Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

A ovo je fantastično izdašna količina zelenila za projekat 21. veka, koji slučajno ima 2 miliona kvadrata i kule od 100 i 200 metara :bash: Uzevši u obzir da je pešački most na levu obalu Save odbačen, da će se ljudi teško odlučiti da tamo prelaze preko Gazele(!), preko budućeg proširenog mosta sa 6+ traka, ili nedajbože plivanjem, i da to zelenilo ionako nije njihova zasluga, možemo slobodno zaboraviti na park sa leve obale Save.

To nam ostavlja sumnjivu korist koju će ljudi imati od Izbegličkog parka, a nešto sumnjam da će preteran broj njih obožavati daleku zeleno-industrijsku okolinu starog železničkog mosta. Tako da od zelenila ostaje samo novi centralni park koji i na novom renderu ima više raznih objekta od čvrstog materjala nego zelenila. Pa zar je to projekat dostojan ere ekološkog urbanizma?

residences-map.png
 
Zuma":ugl4t5br je napisao(la):
U vezi poslednje napomene o renderima, nadam se da primećujete da je u vidljivom delu ovog rendera, sem dve zaštićene zgrade, SRUŠENA ČITAVA SAVAMALA. Do poslednjeg kamena. Čak je i moja pesimistička procena prevaziđena. Evo ažurirane slike koju sam ranije poslao, sa docrtanim plavim krstićima na zgradama koje su na ovom renderu takođe srušene. Crveno je ono za što sam i ranije bio siguran da će biti srušeno.

BraceKrsmanovic1.jpg

Pa ovo obelezeno, osim Sipma i treba da se rusi...ruglo-rugla!
 
zexland":1yigivnp je napisao(la):
Zuma":1yigivnp je napisao(la):
U vezi poslednje napomene o renderima, nadam se da primećujete da je u vidljivom delu ovog rendera, sem dve zaštićene zgrade, SRUŠENA ČITAVA SAVAMALA. Do poslednjeg kamena. Čak je i moja pesimistička procena prevaziđena. Evo ažurirane slike koju sam ranije poslao, sa docrtanim plavim krstićima na zgradama koje su na ovom renderu takođe srušene. Crveno je ono za što sam i ranije bio siguran da će biti srušeno.

BraceKrsmanovic1.jpg

Pa ovo obelezeno, osim Sipma i treba da se rusi...ruglo-rugla!

To nisu rugobe to su - slojevi. To je komercijalna ili industrijska arhitektura 19-og i 20-og veka. Ona ima svoj smek i svoju pricu. Bez tih rugoba ovaj Beograd gubi deo svoje sjajne price. I o tome ne treba da se odlucuje medju politicarima, ni u "farmi", ni u tabloidima, vec to moraju da rade strucnjaci. Jer je generalnu populaciju lako nagovoriti da recimo iz svoje dnevne sobe - skinu staru jednostavnu lampu i stave onaj luster sa 10 sijalaica i ventilatorom (sto se cesto dobija na svadbama).

Kada pogledam u foto-album svojih pradeda i cukunbaba, vidim da tu ima po neka zabradjena rugoba sa pregacom. To su moje babe. Da li njih treba da uklonim sa slike i stavim Staniju i Noleta. U jedno sam siguran - moje prababe bez zuba su lepse i od Stanije i od Noleta - jer su istinite, nisu vestak.

Laz i vestak su Beograd na vodi, Dubai, Astana, Skopje ( najnovije ), Kina, renovirani Camden Market u Londonu ... to je nesto sto se predstvalja da je nesto drugo, i ne postuje sebe, upravo unistava sebe.
 
Tvoja poenta posta je jasna i razumem tvoj gnev prema drustvu u kome zivimo, i prezir prema svemu sto spada u sloj anti-kulturalnog i prostog.
Ja znam sta ovi objekti predstavljaju (i kog su nasledja), ali ne znam sta ih konkretno po tebi cini vrednim cuvanja? Osim konstatacije da imaju nekakvu pricu, koja se zajedno sa njima urusila sa decenijskim sunovratom ovog drustva.

