Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Uglavnom su sve razjasnili zato sam ove postove i ostavio ali svako preterivanje bavljenje licnim stvarima obojce nije u funkciji teme.
 
Homer Jay":17mzqtg3 je napisao(la):
Te pare su dali Arapi kroz "Eagle Hills". I molim vas, bez hranjenja sendvičima na ovu konstataciju! U svim izjavama, i još važnije zvaničnim dokumentima, "Eagle Hills" se navodi kao finansijer rekonstrukcije Hercegovačke i dela tzv. Promenade.

Frljanje sa činjenicama nas je i dovelu u situaciju gde jesmo. I u kritici se valja koristiti argumentima, a njih, boga, ima dosta.
Nije to baš tako jasno. Ulice, obaloutvrde, šetalište, a nisam siguran za javni parking, se obično računaju u infrastrukturu u smislu navedenom u ugovoru. Da li se novac koji je "Eagle Hills" dao za ove radove računa kao njegov ulog u zajedničko preduzeće? Ako je tako, onda je to kao da smo trećinu troškova finansirali mi. Već sam postavio to pitanje.
 
BG na vodi: Odložen ugovor, sad se čeka kamen

Gradonačelnik je najavio da će sa kamenom temeljcem za projekat Beograd na vodi krenuti do kraja ovog meseca.

"To obećanje ćemo ispuniti i tada ćemo ispuniti i obećanje da ćemo objaviti ugovor za projekat Beograd na vodi što naravno svi očekuju i od čega nemamo razloga da se plašimo", naglasio je Mali.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php ... id=1039201

Ovo polako počinje da liči na klatno koje se njiše između tragedije i farse. Nije u pitanju jedna zgrada nego čitavo malo naselje. I to ne bilo gde, nego u strogom centru grada i na obali reke, pa samim tim treba da trajno odredi izgled i funkcije kompletne obale starog Beograda, zatim da definiše saobraćajna rešenja u strogom centru grada (što je i ključni saobraćajni čvor Beograda), da odredi za šta će se od objekata i infrastrukture koje centru očajnički fale ovde naći mesta (a drugog više nema), hoće li se napraviti novi most (ili nas u budućnosti čeka kolaps saobraćaja), može li ovuda da prođe metro (bez koga takođe nećemo moći), pravljenje saobraćajnog tunela ispod grada, pa i takve "sitnice" kao što je skyline i budući vizuelni identitet grada, percepcija sa reke, strategija alociranja visokih zgrada, trajno presecanje kvalitetne pešačke veze severa i juga, način korišćenja reke ... Sve same odluke apsolutno kolosalnih razmera, o kojima drugde raspravljaju decenijama, svi od akademije nauka pa sve do koga god mogu da nahvataju po ulicama, uključujući ponekad i one koji spavaju na njima pa ih najbolje znaju.

A ovde smo sad stigli do toga da se još uvek ne zna ni ugovor, a pri tome smo već:

- Iselili ljude
- Doneli lex specijalis koji kao sekirom seče i poništava važnost delova drugih zakona
- Usvojili ili promenili neke nove zakone
- Promenili urbanističke planove
- Porusili najveći deo onoga što je ovde bilo
- Preusmerili deo železničkog saobraćaja
- Izgubili samostalnost urbanističkog odlučivanja bez Abarove saglasnosti
- Napravili novu i privremenu kafanu, ulicu i parking koje ćemo (valjda) posle rušiti
- Promenili izgled obaloutvrde radeći po planu koji je odbijen, a koji takođe niko nije video

I sada treba da počne čak i gradnja prvih zgrada ... a mi JOŠ ne znamo ni šta piše u ugovoru i na šta smo se obavezali, a tek ne znamo planove po kojima se negde već radi.

