Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

- Na nekoliko stranica se piše o problemima pristupu TC koje će izazvati koloseci, pa biće gužva iz ove, iz one ulice, te neće moći da se priđe odavde ili odande...a, plan uklanjanja žel. koloseka koji nam je pokazan se potpuno zaboravlja od strane pojedinih forumaša. Još jednom, ovo su nam pokazali:



Nema tih koloseka koje pominjete kao problem u momentu kada prvi kupac bude ulazio u TC. Nema, sklonjeno sve sa slike što je žutom i plavom bojom. Sve, nema, sklonjeno. Kako može da smeta ono čega nema???

Druga je stvar hoće li oni uopšte to graditi, ali ako se sete BnV posle izbora, onda će graditi, tj. uklanjati ovako kako su nam pokazali, a to znači da paralelno grade TC i skidaju koloseke, tako da do momenta završetka izgradnje TC nema više svih tih koloseka koje toliko pominjete kao problem za masovni pristup TC.

---------------------

- Isto tako, par forumaša sve oko Ugovora već zna. Sve.
Iako još ne postoji preduzeće ''Beograd na Vodi''. Kažu da čekaju nove republičke i gradske vlasti da to naprave.
Iako još samim tim ništa nije preneto na to preduzeće.
Iako još nije potpisan nikakav papir sa investitorom.

Ali, bez obzira što ništa od toga ne postoji, pojedini znaju sve šta piše u onome što ne postoji. :D
Gomila postova o odredbama koje ne postoje i o kolosecima koji će smetati iako oni takođe neće postojati ako se izgradi TC. 8)

Svi strahovi se završavaju odredbom npr. da investitor stiče 2/3 vlasništva nad izgrađenim zemljištem.
Dakle, ne odmah od celog SA, nego od onog dela koji je izgradio svojim parama.
U praksi, pravimo okvirni (krovni) Ugovor koji predviđa opšte namere ugovornih strana. Odnos 2/3-1/3, obaveza potpisivanja aneksa za svaku parcelu koja ispuni uslove za to, komunalno uređenje parcela, itd.

A, onda za svaku zgradu, ili kompleks zgrada se potpisuje aneks osnovnog Ugovora koji mora imati onaj odnos 2/3-1/3 iz okvirnog ugovora (time se štiti investitor da se ne može posle ko zna koliko godina menjati taj odnos na njegovu štetu zato što se eto kod nas vlast promenila), ali se isto tako štitimo i mi da ne pređe odmah svih 90 (ili koliko već) hektara u imovinu preduzeća BnV.

Dakle, jednog dana Arapi kažu...spremni smo da počnemo sa izgradnjom TC i kule.
Ok, sednemo i napišemo aneks tog osnovnog ugovora gde piše da parcela npr. 1a i 1b (gde će se nalaziti pomenuti objekti) ,površine te i te, potpisivanjem aneksa prelaze u vlasništvo preduzeća BnV.
Ne smemo da odbijemo potpisivanje tog aneksa jer time kršimo opšti ugovor sa Arapima i oni nas tuže jer ne ispunjavamo ono što smo dogovorili. Ne smemo da menjamo odnos 2/3-1/3 jer smo i to prihvatili onim opštim ugovorom. Time se sve štite Arapi.
Sa druge strane, u aneksu predvidimo rok završetka radova kako se ne bi dogodilo da zabodu tri ašova i kao eto...započeli smo izgradnju, nek' pređe vlasništvo nad tim parcelama na preduzeća BnV. Ako ne završe u roku, aneks prestaje da važi i zemljište nije više imovina preduzeća BnV jer nije ispunjen rok za završetak izgradnje predviđen aneksom. Isto tako se mi štitimo, tj. preostali deo SA (van tih parcela 1a i 1b) ostaje van imovine preduzeća BnV jer tu ništa nije počelo da se gradi, i ostaje van imovine pomenutog preduzeća sve dok se ne počne sa gradnjom i predvidi rok završetka.

