Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Obiman ugovor,nadam se da će nam se uskoro i advokati priključiti (Belka,Neša i ostali....)

Ono što bih ja izdvojio je realizacija izgradnje projekta.Naime, 50% projekta bi trebalo da bude realizovano u roku od 20godina odn. AKO SU PILOT-NEPOKRETNOSTI U ZNAČAJNOJ MERI ZAVRŠENE? Sta to znači u značajnoj meri završene??

Pod pilot nepokretnostima su obuhvaćeni Hotel (parcela 13),objekti na parceli 14 (to bi bile ove 2 20-spratnice),kula i šoping centar (parcela 19). i ništa više .
 
Haahahhahhaa...

Ma....
Dajte mi top da pucam!!!

Pa ovaj lopovluk je jos veci i drskiji nego sto mi se ranije cinilo!!!!!!!!!
 
Кад ти га арапин завлачи онда је то до балчака.
Да ли је могуће да овај уговор, прије потписивања, није читао нити један правник?
 
Ja se prijavih za kupovinu. :)

Mene zanima da li ce da prodaju stanove u ovoj velikoj kuli ili ce to biti poslovni prostor?
Ranije se pojavila informacija da su Arapi vec rasprodali stanove u velikoj kuli?
 
Problem je sto Beograd i Srbija moraju da uloze enormna sredstva u infrastrukturu, investicije moraju biti maksimalne dok sam invesitor moze uloziti njemu isplativ minimum.

Mogli smo dobiti metro za tu lovu. Gde nadje ove Arape Vucicu?
 
I sta je ovo??

288r1bq.jpg


Da li to znaci da samo zajednicka firma pod Abarovom kontrolom ima prava na komercijalnu eksploataciju kompletnog JAVNOG zemljista u okviru granica projekta? Tj obale reke, trotoara, parkova, svega zivog. Dakle ni Grad ni bilo koji drugi privatnik? Izgubili smo pravo na SA?
 
@Zuma to je verovatno za odrzavanje zgrada. U svim normalnim zemljama se placa 100-500$ u proseku po stanu za odrzavanje zgrada. Sigurno ce ove zgrade imati isti princip.
 
To znaci da vas omiljeni lokal nece biti jedini. Stize jos promotivnih standova cija je sporedna aktivnost ugostiteljstvo.


A da bi nivo zadovoljstva strateskog partnera bio adekvatan javna povrsina moze biti i dzamija npr.

P.S. Nije da imam bilo sta protiv dzamija, ali kao sto pise javne povrsine ce biti namenje zadovoljstvu strateskog partnera
 
Ајд што је пљачка века него што је велеиздаја и незампаћена урбо-социолошка деградација једне европске престонице.
 
Pardon, ne samo pravo na komercijalnu eksploataciju, nego imaju i pravo na UPRAVLJANJE javnim povrsinama, sa OTVORENIM skupom svih neophodnih prava da bi se postigao "nivo iskustva" koje investitor na njima zeli. Tj on odredjuje i koncepciju i uredjenje i koriscenje javne povrsine. I jos su na kraju za svaki slucaj spomenuli i "druge uobicajene atrakcije" da slucajno neka nespomenuta ne bila izostavljena.
 
Pošto ima arhitekata,inžinjera na forumu da li neko može da mi pojasni šta to znači "značajno završena zgrada"? :roll:
Kakva je razlika izmedju beznačajno i značajno završene zgrade? :roll:
 
To se odnosi na Odabrano zemljiste tj. parcele sa kojima nesto urade a ne na celoj povrsini. Pitanje je koliko ce parcela i u kom roku privesti nameni, za sad je to samo promenada i kule. Inace sve parcele na kojima nesto naprave i to nesto dobije upotrebnu dozvolu prelazi u pravo svojine(umesto koriscenja 99g) bg na vodi d.o.o. U poredjenju sa ovom pricom beko je 3x postenije hteo da uradi sa lukom beograd i da plati vise para.
 
Da, ali posto ONI uredjuju javne povrsine jer im se to odbija od uloga (ili kompenzuje naknada, nisam jos procitao ceo ugovor), to ustvari znaci sve javne povrsine, ili bar sve koje nesto vrede. Posto trenutno ne postoji ni jedna koja ce ostati u sadasnjem obliku, a sumnjam da cemo mi nesto placati ili uredjivati.
 