I sad dolazi vrhunac. Objavljivanje ugovora se posle mnogih odlaganja sada vezuje za kamen temeljac. To je kao da nam se neko ruga, pa kaže: Saznaćete na šta smo se u VAŠE IME obavezali tek kada simbolično shvatite da više ništa ne možete promeniti. To je inače već bio slučaj i u trenutku posle potpisivanja ugovora, on se posle toga više nije mogao promeniti tako da Abar dobije nepovoljnije uslove. Zbog toga je ovo očigledno zamišljeno kao upačatljiva, simbolična i vizuelna poruka upućena narodu, tako da ON lakše shvati, i da ne talasa. Evo gledajte, evo kamena i betona, gradnja je VEĆ počela, i vi tu više ništa ne možete. Ni vi ni buduće vlade. Niko neće rušiti ono što je već napravljeno. Tek vam sad možemo reći šta piše u ugovoru.
 
Igor":3g1a693v je napisao(la):
Delija, Stf

Licnu rasparavu prebacite na privatne poruke ili licno vidjanje nema smisla da se o tome pise na forumu budite uvereni da to posetioce ne zanima.

Mene zanima takodje, ima dodirne tacke sa jednom mojom pricom sa jednim clanom Beobuilda. :D
 
"Beograd na vodi bio je jedan od sponzora Kupa Princa Pavla u Zobnatici."
118753223960585539366063.jpg

https://instagram.com/belgradewaterfront/
 
Što se rendera tiče, sad je sasvim jasno. Oni blage veze nemaju sa stvarnošću. To je potpuna izmišljotina koja služi samo kao propagandni materijal da neutrališe važnije kritike koje se pojavljuju u javnosti, ali i kao politička propaganda. Koliko se može zaključiti, Abar ima sasvim logičnu strategiju za mesto koje je u poslovnom smislu ovako nesigurno kao što je Beograd, da odlaže odluke do poslednjeg momenta, sve dok one zaista ne moraju biti donete. Tako da ljudi koji ovo crtaju i sami ne znaju šta bi trebalo da crtaju, kad bi nekim slučajem imali odrešene ruke da to rade kako treba, ne bi ni mogli da ih naprave tako da budu "realni". To su neke slobodne umetničke vizije kako bi se sve, u principu, mogli rešiti ovakvi prostori. Zbog toga novinari koji ih objavljuju bez napomene o njihovoj pravoj prirodi čine krivično delo dezinformisanja javnosti.

Jedino na šta se možda možemo osloniti su izgleda lokacije ulica i podela na blokove, mada sada više ni u to nisam siguran. Takođe je zanimljiva analiza šta je na njima od starih zgrada srušeno, a šta nije, jer bi to takođe mogao biti indikator konačne odluke koja je već doneta.
 
Homer Jay":4cs3450x je napisao(la):
Te pare su dali Arapi kroz "Eagle Hills". I molim vas, bez hranjenja sendvičima na ovu konstataciju! U svim izjavama, i još važnije zvaničnim dokumentima, "Eagle Hills" se navodi kao finansijer rekonstrukcije Hercegovačke i dela tzv. Promenade.

Frljanje sa činjenicama nas je i dovelu u situaciju gde jesmo. I u kritici se valja koristiti argumentima, a njih, boga, ima dosta.

Te pare ko je dao za sada niko ne zna. Svakako ih nije dao Eagle Hills jer više nepostoji. To je sada Belgrade Water nešto.
Zvanični dokumenti zasad nisu dostupni, a ko je tu šta trošio i ulagao ni ti ni ja nemamo pojma. Ako rade pošteno to jedino ima smisla ako je u toku drugi svetski rat i ako naša država pravi atomsku bombu. A pošto mi ovde zidamo zgrade nema nijednog poštenog razloga da budu ovoliko tajnoviti.
Dok ne objave ugovore smatram da su potrošili moje pare.
 
