Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Da nije bogatih u savskom amfiteatru bismo imali jos jedno Mirijevo, Miljakovac, ili koji NBG blok.
Kvalitet spoljasnosti, enterijera, sadrzaji, pripadaju onima koji mogu to da plate. Nema takvih dovoljno da bi svaka zgrada bila u staklu i mermeru u savskom amfiteatru. Cena stanova u soliterima, Vistama je 2.400 eur sto je na nivou Tosinog bunara 2.500 (Savada), ili belvila, trenutno 2.200+, A blok 2.800, itd. Nista to nije kvalitetnije niti lepse od Viste recimo. Prosto manje zgrade pa skladnije deluju, izuzev ona 2 glomazna i prilicno nehumana solitera u A bloku uz jurija gagarina, gde se jedan penthaus prodaje po ceni od 5.000 eur/m2 sa pogledom na jurija gagarina i toplane.
 
Da nije bogatih profitera u Savskom amfiteatru bismo imali park i filharmoniju.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620002#p620002:206fkyjm je napisao(la):
Srbenda » 02 May 2019 09:41 pm[/url]":206fkyjm]Da nije bogatih u savskom amfiteatru bismo imali jos jedno Mirijevo, Miljakovac, ili koji NBG blok.
Kvalitet spoljasnosti, enterijera, sadrzaji, pripadaju onima koji mogu to da plate. Nema takvih dovoljno da bi svaka zgrada bila u staklu i mermeru u savskom amfiteatru. Cena stanova u soliterima, Vistama je 2.400 eur sto je na nivou Tosinog bunara 2.500 (Savada), ili belvila, trenutno 2.200+, A blok 2.800, itd. Nista to nije kvalitetnije niti lepse od Viste recimo. Prosto manje zgrade pa skladnije deluju, izuzev ona 2 glomazna i prilicno nehumana solitera u A bloku uz jurija gagarina, gde se jedan penthaus prodaje po ceni od 5.000 eur/m2 sa pogledom na jurija gagarina i toplane.
po ovoj logici treba da se zahvalimo bogatima sto na kosutnjaku nemamo BeogradUŠumi, što u parku na Ušću nemamo Beograd među drvećem a na Adi Međici BeogradNaOstrvu ?
 
Dragi Beobuildovci i svi koji se tako osećaju.
Na aerodromu Nikola Tesla blizu gejta A2 je promo štand BW sa "najnovijom" maketom. Može se videti Terraces. Takođe se može videti, južno od Arcadia&Aurora , dakle u pravcu kazaljke na satu oko Kule, još jedan divan par ugaonih šifonjera sa malo drugačijim bojama fasade.

Promoterka na štandu potvrđuje ali ne zna imena tih zgrada.

Tako da je dizajn Viste očigledno najuspešniji i najpoželjniji za kupce. Pa ćemo videti 6 istovetnih krasota. Za sada 6.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
^^ 6 komada, sto me to na nesto podseca :roll:

NOVI-BEOGRAD-6-kaplara-benz-pumpa-DEJTON_slika_O_18406493.jpg


Blaga razlika je u tome sto su onomad Novobeogradski soliteri sastavljeni od standardizovanih elemenata domace proizvodnje bili vrhunac graditeljske tehnologije, ne samo kod nas vec na svetskom nivou, dok su NavodnoBeogradske krmace najnizi standard gradjevine od uvoznih materijala, ne samo kod nas vec na svetskom nivou.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620002#p620002:e771fulc je napisao(la):
Srbenda » 02 May 2019 09:41 pm[/url]":e771fulc]Da nije bogatih u savskom amfiteatru bismo imali jos jedno Mirijevo, Miljakovac, ili koji NBG blok.

Па и имамо нови НБГ блок. Али не мислим да се ради само овде о похлепи и глади за новцем која је направила овако скандалозан пројекат. Мислим да је пре свега реч о јавашлуку и одсуству икаквог плана, као и у свему што се ради у Србији.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=619631#p619631:18zd1vtb je napisao(la):
nikolas27 » 30 Apr 2019 05:37 pm[/url]":18zd1vtb]Svi renderi odgovaraju ovoj mapi (iz brošure). U tom bloku će očigledno biti bar 4 visoke zgrade. Kukali ste na BWR, kukali ste na Г zgrade, evo dobili ste "bolje" rešenje - 2 lamele tik uz reku povezane ne depadansom već slepljene delom sa samo malo manjom spratnošću. Očigledno da je za oblik zgrada odlučujuće pravilo o rastojanju između zgrada, i arhitekte su se dosetile i ovog rasporeda koji investitoru omogućuje maksimiziranje broja izgrađenih kvadrata.

Mислим да је кукање форумаша кључно што пројекат постаје све ружнији. Треба шта год да уради предузеће БНВ хвалати на сва звона јер наравно увек је могуће горе.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620009#p620009:2f3zopny je napisao(la):
zidar » Čet Maj 02, 2019 11:49 pm[/url]":2f3zopny]Da nije bogatih profitera u Savskom amfiteatru bismo imali park i filharmoniju.