Onda jednog drugog dana posle ko zna koliko vremena Arapi kažu...hoćemo na parceli 2b da pravimo hotel sa poslovno stambenim kompleksom, ili šta već.
Ok, opet sednemo i napišemo novi aneks tog opšteg ugovora gde piše da parcela npr. 2b (gde će se nalaziti pomenuti objekti), površine te i te, potpisivanjem ovog aneksa prelaze u vlasništvo preduzeća BnV.
Opet moramo to da potpišemo, dakle ne možemo da iskuliramo investitora i kažemo imamo sad nekog drugog koji tu hoće da gradi, ili nećemo uopšte da gradimo...jer bi time prekršili onaj krovni ugovor. Isto tako, ne možemo da potpisivanje uslovljavamo menjanjem predviđenog sistema podele 2/3-1/3.

Ako završe sve u roku, super...nad izgrađenim delom SA imamo 1/3 vlasništva.
Ako ne završe u roku, aneks prestaje da važi i opet zemljište konkretnih parcela SA (za koje je počela izgradnja) više nije imovina preduzeća BnV jer nije ispunjen deo ugovora.
A, na delovima zemljišta SA gde uopšte nisu ni počeli izgradnju bilo čega (nije došao dan kad su Arapi rekli ovde smo sada spremi da gradimo to i to), nije se onda ni imao potpisati bilo koji aneks, pa samim tim to zemljište nikada nije ni prešlo u imovinu preduzeća BnV, tj. nismo ga podelili po odnosu 2/3-1/3.
Ali je zbog onog krovnog ugovora i dalje, to slobodno zemljište u okviru SA, da tako kažem ''rezervisano'' za tog investitora. Može se predvideti i dokle ostaje tako ''rezervisano'', tj. napiše se npr. da svo zemljište koje ostane neizgrađeno do 01.01.2025. godine posle tog datuma ne može preći u imovinu preduzeća BnV, i samim tim posle tog datuma opet dobijamo punu slobodu da taj neizgrađeni deo SA (ako ga ostane) ponudimo nekom drugom.
Dakle, ako dođu Arapi npr. 01.03.2025. i kažu na parceli 5a smo spremni da počnemo sa gradnjom tih i tih objekata, mi tada više nećemo morati sa njima da potpišemo jer je prošao rok do kad su imali to zemljište ''rezervisano''...možda tada budemo imali novog investitora koji nam ponudi podelu pola-pola, a ne 1/3-2/3 kao što smo imali.

Ovo je jedna od varijanti, verujem da ljudi koji su u toj struci mogu nešto još efikasnije da smisle kako bi se zaštitile obe strane, interesi obe strane, ako se bude uopšte gradilo. :kk:
 
neshaoct":2xm69gg6 je napisao(la):
...
Nema tih koloseka koje pominjete kao problem u momentu kada prvi kupac bude ulazio u TC. Nema, sklonjeno sve sa slike što je žutom i plavom bojom. Sve, nema, sklonjeno. Kako može da smeta ono čega nema???
...

Свакако остају црвени колосеци који заиста деле Београд од воде, тј. фаза 3 све док не угледамо мост преко Дунава код Винче...
 
