Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Da nije izgradjeno Usce to bi bila ok primedba, ovako TC na obali Save deluje sasvim normalno.

Kada su poslovi ovako mutni postoji realna opastnost da dobijemo i nesto gore od onoga sto je tamo bilo i jos uvek se tamo nalazi, da dobijemo tzv. beogradski trademark, nezavrseni objekat.
 
vranac":3ig5ksz5 je napisao(la):
Meni je najludja stvar na drugoj maketi da je trzni centar planiran uz samu reku. Ko bi normalan gradio objekat koji se po obicaju gradi na izlazu iz gradova i uz auto puteve na samoj obali grada.

Sta je to "trzni centar"? Da li je to montazni objekat u kom su police s robom ili je nesto vise?
Zaista, trzni centar (shoping mall) je toliko neodredjen pojam da moze znaciti skoro bilo sta. Postoje shoping mall-ovi sa bioskopima, restoranima, zabavnim i tematskim parkovima, pa cak i sa roller coaster-om i akvariumom.
 
O trznim centrima... Trzni centri su zaceti pedesetih godina u Americi. Svo vreme do sada njihov broj raste geometrijskom progresijom - svake godine. Na tom putu unisteno je stotine hiljada ako ne i milioni malih trgovaca, na svim kontinentima i meridijanima. Broj malih nezavisnih knjizara u Americi je sada neverovatno smanjen. Fotografa, butika, bioskopa (onih u smislu nase Kozare, Balkana, Jadrana) - takodje.

Tupi potrosacki mentalitet se siri kao sluz iz tih sljastecih cudovista, ostavljajuci intelektualne neprijatne mirise mnogo gore nego one hemijske na uscu podzemnog Mokroluskog potoka u Savu. Covek je sveden na predvidljivu i ruznu ekonomsku zivotinju, a grad je samo telo iz kojeg treba sto bezbolnije isisati novac. Kultura nestaje, bezlicnost je parola dana, ne razmisljaj, budi robot, u tebi postoji samo zelja za zadovoljstvom kad provlacis kreditnu karticu u trenutku kupovine.

Da li bas moramo da pristanemo na taj trzni centar na obali Save, na pola puta od Kalemegdana do Ade Ciganlije?
 
Ali isto tako imas brdo napustenih molova u americi ,a uskor ce i kod nas plaza u kg ima 10 lokala praznih , a jos jedna tc u kragujevcu ima prazan cjeli sprat .Inace mega marketi se u indij nisu bas primili recimo .
 
Sve zavisi kako se osmisli.
Mozda to bude mjesto gdje ces nakon voznje bicom niz savsku obalu doci s prijateljima na kuglanje uz pivo i pljeskavice. ili sa djeteom otici u igraonicu i gledati predstavu sa delfinima u akva parku. ili navece za senom ili curom otici u bioskop i na veceru.
A to da li cemo postati "ekonomske zivotinje" i "roboti" zavisi od nas samih i nasih zelja u zivotu.
 
RioBL, delfini kažeš... pa ti si kreativniji i od makete. Najbolje i slonove da ubace usred TC da se narod zabavi, ionako nam ostalo i ne treba.
 
CityCenter
http://en.wikipedia.org/wiki/CityCenter

Construction du City Center Las Vegas
http://www.youtube.com/watch?v=vWJn4IqLEvc

1473234-the-star-studded.jpg
 
Moze li se negde videti saobracajno resenje za Ia fazu? Dakle kuda ce proci nove saobracajnice i kog ce profila biti?
 
djordje*******g":32yezc04 je napisao(la):
Moze li se negde videti saobracajno resenje za Ia fazu? Dakle kuda ce proci nove saobracajnice i kog ce profila biti?

Igor je ranije na temi postavljao linkove,u nacrtu plana su definisane sve saobraćajnice u SA (profil saobraćajnica,postavljao sam ranije na temi sa detaljnim opisom saobraćajnica),evo i jedne komprimovane fotke da ne gušimo temu:
page1.jpg

Najveći profil bi imao budući Savski bulevar 2+2 :?
 
Hvala, ovo je finalno resenje, za Ia fazu bi znaci prilazak bio moguc samo iz pravca Geozavoda. Izlazak na Savsku je gotovo nmoguc za duzi vremenski period.
Dakle radi se ocigledno slepom crevu, do koga je moguce doci iz jednog pravca, biciklistickom stazom ili plivajuci.

