Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

BG je sada jedan fensi grad. Grad u kojem sada ima mnogo vise lepih i lepo sredjenih ljudi (cak i top sredjenih devojaka i momaka) nego pre 10-20 godina. I ja sam presrecan zbog toga jer mi je jako falilo 2000tih to sto BG nije bio deo svetskih i evropskih trendova, sto sada jeste.
Kako bilo na Bir festu?
 
ok, dodju stranci, turisti ili influenseri i sta ima oni da vide u Beogradu. posle dva dana? Prodju centrom (starim), Kalemegdan, Skadarlija, stari Zemun, Ada i to je to. Sta to drugo ima da ponudi noviji Beograd, prvenstveno aktuelni i ovde hvaljeni BNV, pogotovo ljudima koji hoce ovde da ostanu, tokom leta, vishe dana? Realno je ponuda BNV, osim stambenjaka kontraverznog kvaliteta, samo niz kafica i restorana koji su na nivou restorana u svakom boljem trznom centru svuda u razvijenom svetu. BNV trenutno nema nikakvu kulturnu ponudu koja bi mogla da ga uchini interesantnim za posetu . za sve ovo vreme, 9 godina projekta, jedino je bio prosle godine koncert Bocelija - mogu to da opravdam da je pre toga bila korona, ali i kada se zavrshi BNV ce izgleda imati samo jedno malo pozoriste u zgradi poste, za koje sada nemaju ideju ko ce tu da postavlja predstave, posle fijaska sa nasilnim proterivanjem izvesnog pozorista iz centra. I to je to. Spali smo na to da je hepening u BNV, Hogvorts scenografija.
Generalno Beograd ima ogromni problem sa turistickom ponudom, koja se trenutno zasniva na jeftinoj hrani, jeftinom picu i da budem iskren, jeftinim zenama na splavovima. I to je to. Nismo prestonica shopinga (gde su ti bugarski turisti), nismo ni dubai jer taj grad ima pored sulude arhitekture i zabavne parkove Ferarija, ispostave svetskih muzeja i skijaliste u pustinji.
Beograd ima sta ovog leta? Sledeceg vikenda se zavrsava druga polovina beer fest-a (manifestacije koja je minornog znacaja i za jedan Exit, Arsenal fest, Love fest jer ne dolaze samo izvodjachi koji pre nastupa treba da se ocede od formalina), 25. juna dolaze Scorpions u Arenu, i to je to. Nema nista do jeseni, nema nista tokom glavne turisticke sezone.
Prica o influenserima, promociji grada na osnovu BNV-a je presmeshna, jer ceo grad ima veoma malo da ponudi ponovnim turistima.
 
Лепо кажем селендра. Свака мања општина има сад неке фенси кафиће у центру, гастро бар, неки као музички фестивал где наступе типа Боро Чорбо и Пилоти, или Брена направи концерт и имају неко локално излетиште на реци или језеру за купање, и можда неки манастир или тврђаву и то је то.
Београд је то исто само преувеличано сразмерно броју становника. Плсу лошије одржавано због тога.
 
BG je sada jedan fensi grad. Grad u kojem sada ima mnogo vise lepih i lepo sredjenih ljudi (cak i top sredjenih devojaka i momaka) nego pre 10-20 godina. I ja sam presrecan zbog toga jer mi je jako falilo 2000tih to sto BG nije bio deo svetskih i evropskih trendova, sto sada jeste.
Samo ću reći ovo. 2000tih je Beograd bio deo svetske koncertne scene. U ovaj sada radikalski Beograd skoro niko više ne dolazi. Samo činjenice.

Posle 2000. prioritet je bio da se zemlja vrati u svetske tokove i institucije, da se vrate dugovi, da se izvučemo iz rupe. Gradnja kvartova nije bila prioritetna, a to izvlačenje iz rupe i vraćanje dugova nam sledi i sad kad ovi ponovo padnu.

Kakav crni "Beograd na vodi", kad nismo bili ni članica UN.
 
Srpska publika i muzička javnost najbolje pamti jun 2010. godine, kada su tokom sedam dana u Beogradskoj areni koncerte održali Bob Dilan, Erik Klepton, Stiv Vinvud i Elton Džon, a dve sedmice kasnije rok spektakl na Beogradskom ušću priredio je Bili Ajdol.

 
Srpska publika i muzička javnost najbolje pamti jun 2010. godine, kada su tokom sedam dana u Beogradskoj areni koncerte održali Bob Dilan, Erik Klepton, Stiv Vinvud i Elton Džon, a dve sedmice kasnije rok spektakl na Beogradskom ušću priredio je Bili Ajdol.

