Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Najbolje da ne gradimo nove škole, a postojeće da zatvorimo.
to niko nije rekao, medjutim, osim lokacijiski (za novo naselje) nove skole nam zapravo ne trebaju (vrtici da, skole ne)
ucenika je sve manje, mislim da smo u poslednjih 10 godina spali sa 73k na 65k novoupisanih u prvi razred
dalje, u narednih 5 godina, 20% svih ucitelja i nastavnika ide u penziju, od tog broja ne moze da se zameni ni 1/4, dodatno te zamene su sa jako malo ili bez ikakvog iskustva
situacija je jos kriticnija ako se pogleda period na 10g od sad
Mnogo vise nam je potrebno da se resi problem koji je @goran123 naveo nego nova skola na toj lokaciji.
pogotovo sto ce 40% svih stanova u naselju da zvrji prazna, a nekih 25% je namenjena za stan na dan - ili ti tamo ce ziveti jako malo dece
 
1726816285176.png


Svaka im cast sto grade 10 vrtica!!
 
Meni je školovanje u Srbiji bilo baš ono, mini pakao. U školu sam krenuo '97 na Kosovu gde je u razredu bilo dosta Roma starijih neki 6-7 godina od nas, ostale dece. Imali smo neku staru učiteljicu pred penziju sa teškom kurcoboljom i stalne tenzije sa odraslim ciganima u razredu. Nakon toga nastavlje se školovanje u Nišu i to je bio još veći haos. Tenzije oko lokalaca i došljaka sa Kosova, brdo nezadovoljnih roditelja oko otpuštanja i propadanja velikih jugo firmi (što se prenelo na decu), nekompetentni nastavnici, generalno seljačka kultura u gradu itd. Gimanzija je jedina svetla tačka i bila je na visokom nivou dok je univerzitet jedan od nazadnijih jer dok su studenti sa novosadskog i beogradskog imali dosta erazmus programa i ostale razmene mi smo dobijali mrvice.

Od mojih rođaka koji su živeli u Beogradu znam da im je školovanje proticalo na drugačijem, boljem nivou. Razumem žalbe da se stvari unaprede ali stanovnici glavnog grada, koji pojede najviše novca, bi trebali da znaju koliko god da je njihovoj deci loše, nekoj ostaloj deci na drugom kraju države je pet puta gore.
 
Моје неко досадашње искуство је да заиста нема правила. Видео сам и много добрих и драгих скромних људи, али и оних који су веома зли, завидни и оријентисани искључиво на сопствену корист. Такође, видео сам и бахату размажену децу (и људе наравно), али и ону културну, васпитану и драгу. Једино што мислим да богати и бахати изазивају негативније реакције, јер им је много бољи живот и много им је лакше да буду хумани и племенити. Неко ко је израубован од ране младости, можда је теже да задржи човекољубље и емпатију. Са друге стране, људи који су прошли кроз тешке тренутке по правилу су способнији и јачи. Ако би могао да направим неко поређење, мислим да је чешће наћи пријатније богате људе, јер нису толико горки и жељни расправе на бесмисленим стварима...
Што се теме тиче, свима нам је јасно да квалитет школе у БНВ и у неком сиромашном месту неће бити исти, што не значи да деца у БНВ заслужују мање или да деца у Медвеђи не заслужују много више.
 
Skole za bogatu decu al ce to bit raspad, nijednom profesoru nece biti lepo s tolikom kolicinom razmazene zasticene prebogate dece da radi, rip
Usvojili smo odavno američki kapitalistički model, a odbacujemo socijalistički koji je koliko toliko uspeo da pruži slične uslove za školovanje u većini bivše Juge. Moje kolege rođeni amerikanci kupuju preskupe kuće, dižu basnoslovne kredite, samo da bi živeli u boljoj "opštini". Skuplji kraj = više poreza lokalnoj samoupravi = bolje osnovne i srednje škole. Bio sam pre koji mesec u Bostonu, i pričam sa drugarom koji je rođen tamo, prosto je neverovatno da dve škole udaljene samo 1-2 kilometra imaju dijametralno suprotne uslove. Živiš u lošem school district-u, tvoje dete će imati manje šanse u budućnosti. To dovodi do geto-izacije i segregacije društva.
 