PRide saobracajnica se morati biti obezbedjena rampom na pruznom prelazu, a BAS je jos jedno opterecenje i enigma.

Poputno neozbiljno, urbanizuju najnepristupacniji deo SA.
 
Po meni za ovakav projekat ovolike infrastrukture potreban je jos jedan drumski most. Mi vec sada imamo velike guzve na branku i gazeli, a zamislite koliki ce to problem biti u buducnosti. A da profile ulica i ne spominjem kao i ostale mane ovog projekta. Bilo sta da se izgradi i bilo kog kapaciteta potreban je most.
 
shvatate li da sa rokom izgradnje od 30 godina mogu da podignu aerodrom bnv a ne most

sto ne znaci da ce to uraditi, znaci samo da ce neka savesnija buduca gradsk vlast imati dovoljno vremena da podigne most u amfiteatru kada svima na usi izadju guzve na gazeli posto ova ekipa ocigledno ne planira
 
Komentar ispod intervjua S. Malog u "Politici":
Fantom slobode | 03/05/2015 10:12
"Ako sam dobro razumeo, mi ulažemo 116 ha zemljišta (kolike procenjene vrenosti?) i zadužujemo se 130 mil. (na koji rok i pod kojim uslovima) i za to dobijamo 32% vlasništva, a "Igl hils" ulaže 150 mil. + 150 mil. pozajmice firmi koju će od prvog profita naplatiti i za to dobija 68% vlasništva, a projekat će, umesto za 4, zavrsiti za 30 god. reinvestirajem profita iz prvih faza realizacije.
Pa zar nije onda bilo isplativije da nam naši lični prijatelji iz UAE odobre kredit od recimo 500 mil. na 30 god (uz sve državne garancije, hipoteku nad ovim istim zemljištem i projektom) i da budemo 100% vlasnici projekta kojeg bismo i sami izgradili za taj period i zadržali ceo profit, za koji kažu da je procenjen na 930 mil., što je smešno potcenjeno.... "
 
Kad neko daje zemljište za gradnju na dobroj lokaciji on dobija oko 25% KVADRATA. Mi dobijamo 32% Profita.


25%kvadrata > 32%profita.

Izračunajte sami i uverite se. To je samo još jedna od prevara, naravno na našu štetu.
 
MilisaV":1so1ojlt je napisao(la):
Kad neko daje zemljište za gradnju na dobroj lokaciji on dobija oko 25% KVADRATA. Mi dobijamo 32% Profita.


25%kvadrata > 32%profita.

Izračunajte sami i uverite se. To je samo još jedna od prevara, naravno na našu štetu.
Ume to da ide i vise:
Moj prijatelj je ispregovarao 30% na lokaciji kod specijalnog suda, a pasenog kod studentskog doma na zvezdari i celu 1/3
Ali kao sto si dobro rekao, ovo sto je Beograd dobio je znacajni manje, a jos pri tom ima obavezu da obezbedi silnu infrastrukturu, kao i da rascisti prostor!
Te obaveze kad date plac investitoru ne postoje...
 
Grad ni na zemlji ni na vodi- Vladimir MIlutinović
Rubrika: 03 мај 2015.(bajka za odrasle)
http://dvogled.rs/2015/05/grad-ni-na-zemlji-ni-na-vodi/

Potpisan je ugovor kojim se uređuje projekat „Beograd na vodi“. Ugovor još nije objavljen, ali se neki njegovi delovi znaju. Time je cela ova stvar tek na početku, ali se već sada može uporediti početak ove bajke za odrasle i sadašnja faza projekta.