Ko su ti ti anonimusi 🤣🤣🤣
 
ma ti likovi nemaju ni 100k pratilaca na tiktoku, sve zajedno. Daj nam Brenu i Rastu i naravno Crni Cerak.
generalno, ja ne znam sta radi turisticka organizacija Beograda, kao ni kulturne organizacije ovog grada (znam sta rade, josh jedno mesto za zaposljavanje partijskog kadra i nista vishe). Cak se i jedan Zagreb ovde, vec godinama, preko bilborda oglasava i prezentira svoj advent. Nama je za novu godinu hepening - klizaliste na trgu, rostilj u Knezu i preplacena rasveta.
 
ma ti likovi nemaju ni 100k pratilaca na tiktoku, sve zajedno. Daj nam Brenu i Rastu i naravno Crni Cerak.
generalno, ja ne znam sta radi turisticka organizacija Beograda, kao ni kulturne organizacije ovog grada (znam sta rade, josh jedno mesto za zaposljavanje partijskog kadra i nista vishe). Cak se i jedan Zagreb ovde, vec godinama, preko bilborda oglasava i prezentira svoj advent. Nama je za novu godinu hepening - klizaliste na trgu, rostilj u Knezu i preplacena rasveta.
Sećam se kad je Metallica bila pola Balkana je zapucalo za Beograd. A sad kao što kažeš Crni Cerak, Buba Jala i to je to.

Pa bog te mazo jedan "Tool" smo čak imali u BG. Kakav spektakl od koncerta. Sada nezamislivo. Nema ništa.
 
Глобално се издувала та рок-метал сцена. А Будимпешта је брана за долазак код нас. Ево биће Шкорпиони у Арени нпр.
 
Људи, бре, ко није свирао у Београду, само је показао колико је сам без духа, или у власти менаџера (нпр. Дејвид Боуви, пропустио прилику живота). Зато били Токинг хедс 1984… каква, бре, селендра, само селендре доказују да нису селендре, ал’ ту не може да им помогне ни Боно Вокс (он ником не може да помогне).
 
Rammstein, Metalika, Depesh, Rolling Stones, Madona (voleli je ili ne ipak je zvezda nekima), Bijons, Pink, Leni Kravic, Shakira, Jamiroquai itd....slusali takvu muziku ili ne, to su bila svetska imena koje su ovde pravila spektakle tokom svetskih turneja zbog kojih su dolazili i stranci u Beograd. Poslednjih deset godina Beograd moze da ponudi svojim gradjanima, a i turistima, u 90% izvodjace iz kategorije "Kucamo na vrata zaboravljenih asova. Gde su i sta rade?". Mozemo mi da glorifikujemo ili kritikujemo i ovaj i prethodni rezim, ali je cinjenicno stanje da je turisticka ponuda mnogo loshija nego ranije. Jeftine hrane i jeftinog pica bice uvek, ali ne samo u Beogradu
 
Rammstein, Metalika, Depesh, Rolling Stones, Madona (voleli je ili ne ipak je zvezda nekima), Bijons, Pink, Leni Kravic, Shakira, Jamiroquai itd....slusali takvu muziku ili ne, to su bila svetska imena koje su ovde pravila spektakle tokom svetskih turneja zbog kojih su dolazili i stranci u Beograd. Poslednjih deset godina Beograd moze da ponudi svojim gradjanima, a i turistima, u 90% izvodjace iz kategorije "Kucamo na vrata zaboravljenih asova. Gde su i sta rade?". Mozemo mi da glorifikujemo ili kritikujemo i ovaj i prethodni rezim, ali je cinjenicno stanje da je turisticka ponuda mnogo loshija nego ranije. Jeftine hrane i jeftinog pica bice uvek, ali ne samo u Beogradu
Koliko se sećam i Dzenifer Lopez i Bijonse.


Niz je nepregledan...

Slušao sam Stinga u bg, a __predrgrupa__ bila Counting Crows. Brate...
 
Била прошле године моја колегиница из Женеве, девојче од 30 година, црнкиња, вратила се разрогачена, упознала неку екипу негде, на крају преспавала код нечије тетке у Мирјеву и ова их још задржала на ручку. То нема ни у једном туристичком каталогу, а недостатак тога се надокнађује вергл музиком по модерним шатрама.

До пре десет година си уз мало среће могао да налетиш на рупу у којој пева Беби Дол и ако није потпуно одваљена можеш да гарантујеш да у том тренутку присуствујеш једном од три најбоља концерта на планети. Сад можеш да налетиш на Зое, томе нема краја.

Кроз Београд се цуња!
 
Paradoksalno, Beograd je bio manja selendra pre 15ak godina dok je bio prazniji nego što je sad, nakon što se iiizgraaaadio™ I napunio svim i svačim.

Ideja da je svaka gradnja isto što i napredak i razvoj grada je ravna ideji da je svaki unos kalorija u telo - unos zdravlja i hranljivih materija. Isto važi i za priliv ljudi i sadržaja u gradove. Ko misli da to može da bude samo dobro, sažaljevam ga.
 