A ko treba da plati filharmoniju, operu, pozorista, muzeje itd? Beograd nema kanalizacioni kolektor zavrsen, a spominjes zgradu filharmonije. Dakle spominjes luksuz. Da bi bilo luksuza, drzava i grad moraju biti bogati. Da bi drzava bila bogata, ti i ja i svi mi moramo biti mnogo bogatiji nego sto jesmo i placati porez iz koga cemo na kraju zavrsiti taj kanalizacioni kolektor, krenuti sa metroom, i jos bar 100 ostalih prioriteta, pa tek onda zgrada filharmonije sva u mermeru koja sija, i da se svi zajedno radujemo kad prodjemo pored nje. Ne toliko zbog same zgade vec sto su nam plate 2.000+ eur, i sto smo na te plate dali drzavi 1.200+ eur ili ti 60% na zarade (PID), odakle se sve to finansira. Dokle je god "tvoja" , moja i bilo cija plata 400 eur, zaboravi filharmoniju..
 
Bice lep i prvi deo do reke izmedju novog Savskog mosta i Gazele. Steta sto Vista i Parkview ni izbliza ne prate lepotu pogotovo promenade i nadam se parka kada bude gotov,
 
Sto se tice cesto pominjanih sifonjera, u SA ce biti preko 50 objekata, ne bih se opterecivao preterano sa par visokih zgrada.

Ali kad smo vec kod sifonjera, evo par takvih iz 5-te avenije, New York, bas pored centralnog parka. Ima svega , pa i sifonjera. Bar za utehu, jer nijedan grad nije arhitektonski savrsen. I dobro je sto nije, to bi ubilo njegov sarm.

https://www.google.com/maps/place/5th+A ... 73.9656177
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620119#p620119:2z4jqg99 je napisao(la):
zidar » 03 May 2019 01:54 pm[/url]":2z4jqg99]^^ 6 komada, sto me to na nesto podseca :roll:

NOVI-BEOGRAD-6-kaplara-benz-pumpa-DEJTON_slika_O_18406493.jpg


Blaga razlika je u tome sto su onomad Novobeogradski soliteri sastavljeni od standardizovanih elemenata domace proizvodnje bili vrhunac graditeljske tehnologije, ne samo kod nas vec na svetskom nivou, dok su NavodnoBeogradske krmace najnizi standard gradjevine od uvoznih materijala, ne samo kod nas vec na svetskom nivou.

Da ne preterujemo ipak, realno ovo na slici nikad nije bio vrhunac graditeljske tehnologije na svetskom nivou.
Puna je evropa ovakvih zgrada po obodu velikih gradova, nije ovo nista sto nije moglo da se vidi bilo gde u svetu, nit je nase bilo bolje, nit je bilo gore.
Kockaste zgrade od prefabrikovanih elemenata su tada bile u modi i upraznjavao se taj proces gradnje i to je to, nema tu neke filozofije a ni necega cemu bi nam zavideli drugi posto su oni to isto imali u to vreme.
 
Tad smo bili u trendu za razliku od danas i bilo je sve domace gok je danas sve uvoz radnici matrijali sve ...
 
To stoji ali da se razumemo, i seoska kuca od blata iz 1805te je bila od domaceg materijala gradjena rukama srpskog seljaka (u pozitivnom smislu te reci) pa opet nije nikakvo remek delo arhitekture pa ni graditeljstva.
Jednostavno svako doba donosi svoju tehnologiju i svoj nacin gradnje.

Vrhunac graditeljstva je kad arhitektura odskace po kvalitetu i kad postoji samo na tom jednom mestu. Ako si u trendu onda si samo deo mase i pratis ostale, sto i jeste bio slucaj 60ih u Jugoslaviji, a da bi bio vrhunski moras da odskaces od ostatka sveta i da budes poseban, da napravis ono sto niko nema i da te drugi postuju zbog toga, tj da ti drugi priznaju to kao uspeh na svetskom nivou. To sto mi iz lokal patriotizma za tu ili tu zgradu mislimo da je svetsko remek delo nema nikakvu tezinu u realnom svetu.
E to je bitna razlika.
 
Spatio znamo tvoju objektivnost po pitanju nbg inace i geneks i msu itd nista to je krs ...
 
To nema veze sa mojim misljenjem o NBG.

Objektivnost je ono sto svetska struka priznaje kao remek delo, ni u jednom stranom udzbeniku za studente arhitekture ili knjizi koja se bavi arhitekturom iz doba modernizma se ne pominju Geneks i MSU kao remek dela svetskog modernizma. (zapravo se nista iz SFRJ/Srbije ni ne pominje)

Ono sto priznaje svetska struka kao remek dela modernizma (primera radi) su ove 2 gradjevine od istog arhitekte Korbusier-a:

Cité radieuse i Villa Savoye.

