном и усељеном стамбеном зградом годишње од почетка реализације пројекта, плус незавршени тржни центар, Београд на води не покреће српску економију у иоле значајном постотку. Мислим, завршене су толике зграде у међувремену, па и понеки шопинг мол.

Рекао бих да је, у значајно већој мери од БнВ, на крвну слику економије на кратак рок утицала градња насеља Степа Степановић, јер је ту никло подоста зграда у кратком временском одсечку - уосталом, пошто је насеље завршено, наредне године је грађевинарство у Србији пало 40%.

У вези са претходно написаним у офф-у: грађевинарство, свакако, утиче на перформансе економије. Ваљда је у основама Кејнзијанске школе - којој се свет вратио одмах по избијању кризе 2008, напустивши напречац Фридмана - и да држава интервенише повећаним инвестицијама, посебно у тренуцима кад замре приватни сектор. Али, у Србији инвестициони приватни сектор у сфери грађевинарства тренутно не само да није мртав, него је за време реализације Београда на води - изградио читава насеља. Дакле, тешко ће бити мени објаснити како је БнВ за економију важнији од, рецимо, Аблока.

И мало из дуплоа офф-а: Чавес и возач аутобуса Мадуро јесу вероватно највеће морончине међу државницима за које знам. Урнисати у тој мери државу пребогату најквалитетнијом нафтом завређује златну медаљу за одсуство памети, па би требало питати цењеног Кусту и многе српске мрсомуде како то објашњавају. Са друге стране, онај у кога су сви сумњали, Боливијац Ево Моралес, показује на власти поприлично интелигенције.

Такође, писало се и о томе - БДП Русије према паритету куповне моћи је ипак 30.000$ по глави становника. То је на нивоу сиромашнијих чланица ЕУ, више од Хрватске, а тек од Бугарске... Становништво Русије, ипак, није баш сиромашно.
Што се тиче Норвешке и њене економије... има код (норвешког) писца Ерленда Луа један сјајан дијалог, кад Швеђанка наброји све глобалне брендове које Шведска има, а онда крене Норвежанин да набраја... и сети се само неке сендвичаре.
Ал` Норвешка има нафту, а ипак нема Николаса Мадура, што је већ довољно.
 
Kad Sinisa Mali i svetska banka kazu da rastemo pa kad to jos onako svojski i Vucic zabiberi, ma ja verujem da svi u Evropi polako skidaju gace i zabrinuto se hvataju za glavu, too ma kakvi, 100%. Niko samo da objasni pored tolikog rasta i uspeha fenomen masovne bezanije iz zemlje i zasto su plate 300 evra, da li ce reforme i integracije trajati jos 100 ili 200 godina, zasto vise nema domace privrede i bankarskog sektora, sta ce nam tzv. strani investitori, sta je jos u ovoj zemlji ostalo u nasem vlasnistvu, zasto smo industriju i proizvodnju zamenili sa trznim centrima, pekarama, picerijama i kladionicama itd... ?


@Myah oba rendera su vec predstavljana, i sa jednim i sa dva dugacka zida. U svakom slucaju je bolje da se zaustave na metropolitanu a da ovamo naspram grade dve normalne zgrade.
 
Vrh