@neshaoct

Da, nas 'par' forumasa koji se brinemo da Beograd i Srbija ne izvise pa ukazujemo na eventualne moguce zloupotrebe, opasnosti, nelogicnosti i slicno, mi smo paranoicni jer zaboga mi ne znamo sadrzaj ugovora.
Ali eto, ti povlacis neke druge pretpostavke i na osnovu njih je sve sjajno i optimisticno.
Problem je u tome sto ni mi, ni ti ne raspolazemo sa minimumom informacija, ali ono sto je receno u javnosti je:
"Kompletno Zemljiste na kome ce se graditi BNV se prenosi na preduzece koje je u mesovitom vlasnistvu Emiracana (2/3) i nas(1/3)."
Ti sad meni mozes da pricas da to nije bitno zbog aneksa koji ce biti ovakvi ili onakvi, ali ja poucen dosadasnjim iskustvom ti tvrdim da ako se ovako prenese vlasnistvo, rizik je samo nas.
Takodje, Zuma je lepo objasnio i koliko je novca potrebno da bi se kompletno oslobodilo zemljiste.
Svi se slazemo da prostor SA treba da se ocisti od gomile sadrzaja kojima svakako tu nije mesto.
I ako se ne gradi "Beograd na vodi" to svakako treba uraditi, jer barake, deponije, zapusteni i devastirani objekti, zaraslo zemljiste svakako ne treba da budu u centru grada.
Ali namece se pitanje, dal u trenutnoj ekonomskoj situaciji mi sebi mozemo da dozvolimo luksuz da sve to finansiramo, ako nemamo cvrste garancije da ce nam se ta investicija isplatiti?
E tu dolazimo do problema, jer ja ne vidim garancije, ja vidim samo prozaicna i tanka obecanja.

Mozda smo mi koji pouceni sa dosadasnjim iskustvima gledamo sa velikom sumnjom na sve ovo zaista paranoicni.
Mozda je BGD i SR zaista postala mesto gde ce stotine hiljada kvadrata ekskluzivnog stambenog i poslovnog prostora planuti i biti nedovoljno, pa ce i prostor oko brodogradilista i toplane na N. Bgd biti sledeci gde ce nicati 'Beogradski Menhetn'...
Mozda ti imas vise pouzdanih informacija da je sve pravno obezbedjeno i osigurano, ali za mene su relevantne samo zvanicne informacije koje institucije i zvanicnici saopste.
Zbog svega toga, iako skeptican da ce se prica o projektu uopste nastaviti, ja cu i dalje krajnje kriticki gledati i ukativati na svaku nelogicnost ili nedefinisanost koja moze dovesti do toga da Beograd i Srbija budu osteceni.


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
laki72 wrote:....pa ukazujemo na eventualne moguce zloupotrebe, opasnosti, nelogicnosti i slicno, mi smo paranoicni ....
Jel ovako nešto SA- nži :lool: :laugh: :lool:

3. Sanži (Tajvan): Futurističko odmaralište

Na severu Tajvana postoji futurističko selo koje je prvobitno izgrađeno kao luksuzno odmaralište za bogate. Međutim, nakon bezbrojnih fatalnih nesreća tokom izgradnje, sve je obustavljeno. Kombinacija nedostatka novca i nedostatka volje značila je da se rad obustavlja momentalno i da vanzemaljske građevine ostaju u znak sećanja na one izgubljene. Zaista, glasine u okolnim područjima govore da je grad sada zaposednut od strane duhova onih koji su umrli.

Nakon svega toga ceo projekat je bio zataškan. Vlada, koja je naručila izgradnju pokušala je da se distancira od svih bizarnih događaja. Zahvaljujući tome, nemamo imena arhitekata. Projekat možda nikada neće biti ponovo pokrenut zahvaljujući brojnim legendama, a ne bi vredelo ponovo razviti oblast u druge svrhe. Možda jednostavno zbog toga što je loše uništiti kuće usamljenih duhova
http://www.nationalgeographic.rs/report ... zivih.html
 
Čekaj, čekaj, neko je ovde lepo pomenuo potpisivanje ugovora o One-giga projektu solarne elektrane između Vlade Srbije i neke američke firme. I tako sedim ti ja i slušam preko tv potpisan ugovor, ulaganje milijardu evra, potpisala Zorana Mihajlović, i počinje posatvljanje solarnih panela, i naravno ništa, nema ni panela, ni sunca, ni bilo čega, tek odjednom spor čujemo, tužiće nas ta firma i na Dnevniku to obrazlaže portparol te fantomske firme i ja vidim dugogodišnjeg konobara sa splava Kruz u 45. bloku, malo proćelav, sredio batica frizuru, obukao odelo i obrazlaže kako će tužiti Srbiju za 160 miliona evra itd. Ponavljam dugogodišnji, po zanimanju i opredeljenju konobar sa splavova.