Počelo je sa ovim tvrdnjama:
1) Izgradnja će početi u martu 2015.
“Izgradnja prve faze stambeno-poslovnog kompleksa „Beograd na vodi“ počeće do 1. marta 2015. godine, najavio je danas premijer Vučić.” (Blic, 27.06.2014.)
2) Kula će biti izgrađena do kraja 2016.
“Vučić poručio je da ovo nije samo maketa i najavio da će simbol tog projekta, Beogradska kula, biti završena do kraja 2016. godine.” (Blic, 27.06.2014.)
3) Sve zgrade će biti izgrađene za 4 godine (do 2019)
„Za, recimo, četiri godine će i poslednja kućica sa makete biti izgrađena.” – Premijer Srbije o „Beogradu na vodi“. (RTS, 17. 3. 2015. godine)
4) Arapski partner uložiće 3,1 milijardu evra
“Arapski partner, kompanija „Igl hils“, uložiće 3,1 milijardu dolara u projekat na desnoj obali Save, u Savskom amfiteatru, i kako je najavljivano, izgraditi oko dva miliona kvadrata stambeno-poslovnog prostora.” (Blic, 27.06.2014.)

Kada su delovi ugovora objavljeni pokazalo se da su stvari nešto drugačije.
1) Izgradnja nije počela u martu 2015.
2) Izgradnja kule odložena je do kraja 2018.
3) Sve zgrade će biti gotove za otprilike 40 godina (50% zgrada mora biti gotovo za 20 godina)
4) Arapski partner će uložiti 150 miliona evra u dokapitalizaciju preduzeća „Beograd na vodi“.

Sve se ovo desilo u razmaku od 1 godine, što navodi na sumnju da su realne cifre, tačnije poslednje cifre, pošto je veliko pitanje da li su i one realne, akterima bile poznate i pre godinu dana.

Kako je moguće da ovakav propagandni skandal najpre zauzima sve medije, a onda ovako spektakularno propadne? Pa, po svoj prilici radi se o projektu koji u sebi nosi dosta mogućnosti za manipulaciju i korupciju. Beograd na vodi je zapravo pukotina kroz koju se vidi realnost vlasti, realnost koja je drastično drugačija od slike koju proizvodi.

Beograd na vodi bio je jedno od glavni predizborih obećanja na poslednjim republičkim izborima. Stavke 1-4 vrtele su se na svim medijma, ogromni bilbordi postavljani su po Beogradu. Mediji su dobijali novac za ogromne reklame projekta. Nešto malo čišćenja obale i terena se i dogodilo, takođe nešto malo radova na stanici Prokop. Sve ostalo je tavorilo u praznini smisla, daleko od očiju javnosti. Nije se znalo ko je autor makete, kako su nastale promene u prostornim planovima, ali se niko nije ni značajno uzbuđivao jer ugovor još nije bio potpisan.

Kada su pre nekoliko dana opisane, ne objavljene, neke tačke ugovora, vidi se da je on pravi spektakl nelogičnosti i improvizacije. I naravno, POTPUNO se razlikuje od propagandne slike koja ga je najavljivala.

Arapski investitor će u preduzeće „Beograd na vodi“ uložiti samo 150 miliona evra kapitala. Tim novcem će biti plaćena izgradnja prvih zgrada, ako ih bude, a sva je prilika da veći njegov deo nikad neće ni ući u zemlju, pošto projektovanje i materijali mogu biti u delokrugu „Igl Hilsa“. Za ovu dobru volju da počne da gradi, investitor je u 68% praktično vlasništvo (zakup na 99 godina) dobio 177 hektara zemljišta. Ovo zemljište sigurno će mu biti na raspolaganju 20 godina. A da, investitor čak neće plaćati ni naknadu za uređenje zemljišta, pošto će infrastrukturu navodno graditi sam. To što će posle prodavati priključke na gradsku vodu, struju, gas itd – nije važno.

Srbija je zauzvrat dobila od iste ove firme 280 miliona evra kredita koji će morati da vraća (tako da će Igl Hils i na kamatama zaraditi kojih stotinak miliona evra). Obavezu da uloži još oko najmanje 125 miliona evra u raznu infrastrukturu. Preduzeće „Beograd na vodi“, većinski u stranom privatnom vlasništvu, biće izvor za buduće velike plate državnih funkcionera u njegovim nadzornim odborima, za novac za reklame i uticaj na medije, za ugovore sa podizvođačima koji ne prolaze tendere itd. A da, Srbija će moći i da uzme 32% profita od prodaje, ako se profit jednom pojavi pošto je najpre potrebno vratiti kredite privatnom partneru (150 milona evra), a onda vratiti i ostale kredite koje je od njega uzela Srbija. Jednog dalekog dana, jednog dalekog leta, možda će biti i nekog dolara za budžet.