Arhitektura ovih sada urusenih i starih objekata moze itekako da se primeni kao inspiracija za neke nove objekte, koji ce na kraju krajeva pricati pricu i o ovim starim, a samim tim i kao takvi postati novi sloj nekog novog, lepseg i savremenijeg grada. Bio on na vodi ili ne.
 
Ако нешто треба да се очува, оно мора да има нову функцију у друштву а та функција треба да има економску рачуницу уколико ју је могуће наћи. Уколико није - руши.

Савамала је четврт којој треба ревитализација, а она је у овом моменту у некој фази којом је ревитализација започета на силу и стала на пола. Доведени су нови садржаји који су се код Београђана "примили" али ти нови садржаји нису генерисали и физичку урбану регенерацију средине. Све то делује сувише вашарски, такорећи склепано.

Треба имати у виду да је "културни" саджај Савамале убачен плански и привремено. На форуму су постављани примери из неких друштве но свеснијих средина који су добри у смислу плански трајних ревитализација старих четврти. Питање је колико је то заиста упоредиво са Савамалом?

Шта је од Савамале остало? Шта је она била? Целокупан трговачко-магацински карактер овог краја града је неповратно уништен рушењем десне стране Карађорђеве од Бетон хале до Бранковог моста ради изградње пруге. Део од Бранковог моста до парка Луке Ћеловића је већ отпочео своју регенерацију још пре другог светског рата у елитни стамбени кварт. О томе сведоче зграде Бристола, Београдске задруге и стамбене зграде до Бранковог моста. Тај трговачко-магацински карактер је тиме сведен на заостали ексцес и толико осакаћен да је изгубио целокупни смисао.

Пар зграда не чини кварт, не чини целину и нема шмек који му се на силу ставља. Још једном се показало, као и толико пута до сада, да ми као грађани једва да познајемо свој град и оно што га чини тиме што он јесте.
 
stf":2cj5lyhp je napisao(la):
Ако нешто треба да се очува, оно мора да има нову функцију у друштву а та функција треба да има економску рачуницу уколико ју је могуће наћи. Уколико није - руши.

Значи ако сутра неко хоће да гради шопинг мол на Калемегдану преко зидина треба их рушити јер оне немају економску рачуницу?

Ако неко хоће да посече паркове и распрода их у грађевинско земљиште треба ићи са тим јер паркови немају економску рачуницу?

Заиста да се човек најежи од твоје идеологије...
 
А која је то "идеологија" ? :)

Ја сам поставио као упитно само постојање кварта као кварта. То је предуслов за очување. Нема кварта, он је одавно порушен а трансформација Савамале из трговачко-магацинског у трговачко-стамбени започета одавно. Сачувана 4 магацина од 30 и то у дегенеративно-измењеној форми по мени - нису за очување. Не испуњавају минимум критеријума.

Тих пар магацина, нити имају сачуване изворне фасаде, нити изворне функције, нити изворне конструкције, нити изворне ентеријере, нити изворне елементе ентеријера. Тротоари немају изворно поплочавање, улице немају изворни растер, улични мобилијар нема изворне елементе ... Шта ту онда има да се очува као карактер и дух места?

Та моја "идеологија" нема ама баш никакве везе са Београдом на води будући да сам исто ово писао много много много пре те 2012. када се у кампањи СНС-а јавио први рендер БнВ.
 
@vranac

Kalamegdan kao kulturno-istorijski spomenik je neuporediv sa barakama. Nema razloga da se tako banalizuje diskusija. Dobro znaš da Stf uopšte nije mislio na to.

Inače, isto tako je poznato da Stf i ja ne delimo isti stav po pitanju Savamale. Tj. da je moj stav da bi (brzo i ekspresno) rušenje objekata u Ulici braće Krsmanovića, bilo jak udarac za određene subkulturne grupe koje taj kvart vide kao svoju oazu. Možda bi i ti klubovi brzo pronašli i alternativne lokacije, ali ako bi se raštrkali po gradu, pitanje je kako bi dalje funkcionisali i da li bi imali podjednak značaj. U krajnjem, izdvajanje iz određenog subkulturnog miljea, bi možda nateralo vlasnike klubova (nahođene pre svega komercijalnim motivima) da polako menjaju programsku orijentaciju i prilagođavaju je novom okruženju. Uostalom, za to imamo svež primer Bigza - gde je većina saržaja koja se nalazila u toj zgradi, prosto nestala sa iseljenjem zakupaca iz nje. Opstalo je verovatno najkvalitetnije mesto - Čekaonica - koja i danas uspešno radi, uprkos manje atraktivnoj lokaciji.