I onda neko napiše stavićemo u ugovor klauzule. Ma možemo mi da stavimo klauzule, ali investitor neće da potpiše takav ugovor. Šta ćemo sad? Nema veze, on će uložiti 3 milijarde evra, šta mi sad ima tu da postavljamo uslove. Od te gluposti i laži naravno, sve počinje. Slušali smo često i argument "neće on da se blamira da kao predlaže neku gradnju, posatavlja makete, a da ne bude ništa". Kakav je ovo diletantizam, ja nemam reči. Polako reči postaju izlišne na ovoj temi. Mnogo jači argument biće slike, korov, smeće, šine i ostalo...

Kad smo već kod šina, koliko je šina skinuto, kako napreduje skidanje šina, mogao bi neko da nas obavesti? Ne bi bio zgoreg jedan foto-sešn, da možemo da osmotrimo situaciju i racionalnije rasuđujemo.
 
Taj crveni će biti u upotrebi cirka 2-3 puta dnevno, tako da ne vidim zašto bi to bio problem. A Beograd Centar mogu da završe pre otvaranja tako da putnički vozovi tuda neće ići...

udanmost.jpg


krajnje zanimljiva kreacija, mada, i gazela je predstavljena loše... Ovo je možda prerada starog železničkog mosta?
 
blagi off topic, zašto se sve moderne zgrade stavljaju u staklo? Estetika ili ima još neki razlog za to?
 
Ne moras da palis svetlo danju u unutrasnjosti. Mnogo je manja temperatura oko zgrada u staklu, nego oko klasicnih zgrada sa fasadom, jer prve propustaju svetlost i temperaturu, a druge reflektuju svetlost i temp.
 
Белка је у праву. Да би арапи улагали милијарде ови наши без размишљања понудили сав простор у кровни уговор. То ме подсети на удавачу у четрдесетим која прихвата и најружнијег јер јој је последња прилика за удају.
 
spatiotecte":p6gsbel8 je napisao(la):
Delija":p6gsbel8 je napisao(la):

Da mi posle promenimo ime Beograd u Staklograd? :D

Ипак треба имати у виду да је ово само мастер план па још рађен пред изборе на иницијативу једне странке.На том нивоу планирања нико се не бави детaљно архитектуром објеката који нису предвиђени за најскорију градњу већ њиховом спратношћу,квадратуром,позицијом...Конкретно све ове зграде са леве стране куле би биле стамбене што значи да бисмо у реалности добили нешто овако у смислу количине стакла:

dnb_bank_headquarters_m131212_2.jpg


ПС;

U saopštenju se, takođe, navodi da je na 25. sajmu nekretnina MIPIM u Kanu najveće interesovanje izazvao projekat kompanije EMAAR, "Beograd na vodi", u čijoj će realizaciji učestvovati i BK kompanija
http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... _id=823695

:D Матић,Карић...Шта би са оном од жвалавог гебелса: "Морамо да победимо да Србијом не би владали тајкуни" ? :roll:
 
neshaoct

Ovde je problem tajnovitost koja ne uliva poverenje i zbirna verovatnoća svih tih po nas povoljnih događaja o kojima pričaš. Ovde imamo skup ogromnog broja pojedinih i sasvim nezavisnih projekata, od kojih ni jedan nije bio urađen decenijama. Zbirna verovatnoća je jednaka proizvodu verovatnoća pojedinih događaja. Normalno je biti skeptičan kad iz izkustva znamo da su šanse da se u Srbiji samo jedan od ovog mnoštva pod-projekata uradi kako treba, za ovako kratko vreme, i povoljno po nas, do sada bile ravne zgoditku na lutriji. A ovde se ladno javnosti kaže manje-više ovo:

"Imajte poverenja, u sred Beograda čistimo stari Beograd i pravimo čitav jedan novi grad koji je veći od većine postojećih gradova u Srbiji, a pri tome vas uopšte nećemo opterećivati "detaljima", sve dok se oni interno ne isprojektuju, dogovore i potpišu, pa bude kasno da nam vi nešto pokvarite."