U međuvremenu, verovatno još, sada malo onemoćale, propagande. Teško je sad ponovo tvrditi da će sve biti gotovo za koju godinu, mada ni to nije isključeno, ali ako za koju godinu bude bar neke zgrade, lepo je to videti, svi će reći bolje i to nego ništa. Pomenuti krediti biće stucani u PROKOP i druge radove.

Ako strani investitor odustane, uvek možemo da od njega otkupimo firmu „Beograd na vodi“. Šta kao procenitelji tada kažu: E, pa ovo vredi puno ima zakup na 99 godina na 177 hektara?

Mogli bismo, doduše, i sve odmah otkazati.
Ali, kako ćemo onda u svetlu – neoliberalnu – budućnost?
 
milos.tro":3ctmsjbv je napisao(la):
Grad ni na zemlji ni na vodi- Vladimir MIlutinović
Rubrika: 03 мај 2015.(bajka za odrasle)
http://dvogled.rs/2015/05/grad-ni-na-zemlji-ni-na-vodi/

Potpisan je ugovor kojim se uređuje projekat „Beograd na vodi“. Ugovor još nije objavljen, ali se neki njegovi delovi znaju. Time je cela ova stvar tek na početku, ali se već sada može uporediti početak ove bajke za odrasle i sadašnja faza projekta.

Počelo je sa ovim tvrdnjama:
1) Izgradnja će početi u martu 2015.
“Izgradnja prve faze stambeno-poslovnog kompleksa „Beograd na vodi“ počeće do 1. marta 2015. godine, najavio je danas premijer Vučić.” (Blic, 27.06.2014.)
2) Kula će biti izgrađena do kraja 2016.
“Vučić poručio je da ovo nije samo maketa i najavio da će simbol tog projekta, Beogradska kula, biti završena do kraja 2016. godine.” (Blic, 27.06.2014.)
3) Sve zgrade će biti izgrađene za 4 godine (do 2019)
„Za, recimo, četiri godine će i poslednja kućica sa makete biti izgrađena.” – Premijer Srbije o „Beogradu na vodi“. (RTS, 17. 3. 2015. godine)
4) Arapski partner uložiće 3,1 milijardu evra
“Arapski partner, kompanija „Igl hils“, uložiće 3,1 milijardu dolara u projekat na desnoj obali Save, u Savskom amfiteatru, i kako je najavljivano, izgraditi oko dva miliona kvadrata stambeno-poslovnog prostora.” (Blic, 27.06.2014.)

Kada su delovi ugovora objavljeni pokazalo se da su stvari nešto drugačije.
1) Izgradnja nije počela u martu 2015.
2) Izgradnja kule odložena je do kraja 2018.
3) Sve zgrade će biti gotove za otprilike 40 godina (50% zgrada mora biti gotovo za 20 godina)
4) Arapski partner će uložiti 150 miliona evra u dokapitalizaciju preduzeća „Beograd na vodi“.

Pohvale za post. Nadam se da ce se naci iole dobar i smel novinar da sve ovo procita u prisustvu Malog(tm) i Vodje. Platio bih da cujem njihove reakcije.
 
laki72":2tm7a4lb je napisao(la):
MilisaV":2tm7a4lb je napisao(la):
Kad neko daje zemljište za gradnju na dobroj lokaciji on dobija oko 25% KVADRATA. Mi dobijamo 32% Profita.


25%kvadrata > 32%profita.

Izračunajte sami i uverite se. To je samo još jedna od prevara, naravno na našu štetu.
Ume to da ide i vise:
Moj prijatelj je ispregovarao 30% na lokaciji kod specijalnog suda, a pasenog kod studentskog doma na zvezdari i celu 1/3
Ali kao sto si dobro rekao, ovo sto je Beograd dobio je znacajni manje, a jos pri tom ima obavezu da obezbedi silnu infrastrukturu, kao i da rascisti prostor!
Te obaveze kad date plac investitoru ne postoje...
Meni na Vračaru, investitor je nudio 200m2, a posedujem pola placa(ceo plac je velik oko 4.5a-5a), na kome bi trebalo da se sazida zgrada od 1000-1200m2. Ne znam koliko je nuđeno drugoj polovini,ali sumnjam da su tražili manje, jer je investitor(koji zida po kraju) u rodbinskoj vezi sa vlasnikom druge polovine placa. Ja nisam pristao, jer me trenutno ne interesuje da menjam lifestyle, iako ponuda zvuči primamljivo.
 
