Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Verovatno zato da bi se vizuelno naglasilo što je deo uređenja najazad proširenog mini dvorišta Geozavoda (Abar dočekao) i ulaza iz Hercegovačke ulice, a šta je početni deo planirane pešačke veze od Geozavoda do platforme za Abarovu jahtu, tj buduće marine. To sam još davno nacrtao da bi se videlo da ugao platforme u odnosu na obalu savršeno odgovara pravcu koji produžen vodi do srednjeg krila Geozavoda. To se sada vidi i po tome što novi bočni ivičnjak (ili red panela) seče Mostarsku ulicu ukoso, verovatno pod istim tim uglom. Kad bude politički oportuno da se izbeglice liše trenutnog magacina za snabdevanje, srušiće i preostalu baraku koja je na putu, pa će sada započeta staza biti spojena sa Promenadom, verovatno kockom iste te boje.

IMG_5682c3_resize.jpg
 
Ово је моје виђење како би Савски амфитеатар и део Новог Београда требало да изгледају!
 
Nikola, dobrodošao na Beobuild. Pogotovo mi se dopada što si počeo sa konkretnim predlogom, a ne običnim stavom o nečemu. Samo mišljenje, i ništa drugo, očigledno imaju svi, ali sad, o KAKVOM se mišljenju obično radi, to je već mnogo tužnija priča... Međutim kreativni pristup, trud i želja da se pomogne su za svaku pohvalu.

Narod je uglavnom pomalo depresivan pošto je kasno za radikalne promene - koje bi na našu nesreću ovde zaista bile neophodne - pa otud i nedostatak entuzijazma u komentarisanju takvih predloga. Dopada mi se što si odvojio pristojan deo obale za pešačku zonu i zelenilo, ostavivši ga bez zgrada. Ako već ne zbog nekog pametnijeg razloga, a ima ih PUNO, a ono bar zbog činjenice da mi nismo najpametniji, pa bi i našim potomcima mogli da ostavimo neki izbor, bar u apsolutno kritičnim delovima grada. Umesto da sada napravimo iscrpnu listu svega što imamo, svakog parčeta zemlje, pa sve to odmah ili prodamo ili izgradimo kako god poželi prva osoba koji izjavi da ima para da tu nešto napravi. Što je trenutna politika. Sa tvojim tretmanom obale ostaje fleksibilnost za vrlo različite načine njenog korišćenja i uređenja. Isto tako, nastavak rastera okolnih ulica bar pokazuje poštovanje za arhitektonsko nasleđe lokacije u kojoj se gradi, a to je definitivno nešto što bi kao princip bilo poželjno da je makar u minimalnoj meri bilo prisutno kad se dizajnirao master plan BNV-a. Međutim konkretno, da li treba nastaviti isti raster ulice, to je već stvar za malo dužu diskusiju, pošto bi i ovo što su oni u tom pogledu izabrali bilo prihvatljivo, samo da nema nekih problema u oblasti saobraćaja (metro, most, širine ulica...) i povezivanja sa okolinom.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373799#p373799:12y4ct29 je napisao(la):
milos.tro » 29 Feb 2016 08:25 am[/url]":12y4ct29]Znači da im je ova kocka privremeno rešenje:
file.php
Trenutno je to nemoguće reći pošto ne znamo čak ni šta treba da bude u okolini. Jedino što jeste očigledno je činjenica da je počelo ostvarivanje ideje o povezivanju Geozavoda i obale Save, a to znamo iz pozicije i uglova platforme i novouređenog dela kod Geozavoda. Sada se to vidi i na Guglu. Takođe, ta zgrada koja delimično viri će se rušiti.

VezaGeozavodObala.jpg


Ugao ivičnjaka prema Mostarskoj ulici i Geozavodu se bolje vidi na ovoj slici bez panela, gde sam se trudio da precizno ispratim pravac u kome je položen ivičnjak popločanog dela.

IMG_7425_resize.jpg


Dizajn pločnika i boja blokova je sem estetike istovremeno i poruka. Oni govore o poželjnim pravcima kreatanja i nameni prostora. Ja samo pretpostavljam da će želeti da vizuelno razdvoje nešto što je staza, mesto gde se prolazi (do obale), i park, trg ili dvorište zgrade, dakle mesto gde se zadržava. Ali je isto tako moguće i da su skuplje ili obojene ploče stavili tamo gde znaju šta će konačno biti u okolini, gde su prolazi i namena prostora nepromenljivi, a jeftine tamo gde još ne znaju.
 