Bilo bi lepo da bude kao što ti kažeš. Ali niko nije ni nagovestio da uopšte ima i nameru da traži tako detaljne zaštitne klauzule, a kamoli da se izjasnio o verovatnoći da će to uspeti da izvuče. Jedino što jesu rekli je po duhu i pristupu upravo suprotno. Dobit investicije, njena stvarna veličina, vrsta i vreme kad se ona očekuje su neizvesni ali najverovatnije vremenski udaljeni. Zatim, odmah se sva zemlja prepisuje zajedničkom preduzeću nad kojim nemamo kontrolu, sem eventualne dubiozne zaštite ugovora, o kome ne znamo ništa sem da je već pred potpisivanjem (!), dok je naš pristup investitoru savršeno jasno definisan onim što je rečeno o bilo kome ko donosi 3 milijarde. Taj se ne pita ništa, nego mu se svi klanjaju kao spasiocu Srbije. A tek niko od zvaničnika nije spomenuo reč Rizik koja ovde ima razmere i potencijalne destruktivne posledice onog slona u staklarskoj radnji. Ako nam danas nešto ZAISTA ne treba, to je da potrošimo bar pola milijarde na bilo šta što nije nova proizvodnja ili apsolutno neophodno. Da li je bilo ko od onih koji smatraju da ovo baš sada dobra ideja, stvarno i do kraja svestan posledica budžetske i dužničke provalije u kojoj se nalazimo? I sad neko ima pitanja zašto je reakcija ovakva.

Samo jedan primer. Tržni centar se može napraviti čas posla, jer to nije komplikovana ili obimna gradnja, a pokazao sam da je za njega izabran prostor na kome nema skoro ništa, pa se neće gubiti verme na pripremu terena (što ukazuje da žele što pre da ga pušte u rad). Da li mi stvarno možemo da pođemo od toga da je sigurno (zašto bi bilo?) da će PRE završetka nečeg tako jednostavnog biti uklonjeno praktično sve iz Savskog Amfiteatra (sem par crvenih koloseka) što generacije koje su imale i para, i radne snage, i organizacije, nisu mogle ili zbog možda dobrih razloga želele da urade? Šta ako u početku zaista žele samo tržni centar bez uklanjanja druge infrastukture u SA, jer, recimo, shvataju finansijska ograničenja koja nama ne smeju da kažu? Ili žele da je uklone, ali misle da bi ipak lako moglo da se desi da ona i ostane ako nastane bilo koji od mnogih mogućih poremećaja na svetskom tržištu ili u Srbiji? Šta javnost zna o tome? Ništa, jer joj se ne govori ništa. Kako da mi procenimo rizik, a time i političku i poslovnu kompetentnost vladajuće partije? Mogućnost da javnost to uvek zna je sama osnova demokratije. A takvih stvari, u koje je bez opširnih dodatnih podataka i detaljnih objašnjenja teško poverovati, u ovom projektu ima na gomile. I sad ti nas optužuješ za skepsu? Zašto je odnos prema javnosti, pogotovo stručnoj i obrazovanoj javnosti i tako jezivo ponižavajući? To je za mene glavno pitanje u svemu ovome.
 
Bezobrazan si. Pokupio je žvale. Lep je i pametan i bori se protiv tajkuna.

Ja mislim da u životu nisam video dva čoveka koji su se više divili tajkunima, do granice opsednutosti od "premijera vizionara" i "prvog podpremijera borca protiv korupcije".
 
