vranac":2psap05r je napisao(la):
O novinaru Miši Brkiću nemam baš pozitivno mišljenje ali ova kalkulacija je nažalost istinita:
Za finansiranje Beograda na vodi kompanija Eagle Hills obezbediće 300 miliona evra – 150 miliona evra u kapitalu i još 150 miliona kredita u formi zajma osnivača kompanije. Opet famozni kredit – kao u slučaju Er Srbije – koji će da vraćaju i građani (poreski obveznici) Srbije.
Ni to nije sve.
Teško nama – Eagle Hills će dodatno odobriti državi Srbiji još jedan kredit od 90 miliona evra za preseljenje železničkih objekata iz Savskog amfiteatra i kredit od 40 miliona evra za završetak eksproprijacije.
Sve u svemu i da se zna – taj moćni investitor o kome smo se naslušali bajki pred spavanje, daje samo 150 miliona evra svojih para.
Biće zanimljivo zaviriti u ugovor, jer kako to Eagle Hills ulaže samo 150 miliona evra čistih para (kapital) i postaje vlasnik 68 odsto Beograda na vodi. A Srbija ulaže 280 miliona evra (150+90+40 koje, istina dobija kao kredit, ali taj novac vraća) i biće vlasnik samo 32 odsto Beograda na vodi.
Gde, bre, nestadoše 3,5 milijarde evra koje nam vlast ukucava u glavu već dve godine?
Ova kalkulacija nije potpuna jer to nije sve. U investicionu vrednost novog biznisa moraju da se uračunaju svi inputi. Dakle sve što na kraju doprinosi tržišnoj vrednosti krajnjeg proizvoda. Tek realna, ukupna vrednost svačijeg inputa treba da određuje prave procente vlasništva pojedinih investitora. To znači da još treba uračunati i vrednost zemljišta i vrednost infrastrukture.
Tačno je da zemljište nije prodato nego iznajmljeno, ali postoji i upotrebna vrednost zemljišta. U eksploatacionu vrednost nove zgrade ulazi i ista takva vrednost zemljišta na kome je sagrađena. Ako sagradite zgradu na tuđem zemljištu on to zemljište ne može više prodati trećem licu ni koristiti za bilo šta drugo. Time ste mu vezali i učinili neupotrebljivom izvesnu realnu vrednost, kao da ste uzeli tuđi novac, tj podigli kredit, pa onda to ugradili u svoj proizvod. Za vezanu vrednost novca se zato prilikom pozajmice plaćaju kamate. Isto je i sa zemljom. Mi smo je iznajmljivanjem bez direktne kompenzacije uložili u biznis, i ona je zato deo konačne vrednosti onoga što će nova zadnička firma na kraju prodavati krajnjim kupcima.
Isto važi i za sve naše infrastrukturne troškove čija vrednost nije pokrivena sa ovih 150+90+40 miliona evra. A toga će biti u velikim količinama. Nove, šire magistralne cevi za sve i svašta, razvodne i trafo stanice, pojačavanje kapaciteta toplana, nova pruga, most itd. Komplikacija u računu je što će bolja infrastruktura koristiti i ostatku grada, a ne samo delu koji pokriva projekt BNV. Međutim to samo znači da se ne mogu svi naši dodatni troškovi uračunati u punom iznosu kao naša investicija u BNV, ali dobar, ili možda čak i veoma veliki procenat te sume i može i mora, pošto neki određeni deo troškova za bolju infrastrukturu Beograda jedino BNV-u i služi, pa će tako postati nerazdvojni deo njegove konačne tržišne vrednosti.
Na kraju ispada da je naš ulog u novu zajedničku firmu
- eksploataciona vrednost zemljišta
- 150+90+40=280 miliona evra
- deo troškova za svu ostalu infrastrukturu u gradu, dakle onaj deo koji koristi BNV, a nije pokriven prethodnom sumom
Dok oni ulažu SAMO 150 miliona.
Tek bi to bio pravi odnos vrednosti naših i njihovih početnih uloga u novi biznis. Što je onda još mnogo dalje od 32% naspram 68%. Dakle, zaista, kako su to oni za bednih 150 miliona dobili 68% vlasništva, a mi za sve ovo ostalo 32% ?