Da li neko zna zasto neke zgrade koje su zavrsene pre nekoliko godina nisu jos uvek upisane u katastar? Npr Bw Aqua uopste ne postoji u katastru.
 
Usvojili smo odavno američki kapitalistički model, a odbacujemo socijalistički koji je koliko toliko uspeo da pruži slične uslove za školovanje u većini bivše Juge. Moje kolege rođeni amerikanci kupuju preskupe kuće, dižu basnoslovne kredite, samo da bi živeli u boljoj "opštini". Skuplji kraj = više poreza lokalnoj samoupravi = bolje osnovne i srednje škole. Bio sam pre koji mesec u Bostonu, i pričam sa drugarom koji je rođen tamo, prosto je neverovatno da dve škole udaljene samo 1-2 kilometra imaju dijametralno suprotne uslove. Živiš u lošem school district-u, tvoje dete će imati manje šanse u budućnosti. To dovodi do geto-izacije i segregacije društva.
Pa dobro, u kom to svemiru su u pomenutoj zemlji postojali 'slični uslovi za školovanje'?? Pa na teritoriji Beograda su postojale osnovne škole sa bazenom (njih 7) i one na daljoj periferiji koje nisu imale ni salu za fizičko.

A seoske škole... Pa priče o đacima-pešacima, bez naznake da bi mogao da im se organizuje kakav god prevoz, jok.

U mojoj školi (Lenjin) npr. nastavnici nisu tukli decu - već u najvećoj školi na istoj opštini (sa bazenom) '20. oktobar' jesu, kao i direktor (! - socijalizam viktorijanskog tipa?!), a od svojih vršnjaka iz Crne Gore sam shvatio da su ih tamo šibali prutom kao stoku.

Danas je pet puta manja razlika nego pre 40 godina. Ne - deset puta.

Daj više da prestanemo da pričamo bajke. Bajke su nas dovde i dovele.
 
Poslednja izmena:
U mojoj školi (Lenjin) npr. nastavnici nisu tukli decu - već u najvećoj školi na istoj opštini (sa bazenom) '20. oktobar' jesu, kao i direktor (! - socijalizam viktorijanskog tipa?!), a od svojih vršnjaka iz Crne Gore sam shvatio da su ih tamo šibali prutom kao stoku.
Prestali da ih tuku, jos otkad je Legija pohađao tu obrazovnu ustanovu.
 
Veruj mi deca u privatnim skolama su mnogo kulturnija i pismenija od onih u drzavnim. Profesorima je lakse sa njima da rade.
Ha ha ha haw yes no mozda u osnovnoj koja se zove po živom čoveku
Srednja škola privatna to je platio tata diplomu detetu nivo bahatosti odu na studijsko putovanje oni u tc potroše za 1 dan celu prof godišnju platu i takav da ima poštovanje. Tim je merilo svega samo novac i veze . Profesor istorije prica njima prico zidu zainteresovanost nula ocene naravno ispod 3 nepostoje a i ta trojka je problematika.
Pa dedinje osnovna škola kod učiteljice deca su bahati i razmažena vec
 
Pogledajte prilog 212270

Svaka im cast sto grade 10 vrtica!!
Niko ne gradi 10 vrtića. Lepo ti piše, to je negde neki plan.
Ako za 10 godina nisu uspeli da sagrade ni školu ni vrtić, koliko će im trebati da sagrade 10 vrtića?
Ali dobro, nek čekaju ljudi.
I dok izgrade tih 10 vrtića tamo koliko će se izgraditi u ostatku grada?
 
Prestali da ih tuku, jos otkad je Legija pohađao tu obrazovnu ustanovu.
Legija išao u Žarko Zrenjanin (sada Kralj Aleksandar). Poznajem njegovog najboljeg druga. Kaže, ortaci iz kraja ga gotive i dalje. Odatle u gimnaziju došli najsumnjiviji tipovi, sad kao elitan kraj. Čuj...

Isto kao što će i ovo da bude elita.
 
Niko ne gradi 10 vrtića. Lepo ti piše, to je negde neki plan.
Ako za 10 godina nisu uspeli da sagrade ni školu ni vrtić, koliko će im trebati da sagrade 10 vrtića?
Ali dobro, nek čekaju ljudi.
I dok izgrade tih 10 vrtića tamo koliko će se izgraditi u ostatku grada?
Отвори се у неким зградама приватни вртић и дођу до тих 10.
 
Vrh