Pritom je Stf delimično u pravu kada kaže da je Savamala planski postala (sub)kulturni kvart. Istina je da je sa Mikserom doživela ekspanziju, ali Mikser se posadio, da tako kažem, na već obrađenoj njivi. Malo ko se verovatno seća da "Žice" - kada je taj neobični andergraund klubić bio mesto "tamo dole u nekoj uličici blizu autobuske" (Kraljevića Marka), ili npr. "Magacina" u istoj ulici (koji ne treba brkati sa istoimenim klubom u Beton hali), koji je bio alternativni kulturni centar u danima kada su i sami Lalići mislili da je mikser samo onaj kuhinjski uređaj kojim se mue filovi za kolače. Tek kasnije su došli "Čorba kafe", "Apartman" (koji je ubrzo postao otvoreno gej-frendli mesto u Beogradu) i KC Grad kao svojevrsna kruna te prve faze revitalizacije Savamale. E, tek kasnije je došao Mikser, i tek tada se dogodila ekspanzija i ekspresno su pootvarani novi klubovi, barovi, galerije i sl. po kraju.

No, uprkos tom neslaganju koje Stf i ja imamo, mislim i dalje da je on osoba sa kojom se može zdravo, trezveno i argumentovano razgovarati o svim temama. I mislim da je veoma nepravedno to što svi mi iz udobnosti apsolutne privatnosti koju uživamo na forumu, diskvalifikujemo Stfa kao nedostojnog sagovornika na osnovu jednog podatka o njemu koji je, tokom rasprave, otkrio drugi forumaš. To jednostavno nije fer!

I za kraj - cela priča o rušenju Savamale je krenula iz uobičajene Zumine pogrešne intrpretacije podataka - jer se na renderu koji je postavljen, najveći deo Savamale uopšte ni ne vidi. Vidi se samo blok iza Zadruge, za koji je još od ranije poznato da će biti preuređen (ali ne ovako kako stoji na ovom okvirnom masterplan renderu, za taj deo se radi poseban plan).
 
Jos jedna fotka sa rendera,koliko se secam nije ranije postavljana
120097581614313982169065.jpg
 
Setaliste djeluje dosta siroko kakva je ono brana na savi
 
Homer Jay":1uwvhc34 je napisao(la):
diskvalifikujemo Stfa kao nedostojnog sagovornika na osnovu jednog podatka o njemu koji je, tokom rasprave, otkrio drugi forumaš. To jednostavno nije fer! [/b]
Неће бити. Открио је то сам овде у више наврата пре него што сам ја приморан да директно напишем која је странка у питању.

Оно што га дискредитује су силни постови написани на овој теми о томе како је саванова и сређивање околине те биртије супер ствар којом се поклапају јавни и приватни интерес иако се за почетак ради о дивљој градњи, постови о томе како никакав конкурс није ни требало одржати, како је ок кршити законе и градске уредбе, дискредитује га и перфидна критика критичара наводног београда док му није падало на памет да критикује "пројекат" у стилу: није битно што се спроводи пљачка века у граду, битно је да је пар критичара овог дивљаштва имало пар неспретних изјава.
 
Homer Jay":1yikefwj je napisao(la):
....No, uprkos tom neslaganju koje Stf i ja imamo, mislim i dalje da je on osoba sa kojom se može zdravo, trezveno i argumentovano razgovarati o svim temama. I mislim da je veoma nepravedno to što svi mi iz udobnosti apsolutne privatnosti koju uživamo na forumu, diskvalifikujemo Stfa kao nedostojnog sagovornika na osnovu jednog podatka o njemu koji je, tokom rasprave, otkrio drugi forumaš. To jednostavno nije fer!
...
+
 
zexland":9bb4r0ad je napisao(la):
Arhitektura ovih sada urusenih i starih objekata moze itekako da se primeni kao inspiracija za neke nove objekte, koji ce na kraju krajeva pricati pricu i o ovim starim, a samim tim i kao takvi postati novi sloj nekog novog, lepseg i savremenijeg grada. Bio on na vodi ili ne.