U vezi poslednje napomene o renderima, nadam se da primećujete da je u vidljivom delu ovog rendera, sem dve zaštićene zgrade, SRUŠENA ČITAVA SAVAMALA. Do poslednjeg kamena. Čak je i moja pesimistička procena prevaziđena. Evo ažurirane slike koju sam ranije poslao, sa docrtanim plavim krstićima na zgradama koje su na ovom renderu takođe srušene. Crveno je ono za što sam i ranije bio siguran da će biti srušeno.

slide-2.jpg

BraceKrsmanovic1.jpg
 
Ako se ta 4 miliona računaju u ukupan kapital koji su Arapi dužni da ulože u čitav posao, bojim se da je upravo puklo 4 miliona.

Nije u pitanju infrastruktura niti priprema gradnje, samo šminkanje i doterivanje. Verovatno se sad od nas očekuje da uletimo sa svoja 4 miliona za nešto.
 
Мени само није јасно зашто су заротирали кулу и тиме позиционирали последње две трећине куле по ширини у односу на реку, НБГ и стари део града. Ако су то урадили због визура ка пилонима новог железничког и моста на ади онда третирају садашње стање панораме НБГ-а као коначно, што је погрешно. Мада, и овако ови рендери немају везе са реалношћу па ни сам новим гуп-ом који су сами усвојили и дорадили.
 
Možda je to - kula koja rotira?
Prvi neboder u svetu koji se okreće oko svoje ose, i to u Beogradu (na vodi).
Pa to niko nema!
 
Kulu su tako zarotirali zato što je tako došlo maketaru. Sutra možda bude drugačije. Baš ih briga za vizure

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
 
Post koji je napisao razgrađevinar je jedan od najnehumanijih koje sam pročitao na ovom forumu. Smeta mu što sam za premijera napisao da je pametan i ambiciozan. Valjda bi voleo da sam napisao da je neinteligentan i neobrazovan. Ili mu jednostavno zavidiš na izvanredno uspešnoj karijeri što narodu nije promaklo pa listom glasa za njega. Postoji izreka da "samo budale nikad ne menjaju svoje mišljenje". Ja se sa njom ne slažem jer poznato je da ljudi često evoluiraju vremenom u političkom smislu. Za to imaš bezbroj primera i kod nas i u inostranstvu. Posebno je ružno ono kad pominješ arape, supruge i ćerke. Inače,kao što sam i očekivao, prvobitni projekat je revidiran i sada je mnogo realniji. Neko je pomenuo "gradimo BG na vodi a rupe su na asfaltu i nema dovoljno bolnica". Po toj logici ne treba ništa graditi jer uvek ima nešto preče. Zašto je ponovno podignut toranj na Avali kada su strčnjaci rekli da je on danas potpuno nepotreban i TV ne emituje nikakav program preko njega. Pa ipak, svi smo se itekako radovali tornju koji je kao feniks vaskrsao. Šta ti znači ono poređenje premijera sa medicinskim sestrama, odžačarima i pekarima. Pa svako radi svoj posao više ili manje uspešno. Sve se svodi na ono "mrzimo premijera zato što je uspešan i ima vlast i veliku platu a volimo pekara jer on vredno peče hleb i kifle."
 
Khm.
Samo bu**** može da kaže da sadašnji predsednik vlade nije pametan i da nije ambiciozan.

Ali pamet i ambicija, sami za sebe, ne znače ništa.
Što se tiče uspeha, postao je uspešan tek kada je izdao svog mentora i svoje ideale.

Kako verovati nekome ko je jednom izdao? Nikako.
 
arapski investitor":1cgeq3d0 je napisao(la):
Takodje, zgrada poste ima staru fasadu, cemu se nisam nadao (mada sam ocekivao)

Ovo za zgradu pošte je čisto ekonomski utemljena odluka. Svaki developer/investitor bolje bi na toj zgradi zaradio tako što bi je učinio ekskluzivnom restaurisanjem fasade od pre 80 godina, nego da kompletno ruši pa da podigne novu u sličnim gabaritima i sa sličnom kvadraturom, koja bi bila samo još jedna u nizu stotinjak drugih nezanimljivih "kutija" u Savskom amfiteatru.
Isto važi i za blok gde je Simpo - jednostavno se ne isplati rušiti zgradu tolike veličine, za to nema računice s obzirom na toliko prostranstvo slobodnih parcela u blizini. Šta god renderi prikazivali, kad ne bude Simpa useliće se neki novi korisnik.
 