"Алтернативни извештај о спровођењу Националне стратегије за борбу против корупције 2013 – 2018. године и Акционог плана
СТУДИЈА СЛУЧАЈА – Пројекат „Београд на води“
Студија случаја пројекта „Београд на води“ бави се анализом корака у развоју овог
пројекта и обухвата период од маја 2014. до децембра 2015. године.
Анализа дата студијом случаја има хронолошки след. На тај начин се јасно сагледава
узрочно последична веза корака у реализацији пројекта, односно конкретна улога сваке
појединачне одлуке у коначном ланцу.Такође, даје се и јаснија слика одговорности коју
свака од тих одлука са собом носи.
Пројекат „Београд на води“ је проглашен пројектом од значаја за Републику Србију,
због њега се приступило измени постојећих планских докумената и изради нових, али
се приступило и редефинисању појма „јавни интерес“, те је створена могућност за
експропријацију имовине на подручју на којем је предвиђена његова реализација. Он
дотиче питања архитектуре и урбанизма, односно развоја града, питања јавне и
приватне својине, располагања јавним ресурсима, дефиниције појма јавног интереса и
многа друга битна друштвена питања. Упркос томе, у процесу његове реализације
уочени су бројни недостаци од којих је посебно значајно издвојити недовољну
транспарентност самог развоја, као и непостојање ширег друштвеног дијалога о
решењима које овај пројекат доноси.
Предмет ове студије случаја биће кључне фазе његовог развоја."
Ceo tekst od nekih 70-tak strana imate na linku:
http://www.acas.rs/wp-content/uploads/2 ... skener.pdf
 
Meni nema nista ruzno u tim panelima, sta vise. Bolje je da stoje paneli nego da gledas u radove i blato :D Ako radova ima uopste :lol: Ako nema onda samo blato.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=373890#p373890:3nm1cjvc je napisao(la):
milos.tro » Pon Feb 29, 2016 8:01 pm[/url]":3nm1cjvc]
file.php
ipak su i krov sredili na Zadruzi.
Nego, ovaj objekat sto se nadovezuje(zeleni krov) sta je to? Oce li, i kada da ga ruse?
 
Vrlo dobro pitanje i ovu antenu bi trebalo da ih nateraju da sklone kao i one klime na fasadi zgrade prekoputa ulice.
 
Taj objekat pored zgrade zadruge (crveno) bi trebalo da uklone do 30.juna sledeće godine,ovo što je zeleno do 30 juna ove godine:

Moja primedba u vezi platoa i promenanade je da treba da bude više natkrivenog prostora (zbog kiše,sunca gde bi posetioci mogli da se sklone) može to lepo da se odradi na mestu gde su ove klupe na platou i kod onih pokretnih kioska na promenadi.
 
Pronašao sam kako je onolika voda dospela u temeljnu jamu kule (ili bar njen najveći deo). Na kraju je ispalo da glavni krivac nisu ni površinske ni podzemne vode. Biće zaista zanimljivo pratiti ovo gradilište jer do sada nismo imali slučaj da se ovoliki objekat gradi ovako blizu reke. Naprimer, hoće li uopšte imati uobičajene podzemne prostorije, koliko duboke, i kako će rešiti hidroizolaciju? Naravno, ako gradnja uopšte ozbiljno počne, pošto za sada ne znam ni da li je završen plan.

Ovo je bilo stanje u nedelju, pri vodostaju od 474cm.

IMG_7960_resize.jpg


Slika je zanimljiva zato što omogućuje da se stekne bar neki opšti utisak o izdašnosti podzemnih voda na ovom mestu. Pošto dubinske pumpe rade već jako dugo, a ne izgleda kao da se količina izbačene vode smanjuje, možemo pretpostaviti da je postignuto neko ravnotežno stanje između priliva i odliva podzemne vode. Dakle ako procenimo koliko litara u sekundi se izbacuje u Savu na gornjoj slici, toliki su i kapaciteti priliva nove (sa jedne strane jame, i do dubine zahvata drenažnih cevi). Drugim rečima, kada kada se kula izgradi, a pumpe isključe, što se njenih podruma tiče, oni će spolja kompletno plivati u vodi, maltene kao da su u Savi (doduše to zavisi od njihove dubine i trenutnog vodostaja).

Odbrambeni zid se sastoji od 5 redova džakova sa peskom.