Poslednja izmena:
Пази, ради и даље Манијак испод Албаније, ради и даље КСТ до негде 3-4, има и тих пар урбанијих места, али то није за туристичку понуду. Али фенсерај доминира. Сећам се пре једно 4 године можда и више, лето, уторак, и друг наложен, каже ајмо на сплав, ја рекох идемо. Загрејемо се ми са литром вина, преко моста пешице и кренемо редом. Пола није радило а од пола што је радило треба резервација, сепареи, и сл. дерикоже, и улетимо на неки сплав, као на води кафана. Жали Боже и пара, ниси знао шта је горе, да ли место где су нас сместили, да ли хостеса, или музика где је било вече пријатеља, тј. певају газдини другари. Но да скратим причу, снимим екипу туриста, сви плави, како су ушли на сплав групно, спроведени од стране хостесе за сепаре, избезумњено посматрали призоре и напустили сплав пре но су и наручили пића. Друг и ја смо после завршили на озлоглашеној Запа барци и супер се провели. Ето укратко чувени ноћни живот БГа.

И слажем се са Бендером да је са већим степеном изградње Бг више посељачен. Више је снобовског фенсераја и турбофолка. Ни турбофолк више није онај стари са магистрале већ је неки фенси фолк са моетима и бацањем салвета са шанка.
 
Pa evo malopre sam se vozio okolo naokolo u štrokavoj sauni kao debil zato što su naprednjačke gluperde uzele da rovare Maksima Gorkog a prvi sledeći prolaz za autobus je tek kod Crvenog krsta. Jer su u svim drugim ulicama - parkirane automobilčine po kolovozu i onda vozila od 12m ne mogu ni da prođu blagu krivinu ulice a kamoli da skrenu na raskrsnici.

A ranije, kad je Beograd bio NEIZGRAĐEN i PRAZAN mogao si - u vanrednim okolnostima - da proteraš IK-111 i IK-103 kroz 70% Vračarskih ulica.

Ali neee, j'š to, bitno je da je sada svaki jbni kvadrtat popunjen ili stanovima, ili automobilčinama ili baaaaštama kafića. I sad nam je super.

U četvrtak pre tri dana se videlo koliko nam je super, kad je sve od Kumodraža do Zemun polja - kolabiralo.

Ali hej, bar više nije praaaaazan™ i neeiiizgraaađen™..
 
od trenutnih "muzickih splavova" bilo bi bolje,za dugorochnu turisticku ponudu, da imamo gospodsko mesto u centru gde se peva narodna - NE TURBO FOLK - muzika. nesto tipa Miroslav Ilic, Stojnic, Cune itd. Voleli to ili ne, siguran sam da to bi bilo originalnije i interesantnije za turiste.
Muziku na stranu, mi smo do pre par godina imali, tokom proleca i leta i neke manifestacije urbane kulture - koju vishe nemamo - npr Mikser i Devet festivale. Sada ni to vishe ne postoji. Ono sto imamo svodi se uglavnom na Fest, Belef, po dve postavke (ako imamo srece) u vecim muzejima i to je to. Tokom leta ne koristi se organizovano Ada ( a mogao bi da se organizuje neka verzija Beogradske olimpijade)....Sve sto iziskuje da se podigne guzica placenih persona u menadzmentu grada, mi nemamo.
Tako da, opet, sta to turisticki ima Beograd da ponudi, turistima, influenserima, posle drugog dana i van kafana? i u BNV i van BNV-a, jer je ovaj grad produkt rezima koji sav javasluk pokusava da nadoknadi nekakvim "vrednostima" dotichnog projekta.
Otuzno je da je, za mnoge, vrhunac zabave u Beogradu vec dve godine Peconijev Lafajet - gde nastupaju muzicari, baletani, akrobate itd... posto su ocajno placeni po pozoristima.
 
Мислим да је и та староградска музика мало прецењена, да се на то ложе више локални и регионални туристи. А и музиканти данас вешто упакују Џејa, Лукаса, Са друге стране тај као национални моменат се гетоизован на Скадарлију и стари Земун, уз пар места попут знака ? опет у мору генеричких ресторана у француско-италијанском маниру од имена до менија. Који је домаћи ресторан у Кнез Михаиловој нпр?
И тај Лафајет је у духу тих ресторана кафића, генеричко фенси итало-француско име, као и већина осталих локала у Б. хали. Кабаре који мени делује благо провинцијално, опет не нешто због чега би неко допутовао у Бг. Нешто попут покушаја Ж. Митровића да се представи као рок ен рол лик а не главни промотер турбо фолка.
 
Apsolutno je pogresno ulaziti u bilo kakvo raspravu kada Beograd treba, moze i mora da ima sve.
 
Мислим да је и та староградска музика мало прецењена, да се на то ложе више локални и регионални туристи. А и музиканти данас вешто упакују Џејa, Лукаса, Са друге стране тај као национални моменат се гетоизован на Скадарлију и стари Земун, уз пар места попут знака ? опет у мору генеричких ресторана у француско-италијанском маниру од имена до менија. Који је домаћи ресторан у Кнез Михаиловој нпр?
Ranije su to bili Kolarac, Grcka Kraljica i donekle Ruski Car (mada je on oduvek bio fensi, salonski tip mesta). Grcke kraljice nema vec 15tak godina, Kolarac je bio poslednji koji je radio ali ne znam da li je i dalje otvoren. Generalno Knez je izgubio prestiz kao shoping ulica otvaranjem trznih centara i nikako da povrati taj stari znacaj. Sada se ide kroz Knez, ranije se islo u Knez.
 
Vrh