Ne znam kako da ti to pojasnim. Velika je razilika izmedju neceg orginalnog i imitacije orginalnog. Kao izmedju coveka i imitacije coveka. Kada sretnete nekog ko se folira i stalno laze - vise vam je odbojan nego kada sretnete ruznog ili prljavog coveka. Obicno su te imitacije vrlo nakaradne jer koriste samo deo neke fasade (brenda ikone ) a u sustini su nesto drugo. To drugo ne moze da isprica bilo kakvu pricu, osim pricu o smesnim aspiracijama investitora. Kao i pricu o primitizmu naroda i upravljaca.
Koliko ljudi u populaciji to moze da oseti to zavisi od stepena civilizovanosti sredine. Obicno je elita ( obrazovani, visa i visa srednja klase koji imitiraju obrazovane ) koja vodi taj pokret konzervacije i zastite. Nasa elita moze da se poredi sa klasom prodavaca svercovane robe na Bubanj potoku 90-ih. Ona je bukvalno nestala, ostarila, delom se degenerisala, a delom je zamenjena sa sljamom. Narod je zaostao.

Pogledaj one slike iz Neals Yard. To su orginalne zgrade slicnog tipa kao u Hercegovackoj iz 19-og ili cak 18 veka , neke su okrecene u narandzasto, a na nekoj je okacena ogromna mok-stolica ili neka ikona sub-kulture. To je intervencija koja daje jedan nov zivot istom prostoru. Prostor je ocuvan, novi sloj je samo dodao pricu.
Takodje 50-ak metara dalje, ista takva urbana struktura je potpuno sacuvana, ali je promenjena funkcija. Sada su tu artizani, profesije, cak ima i hedge-fond firmi koje okrecu milijarde funti u kancelariji koja je potpuno restaurirano skladiste iz 18 veka. Korisnicima prepoznaju karakter mesta kao kvalitet. Njih ne interesuje sto prozori nisu novi alu prozori, oni placaju bogatstvo da sacuvaju staklo 10x10 cm u polu- tekucem stanju, koja su stara 250 godina. Ziveti u restauriranoj georgian kuci je tamo stvar prestiza.

Da li je veci povracaj na starom objektu sa novom funkcijom, ili 10x vecem novom objektu koji je zadrzao jedan zid od starog. Naravno da je za investitora veca dobit po m2. Ali je za grad i zajednicu dugorocna dobit mnogo veca sa konzervacijom, jer je sacuvana cetvrt sa karakterom. Kada turisti koji ostavljaju pare, doduju u Bg. svi stranci im savetuju da dodju u Sava Malu, zonu Zemuna, Skadarliju, Knez, Kalemegdan (sve su to zone konzervacije) ... Znaci ne da vide Deltinu poslovnu zgradu na N. Beogradu, niti Usce TC. Oni sve to imaju mnogo kvalitetni kod kuce.
Ovde se radi o nejednakosti javnog i privatnog interesa. Privatni interes danas gazi javni. Javni resursi se masivno prelivaju u privatne ruke. Sto nije slucaj u razvijenom Zapadu.

I poslednje pitanje u ovoj prici ( pethodno postavljeno ) je pitanje nasilja i bezakonja. Kako je moguce da se tih 20 i 50 priatnih vlasnika za mesec ili dva slozilo da im poruse objekte. Cak ni Causesku to nije mogao tako brzo, kada je srusio deo centra Bukuresta.
 
Homer Jay":1klkf4qt je napisao(la):
Inače, isto tako je poznato da Stf i ja ne delimo isti stav po pitanju Savamale. Tj. da je moj stav da bi (brzo i ekspresno) rušenje objekata u Ulici braće Krsmanovića, bilo jak udarac za određene subkulturne grupe koje taj kvart vide kao svoju oazu. Možda bi i ti klubovi brzo pronašli i alternativne lokacije, ali ako bi se raštrkali po gradu, pitanje je kako bi dalje funkcionisali i da li bi imali podjednak značaj.