...ukupno ulaganje u infrastrukturu iznosilo bi oko 95.000 miliona dinara ili 790 miliona evra

bitno je da shvatimo da je ovo jednog dana moralo da se uradi, tj. da se iz SA izbace sine i da se isti urbanizuje, kao (kako neko rece posle izgradnje NBGa centralni deo beograda i) najbolje locirano nepopunjeno gradjevinsko zemljiste u gradu. u isto vreme, valjda je svima jasno da niko ne bi podigao nista sem prizemljuse na mocvari kroz koju tutnje teretni vozovi, da mu se u komsiluku nalaze barake i dzungla. dakle, ovo je moralo da se odradi i to odjednom.

problem u ovoj prici je ko je platio ono sto se moralo odraditi, jer ako smo mi dali 100% novca za sredjivanje i propratnu infrastrukturu i pritom dzabe dali zemljiste, ceo BNV mora da se rasproda samo tako da bismo od te trecine vlasnistva otplatili ulozeno, i to je vec pitanje.

e sad, tako stoje stvari na makro planu. sto se mene, prosecnog beogradjana i bicikliste tice, nikad nisam pravio izlete na keju ispred peskane ili ispod gazele, iako sam koristio ondasnju bici stazu. ako ce ta bici staza ostati na istom mestu uz dovoljnu sirinu keja da se ne guram sa pesacima (a ovome mogu samo da se nadam, nazalost), bar necu prolaziti kroz smrad, prljavstinu i slomljeno staklo.

EDIT: postoji i ona varijabla zvana porez koju ce placati buduci zakupci SA, a koju nisu placali nelegalno nastanjeni zeleznicari i vlasnici napustenih skladista. racunica je, dakle, sledeca: ako je

porez + prihod drzave od prodatih stanova > para ulozenih za rasciscavanje i gradnju (opet od strane grada), projekat je ekonomski opravdan, jer je samo zemljiste, iako na sjajnoj lokaciji, bilo mrtav kapital, koji ce opet postati dostupan za 100 godina u mnogo vrednijoj formi.
 
milos.tro":2rflk252 je napisao(la):
Pošto ima arhitekata,inžinjera na forumu da li neko može da mi pojasni šta to znači "značajno završena zgrada"? :roll:
Kakva je razlika izmedju beznačajno i značajno završene zgrade? :roll:
Koliko ja znam, nigde se u zakonskoj regulativi ne navodi 'znacajno zavrsena zgrada'. Koliko znam, postoji u pravilniku "o objektima za koje s ne moze izdati gradjevnska dozvola, stepenu izgradjenosti objekta i gradj. u upotrebnoj dozvoli u postupcima legalizacije objekata", definisan minimum stepen izgradjenosti ali za legalizaciju. Taj minimim su grubi gradjevinski radovi.

Ono sto je meni tu apsurd je da svo preostalo zemljiste, koje se ne izgradi do kraja roka, prodaje RS a pare deli sa Suinvestitorom. Ako je vec neozbiljan, pa nije izpunio obecano, nema sta da se deli sa njim nakon isteka roka, po nekom mom misjenju.

Drzava ulaze u kompletno opremanje infrastrukturno do same lokacije i daje zemljiste dzabe,a da nijegde nije zavedeno i upisano koliko je to novano ukupno, pa u srazmeri sa tim da se odredi procenat vlasnostva.

Ono sto je isto malo cudno, da se dalje investicije mogu graditi i zajmovima, sto znaci da je i drzava onda u obavezi da vraca zajmove za samu izgradnju.

Sto se tice pravo svojine, nisam siguran da li posle toga strani zgrada se upisuju kao vlasnici?
 
Imamo samo 4 godine, najkasnije do 31.12.2019. (a možda i bitno manje), da nađemo novac, napravimo i pustimo u rad kompletnu infrastrukturu u kapacitetima definisanim regulacionim planom. Što, ako se ja baš onako žestoko ne varam, ustvari znači u maksimalnim kapacitetima, tj sve što je tamo navedeno (interceptor, centralni cevovodi kroz Stari Grad, trafo stanice, crpne stanice, toplovodne stanice i veze ...). Uključujući u to i veze sa podzemnom železnicom i tramvajima ... i sve te usluge svakom bloku moraju biti spremne onako kako se on završi.

Ovde čovek može samo da se smeje, onako od srca :lol:

BNV-UgovorObavezeRS_1.jpg
 
milanche":3d0lsdek je napisao(la):
milos.tro":3d0lsdek je napisao(la):
Pošto ima arhitekata,inžinjera na forumu da li neko može da mi pojasni šta to znači "značajno završena zgrada"? :roll:
Kakva je razlika izmedju beznačajno i značajno završene zgrade? :roll:
Koliko ja znam, nigde se u zakonskoj regulativi ne navodi 'znacajno zavrsena zgrada'. Koliko znam, postoji u pravilniku "o objektima za koje s ne moze izdati gradjevnska dozvola, stepenu izgradjenosti objekta i gradj. u upotrebnoj dozvoli u postupcima legalizacije objekata", definisan minimum stepen izgradjenosti ali za legalizaciju. Taj minimim su grubi gradjevinski radovi.
.....

Mislim da je u pitanju prevod od "considerably completed/finished building", sa Googlea.
Kada sam na brzinu preleteo preko skenova ugovora, video sam da za potrebe tumačenja sadržine - prednost ima verzija ugovora na engleskom jeziku, pa je moguće da je ovo samo traljavi prevod, pro forme...
 
Koliko mi se čini, pored 4 miliona za Hercegovačku, od prekjuče još 20 miliona čine ukupno 24 miliona stranih investicija. Čisto radi evidencije.