@Bulevarac
E to je to o cemu ja pricam.
Znaci pored love (u tvom slucaju povrsine u m2), postoje jos neke vrednosti koje covek razmatra pre nego se upusti u neki posao.
Ovde po pitanju BnV je izgleda sve islo naopacke, osim zelje za samopromocijom...
 
Čini mi se da niko nije pomenuo još nekoliko vrlo depresivnih činjenica. Iako smo ovakvim dogovorom orobljeni, iako smo siguran i veliki novac dali za potencijalni profit nepoznatog obima i verovatnoće, ni dinara od tih bednih 32% zarade ustvari nećemo videti čitavih 30 godina. Pošto se novi krug gradnje finansira od prihoda iz prethodno sagrađenih i prodatih zgrada, onda zajedičko preduzeće čak i da hoće nikako ne može da deli akcionarske dividende sve dok se ne napravi ceo BNV. 150 miliona čistog početnog kapitala je isuviše malo u odnosu na bar 3 milijarde koje preduzeće mora da skupi da bi se BNV napravio. Sve što se zaradi mora odmah da se reinvestira. Delom na vraćanje podignutih kredita, a delom na finansiranje nove gradnje. NIŠTA se od eventualne zarade vlasnicima neće isplaćivati dok se kompletan projekat ne završi. Uzevši u obzir da je prosečna starost Srba 42 godine a očekivani životni vek 72 godine, tačno pola Srbije će taman da umre pre nego što se eventualno bude pojavio prvi dinar profita od Beograda na Vodi.

A to 30-godišnje čekanje da nam BNV plati sahranu je onaj dobar, optimistički slučaj. Da BNV uopšte bude profitabilan. Inače NIKO nikada neće videti taj profit.

Verovatniji slučaj je nažalost još tužniji. Daleke 2045. godine Mohamed Alabbar bi trebao da ima čitavih 89 godina, pa će ili biti davno mrtav, ili u staračkom domu, ili u zatvoru, ako se tako stari ljudi uopšte drže u zatvoru. Tada će mu biti savršeno svejedeno kakve su sankcije predviđene ako BNV posle 30 godina ne bude završen. Što se tiče njegovih firmi, uzevši u obzir da on po čitavom svetu problematičnim državama obećava stotine MILIJARDI, a ovde nema više od 150 miliona, pitanje je šta će se desiti kada se on povuče a njegove firme opterećene dugovima i sudskim presudama počnu da bankrotiraju. Kakvog će onda uopšte značaja imati šta u našem ugovoru piše da je sankcija za njega ako ne poštuje rokove? Ključna stvar je ovde kakve garancije mi imamo u slučaju propasti posla? Tada više nije stvar samo u tome da od zarade neće biti ništa, nego ćemo možda morati da vraćamo i neke dugove. Zbog mizernog početnog uloga od 150 miliona projekat će se finansirati pretežno zajmovima i avansnom prodajom. Kad Abarovo piramidalno finansijsko carstvo megalomanskih obećanja propadne, kao Jezda i Dafina, ko će obeštetiti prevarene kupce i banke? Možda baš mi?

Jer propast svih piramidalnih šema nepogrešivo najavljuje baš inflacija obećanja. Obećane kamate, profiti i dobit pred sam kraj postaju neverovatno veliki, a onda nastupa opšti kolaps. Da li vas veličina i sirovi bezobrazluk sledećih obećanja možda podseća da je i ovde kraj vrlo blizu (paralele sa BNV su boldovane):

---------------
http://www.newsweek.rs/biznis/49408-muh ... rajte.html

Veštim žongliranjem „Igl hils“ je već ušao u nekoliko zemalja, ali su Alabaru tri projekta neobično važna -„Beograd na vodi“, zatim izgradnja novog egipatskog administrativnog centra pod nazivom „Kairo kapital“, kao i „Senčeri siti“ u Abudži, glavnom gradu Nigerije.