Заправо Хомере, питање је колико се ми заправо не слажемо, будући да се ја у потпуности слажем са свиме што си навео. Нисам за брзо и експресно рушење целокупне улице браће Крсмановић, већ за постепену и природну реурбанизацију која је започета пре 90 година. Субкултуранли кварт који је Савамала постала на силу, је неопходно да постоји али на начин на који су оформљени и у друштвено свеснијим срединама. Лично сматрам да је целокупан простор старе шећеране Димитрије Туцовић као створен простор за ТРАЈНО смештање, како КЦ град, Миксера, тако и целокупног субкултурог миљеа. Та архитектура, тај шмек, та средина и та компактност коју шећерана нуди је најприближнија примерима из друштвено свеснијих средина. Осим тога, шећерана има довољну вредност и не би смела да се руши. Бараке у Браће Крсмановић немају никакву вредност.

Једино што сам ја негативно писао о Савамалој то је критика наметнутог става да је она не знам каква авангарда и да је треба ослободити од полицијских рација, пореза ...

Homer Jay":1klkf4qt je napisao(la):
No, uprkos tom neslaganju koje Stf i ja imamo, mislim i dalje da je on osoba sa kojom se može zdravo, trezveno i argumentovano razgovarati o svim temama.

Наравно да може, ако је саговорник ментално здрав, трезвен, духовно незатрован и довољно образован да барата аргументима. Такви форумаши су се годинама разбежали. Сем тебе, Реље, Гаге, Разграђевинара више нема саговорника довољно ментално способних за квалитетну дискусију. Или не знају, или не желе.

Delija":1klkf4qt je napisao(la):
Homer Jay":1klkf4qt je napisao(la):
diskvalifikujemo Stfa kao nedostojnog sagovornika na osnovu jednog podatka o njemu koji je, tokom rasprave, otkrio drugi forumaš. To jednostavno nije fer! [/b]
Неће бити. Открио је то сам овде у више наврата пре него што сам ја приморан да директно напишем која је странка у питању.

Оно што га дискредитује су силни постови написани на овој теми о томе како је саванова и сређивање околине те биртије супер ствар којом се поклапају јавни и приватни интерес иако се за почетак ради о дивљој градњи, постови о томе како никакав конкурс није ни требало одржати, како је ок кршити законе и градске уредбе, дискредитује га и перфидна критика критичара наводног београда док му није падало на памет да критикује "пројекат" у стилу: није битно што се спроводи пљачка века у граду, битно је да је пар критичара овог дивљаштва имало пар неспретних изјава.

Кад ти мозак ради у црно-белом свету онда то тако можда звучи, али у реалности сивог света, ја ништа од написаног нисам рекао.
 
Ako sam dobro video, od realizovanih projekata ovaj ima solitere u Tuzli i Novom Sadu pre 45 godina, kao i dve četvorospratnice sredinom devedesetih. Sve ostalo deluje da je bilo na nivou idejnih rešenja.
Šta je projektovao za BNV? Nešto oko master plana / regulacionog plana, ili je razrađivao pojedine objekte?
 
stf":2xsqqt8k je napisao(la):
Кад ти мозак ради у црно-белом свету онда то тако можда звучи, али у реалности сивог света, ја ништа од написаног нисам рекао.
Хомере, јел га дисквалификује то што лаже?

stf":2xsqqt8k je napisao(la):
У овом случају је дошло до поклапања јавног и приватног интереса. Власнику Саванове је у циљу да се уреди простор око објекта , али зар није нама свима као грађанима циљ да се јавне површине уреде?

Да, поновим, променада вероватно и даље нема грађевинску дозволу а радови су започети без исте и дефинитивно немају ни једну дозволу за бушење насипа, форимрања нових понтона и везова. Дивља градња је у јавном интересу? Градња на зеленим површинама је у јавном интересу? Узурпирање и девастирање савског насипа је у јавном интересу?
 
stanislaw":2516rknw je napisao(la):
Ako sam dobro video, od realizovanih projekata ovaj ima solitere u Tuzli i Novom Sadu pre 45 godina, kao i dve četvorospratnice sredinom devedesetih. Sve ostalo deluje da je bilo na nivou idejnih rešenja.
Šta je projektovao za BNV? Nešto oko master plana / regulacionog plana, ili je razrađivao pojedine objekte?