Nije on nikog izdao već je vremenom, sazrevajući shvatio da je bio na pogrešnom putu koji ne vodi nigde. I okrenuo list nove i bolje knjige. Tek priča o izdaji je komplikovana. Da li su izdali svi oni mladi i sredovečni koji se nisu odazvali pozivu na mobilizaciju 1993 ?
 
Jadan on i mi sa njim na njegovoj stranputici. Dve politicke krajnosti od koje je jedna istinita a druga kreirana.

Zaobidjite price o mobilizaciji i sl. posto nikako nije u skladu sa temom.
 
Da, jeste, sazreo je u 38. godini pošto mu je mentor i duhovni otac 5 godina ležao u sudskom pritvoru...
 
Zaobiđite lične svađe, politiku (neka bude u što manjoj meri, jer ipak ima vezu sa temom), vređanje, deljenje sendviča i sl. Već 3. stranica off-topic.
 
neverovatno je koliko nebuloza i lazi su pojedinci spremni da izgovore, pokusavajuci da brane neodbranjivo...
 
dedinje":1z3p0fp3 je napisao(la):
Nije on nikog izdao već je vremenom, sazrevajući shvatio da je bio na pogrešnom putu koji ne vodi nigde. I okrenuo list nove i bolje knjige.
Ал си активан овијех дана, свака част.

dedinje":1z3p0fp3 je napisao(la):
Tek priča o izdaji je komplikovana. Da li su izdali svi oni mladi i sredovečni koji se nisu odazvali pozivu na mobilizaciju 1993 ?
Што компликована? Наравно да су издали. Закон мора да се поштује, посебно у ратном стању. Због те општенародне издаје око пола милиона Срба је протерано из својих домова. То је била и јасна порука непријатељу да крене у кампању на Космету. А Вучић своју прозападну политику није покренуо скоро. Одувек су он и њему слични играли за исти, противнички тим. Цела та палета квази-националиста и ратних профитера.
 
arapski investitor":6mxhqbhr je napisao(la):
Takodje, zgrada poste ima staru fasadu, cemu se nisam nadao (mada sam ocekivao)
Ako može link na render gde zgrada pošte ima staru fasadu, pošto ja to nigde ne vidim. Ako pričate o velikom renderu i pošti pored železničke stanice, tamo su zgradi pošte DODALI NASTAVAK i zadržali trenutnu fasadu. Ovo je render

slide-2.jpg


a pošta danas izgleda ovako, i to je ista ta fasada. Jedino što ima još jedan novi deo sa druge strane.

8.-posta.jpg


A nekada je izgledala ovako

8699posta-kod-zel-stanicc.jpg

Glavna_posta20-tih.jpg


i to veze nema sa ovim na slici.
 
Mobilizacija je bila 1991, a ne 1993.
A bilo kakva osuda nekoga ko je izbegao služenje vojske u miru, i nekoga ko vojnike svoje države naziva "kvislinzima" je - detinjasto :)
 
pod staru sam mislio sadasnju, nisam dovoljno star da mi stara fasada bude ova predratna :) isao sam rezonom kada ovo sa rendera bude izgradjeno, za 30 godina, sadasnja fasada ce biti stara a ova predratna PRAstara ;) izvini na zabuni

@stanislaw u potpunosti se slazem, nece im se isplatiti da ruse zgrade tih gabarita, a verujem da im nece biti ni u interesu da teraju soc-realisticke fasade, mozda dobijemo jednu lepu fasadu koja ce pokusati da parira bristolu, ili pak kontrast - celik+staklo. u svakom slucaju simpo mi se ne svidja ovakav kakav jeste.
 
Vrh