La-Cit%C3%A9-Radieuse.jpg


966.jpg


To postoji u svim knjigama o arhitekturi i to se smatra apsolutnom avangardom tj svet je prepoznao te 2 zgrade kao svetska remek dela.
A to sto pojedinci misle da imamo nesto slicno, to postoji samo u njihovoj masti.
Mi nikad nismo bili neka svetska referenca po pitanju arhitekture za vreme modernizma, pa ni u drugim vremenima.
 
A bg na vodi je onda jos ispod tog sto nismo imali
A to sto nas nema u knjigama arhitekture je prosto mi za vrhunski zapad ne postojimo ...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620223#p620223:2dfqopil je napisao(la):
direktor » 03 May 2019 10:52 pm[/url]":2dfqopil]A bg na vodi je onda jos ispod tog sto nismo imali
A to sto nas nema u knjigama arhitekture je prosto mi za vrhunski zapad ne postojimo ...

Naravno da je BnV jos ispod toga.
Jedino kula ce (mozda) imati neko priznanje u svetu jer koliko mi je poznato ne postoji nijedan soliter u svetu koji ima slicnu formu.

Inace u mojoj biblioteci imam nekoliko stotina stranih knjiga o arhitekturi i urbanizmu i koliko me secanje sluzi (cini mi se) da samo u jednoj knjizi postoji jedan primer iz SFRJ, a to je u Skopju i to samo zbog japanskog arhitekte Kenzo Tange.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620205#p620205:3ng4s649 je napisao(la):
Srbenda » 03 May 2019 08:54 pm[/url]":3ng4s649]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=620009#p620009:3ng4s649 je napisao(la):
zidar » Čet Maj 02, 2019 11:49 pm[/url]":3ng4s649]Da nije bogatih profitera u Savskom amfiteatru bismo imali park i filharmoniju.

A ko treba da plati filharmoniju, operu, pozorista, muzeje itd? Beograd nema kanalizacioni kolektor zavrsen, a spominjes zgradu filharmonije. Dakle spominjes luksuz. Da bi bilo luksuza, drzava i grad moraju biti bogati. Da bi drzava bila bogata, ti i ja i svi mi moramo biti mnogo bogatiji nego sto jesmo i placati porez iz koga cemo na kraju zavrsiti taj kanalizacioni kolektor, krenuti sa metroom, i jos bar 100 ostalih prioriteta, pa tek onda zgrada filharmonije sva u mermeru koja sija, i da se svi zajedno radujemo kad prodjemo pored nje. Ne toliko zbog same zgade vec sto su nam plate 2.000+ eur, i sto smo na te plate dali drzavi 1.200+ eur ili ti 60% na zarade (PID), odakle se sve to finansira. Dokle je god "tvoja" , moja i bilo cija plata 400 eur, zaboravi filharmoniju..

Filharmonija, park, obdaniste, to nije luksuz, to je sastavni deo kulturnog zivota, civilizacijska tekovina, nesto poput tople vode.
Sve to placamo mi, naravno, ali znamo zasto placamo, da bi nam bilo lepse, nama, nasoj deci, njihovoj deci.

Sa druge strane Beograd na Vodi ne da je luksuz, nego je cisto rasipnistvo, da ne kazem pljacka.

Rusi se sve sto postoji i sto je odavno amortizovano - Zeleznicka stanica, kargo terminal, autobuska stanica, obaloutvrda - da bi se pravila nova obaloutvrda koja propada u reku, nova autobuska stanica sto metara dalje, zeleznicka stanica na Prokopu bez liftova i pokretnih stepenica koja se pritom gradi iz inostranog kredita (koji neko treba da vrati).
Ko to placa?

Zemljiste u BnV poklonjeno je "stranom investitoru" uz obavezu da drzava obezbedi infrastrukturu do granice podrucja.
Ko to placa?

Drzava je partner u gradjevinskom poduhvatu BnV kroz zajednicku firmu i ucestvuje u finansiranju izgradnje i odrzavanju prostora.
Ko to placa?

Opasne materije koje su se decenijama prevozile prugom oko kalisa umesto da se izmeste na nepostojeci most Vinca sada idu kroz Varacarski tunel u kojem se zato gasi protivpozarna zastita i ugrozava zivot gradjana.
Ko to placa ili ce da plati?

U gradu koji kao sto lepo kazes nema zavrsen kanalizacioni kolektor podize se monumentalni spomenik srednjevkovnom vladaru na Savskom trgu usred saobracajnog kolapsa.
Ko to placa?

Pa novi most na Savi samo da ne bi tramvaji tandrcali u BnV...

I nemojte mi reci da ce se projekat BnV isplatiti drzavi jer ce dobiti 30% profita od stanova, za sada nije dobila nista i verovatno ce dobiti samo 30% zajednickih dugova.

Niti da ce BnV stvoriti radna mesta i pospesiti privredu. Osim konobara, domara i poslovne pratnje novih radnih mesta tu nema.

Srbija se igra Dubaja, rasipnicki, samo sto Dubaj pere tudje pare a ovi nasi konjusari peru pare koje su otudjili od sopstvenog naroda.
 
Vrh