Usput, sve se više slažem sa ljudima koji tvrde da ove investicije ne treba računati kao arapske jer su u pitanju naše pare koje se ovoga puta vraćaju preko Londona u legalne tokove, a da se arapi ovuda samo šetaju za procenat. Oni se ne žale na procenat pa što da se ja žalim na njihove milione.

Žao mi raspale železnice koja nema pare da opere svoje vagone, popravi lokomotive a iscedili su im 2,5 miliona za čišćenje šina. Još se to prikaže kao ulaganje države. Ne smeta direktoru železnice, ne smeta Zorani, pa što da meni smeta. Sirijci iz Alepa tvrde da je naša železnička stanica raspadnutija od njihove posle bombardovanja. Ne smeta picoustom, ali meni smeta, jbg, bio tamo pre neki dan i baš izgleda gore od svega što sam mogao da zamislim. Oni Sirijci su prosto oplemenili onaj prostor svojim prisustvom, nekako kulturnije izgleda, jer koliko god da pešače ne izgledaju ni prljavo ni neuredno u poređenju sa peronima i stanicom, prosto običan narod u bekstvu od rata.

Prošao sam danas gradilištem i potpuno je jasno da je cela Hercegovačka deo scenografije Potemkinovih sela za buduće kupce stanova koji moraju imati civilizovani prilaz do slepog creva u kome će biti smešteni njihovi "luksuzni stanovi iz snova". Ruševine se zaklanjaju štampanim čaršavima, postavljeno je otvoreno igralište za decu, cirkuske šatre sa gutačima vatre i izložbama cveća i hortikulture. Problematično železničko čvorište se pažljivo prekriva busenima zelene trave koliko god je moguće iako ima bar dve godine pre nego što se išta od zgrada može čak i teorijski završiti. Prosto neshvatljiva nervoza pred bogatim i razmaženim "svetskim kupcima". Zar se očekuje tolika navala pijanih Rusa i drogiranih Holanđana? Pa ima u SavaNovi dosta votke i avganistanca, ove starlete se ne žale. Tako je život luđi i slađi, a stanovi za kupovinu su svetliji i lepši. Tako to rade iskusni trgovci nekretninama u svetu a izgleda da taj svet dolazi i kod nas.

Čekamo građevinsku dozvolu, otvaramo šampanjac i idemo dalje ....
 
Dakle, mi imamo obavezu da završimo naš deo do kraja 2019. Nasuprot tome, druga strana nema slične obaveze pre kraja projekta. U poglavlju 6.5 piše samo da će oni NASTOJATI da "Privremeni prag realizacije" bude dostignut za 20 godina. Ali to nije obaveza, kao nama (kod nas se koristi termin "mora"). Ako oni to ne ostvare, ne dešava im se ništa ružno, čak naprotiv. Zajednička firma, što znači 66% Abar, onda učestvuje u podeli dobiti od eventualne gradske prodaje onog zemljišta koje nije dato u zakup, srazmerno udelu ukupnog zemljišta koje jesu uspeli izgraditi u neophodnom "Pragu". Drugim rečima, još će zaraditi od našeg sopstvenog zemljišta iako ga nisu ni pipnuli. Ako naprimer izgrade 1/4 ukupne površine Projekta, to je 1/2 od "Privremenog praga realizacije" (a on je 50%). Tako Beograd od prodaje zemljišta odmah dobija pola, a zajedničko društvo drugu polovinu (tj Abar kroz udeo u vlasništvu 0,5*0,66=0,33). Tako Abar nizašta, ali sasvim sigurno, dobija jednu trećinu od vrednosti prodatog zemljišta koje je trebao izgraditi, ali nije.

Drugim rečima, sem ako posao oko gradnje neke nove zgrade nije zaista siguran, ne isplati mu se ni da završava ceo projekat BNV sve dok je izgradio neki nezanemarljiv procenat njegove ukupne površine (sem ako se negde drugde u ugovoru ne spominju i neki drugi penali). A to će sigurno postići već gradnjom pored obale koja je ekonomski sigurna. Zatim može da se zadovolji procentom od prodaje neizgrađenog zemljišta u ostatku Savskog Amfiteatra, jer je to siguran novac, za razliku od neizvesnog komercijalnog uspeha gradnje bitno dalje u unutrašnjosti SA. Tako bi on zauzeo, izgradio i dobio u trajno vlasništvo sa svim pravima najbolji deo pored obale, a mi bi ostali na istom kao i sad što se ostatka tiče. Samo nam onda ostaje nekvalitetnije zemljište od vode zaklonjeno zidom veoma visokih zgrada i bez puno mesta na obali za stanare drugih, novih investitora. Onda opet treba naći nekoga ko će tu da gradi, ali pod bitno gorim uslovima.

Ogradjujem se da nisam pročitao ceo ugovor, pa bih molio da me neko ispravi ako su ovi zaključci pogrešni. To je sasvim moguće.
 
Vrh