Juce sam bio do Doma Omladine i video sam izlozbu u centralnom holu posvecenu arhitektama koji su dobili prestiznu Prizker Award nagradu.
Medju tim radovima se nalazio i plakat o Beogradu na Vodi (koji nije imao veze sa Pritzker Awaerd'om ali je bio tu izlozen) sa imenom Ivice Mladjenovic i pisalo je kako je on uradio kompletno idejno resenje.
To je sve sto je pisalo tamo. Ima cak i njegova vizit karta sa mobilnim ako neko zeli da ga kontaktira i dobije vise informacija.
 
Čovek je dosta radio kao publicista i priređivač u oblasti arhitekture tako da mi deluje da bi njegova uloga mogla biti neka vrsta kompilatora koji raznorazne noname materijale koji su na raspolaganju Eagle Hillsu, BW-u i tom društvancetu "pakuje" u neku prezentacionu celinu.

Daleko bi me više interesovali konkretni projekti konkretnih objekata za Savski amfiteatar, kao i njihovi autori.

BNV kao "master rešenje", pogotovo na sadašnjem nivou razrade, kao celina zaista ne predstavlja bog zna šta, to je samo kompilacija nekih sadržaja u prostoru, celina je da nema celine, zajednički imenitelj je "popuniti prostor odavde do tu". Eh da, i obaveznih 10m obaloutvrde celom dužinom.
 
Ne bi znao da ti kazem koja je njegova tacna uloga u ovom projektu.

ono sto sam uspeo da saznam prilikom sastanka koji sam imao u Geozavodu je da trenutno rade i domaci i strani projektantski biroi na projektu BnV
Takodje su mi rekli isto sto smo znali do sad.
A to je da je uradjen izvodjacki projekat 2 stepenaste kule i da ce glavna kula izgledati "od prilike" kao na renderima do sad.
 
Jedva čekam da vidim koja će spratnost na kraju biti fiksirana za te kule i posebno koliko će biti podzemnih etaža :)
 
Zaista svaka cast Vucicu na istrajanosti i sto je ko nacno uspeo ono o cemu se decenijama pricalo, a to je izlazak Beograda na vodu. Jedini on skupio je hrabrosti da pomeri stvari sa mrtve tacke i na tome mu Beograd i Srbija moraju biti zahvalni.

Samo vas lozim! :D Ja sam stari clan, samo vec dugo, od kada je novi forum napravljen ne mogu da pristupim sa starog naloga, a evo tek sad sam se naterao da napravim novi.

Sve u svemu, vidim da je "privremeni promotivni stand" sa "privremenom dozvolom" ucrtan u novi "master plan". Napredan neki promotivni stand...
 
Zuma":455d2ghm je napisao(la):
A ovo je fantastično izdašna količina zelenila za projekat 21. veka, koji slučajno ima 2 miliona kvadrata i kule od 100 i 200 metara :bash: Uzevši u obzir da je pešački most na levu obalu Save odbačen, da će se ljudi teško odlučiti da tamo prelaze preko Gazele(!), preko budućeg proširenog mosta sa 6+ traka, ili nedajbože plivanjem, i da to zelenilo ionako nije njihova zasluga, možemo slobodno zaboraviti na park sa leve obale Save.

To nam ostavlja sumnjivu korist koju će ljudi imati od Izbegličkog parka, a nešto sumnjam da će preteran broj njih obožavati daleku zeleno-industrijsku okolinu starog železničkog mosta. Tako da od zelenila ostaje samo novi centralni park koji i na novom renderu ima više raznih objekta od čvrstog materjala nego zelenila. Pa zar je to projekat dostojan ere ekološkog urbanizma?

residences-map.png

Pitanje je da li će biti i toliko zelenila pošto će se budući Savski buulevar proširivati za ukupno 2 trake,pa se može desiti da bude i "odsecanja" dela parka. Ako pažljivo pogledate fotografiju videćete da SAVANOVA OSTAJE KAO TRAJNI OBJEKAT.
 