IMG_8013_resize.jpg


Pogled na nivo Save, džakove, dubinu jame i vodu u njoj.

IMG_7976_resize.jpg


Dubina vode i dalje nije velika.

IMG_7982_resize.jpg


Ali zauzima priličnu površinu.

IMG_7992_resize.jpg


Drenažni bunari uz Savu crpe podzemne vode, a posebna, prilično velika crpka koja se vidi na sledećoj slici je zadužena za skupljanje vode u jami. Za nju je iskopana rupa nepravilnog oblika, sa dnom koje je niže od preostalog nivoa, tako da se tu skuplja i odatle crpi površinska voda iz preostalog dela temeljne jame.

IMG_7988_resize.jpg

IMG_7991_resize.jpg

IMG_7995_resize.jpg

IMG_8004_resize.jpg


Ranije sam spominjao da je veliko pitanje čime je sve ranije nasipan prostor Bare Venecije, i šta se sve može naći kao deo odbrambenog nasipa. Ilustracija njegove nehomogenosti je crvenkasti sloj zemlje na prethodnoj slici. Očigledno da nešto ovakvo ne pruža nikakvu zaštitu od vode, a može biti deo nasipa na bilo kom mestu. Ovde se ne vidi dobro, ali to može biti ostatak originalnog nivoa zemljišta, sloj šuta, cigle koje odozgo štite kablove, ili čak neki ozidani kanal.

IMG_7987c_resize.jpg


Međutim pravi izvor vode u jami se vidi na ovoj slici, i to tek ako se dobro zagledate. Ovde postoje krajevi čak dve cevi koje kroz nasip idu ili direktno u Savu ili bar negde blizu nje.

IMG_8002_resize.jpg


To se bolje vidi na uveličanom delu.

IMG_7996_resize.jpg


Kao što vidite, ovo je kraj debele metalne cevi koju su pokušali da zapuše nekom masom, a zatim zamotali plastikom. Međutim voda i dalje šiklja pored nje (ili iz neke dublje pukotine u njoj) pravo u temeljnu jamu. Ona velika pumpa koju su montirali u prehodnom izdanju mog "izveštaja sa vodenog fronta" trenutno uglavnom radi samo to, vodu koja ovde probija vraća nazad u Savu.

IMG_8001_resize.jpg


Kad se bolje pogleda, na onoj slici se vidi još jedna cev. Evo tog dela pod većim zumom.

IMG_7997_resize.jpg


Ovde se ne vidi da li voda pomalo prodire i ovuda, ali se vidi ingeniozno napravljena vreća zavezana kanapom za izvlačenje, koju su lepo gurnuli u cev. Koliko bi to zaustavilo Savu da voda eventualno pronađe put do drugog kraja cevi, nisam baš siguran. Iskreno se nadam da to treba da štiti samo od blata, mada je nejasno zašto je čuvaju.

IMG_7997c.jpg


Kako izgleda drugi kraj ovakvih cevi, možete videti u mojoj poruci od prošle godine, gde sam unapred upozorio da ovo može biti problem. Ovo je snimljeno pri izrazito niskom vodostaju, bitno nižem od uskog nižeg nivoa nemačke obaloutvrde, pošto ova cev postaje vidljiva tek tada.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=353723#p353723:2rvlnmmt je napisao(la):
Zuma » 10 Oct 2015 06:30 pm[/url]":2rvlnmmt]Uočio sam još jedan otvor u obaloutvrdi. Iz ovoga ne izgleda da izlazi bilo šta, pa je ili zatvoren nekim ventilom, ili zasut zemljom, ili je aktivni deo posebne lokalne kišne kanalizacije koju su Nemci ko zna zbog čega ipak izveli, iako se pri ovom nivou vode ne vidi da postoji nešto slično bilo gde drugde u okolini. Pošto reke zbog kiša rastu, opet će biti poplavljen i nevidljiv. Ovakvi stari i, možda zaboravljeni ili bar veoma duboki otvori, pri samom dnu rečne obale, potpuno zaobilaze zaštitu koju pruža bedem, pa bi mogli biti rizik kod poplavnih talasa. Pošto izgleda da za sada niko nema nameru da radikalno rekonstriše obaloutvrdu, budući da ih interesuje samo Promenada, čisto da negde ostane slika da i ovo postoji, pošto je otvor nevidljiv tokom maltene čitave godine. Nivo vode na ovoj slici je 161cm ili 69,9 metara nadmorske visine.