Na sva tri mesta postoji isti recept - izgraditi velelepne objekte i time stvoriti nove urbane celine. Tako u Abudži „Igl hils“ planira da izgradi 12,6 kvadratnih kilometara raznih sadržaja i time doprinese proširenju ovog grada. Master-plan nigerijske prestonice predviđa izgradnju brojnih četvrti na mestima na kojima je sada pustoš.

Novi Kairo planirao je kao najveći svetski graditeljski poduhvat do sada. Grad bi se prostirao istočno od sadašnje prestonice na površini od 150 kvadratnih kilometara. Master-plan za popularno nazvani „novi Kairo“ uključuje sto naselja, 21 stambenu oblast, 663 bolnice, 1.900 obrazovnih institucija, 1.250 džamija i crkava, 9.900 kilometara bulevara uz ogroman aerodrom veličine 16 kvadratnih kilometara.

Čitav projekat je 12 puta veći od Menhetna i sedam puta veći od Pariza. Planirana je gradnja aerodroma većeg od londonskog „Hitroua“ i zabavnog parka u koji bi mogla da se smeste četiri Diznilenda.

Ideja je bila da novi grad postane administrativni centar zemlje i da se u njemu naseli više od pet miliona ljudi. Procene cene izgradnje „novog Kaira“ su različite -arapski mediji tvrde da je u pitanju iznos od oko 85 milijardi, dok egipatski navode brojku od 76 milijardi dolara.

Poređenja radi, „Beograd na vodi“ koštao bi daleko manje - 3,6 milijardi dolara. Planirano je da početno ulaganje bude 45 milijardi dolara, a Egipat je na nedavnoj donatorskoj konferenciji održanoj u Šarm el Šeiku prikupio tek 12 miliona, koji su došli sa očekivanih destinacija: iz Kuvajta, Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Poput „Beograda na vodi“, i u „novom Kairu“ moguće je preko interneta „rezervisati“ stan (iako se ne zna ni cena ni izgled stambenih jedinica), a i maketa je napravljena „za sve pare“.

Možda bi ove brojke i makete budućih građevina nekoga i mogle da ponesu, ali deo javnosti u Kairu oštro se protivi ovom projektu. Za razliku od Beograda, u Kairu čak vlada i opšta politička konfuzija. Predsednik Abdel Fatah el Sisi u utorak je izjavio da je projekat izgradnje nove egipatske prestonice otkazan zato što državni budžet neće moći da izdrži planirane troškove.

„Prioritet treba da nam bude podizanje standarda života naših građana“, rekao je predsednik. Sarkastični komentari u tamošnjim medijima navodili su da je razlog za ovu iznenadnu odluku bilo saznanje da će za gradnju ovog megalomanskog projekta biti potrebno 40 godina, a ne tri, koliko se nadao egipatski predsednik.

Hamza Zuaiba, vodeća figura u Muslimanskom bratstvu, kaže da je izjava predsednika neverovatna i da to verovatno znači „da će novi glavni grad biti kompletno sagrađen od stranih para i kada bude gotov, biće poklonjen Egipćanima kao dar sa neba“.

Egipatski novinar Mahmud Sad možda najbolje opisuje stanje koje trenutno vlada među građanima u toj zemlji: „Stvarno želim da budem uzbuđen zbog ovog projekta, ali zaista ne znam šta se to sada tačno dešava.“

Na vrlo zanimljivoj veb-stranici, na kojoj se predstavlja ovaj grandiozni projekat, između ostalog piše da je reč o „katalizatoru egipatske renesanse“. Ali za egipatskog istoričara i profesora Haleda Fahmija taj projekat nije ništa drugo nego „jurenje fatamorgane u pustinji“.

Za njega i mnoge slične njemu taj novac, umesto za gradnju preskupih objekata, prvenstveno bi morao biti iskorišćen za poboljšanje životnog standarda miliona Egipćana koji se u toj zemlji tretiraju kao drugorazredni građani.

„Ali ne, naše političke vojne i ekonomske elite opijene Dubaijem žele da okrenu leđa istoriji koja seže hiljadu godina u prošlost i pretvaraju se da je Egipat tabula rasa na kojoj mogu da iscrtaju svoje izopačene snove o budućnosti.

Još gore je što su te korumpirane elite voljne da okrenu leđa sopstvenom narodu. Oni čeznu za novim Egiptom, novim glavnim gradom i novim ljudima“, naglašava Fahmi.
 
Vrh