Homer Jay":39h3bep8 je napisao(la):
I za kraj - cela priča o rušenju Savamale je krenula iz uobičajene Zumine pogrešne intrpretacije podataka - jer se na renderu koji je postavljen, najveći deo Savamale uopšte ni ne vidi. Vidi se samo blok iza Zadruge, za koji je još od ranije poznato da će biti preuređen (ali ne ovako kako stoji na ovom okvirnom masterplan renderu, za taj deo se radi poseban plan).
Nema nikakve Zumine pogrešne interpretacije podataka, a pogotovo ne uobičajene. Skoro sve što sam rekao, obično još u samom početku nekog projekta, je ispalo baš kako sam rekao. Što se ovoga tiče, komentarisao sam render, pa je valjda očigledno da se komentariše samo ono što je na njemu. Ali poučen tužnim iskustvom, za one koji ne prate kontekst sam i eksplicitno naglasio umetnutom rečenicom :

Zuma":39h3bep8 je napisao(la):
nadam se da primećujete da je u vidljivom delu ovog rendera, sem dve zaštićene zgrade, SRUŠENA ČITAVA SAVAMALA.
Dakle, od onoga što se od Savamale ovde vidi (a da je okviru granice projekta), na ovom renderu je predstavljeno kao srušeno baš sve što pripada Savamali, sem dve zaštićene zgrade. To je valjda dovoljno jasno. A ako ima onih koji čitaju samo neke delove rečenice, dao sam i sliku kao konačni "proizvod" ovog razmišljanja, jer je sav tekst pre nje samo obrazloženje za ono što je tamo nacrtano. Tu nisam stavio krstić ni na jednu zgradu koja je u delu koji se na renderu ne vidi. To je za sada nepoznato, pa ni ja ne mogu ništa o tome da tvrdim.

Takođe, nije tačno da se vidi samo blok iza Zadruge. Evo tog dela rendera.

BNV-SavamalaRender-slide-2.jpg


A ovde je crvenom linijom označena desna granica oblasti vidljive na renderu. Prilično je očigledno da su vidljivi i prostor iza Zadruge, i obe strane Travničke ulice, i dobar deo obale reke. Isto tako, ovde je vidljiv stvarni izgled tih zgrada (iz sličnog ugla) tako da ih možete uporediti sa onima na renderu.

BNV-SavamalaBing.jpg


Sem dve spomenute, ništa što je na renderu levo od crvene linije ne liči na stvarne zgrade. Zbog toga sam sa X markirao svaku zgradu koja se na renderu razlikuje, ali samo one koje se na njemu vide bar toliko da bi poređenje bilo moguće.

BraceKrsmanovic1.jpg


Neko je autoru rekao da sve njih sruši. Na obali između Braće Krsmanovića i reke nema ni jedne stare zgrade, na levoj strani Travničke takođe, a i na desnoj strani, desno od visoke zgrade, se nazire neko zelenilo za koga u stvarnosti nema mesta ili se ne može videti iz ovog ugla (ne ono zelenilo između Miksera i Geozavoda, gde je bila pumpa), dok su u njenom produžetku (verovatno) dve zgrade nejednake visine koje ni malo ne liče na jednu ugaonu i visoku koja je sada tamo. Mada se to ne vidi baš jasno. Tako nema ni obe zgrade na raskrsnici, na obalskom ulazu u Travničku (ili bar jedne), a ni onih preko puta. Jedini deo Savamale koji je nevidljiv je ovaj neveliki deo uokviren plavom linijom. Šta to ostavlja od nje?

Eventualno je moguće da im je desna strana Travničke bila nezanimljiva zato što nije nova, pa su je nacrtali kao neko dete koje se igra sa bojicama, tako da je predstavljeno više ono što dete zamišlja nego stvarna zgrada. Tada bi možda stare zgrade u tom bloku ipak bile sačuvane. Ali to nije ono što se na renderu vidi, a ja prosto ukazujem na ono što stvarno jesu nacrtali. Međutim čak i u tom slučaju je pored reke, sa druge strane Braće Krsmanović, samo drveće, a ne stari obalski magacini, a toliko ipak nisu mogli da se zeznu.
 
Vrh