IMG_1521_resize.jpg

IMG_1519_resize.jpg

IMG_1520_resize.jpg
 
Хвала Зума на добродошлици! У потпуности се слажем са тобом и драго ми је што, како види, ти водиш главну реч овде :D тј. један си од најактивнијих. Е сад моје мишљење се пре свега огледа у жељи да се очува наслеђе и настави традиција и једног и другог дела БГа на реци Сави. То подразумева да се део Савског амфитеатра, обухваћеног пројектом "БГ на води" изгради, како си и сам навео, у складу, а не мимо постојећег дела тог дела града, што важи и за део града са друге стране Саве. Такође сматрам да у старијем Београду :) треба очувати све што спада под "историјско" и што представља старо лице града, а што треба употпунити у једној, јасно одређеној целини, у којој не би имали стаклених и бетониских новоархитектонских и премодерних здања. За то би било места, итекако би било места, а једно од њих је и део Новог Београда ближе реци Сави где се сада налазе куће, бараке итд. Такође у делу сав. амфа о коме је и ова цела тема, мислим да би могло да се поново изграде нека, а можда и сва, капитална порушена здања (и притом се ограђујем од идеје било чега налик скопском кичерају и имитацији), као што је рецимо порушена зграда политике. Такође Савамалу видим као оно што јесте, а то је уметничка четврт, само на много вишем нивоу. И још доста тога другог. Све у свему сматрам да Београд може бити оно што јесте, а то је један од најлепших великих градова Европе, а притом у потпуности другачији од свих осталих, али је, по мени, преко потребно да се сачува старо(стари идентитет града) и направи ново(ново рухо града), а то само треба некако рашчланити. Толико од мене за сада. :D
 
Po prvi put sam sa ove slike shvatio da obaloutvrda na Ušću ima tri ravnopravna nivoa. Ovo je izgled koji su dizajneri stvarno imali na umu, ne ono što mi vidimo.

2759b61d58c23a599f470ef711dcde13.jpg


Regulacija nivoa vode na Đerdapskoj brani očigledno ima i svoju neočekivanu cenu. Trajno izgubismo trećinu svih gradskih obala. Mada se mora priznati da postoje znatne kompenzacije. Svejedno, ipak mi na neki iracionalni način bude žao kad vidim nešto ovako ...

pristanishteNG-Feb-1951-4_zps6a5277af.jpg
 
Zuma sve pohvale na trudu,ova priča sa cevima može da predstavlja i te kako ozbiljan problem zbog same poroznosti i natapanja terena s jedne i eventualnog vadjenja i uklanjanja s druge strane.Ako imaš slike u dokumentaciji kada je baš baš bio nizak vodostaj pa da vidimo gde se one nalaze(negde sam čuo da postoje cevi koji idu 15-tak metara u Savu).

Koliko se sećam na lokaciji buduće kule je bila ona šljunkara pa su cevi možda imale neke veze sa njom!?

Mali off u vezi šljunkara u Požarevcu:
"Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine donelo je rešenje kojim se šljunkarama na obali Velike Morave u Požarevcu zabranjuje rad do 2020. godine, jer smanjuju vodostaj i ugrožavaju jedino gradsko izvorište Ključ. Ova zabrana važiće u dužini od 20 kilometara priobalnog pojasa, u kojem godinama radi više od 20 šljunkara."
http://www.novosti.rs/vesti/srbija.73.h ... ranjen-rad
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374092#p374092:32f5705l je napisao(la):
milos.tro » 02 Mar 2016 09:16 am[/url]":32f5705l]Zuma sve pohvale na trudu,ova priča sa cevima može da predstavlja i te kako ozbiljan problem zbog same poroznosti i natapanja terena s jedne i eventualnog vadjenja i uklanjanja s druge strane.Ako imaš slike u dokumentaciji kada je baš baš bio nizak vodostaj pa da vidimo gde se one nalaze(negde sam čuo da postoje cevi koji idu 15-tak metara u Savu).

