Projekat Beograd na vodi je zbog svoje veličine, položaja i ogromnog uticaja na sve okoline lokacije u samom središtu grada ključni projekat na kome će se lomiti urbanistički principi koje će Beograd ubuduće slediti. Zbog toga bi bilo veoma loše da nezapaženo promakne jedan od simboličnih znakova za uzbunu kada je u pitanju promena klime u Beogradu i Srbiji.
Najtopliji prvi septembar od kada se meri temperatura
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ne.lt.html
"Prvi dan septembra bio je izuzetno sparan i težak. Živa u termometru dostigla je 37. podeljak u Kragujevcu, Smederevskoj Palanci, Kraljevu, Nišu i Leskovcu. Subjektivni osećaj bio je kao da je 41 stepen. U Beogradu je izmereno 36 stepeni.
Prema podacima RHMZ-a, ovo je najtopliji prvi septembar od kada se meri temperatura, od 1848. godine. Blizu mu je jedino prvi septembar 1950. kada je u Beogradu izmereno 35,7 stepeni."
Tako se juče leto najzad završilo. Kao što ste verovatno primetili, već par godina proleće više i ne postoji. Pravo iz zime uskočimo u tople letnje dane. A stariji se verovatno sećaju da je jedna od uobičajenih karakteristika Beogradske klime bilo to da se pravo leto završavalo otprilike polovinom Avgusta. I dalje su to bili topli letnji dani, ali oni stvarno vreli, kad je plaža jedina opcija, tada su već polako postajali prošlost, a postepeno su se pojavljivali prvi znaci jeseni. Ni toga više nema, pošto je kao što ste upravo videli, kraj sezone kupanja bio 5. Septembar. Evo par zvaničnih dijagrama RHMZ-a. 2014. godina je bila ovakva
Zatim sledi dijagram odstupanja od srednje godišnje temperature u 2014. Pogledajte "poluostrvo Beograd". Plus 3 do 4 stepena od SREDNJE GODIŠNJE temperature!
Pa zatim je proleće 2015. godine bilo ovakvo. Ako pogledate površinu između tanke crne linije krive normalnih temperatura, i ljubičaste krive stvarnih temperatura, pa oduzmete negativnu od pozitivne površine, videćete da smo već u Aprilu i Maju 2015. bili drastično iznad normale.
Jul 2015. godine je bio ovakav. Opet napominjem da je ovo SREDNJA dnevne temperatura, ne maksimalna dnevna. Šta reći? Grafik sve govori.
Temperaturni rekord 1. Septembra 2015. na nesreću nije bio samo jedan izolovan dan sa ekstremnom temperaturom, takva je bila i cela prethodna nedelja, pa i čitav prethodni period. Na grafiku ispod teksta su odstupanja stvarnih (puna linija), od normalnih minimalnih i maksimalnih temperatura (isprekidana linija), za poslednju nedelju Agusta 2015.
Zbog toga bih apelovao na sve koji imaju uticaja na urbano planiranje u Beogradu. Krajnje je vreme da se osvestimo. Potrebna je radikalna promena prioriteta. Promena klime nije nešto što će se desiti ko zna kad. Ona je već tu.
Zato Beograd mora da stavi fokus na razvoj područija pored reka. Ljudi treba da siđu na reku, ne zgrade. Ne privatni kapital i njegovi sebični intersi, što te privatne zgrade ustvari jesu. Oni svoju ulogu imaju na drugim mestuma, a ovo je prostor posebnog javnog značaja. Jer baš će ovde biti buduće srce života u gradu, i zbog toga tu moraju biti prostrane javne površine sa dovoljno mesta, potpuno opremljene za stotine hiljada ljudi. Klima će nas terati da ovaj prostor pretvorimo u buduće Knez Mihajlove ulice i buduće pešačke zone ogromnih razmera. Proleća i jeseni više teško da će i biti. Provoditi leto koje traje beskrajno dugo na usijanom asvaltu će biti neizdrživo. Samo blizina ogromne mase vode i PUNO ZELENILA može da drži temperaturu na podnošljivom nivou. Da ne pričam o svima koji će biti željni samo malo otvorenog prostora, ili prosto da bar jednom u toku dana osete vetar na licu. Sve mlade mame kojima je obala dovoljno blizu već sada to smatraju svojom dnevnom obavezom prema deci. Samo prošetajte uveče po Savskom ili Dunavskom keju, pa će te i sami videti da je tako.
Zbog toga je rasprodaja ili čak poklanjanje slobodnog gradskog zemljišta pored vode ravno zločinu prema budućnosti ovog grada. Svi tobožnji "ekonomski dobici" su apsolutno smešni prema budućim potrebama koje se neće moći zadovoljiti ako se Beogradske obale privatizuju, što je proces koji se upravo odvija. Moramo promeniti i odnos prema zelenilu. Nephodno je drastično proširenje njegove površine, raspodele i strukture, jer i tu već u velikoj meri zaostajemo za modernom svetskom praksom i preporukama Uneska. Ako neko stvarno svo zemljište koje je izvan zone tehničke zaštite obaloutvrde od 10 metara oduzme gradu i dodeli privatnicima, onda zaista samo sebe možemo da krivimo u pogledu onoga što ćemo slušati od dece kad dođe vreme da mi budemo penzioneri sa štapom na istoj toj obali. Ima da nas išutiraju preko obaloutvrde direktno u vodu. I biće sasvim zasluženo. Za sve neće biti mesta, pa onda neka ga bude bar za one koji nisu ništa krivi.
Usput, voleo bih da vidim kako će se ispred Savanove, ili na preostaloj obali projekta BNV, na onih "naših" 10 metara, organizovati ovakve zabave, sa binom, sa nizom štandova, i za ovoliko ljudi. Doduše, možda ćemo moći da igramo na kafanskim stolovima. Možda.