U pamfletu o "Beogradu na vodi" koji je juče izašao u listu "24 sata", po prvi put je pomenut javni prevoz u savskom amfiteatru, i to samo u jednoj jedinoj rečenici - da će sredino novog bulevara ići voz (!?) kao alternativni vid saobraćaja. Uz tekst je objavljen i render na kojem se vidi "tramvajoliko" vozilo na novom bulevaru.

voznavodi.png
 
Шински систем као алтернативни вид саобраћаја?! За практично потпуно нови центар града коефицијента изграђености и до 12.0?! Ок доста је било зезања.Није ми више занимљиво.Доле са овим партијским памфлетом!
 
Partija na stranu, ja bih voleo da postoji šinska linija koja bi išla od rakovice npr ili dalje, pa ispod novog mosta do dorćola (može i negde dalje, pančevo ili karaburma...
 
Све више стрепим да ће нам бројна поколењима испаштати последице овога. Надам се да грешим.
 
Ево шта каже Мали:
Колико је за Београд важно што ће из центра бити измештене аутобуска и железничка станица?
- Да ли је потребно подсећати Београђане на Гужве у Савској и Карађорђевој, да ли је потребно рећи да се транспорт материјала из Панчева још одвија кроз центар града? Наравно да ће сва дислоцирања ових садржаја допринети бољем протоку саобраћаја у центру града. Железничкој станици и јесте место на Новом Београду, на Прокопу, у Земуну, у Раковици. Београд треба да има више железничких станица. Такође, мислим да аутобуска станица мора да буде што ближе аутопуту – што је сада и планирано.
Толико иоле стручних људи је оценило Прокоп као промашену локацију и промашену стратегију, од Јовина па надаље, и на крају дође Мали да нам објашњава "како је то добро за нас".

У мање-више свим плановима је остављана садашња железничка станица у измењеном облику за превоз путника за центар града, пре свега приградски и регионални превоз.
 
Karlo vidis da sut ti ostavili dva normalna kolosjeka kroc centar sa da tjeras prugu do opbrenovca a ti tjeras mak na konac
hhhh.jpg

A OPERA NA MJESTU LOZIONICE I okretnice lokomotiva koja je zasticena i koja je planirana za muzej zeljeznice i koju rupar kaze da ce je ostaviti koliko nelogicnosti i kontradiktornosti sgtrasno
 
Ovo sam prepisao iz dodatka "24 sata", verovatno će nam trebati kasnije. Pošto će ovde veliki problem da budu saobraćaj, ali i ukupan broj novih ljudi u starom delu grada (zbog loše infrastrukture), ne bi bilo loše da neko ko ima pri ruci prosečne podatke, dopuni svaki red ove tabele sa sledeća dva podatka:

- Koliko je za takav tip sadržaja i na ovolikoj površini prosečan broj ljudi koji tu borave
- Koliki saobraćaj oni generišu, tj broj odlazaka / dolazaka za jedan čas (mušterije+zaposleni)


Kod:
┌─────────────────┬──────────┬────────┐
│Namena           │ Povrsina │Procenat│  
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Kultura/Zabava   │    26.987│       1│
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Stanovi          │ 1.106.827│      60│
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Poslovni prostor │   315.853│      17│
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Hoteli           │   153.910│       8│
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Prodavnice       │    95.632│       5│
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Soping mol       │   148.444│       8│
├─────────────────┼──────────┼────────┤
│Ukupno           │ 1.847.653│     100│
└─────────────────┴──────────┴────────┘

Inače, bio sam pomalo dokon i radoznao mogu li da nacrtam tabelu direktno u Beobuildu. Evo je, u box drawing karakterima. Ovako se radilo u vreme DOS-a. Ali formatirati ovako na slepo je jezivo mučno. Pa, za admine, ima li šanse da se omoguće BBCodes za pravljenje tabela? Nešto slično ovome:

 
Karlo, a ako ne prokop, gde onda staviti železničku? I ignorisati silne uložene pare u prokop?
 
Па ту је где је, самотреба престати гледати је као нешто мега-гига, завршити технички део и зауставити бесмислена улагања у рупу.
 
Vrh