Koliko se sećam na lokaciji buduće kule je bila ona šljunkara pa su cevi možda imale neke veze sa njom!?
Na uređenom delu obale ja znam za dva mesta gde je obaloutvrda probušena na sličan način. Tu ne računam industrijski deo gde su bili BBP, PIM i šljunkara, dakle deo bez obaloutvrde, pošto tu ima čitava gomila cevi. Iako je dobar deo pri vrhu i vidljiv, sećam se da sam pri malom vodostaju na jednom mestu video i debela, nanosima poluzatrpana plastična creva koja odlaze u Savu. Takođe ne računam dva ogromna betonirana kanala, izliv Miljakovačke reke kod Gazele, i veliki kanalizacioni izliv kod Savanove. Oni su u upotrebi, pa valjda neko vodi računa da njihovi zidovi nemaju pukotina, pošto bi Sava pri visokom vodostaju ulazila i tuda. Najproblematičniji je međutim treći problem. Od kako je Đerdap počno da ublažava ekstremne oscilacije vodostaja, više se nikada ne dešava da je vodostaj zaista mali, a to je ranije bila redovna pojava. Poslao sam slike kako je to izgledalo. Tako da, ako zaboravljenih cevi ima, one bi se najpre mogle naći u samom podnožiju starih obaloutvrda. Međutim voda se više nikada ne spušta tako nisko da bi ih bilo moguće videti, a verovatno su do sada ionako zatrpane rečnim nanosima. Tako da bi najveća opasnost od prodora vode mogla da leži na tom nivou. Ja sam podrazumevao da postoji dokumentacija o svim cevima i kanalima koje ugrožavaju integritet obaloutvrde, međutim ova situacija sa Beogradom na vodi me demantuje. Ne bi iskopali temeljnu jamu samo da bi je Sava punila kroz zaboravljenu i neobezbeđenu cev, kao što se sad dešava. Naravno, postoji i mogućnost da je pukla neka prastara i polu trula vodovodna cev za koju je pomeranje zemlje u neposrednoj blizini bilo previše.

Što se tiče ove dve stare cevi koje sam sasvim slučajno primetio, prva je blizu nizvodne terase kod Savanove. To su slike koje sam već poslao, i ona je postavljna prilično nisko.

IMG_1521_resize.jpg

IMG_1519_resize.jpg

IMG_1520_resize.jpg


Druga je nešto malo uzvodno od lokacije gde su sada postavili džakove. Ovo što se vidi je je pola led, a pola nešto ljigavo, živo i klizavo. Znam da je bilo jezivo hladno i da je malo falilo da ne završim u Savi.

IMG_4481_resize.jpg

IMG_4478_resize.jpg
 
Данас сам мало прошао новом обилазном бициклистичком стазом, ево и слика са терена.

Оронула лађа испод старог моста
Pogledajte prilog 19Pogledajte prilog 18

Изградња пута за грађевинаре испод моста
Pogledajte prilog 17Pogledajte prilog 16

Обилазна бициклистичка стаза уз композицију пропалих вагона
Pogledajte prilog 15Pogledajte prilog 12

Близу обале на ограђеном шеталишту се насипа земља
Pogledajte prilog 14

Старе зарасле локомотива иза ложионице
Pogledajte prilog 13Pogledajte prilog 10

Међу ретким преосталим становницима Баре венеције
Pogledajte prilog 11

Град контејнера
Pogledajte prilog 9Pogledajte prilog 8Pogledajte prilog 7Pogledajte prilog 5

Живописни остаци прошлих времена
Pogledajte prilog 6Pogledajte prilog 1

ЖИТов кран ради пуном паром, повлачим своје ставове да је ту беспослен
Pogledajte prilog 3Pogledajte prilog 2

Каљава бициклистичка стаза од камиона који пролазе иза ограде
Pogledajte prilog 4

Изгледа им је стаза за камионе јако уска, тешко се мимоиђу два кипера.

И мало радова, колико сам успео да усликам.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374181#p374181:1xft3dps je napisao(la):
Zuma » Wed Mar 02, 2016 8:50 pm[/url]":1xft3dps]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374092#p374092:1xft3dps je napisao(la):
milos.tro » 02 Mar 2016 09:16 am[/url]":1xft3dps]Zuma sve pohvale na trudu,ova priča sa cevima može da predstavlja i te kako ozbiljan problem zbog same poroznosti i natapanja terena s jedne i eventualnog vadjenja i uklanjanja s druge strane.Ako imaš slike u dokumentaciji kada je baš baš bio nizak vodostaj pa da vidimo gde se one nalaze(negde sam čuo da postoje cevi koji idu 15-tak metara u Savu).

Koliko se sećam na lokaciji buduće kule je bila ona šljunkara pa su cevi možda imale neke veze sa njom!?
Druga je nešto malo uzvodno od lokacije gde su sada postavili džakove. Ovo što se vidi je je pola led, a pola nešto ljigavo, živo i klizavo. Znam da je bilo jezivo hladno i da je malo falilo da ne završim u Savi.

IMG_4481_resize.jpg

IMG_4478_resize.jpg

Koliko sam te razumeo lokacijski ova cev nema nikakve veze sa one 2 cevi kod temeljne jame za kulu?
 
Nema. To je uzvodno od temeljne jame. Otprilike kod jedinog preostalog drveća između nje i stare trafo stanice na samoj obali.
 
Улични уметници у „Београду на води”
дeо пешачке зоне иза зграде Београдске задруге сутра ће отворити цртачи графита који ће осликавати велика платна. Када буде завршена, та пешачка зона биће дугачка 114 метара и повезиваће Београдску задругу и Сава променаду будућег „Београда на води”.

– Нова пешачка зона намењена је културним и уметничким дешавањима, а стрит арт графити међу првима ће красити тај простор – наводе у предузећу „Београд на води”.
http://www.politika.rs/scc/clanak/35043 ... du-na-vodi
 
Jedna od zanimljivosti je što su u kuli neće obeležavati broj 13, ne bi li se izbegao "maler".

Па ми заиста од свих култура преузимамо њихове најглупље тековине...

:bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: (13 пута)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=374433#p374433:1zib3cpq je napisao(la):
Пантограф » 04 Mar 2016 01:19 pm[/url]":1zib3cpq]
Jedna od zanimljivosti je što su u kuli neće obeležavati broj 13, ne bi li se izbegao "maler".

Па ми заиста од свих култура преузимамо њихове најглупље тековине...

:bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: :bash: (13 пута)

Veliki broj predratnih beogradskih zgrada nema stan broj 13 :)
 
Kula od 168m sa hotelom, luksuznim stanovima i vidikovcem - Evo šta se sledeće gradi u okviru projekta "Beograd na vodi"
Petak, 04. 03. 2016.|11:55 | Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ad-na-vodi

Pripremni radovi za izgradnju kule u okviru projekta "Beograd na vodi" su već počeli, a prestonica će po završetku ove faze dobiti najviši toranj na Balkanu od 168m.


Javna prezentacija urbanističkog projekta za izgradnju na području priobalja reke Save za projekat "Beograd na vodi" na k.p. 1508/411, K.O. Savski venac održava se u Gradskoj upravi grada Beograda do 7. marta.

Projektnu dokumentaciju izradile su kompanije "Energoprojekt" i DNEC doo Novi Beograd, dok je autor arhitekture američka firma "Skidmore, Owings & Merill LPP" (SOM).
Kako su za "eKapiju" rekli iz "Energoprojekta", kula od 168m prostiraće se na 47.000 m2 nadzemne površine i imaće 42 sprata. Objekat će biti multifunkcionalan, te će obuhvatati hotel najviše kategorije, rezidencijalne jedinice i vidikovac sa restoranom. Od ukupne površine, hotel će obuhvatati 45%, dok će ostatak činiti 222 moderne stambene jedinice.

Luksuzni hotel "St. Regis" imaće 9 spratova i raznovrsne prateće sadržaje. Stambeni deo kule prostiraće se na 26 spratova, a kupcima će moći da biraju između dvosobnih, trosobnih i četvorosobnih apartmana. Gostima hotela, kao i vlasnicima stanova, na raspolaganju će biti podzemni parking na dve etaže.


Ispred kule planiran je trg sa parkovskim površinama, a novina je što će kula pešačkom pasarelom biti povezana sa budućim šoping molom. Jedna od zanimljivosti je što su u kuli neće obeležavati broj 13, ne bi li se izbegao "maler".

Izvođač radova na ovom kolosalnom projektu još nije odabran, a iz "Energoprojekta" nisu mogli da potvrde očekivani početak izgradnje. Ipak, sudeći po dosadašnjoj ekspeditivnosti investitora, moguće je da prestonica neće morati dugo da čeka na najvišu kulu u regionu.
Podsetimo, izgradnja kompleksa "BW Residences" počela je 27. septembra 2015. godine. Za glavnog izvođača radova izabrana je kompanija "Energoprojekt", a na gradilištu će nići objekat od dve kule ukupne površine 67.500 m2.

Zainteresovana lica mogu tokom javne prezentacije da izvrše uvid u predmetni urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja u pisanoj formi dostave Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove, na adresi Ulica Kraljice Marije broj 1, najkasnije do 7. marta 2016. godine.
 
Vrh